Hoppa till sidans innehåll

2010-11 Nord


Alla spelarna i Elitserien Nord 2010-11
Fridhem/Urnan BTK (7 matcher: 10–25)
  6–8   (29–26) Michelle Quach
  1–4   (  3–14) Jessica Larsson
  1–2   (  4–  6) Mikaela Elofsson
  1–5   (  6–15) Caroline Ädel
  1–6   (  7–24) Dubbel

IK Juno Avesta (7 matcher: 13–22)
  5–2   (15–12) Katarina Larsson
  3–0   (  9–  2) Barbro Wiktorsson
  2–1   (  6–  3) Emelie Johansson
  1–0   (  3–  1) Emma Väyrynen
  0–1   (  1–  3) Helen Galkan
  0–1   (  0–  3) Frida Zetterström
  0–4   (  2–12) Felicia Olsson
  0–8   (  0–24) Linnéa Jansson
  2–5   (  6–18) Dubbel

Råcksta SK (7 matcher: 5–30)
  3–9   (11–30) Linda Bergström
  1–2   (  5–  7) Uyanga Altankttuyag
  0–2   (  2–  6) Helena Zetterström
  0–2   (  1–  6) Ellinor Bergström
  0–9   (  2–27) Charlotte Andersson
  1–6   (  8–20) Dubbel

BTK Safir (7 matcher: 11–24)
  4–0   (12–  4) Lisa Örneland
  4–10 (19–33) Linda Johnsson
  0–3   (  0–  9) Jenny Johansson
  0–7   (  5–21) Camilla Rubinsson
  3–4   (12–13) Dubbel

Spårvägens BTK (7 matcher: 28–7)
13–1   (41–  5) Sun Jie
  5–2   (17–12) Daniela Moskovits
  4–0   (12–  4) Ida Söderlund
  1–0   (  3–  2) Sannamari Bölenius
  1–1   (  5–  4) Marlene Appelgren
  4–3   (17–11) Dubbel

Storfors BTK (7 matcher: 20–15)
13–1   (40–  7) Sonja Obradovic
  3–2   (11–  7) Natalie Slater
  1–6   (  5–18) Marthe Heide Nielsen
  0–1   (  0–  3) Josefin Hulth
  0–1   (  0–  3) Anna Bergquist
  3–4   (13–17) Dubbel

Team Mälarenergi BTK (7 matcher: 28–7)
 
4–0   (12–  3) Marie Sjögren
  9–1   (28–  7) Jana Dobesova
  5–2   (16–  7) Marie Persson
  3–1   (10–  4) Nina Vakkila
  1–2   (  4–  7) Sofia Westholm
  6–1   (19–  8) Dubbel

Ängby SK (7 matcher: 25–10)
 
8–2   (24–10) Caroline Wersäll
  5–2   (15–  8) Josefin Lund
  4–3   (13–11) Maria Engelson
  1–3   (  5–  9) Stina Zetterström
  7–0   (21–  3) Dubbel

Alla matcherna i Elitserien Nord 2010-11
Omgångarna 6-7
Spelplats: Storfors
27/11 Ängby SK-Spårvägens BTK  2–3
Maria Engelson-Daniela Moskovits 11–2, 3–11, 11–9, 11–9, Josefin Lund-Sun Jie 8–11, 9–11, 2–11, Stina Zetterström-Ida Söderlund 6–11, 9–11, 2–11, Engelson-Sun Jie 8–11, 7–11, 6–11, Lund/Caroline Wersäll-Moskovits/Söderlund 15–13, 8–11, 12–10, 4–11, 11–7.
27/11 Storfors BTK-IK Juno Avesta 3–2
Sonja Obradovic-Frida Zetterström 11–0, 11–5, 11–5, Marthe Heide Nilsen-Katarina Larsson 9–11, 12–14, 9–11, Josefin Hulth-Helen Galkan 6–11, 9–11, 2–11, Obradovic-Larsson 11–2, 11–2, 11–1, Hulth/Nilsen-Emelie Johansson/Zetterström 10–12, 11–2, 10–12, 11–7, 11–2.
27/11 Storfors BTK-Ängby SK 2–3
Sonja Obradovic-Maria Engelson 11–4, 11–8, 11–6, Marthe Heide Nilsen-Caroline Wersäll 6–11, 8–11, 12–10, 7–11, Anna Bergquist-Josefin Lund 9–11, 3–11, 6–11, Obradovic-Wersäll 11–8, 11–6, 11–6, Bergquist/Josefin Hulth-Lund/Stina Zetterström 8-11, 5–11, 1–11.
27/11 IK Juno Avesta-Spårvägens BTK 1–4
Emelie Johansson-Daniela Moskovits 11–9, 11–9, 6–11, 12–14, 7–11, Katarina Larsson-Sun Jie 8–11, 4–11, 6–11, Helen Galkan-Ida Söderlund 7–11, 9–11, 12–10, 2–11, Johansson-Sun Jie 4–11, 0–11, 6–11, Larsson/Frida Zetterström-Moskovits/Söderlund 9–11, 11–8, 11–7, 11–1.

