Hoppa till sidans innehåll

2011 Elitserien A


Alla spelarna i Elitserien A 2011
Dänningelanda BTK (7 matcher: 12–23)

  8–6 (32–28) Sara Rask
  2–3 (  9–12) Evelina Carlsson
  0–1 (  0–  3) Emmie Danielsson
  0–3 (  1–  9) Elin Helgesson
  0–5 (  1–15) Lisa Rydén
  2–5 (  6–17) Dubbel
Malmö IF (7 matcher: 13–22)

  5–5 (20–18) Eldijana Bentsen
  2–6 (12–16) Veronica Mattiasson
  1–2 (  5–  7) Emma Lundell
  2–5 (10–18) Sabine Borre-Larsen
  3–4 (14–14) Dubbel
Råå BTK (7 matcher: 27–8)

12–1 (36–14) Marie Olsson
  6–1 (20–  4) Linda Mernsten
  3–3 (11–12) Kajsa Andersson
  1–1  ( 3–  3) Julia Magnusson
  5–2 (17–  9) Dubbel
Spårvägens BTK (7 matcher: 19–16)

  6–2 (21–  9) Sun Jie
  6–4 (23–16) Daniela Moskovits
  3–4 (12–15) Ida Söderlund
  0­–1 [  0–  3] Sannamari Bölenius
  0–2 (  1–  6) Marlene Appelgren
  4–3 (13–12) Dubbel
Storfors BTK (7 matcher: 12–23)

10–3 (33–16) Sonja Obradovic
  1–3 (  5–10) Natalie Slater
  0–1 (  0–  3) Anna Bergquist
  0–2 (  0–  6) Josefin Hulth
  0–7 (  3–21) Marthe Heide Nielsen
  1–6 (  5–18) Dubbel
  0–1              Walk over
Tabergs SK (7 matcher: 13–22)

  8–6 (29–24) Marina Donner
  3–1 (  9–  7) Natalia Kudryavceva
  1–6 (  8–19) Madeleine Stenqvist
  0–1 (  1–  3) Karin Henriksson
  0–2 (  0–  6) Henrika Uggmark
  1–6 (10–19) Dubbel
Team Mälarenergi BTK (7 matcher: 28–7)

  7–1 (23–  6) Nina Vakkila
  7–2 (23–10) Jana Dobesova
  4–4 (12–15) Marie Persson
  2–0 (  6–  1) Marie Sjögren
  7–0 (21–  4) Dubbel
  1–0               Walk over
Ängby SK (7 matcher: 16–19)

  8–6 (30–24) Caroline Wersäll
  3–1 (10–  3) Linda Bergström
  0–1 (  1–  3) Stina Zetterström
  0–2 (  1–  6) Maria Engelson
  0–7 (  4–21) Josefin Lund
  5–2 (17–  9) Dubbel

Alla matcherna
Omgångarna 6-7
Spelplats: Vällingby
12/3 Team Mälarenergi-Råå BTK 3–2

Jana Dobesova-Linda Mernsten 11–7, 10–12, 6–11, 13–11, 11–9, Marie Persson-Marie Olsson 1–11, 6–11, 8–11, Nina Vakkila-Julia Magnusson 11–7, 11–5, 11–9, Dobesova-Olsson 11–6, 7–11, 5–11, 12–10, 11–13, Persson/Vakkila-Magnusson/Mernsten 11–9, 12–10, 11–7.
12/3 Spårvägens BTK-Malmö IF 3–2
Daniela Moskovits-Sabine Borre-Larsen 4–11, 11–3, 5–11, 11–2, 8–11, Sun Jie-Eldijana Bentsen 6–11, 11–6, 4–11, 8–11, Ida Söderlund-Veronica Mattiasson 6–11, 11–4, 6–11, 11–6, 11–9, Moskovits-Bentsen 11–8, 7–11, 11–7, 11–8, Sun Jie/Söderlund-Borre-Larsen/Mattiasson 11–9, 9–11, 12–10, 11–6.
12/3 Malmö IF-Team Mälarenergi 0–5
Eldijana Bentsen-Marie Persson 8–11, 6–11, 8–11, Sabine Borre-Larsen-Jana Dobesova 10–12, 8–11, 6–11, Veronica Mattiasson-Nina Vakkila 9–11, 11–7, 6–11, 5–11, Bentsen-Dobesova 5–11, 10–12, 11–9, 11–8, 8–11, Borre-Larsen/Mattiasson-Persson/Vakkila 12–14, 7–11, 11–6, 11–8, 15–17.
12/3 Råå BTK-Spårvägens BTK 5–0
Marie Olsson-Marlene Appelgren 11–1, 11–2, 11–3, Linda Mernsten-Ida Söderlund 7–11, 11–7, 11–7, 11–8, Julia Magnusson-Sannamari Bölenius 11–8, 11–9, 11–4, Olsson-Söderlund 11–9, 11–4, 8–11, 11–8, Magnusson/Mernsten-Appelgren/Bölenius 12–10, 9–11, 11–9, 11–9.

