Hoppa till sidans innehåll

2010 SM-slutspelet


2010


Final 2
23/4 Råå BTK-Team Mälarenergi BTK 4-5
Linda Mernsten-Paula Medina 11-7, 9-11, 7-11, 11-13
Frida Bengtsson-Sofia Westholm 9-11, 12-14, 11-7, 11-8, 6-11
Marie Olsson-Nina Vakkila 11-8, 12-10, 9-11, 5-11, 11-5
Kajsa Andersson-Marie Sjögren 11-9, 6-11, 11-8, 11-5
Mernsten-Vakkila 11-7, 6-11, 12-14, 10-12
Olsson-Medina 11-5, 12-10, 8-11, 13-11
Andersson-Westholm 12-10, 13-11, 8-11, 11-5
Bengtsson-Sjögren 11-4, 10-12, 11-6, 8-11, 8-11
Mernsten/Olsson-Medina/Vakkila 7-11, 11-7, 6-11, 8-11
Publik: 90

Final 1
21/4 Team Mälarenergi BTK-Råå BTK 5-2
Paula Medina-Marie Olsson 12-10, 16-14, 12-14, 11-7
Sofia Westholm-Frida Bengtsson 11-4, 8-11, 5-11, 6-11
Nina Vakkila-Kajsa Andersson 11-9, 4-11, 11-9, 5-11, 12-10
Marie Sjögren-Alice Tolstoy 11-9, 11-6, 11-7
Medina-Andersson 6-11, 11-3, 11-7, 11-7
Vakkila-Olsson 6-11, 9-11, 12-10, 11-6, 9-11
Westholm-Tolstoy 13-11, 11-1, 11-4
Publik: 142

Semifinal 2
2/4 Team Mälarenergi BTK-Spårvägens BTK 5-2
Paula Medina-Sun Jie 5-11, 9-11, 6-11, Sofia Westholm-Ida Söderlund 11-9, 11-8, 7-11, 8-11, 11-6, Nina Vakkila-Daniela Moskovits 14-12, 10-12, 11-3, 11-3, Marie Sjögren-Marlene Appelgren 11-6, 10-12, 8-11, 12-10, 11-6, Medina-Moskovits 8-11, 11-8, 6-11, 11-8, 11-5, Vakkila-Sun Jie 11-9, 4-11, 8-11, 4-11, Westholm-Appelgren 11-5, 12-10, 11-6.
Publik: 79.
* Team Mälarenergi till final efter 2-0 (10-5) i matcher.
2/4 Råå BTK-Fridhem/Urnan BTK 5-4
Linda Mernsten-Wu Chuyi 6-11, 7-11, 10-12, Frida Bengtsson-Julia Allansson 11-9, 11-13, 11-3, 11-7, Marie Olsson-Michelle Quach 11-5, 11-7, 11-5, Kajsa Andersson-Matilda Holmgren 3-11, 11-4, 12-10, 4-11, 9-11, Mernsten-Quach 11-7, 11-8, 11-7, Olsson-Wu Chuyi 6-11, 11-13, 6-11, Andersson-Allansson 11-4, 7-11, 11-7, 11-5, Bengtsson-Holmgren 11-5, 8-11, 10-12, 11-4, 0-11, Mernsten/Olsson-Holmgren/Wu Chuyi 11-6, 11-5, 11-8. 
Publik: 60.
* Råå till final efter 2-0 (10-6) i matcher.

Semifinal 1
31/3 Spårvägens BTK-Team Mälarenergi BTK 3-5
Daniela Moskovits-Paula Medina 11-9, 4-11, 7-11, 6-11, Marlene Appelgren-Sofia Westholm 5-11, 2-11, 5-11, Sun Jie-Nina Vakkila 8-11, 11-6, 11-8, 11-13, 11-9, Ida Söderlund-Marie Sjögren 12-10, 7-11, 12-10, 9-11, 8-11, Moskovits-Vakkila 11-9, 8-11, 11-7, 12-10, Sun Jie-Medina 11-2, 11-5, 3-11, 10-12, 11-5, Söderlund-Westholm 10-12, 8-11, 10-12, Appelgren-Sjögren 6-11, 8-11, 5-11.
Publik: 65.
31/3 Fridhem/Urnan BTK-Råå BTK 2-5
Wu Chuyi-Linda Mernsten 9-11, 11-8, 11-8, 11-5, Julia Allansson-Frida Bengtsson 11-7, 6-11, 11-8, 9-11, 7-11, Michelle Quach-Marie Olsson 12-14, 9-11, 6-11, Matilda Holmgren-Kajsa Andersson 9-11, 11-6, 5-11, 7-11, Wu Chuyi-Olsson 11-4, 11-7, 7-11, 11-4, Quach-Mernsten 7-11, 10-12, 7-11, Holmgren-Bengtsson 9-11, 12-14, 6-11.
Publik: 74.