Spelplats: Vällingby
27/11 BTK Safir-Fridhem/Urnan BTK  3–2
Linda Johnsson-Jessica Larsson 11–7, 9–11, 12–14, 11–5, 10–12, Camilla Rubinsson-Michelle Quach 4–11, 5–11, 6–11, Lisa Örneland-Mikaela Elofsson 11–2, 11–6, 11–6, Johnsson-Quach 11–8, 2–11, 5–11, 11–5, 11–8, Rubinsson/Örneland-Larsson/Caroline Ädel 11–5, 13–15, 11–3, 11–8.
27/11 Råcksta SK-Team Mälarenergi 0–5
Linda Bergström-Marie Persson 8–11, 8–11, 5–11, Charlotte Andersson-Jana Debesova 4–11, 6–11, 3–11, Helena Zetterström-Nina Vakkila 8–11, 5–11, 12–10, 6–11, Bergström-Debesova 4–11, 6–11, 3–11, Uyanga AltankhuyagAndersson-Persson/Vakkila 9–11, 2–11, 5–11.
27/11 Råcksta SK-BTK Safir 2–3
Linda Bergström-Camilla Rubinsson 8–11, 7–11, 11–9, 11–5, 11–6, Charlotte Andersson-Linda Johnsson 11–7, 8–11, 5–11, 8–11, Helena Zetterström-Lisa Örneland 7–11, 12–10, 5–11, 7–11, Bergström-Johnsson 5–11, 13–11, 11–8, 11–5, Andersson/Zetterström-Rubinsson/Örneland 7–11, 5–11, 5–11.
27/11 Team Mälarenergi-Fridhem/Urnan BTK 5–0
Jana Debesova-Jessica Larsson 11–3, 11–1, 11–1, Marie Persson-Michelle Quach 11–13, 11–4, 11–8, 11–9, Nina Vakkila-Caroline Ädel 11–5, 11–5, 11–7, Debesova-Quach 9–11, 11–7, 14–12, 9–11, 11–3, Persson/Vakkila-Larsson/Ädel 12–10, 11–4, 12–10

Omgångarna 4-5
Spelplats: Gävle
30/10 Spårvägens BTK-Storfors BTK 4–1
Sun Jie-Marthe Heide Nilsen 11–2, 4–11, 11–7, 11–1, Daniela Moskovits-Sonja Obradovic 11–8, 4–11, 5–11, 5–11, Ida Söderlund-Natalie Slater 14–12, 3–11, 2–11, 11–7, 11–1, Sun Jie-Obradovic 9–11, 11–5, 11–7, 11–5, Moskovits/Söderlund-Anna Bergquist/Nilsen 11–4, 15–13, 11–4.
30/10 Fridhem/Urnan BTK-Råcksta SK 3–2
Michelle Quach-Linda Bergström 11–4, 11–8, 11–5, Caroline Ädel-Charlotte Andersson 11–8, 12–10, 11–5, Mikaela Elofsson-Uyanga Altankhuyaga 11–6, 6–11, 10–12, 9–11, Quach-Andersson 11–8, 11–7, 11–13, 11–6, Elofsson/Ädel-Ellinor Bergström/Linda Bergström 10–12, 11–5, 11–9, 9–11, 8–11.
30/10 Råcksta SK-Spårvägens BTK 0–5
Linda Bergström-Daniela Moskovits 6–11, 7–11, 12–14, Charlotte Andersson-Sun Jie 2–11, 3–11, 3–11, Uyanga Altankhuyag-Marlene Appelgren 10–12, 11–8, 7–11, 9–11, Linda Bergström-Sun Jie 2–11, 5–11, 6–11, Andersson/Ellinor Bergström-Appelgren/Moskovits 8–11, 7–11, 11–7, 4–11.
30/10 Fridhem/Urnan BTK-Storfors BTK 2–3
Michelle Quach-Marthe Heide Nilsen 11–7, 11–6, 11–5, Jessica Larsson-Sonja Obradovic 5–11, 5–11, 3–11, Caroline Ädel-Natalie Slater 5–11, 8–11, 9–11, Quach-Obradovic 8–11, 5–11, 15–13, 9–11, Larsson/Ädel-Nilsen/Slater 11–4, 7–11, 11–8, 3–11, 11–9.