Spelplats: Vällingby
12/3 Ängby SK-Dänningelanda BTK 3–2

Caroline Wersäll-Lisa Rydén 11–8, 11–2, 11–2, Josefin Lund-Sara Rask 5–11, 9–11, 11–9, 12–10, 6–11, Linda Bergström-Elin Helgesson 11–5, 12–10, 11–3, Wersäll-Rask 3–11, 11–7, 3–11, 11–3, 7–11, Bergström/Lund-Evelina Carlsson/Rydén 11–4, 11–8, 11–9.
12/3 Storfors BTK-Tabergs SK 2–3
Sonja Obradovic-Madeleine Stenqvist 11–8, 11–4, 11–8, Marthe Heide Nilsen-Marina Donner 11–13, 8–11, 9–11, Natalie Slater-Natalia Kudryavceva 7–11, 4–11, 3–11, Obradovic-Donner 12–10, 13–11, 11–13, 11–8, Nilsen/Slater-Kudryavceva/Stenqvist 10–12, 12–10, 2–11, 7–11.
12/3 Tabergs SK-Ängby SK 1–4
Marina Donner-Josefin Lund 11–9, 4–11, 10–12, 11–6, 11–2, Madeleine Stenqvist-Caroline Wersäll 11–9, 7–11, 4–11, 8–11, Natalia Kudryavceva-Linda Bergström 11–13, 8–11, 2–11, Donner-Wersäll 9–11, 2–11, 11–1, 7–11, Karin Henriksson/Stenqvist-Bergström/Lund 7–11, 6–11, 2–11.
12/3 Dänningelanda BTK-Storfors BTK 2–3
Sara Rask-Marthe Heide Nilsen 11–13, 11–6, 11–4, 11–4, Lisa Rydén-Sonja Obradovic 5–11, 6–11, 8–11, Evelina Carlsson-Natalie Slater 18–16, 11–8, 7–11, 7–11, 11–9, Rask-Obradovic 3–11, 10–12, 11–7, 10–12, Carlsson/Rydén-Nilsen/Slater 7–11, 3–11, 6–11.

Omgångarna 4-5
Spel i Köping
19/2 Ängby SK-Team Mälarenergi 1–4

Caroline Wersäll-Marie Persson 11–8, 11–3, 11–7, Josefin Lund-Jana Debesova 3–11, 8–11, 6–11, Stina Zetterström-Nina Vakkila 8–11, 6–11, 11–9, 9–11, Wersäll-Debesova 7–11, 6–11, 8–11, Linda Bergström/Lund-Persson/Vakkila 6–11, 6–11, 11–9, 9–11.
19/2 Spårvägens BTK-Storfors BTK 3–2
Daniela Moskovits-Marthe Heide Nilsen 11–6, 11–9, 12–10, Sun Jie-Sonja Obradovic 11–2, 11–5, 8–11, 11–7, Ida Söderlund-Natalie Slater 11–9, 4–11, 8–11, 8–11, Moskovits-Obradovic 11–7, 7–11, 11–3, 8–11, 6–11, Sune Jie/Söderlund-Nilsen/Slater 11–4, 11–4, 11–7.
19/2 Storfors BTK-Ängby SK 2–3
Sonja Obradovic-Josefin Lund 11–8, 11–5, 11–1, Marthe Heide Nilsen-Caroline Wersäll 5–11, 7–11, 8–11, Natalie Slater-Linda Bergström 7–11, 5–11, 9–11, Obradovic-Wersäll 11–3, 11–3, 3–11, 11–3, Nilsen/Slater-Bergström/Lund 11–6, 9–11, 5–11, 8–11.
19/2 Team Mälarenergi-Spårvägens BTK 3–2
Jana Debesova-Daniela Moskovits 11–8, 11–3, 11–5, Marie Persson-Sun Jie 9–11, 7–11, 9–11, Nina Vakkila-Ida Söderlund 11–6, 11–4, 11–4, Debesova-Sun Jie 9–11, 13–15, 5–11, Persson/Vakkila-Marlene Appelgren/Söderlund 11–8, 11–9, 11–5.

