Hoppa till sidans innehåll

2011-12 Nord


Damer Elit, Nord 2011-12

Omgång 1
17/9 Ås IF-Fridhem/Urnan BTK 3–6
Emelie Fitzgerald-Michelle Quach 3–11, 7–11, 5–11, Carelyn Cordero-Mina Sugamata 7–11, 11–8, 11–9, 11–9, Emma Johansson-Sofia Westholm 9–11, 8–11, 4–11, Cordero-Quach 12–10, 11–4, 11–9, Fitzgerald-Westholm 2–11, 5–11, 10–12, Johansson-Sugamata 8–11, 1–11, 5–11, Cordero/Fitzgerald-Sugamata/Westholm 9–11, 5–11, 2–11, Cordero-Westholm 11–7, 10–12, 7–11, 11–9, 12–10, Johansson-Quach 6–11, 3–11, 8–11.
17/9 Team Mälarenergi-Storfors BTK 6–3
Nina Vakkila-Marie Sjögren 11–7, 9–11, 9–11, 11–9, 9–11, Jana Dobesova-Josefin Hulth 11–5, 11–4, 11–3, Marie Persson-Sonja Obradovic 11–6, 5–11, 10–12, 4–11, Dobesova-Sjögren 11–3, 11–9, 11–6, Vakkila-Obradovic 6–11, 5–11, 11–6, 9–11, Persson-Hulth 11–3, 11–6, 11–5, Dobesova/Persson-Obadovic/Sjögren 11–5, 11–7, 11–7, Dobesova-Obradovic 11–5, 11–9, 19–17, Persson-Sjögren 11–8, 11–5, 9–11, 11–4.
17/9 Tabergs SK-Ljungsbro BTK 6–3
Huda Mustafa-Clara Erlandsson 11–8, 11–4, 11–9, Marina Donner-Elin Schwartz 11–8, 11–5, 11–4, Madeleine Stenqvist-Tressa Armitage 7–11, 9–11, 8–11, Donner-Erlandsson 11–8, 10–12, 4–11, 12–10, 8–11, Mustafa-Armitage 8–11, 11–13, 12–10, 11–13, Stenqvist-Schwartz 11–8, 11–4, 11–9, Karin Henriksson/Stenqvist-Armitage/Schwartz 12–10, 11–5, 14–12, Donner-Armitage 11–6, 12–10, 11–3, Stenqvist-Erlandsson 11–5, 11–13, 11–1, 11–5.
17/9 Spårvägens BTK-Ängby SK 6–3
Sannamari Bölenius-Maria Engelson 5–11, 7–11, 10–12, Sun Jie-Josefin Lund 14–12, 11–9, 11–6, Daniela Moskovits-Caroline Wersäll 11–5, 7–11, 11–6, 11–8, Sun Jie-Engelson 11–1, 16–14, 11–5, Bölenius-Wersäll 11–13, 6–11, 11–6, 10–12, Moskovits-Lund 11–9, 5–11, 7–11, 4–11, Dubbel 11–4, 5–11, 11–9, 11–9, Sun Jie-Wersäll 11–3, 11–4, 12–10, Moskovits-Engelson 11–4, 12–10, 11–7.

* Ljungsbro BTK drog sig ur serien efter omgång 1

Omgångarna 2-3
Spelplats: Gävle
29/10 Fridhem/Urnan BTK-Storfors BTK 6-1
Mina Sugamata-Marie Sjögren 11-13, 4-11, 11-5, 14-12, 12-10, Sofia Westholm-Natalie Slater 9-11, 11-9, 11-9, 11-3, Michelle Quach-Sonja Obradovic 6-11, 3-11, 7-11, Westholm-Sjögren 11-6, 8-11, 9-11, 11-9, 11-8, Sugamata-Obradovic 6-11, 11-6, 12-10, 11-3, Quach-Slater 11-9, 11-6, 11-8, Sugamata/Westholm-Sjögren/Slater 11-7, 11-7, 9-11, 12-10.
29/10 Spårvägens BTK-Storfors BTK 4-6
Marlene Appelgren-Marie Sjögren 4-11, 8-11, 7-11, Sun Jie-Natalie Slater 11-3, 11-3, 11-5, Daniela Moskovits-Sonja Obradovic 11-9, 5-11, 11-9, 3-11, 12-14, Sun Jie-Sjögren 5-11, 7-11, 11-4, 4-11, Appelgren-Obradovic 3-11, 2-11, 1-11, Moskovits-Slater 11-8, 11-9, 11-8, Moskovits/Sun Jie-Sjögren/Slater 12-10, 11-3, 11-2, Sun jie-Obradovic 11-7, 11-6, 11-6, Moskovits-Sjögren 11-13, 11-3, 9-11, 9-11, Appelgren-Slater 11-9, 8-11, 11-8, 9-11, 8-11.

Spelplats: Vällingby
29/10 Ängby SK-Tabergs SK 6-1
Stina Zetterström-Madeleine Stenqvist 11-9, 1-11, 11-6, 5-11, 11-7, Caroline Wersäll-Karin Henriksson 11-5, 11-7, 14-12, Linda Bergström-Marina Donner 10-12, 11-7, 11-3, 12-10, Wersäll-Stenqvist 11-8, 11-4, 7-11, 11-8, Zetterström-Donner 11-13, 11-6, 9-11, 8-11, Bergström-Henriksson 10-12, 6-11, 11-2, 11-5, 11-1, Bergström/Zetterström-Henriksson/Stenqvist 11-2, 11-6, 11-9.
29/10 Tabergs SK-Ås IF 6-3
Huda Mustafa-Emelie Fitzgerald 11-4, 11-8, 14-12, Marina Donner-Emma Johansson 11-6, 11-6, 11-6, Madeleine Stenqvist-Carelyn Cordero 6-11, 11-6, 4-11, 8-11, Donner-Fitzgerald 11-6, 11-2, 11-8, Mustafa-Cordero 5-11, 11-4, 4-11, 11-3, 7-11, Stenqvist-Johansson 11-2, 11-4, 11-9, Donner/Stenqvist-Cordero/Fitzgerald 8-11, 11-4, 11-6, 13-11, Donner-Cordero 7-11, 8-11, 2-11, Stenqvist-Fitzgerald 11-9, 10-12, 11-5, 11-5.

Omgångarna 4-5
Spelplats: Ljungsbro

  3/12 Spårvägens BTK-Team Mälarenergi
  3/12 Ljungsbro BTK-Ås IF
  3/12 Ås IF-Spårvägens BTK
  3/12 Ljungsbro BTK-Team Mälarenergi
Spelplats: Storfors
  3/12 Fridhem/urnan BTK-Tabergs SK
  3/12 Storfors BTK-Ängby SK
  3/12 Ängby SK-Fridhem/Urnan BTK
  3/12 Storfors BTK-Tabergs SK

Omgångarna 6-7
Spelplats: Köping

17/12 Fridhem/Urnan BTK-Spårvägens BTK
17/12 Team Mälarenergi-Tabergs SK
17/12 Team Mälarenergi-Fridhem/Urnan BTK
17/12 Tabergs SK-Spårvägens BTK
Spelplats: Ås
17/12 Storfors BTK-Ljungsbro BTK
17/12 Ås IF-Ängby SK
17/12 Ås IF-Storfors BTK
17/12 Ängby SK-Ljungsbro BTK

Uppdaterad: 31 OKT 2011 15:38 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info