Spelplats: Örebro
30/10 Ängby SK-IK Juno Avesta 4–1
Caroline Wersäll-Felicia Olsson 11–9, 11–6, 11–3, Josefin Lund-Linnéa Jansson 12–10, 11–9, 11–8, Stina Zetterström-Emelie Johansson 5–11, 7–11, 9–11, Wersäll-Jansson 11–2, 11–7, 11–4, Lund/Zetterström-Johansson/Katarina Larsson 11–2, 11–7, 11–4.
30/10 BTK Safir-Team Mälarenergi 0–5
Linda Johnsson-Sofia Westholm 11–9, 11–13, 6–11, 5–11, Camilla Rubinsson-Jana Dobesova 10–12, 4–11, 2–11, Jenny Johansson-Marie Sjögren 5–11, 2–11, 7–11, Johnsson-Dobesova 5–11, 2–11, 6–11, Johansson/Rubinsson-Nina Vakkila/Westholm 3–11, 11–9, 3–11, 2–11.
30/10 Team Mälarenergi-Ängby SK 3–2
Jana Dobesova-Josefin Lund 11–4, 11–1, 11–6, Sofia Westholm-Caroline Wersäll 5–11, 4–11, 10–12, Marie Sjögren-Stina Zetterström 11–8, 2–11, 4–11, 11–4, 11–5, Dobesova-Wersäll 11–6, 11–2, 11–8, Nina Vakkila/Westholm-Lund/Zetterström 11–8, 8–11, 9–11, 8–11.
30/10 BTK Safir-IK Juno Avesta 3–2
Linda Johnsson-Linnéa Jansson 11–8, 17–15, 11–4, Camilla Rubinsson-Katarina Larsson 3–11, 11–5, 10–12, 12–10, 4–11, Lisa Örneland-Felicia Olsson 11–8, 11–8, 10–12, 11–8, Johnsson-Larsson 8–11, 9–11, 11–7, 5–11, Rubinsson/Örneland-Emelie Johansson/Olsson 11–5, 11–9, 13–11.

Omgångarna 2-3
Spelplats: Vällingby
9/10 Ängby SK-BTK Safir 5–0
Maria Engelson-Camilla Rubinsson 11–8, 6–11, 11–9, 11–4, Caroline Wersäll-Linda Johnsson 11–7, 11–8, 11–1, Josefin Lund-Jenny Johansson 11–3, 11–1, 11–7, Engelson-Johnsson 11–6, 11–9, 11–9, Lund/Wersäll-Johansson/Rubinsson 11–6, 11–9, 11–8.
9/10 Fridhem/Urnan BTK-Spårvägens BTK 0–5
Michelle Quach-Daniela Moskovits 6–11, 5–11, 13–11, 3–11, Jessica Larsson-Sun Jie 1–11, 6–11, 1–11, Caroline Ädel-Sannamari Bölenius 11–9, 11–5, 3–11, 11–13, 10–12, Quach-Sun Jie 3–11, 5–11, 4–11, Larsson/Ädel-Bölenius/Moskovits 6–11, 5–11, 9–11.
9/10 Ängby SK-Fridhem/Urnan BTK 4–1
Maria Engelson-Jessica Larsson 11–4, 11–3, 11–3, Caroline Wersäll-Michelle Quach 11–9, 9–11, 7–11, 11–4, 11–7, Josefin Lund-Caroline Ädel 11–5, 11–13, 12–10, 11–7, Engelson-Quach 11–9, 6–11, 5–11, 5–11, Lund/Wersäll-Larsson/Ädel 11–7, 11–8, 11–4.
9/10 Spårvägens BTK-BTK Safir 4–1
Sune Jie-Camilla Rubinsson 11–2, 11–7, 11–2, Daniela Moskovits-Linda Johnsson 7–11, 11–13, 11–8, 11–8, 11–7, Marlene Appelgren-Lisa Örneland 11–5, 10–12, 15–13, 6–11, 6–11, Sun Jie-Johnsson 11–7, 11–6, 11–6, Appelgren/Moskovits-Rubinsson/Örneland 11–7, 11–9, 12–14, 13–11.