Kvartsfinal 2
BTK Frej-Spårvägens BTK 4-5
Zhang Fang-Daniela Moskovits 11-9, 11-3, 6-11, 11-3 Caroline Olsson-Ida Söderlund 5-11, 11-8, 7-11, 8-11 Linn Sandström-Sun Jie 3-11, 4-11, 3-11 Nina Stenviken-Marlene Appelgren 11-4, 11-5, 8-11, 11-7 Zhang Fang-Sun Jie 11-9, 11-9, 7-11, 11-7 Sandström-Moskovits 7-11, 5-11, 11-7, 13-11, 4-11 Stenviken-Söderlund 11-8, 11-3, 11-5 Olsson-Appelgren 4-11, 12-10, 6-11, 11-6, 8-11 Sandström/Zhang Fang-Moskovits/Sun Jie 3-11, 11-6, 9-11, 8-11
Publik: -
Fridhem/Urnan BTK-Tabergs SK 5-3
Michelle Quach-Marina Servulja 11-6, 11-8, 11-9 Julia Allansson-Madeleine Stenqvist 11-1, 8-11, 14-12, 11-7 Wu Chuyi-Natalia Kudryavceva 11-4, 11-5, 11-5 Matilda Holmgren-Karin Henriksson 11-2, 7-11, 11-4, 9-11, 9-11 Quach-Kudryavceva 8-11, 11-7, 10-12, 8-11 Wu Chuyi-Servulja 11-4, 8-11, 11-7, 11-7 Holmgren-Stenqvist 11-7, 5-11, 12-10, 8-11, 7-11 Allansson-Henriksson 12-10, 11-5, 9-11, 11-8
Publik: 54

Kvartsfinal 1
10/3 Spårvägens BTK-BTK Frej 5-4
Sun Jie-Zhang Fang 8-11, 8-11, 11-7, 6-11 Marlene Appelgren-Caroline Olsson 7-11, 11-13, 13-11, 12-14 Daniela Moskovits-Linn Sandström 11-9, 12-14, 11-6, 11-8 Ida Söderlund-Nina Stenviken 8-11, 4-11, 11-6, 11-9, 11-7 Sun Jie-Sandström 11-5, 11-6, 11-6 Moskovits-Zhang Fang 11-13, 9-11, 7-11 Söderlund-Olsson 12-10, 11-1, 12-10 Appelgren-Stenviken 10-12, 11-9, 9-11, 7-11 Sun Jie/Moskovits-Zhang Fang/Olsson 11-9, 11-8, 6-11, 11-5
Publik: 65
10/3 Tabergs SK-Fridhem/Urnan BTK 2-5
Marina Servulja-Michelle Quach 6-11, 11-9, 11-2, 11-3 Madeleine Stenqvist-Julia Allansson 11-3, 10-12, 11-7, 2-11, 11-8 Natalia Kudryavceva-Wu Chuyi 1-11, 15-17, 3-11 Karin Henriksson-Matilda Holmgren 11-13, 9-11, 6-11 Servulja-Wu Chuyi 11-8, 8-11, 7-11, 5-11 Kudryavceva-Quach 9-11, 7-11, 11-6, 13-11, 7-11 Henriksson-Allansson 7-11, 11-7, 6-11, 7-11
Publik: 74

Spelarfacit 2010

FINALLAGEN
Team Mälarenergi BTK (20-11)

  5-3 (18-15) Paula Medina
  3-5 (17-19) Nina Vakkila
  6-2 (20-10) Sofia Westholm
  5-1 (16- 9) Marie Sjögren
  1-0 (  3- 1) Dubbel
Råå BTK (16-16)
  5-3 (17-14) Marie Olsson
  2-4 (  9-12) Linda Mernsten
  4-3 (18-13) Frida Bengtsson
  4-3 (17-13) Kajsa Andersson
  0-2 (  0- 6) Alice Tolstoy
  1-1 (  4- 3) Dubbel

SEMIFINALLAGEN
Fridhem/Urnan BTK (16-15)

8-0 (24-  4) Wu Chuyi
2-6 (  8-20) Michelle Quach
3-4 (15-16) Julia Allansson
3-4 (14-16) Matilda Holmgren
0-1 (  0-  3) Dubbel
Spårvägens BTK (15-18)
6-2 (20-11) Sun Jie
3-5 (14-19) Daniela Moskovits
3-4 (13-15) Ida Söderlund
1-7 (  8-23) Marlene Appelgren
2-0 (  6-  2) Dubbel

KVARTSFINALLAGEN
BTK Frej (8-10)

4-0 (12-  3) Zhang Fang
0-4 (  3-12) Linn Sandström
3-1 (11-  5) Nina Stenviken
1-3 (  6-10) Caroline Olsson
0-2 (  2-  6) Dubbel
Tabergs SK (5-10)
1-3 (  5-10) Marina Servulja
1-3 (  5-10) Natalia Kudryavceva
2-1 (  7-  7) Madeleine Stenqvist
1-3 (  5-11) Karin Henriksson
  -               Dubbel
Uppdaterad: 28 SEP 2010 14:55 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info