Spelplats: Köping
2/10 Storfors BTK-Råcksta SK 5–0
Sonja Obradovic-Linda Bergström 11–5, 11–7, 11–3, Marthe Nilsen-Charlotte Andersson 11–4, 11–7, 11–4, Natalie Slater-Ellinor Bergström 11–6, 11–2, 6–11, 11–6, Obradovic-Andersson 11–1, 11–3, 11–0, Nilsen/Slater-Bergström/Bergström 14–12, 9–11, 7–11, 11–3, 13–11.
2/10 Team Mälarenergi-IK Juno Avesta 5–0
Marie Persson-Frida Zetterström 11–3, 11–2, 11–6, Nina Vakkila-Linnea Jansson 13–11, 11–3, 11–9, Marie Sjögren-Helen Galkan 11–9, 9–11, 13–11, 11–8, Persson-Jansson 11–7, 11–6, 11–4, Vakkila/Sofia Westholm-Galkan/Emelie Johansson 11–2, 11–5, 11–4.
2/10 Team Mälarenergi-Storfors BTK 3–2
Marie Persson-Marthe Nilsen 11–4, 11–2, 11–9, Nina Vakkila-Sonja Obradovic 9–11, 11–9, 8–11, 5–11, Marie Sjögren-Natalie Slater 11–7, 11–2, 11–8, Persson-Obradovic 6–11, 4–11, 11–3, 6–11, Sjögren/Sofia Westholm-Josefin Hulth/Nilsen 10–12, 11–3, 10–12, 11–5, 11–5.
2/10 IK Juno Avesta-Råcksta SK 4–1
Barbro Wiktorsson-Charlotte Andersson 12–10, 11–3, 11–5, Katarina Larsson-Linda Bergström 2–11, 6–11, 7–11, Emma Väyrynen-Vyanga Altankttuyag 11–7, 13–15, 11–7, 11–9, Wiktorsson-Linda Bergström 11–5, 11–5, 11–6, Larsson/Frida Zetterström-Andersson/Ellinor Bergström 11–7, 12–14, 11–6, 6–11, 11–3.

Omgång 1
25/9 Råcksta SK-Ängby SK 0–5

Linda Bergström-Josefin Lund 8–11, 11–4, 6–11, 7–11, Charlotte Andersson-Caroline Wersäll 5–11, 5–11, 7–11, Ellinor Bergström-Stina Zetterström 8–11, 8–11, 7–11, Linda Bergström-Wersäll 6–11, 8–11, 11–8, 11–13, Andersson-Ellinor Bergström-Maria Engelson/Lund 9–11, 8–11, 6–11.
25/9 Storfors BTK-BTK Safir 4–1
Sonja Obradovic-Camilla Rubinsson 11–9, 11–4, 11–4, Marthe Nilsen-Linda Johnsson 9–11, 5–11, 9–11, Natalie Slater-Jenny Johansson 11–4, 11–9, 11-5, Obradovic-Johnsson 11–5, 11–3, 11–3, Nilsen/Slater-Johansson/Rubinsson 11–13, 11–4, 11–5, 11–9.
25/9 Spårvägens BTK-Team Mälarenergi 3–2
Sun Jie-Marie Persson 11–9, 11–6, 11–7, Daniela Moskovits-Jana Dobesova 11–8, 11–8, 8–11, 11–4, Ida Söderlund-Sofia Westholm 11–7, 6–11, 11–7, 11–8, Sun Jie-Dobesova 7–11, 11–8, 11–5, 6–11, 8–11, Moskovits/Söderlund-Persson/Westholm 11–9, 11–7, 8–11, 4–11, 11–13.
26/9 IK Juno Avesta-Fridhem/Urnan BTK 3–2
Katarina Larsson-Caroline Ädel 11–9, 11–9, 17–15, Barbro Wiktorsson-Michelle Quach 11–8, 10–12, 10–12, 11–1, 11–8, Emelie Johansson-Mikaela Elofsson 8–11, 8–11, 11–13, Larsson-Quach 6–11, 8–11, 4–11, Frida Zetterström/Wiktorsson-Elofsson/Ädel 11–6, 9–11, 11–4, 12–10.

Uppdaterad: 16 DEC 2010 00:10 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info