Spel i Helsingborg
19/2 Malmö IF-Tabergs SK 1–4

Veronica Mattiasson-Madeleine Stenqvist 8–11, 11–7, 8–11, 6–11, Sabine Borre-Larsen-Marina Donner 9–11, 5–11, 13–11, 5–11, Emma Lundell-Natalia Kudryavceva 15–13, 12–14, 13–11, 9–11, 8–11, Mattiasson-Donner 7–11, 10–12, 9–11, Borre-Larsen/Lundell-Karin Henriksson/Stenqvist 9–11, 12–10, 12–10, 13–11.
19/2 Dänningelanda BTK-Råå BTK 0–5
Sara Rask-Marie Olsson 11–9, 11–7, 8–11, 1–11, 5–11, Lisa Rydén-Kajsa Andersson 3–11, 4–11, 10–12, Evelina Carlsson-Linda Mernsten 4–11, 9–11, 8–11, Rask-Andersson 7–11, 9–11, 11–7, 11–9, 12–14, Carlsson/Rydén-Mernsten/Olsson 7–11, 6–11, 9–11.
19/2 Råå BTK-Malmö IF 5–0
Marie Olsson-Veronica Mattiasson 11–8, 9–11, 11–4, 11–13, 12–10, Kajsa Andersson-Sabine Borre-Larsen 9–11, 13–11, 11–2, 11–8, Linda Mernsten-Emma Lundell 11–4, 11–4, 11–6, Olsson-Borre-Larsen 12–10, 11–5, 11–6, Andersson/Mernsten-Lundell/Mattiasson 8–11, 11–6, 11–1, 11–6.
19/2 Tabergs BTK-Dänningelanda BTK 2–3
Marina Donner-Lisa Rydén 7–11, 11–7, 13–11, 11–5, Madeleine Stenqvist-Sara Rask 7–11, 11–9, 21–19, 4–11, 6–11, Natalia Kudryavceva-Evelina Carlsson 7–11, 11–7, 11–7, 6–11, 11–1, Donner-Rask 10–12, 11–9, 3–11, 9–11, Karin Henriksson/Stenqvist-Carlsson/Rydén 8–11, 9–11, 11–9, 8–11.

Omgångarna 2-3
Spel i Malmö
5/2 Ängby SK-Råå BTK 2­-3
Caroline Wersäll-Kajsa Andersson 11-9, 7-11, 11-5, 11-6, Maria Engelson-Marie Olsson 7-11, 3-11, 4-11, Josefin Lund-Linda Mernsten 7-11, 8-11, 12-14, Wersäll-Olsson 3-11, 11-9, 10-12, 8-11, Linda Bergström/Lund-Andersson/Mernsten 13-11, 11-9, 4-11, 8-11, 11-9.
5/2 Storfors BTK-Malmö IF 1-4
Sonja Obradovic-Sabine Borre-Larsen 8-11, 7-11, 12-10, 4-11, Marthe Heide Nilsen-Eldijana Bentsen 6-11, 6-11, 11-13, Anna Bergquist-Veronica Mattiasson 1-11, 2-11, 4-11, Obradovic-Bentsen 7-11, 16-14, 11-5, 11-3, Josefin Hulth/Nilsen-Borre-Larsen/Mattiasson 4-11, 2-11, 8-11.
5/2 Malmö IF-Ängby SK 3-2
Eldijana Bentsen-Maria Engelson 11-3, 11-6, 9-11, 11-6, Sabine Borre-Larsen-Caroline Wersäll 8-11, 11-8, 6-11, 11-8, 9-11, Veronica Mattiasson-Josefin Lund 16-14, 11-9, 11-3, Bentsen-Wersäll 5-11, 7-11, 11-9, 6-11, Borre-Larsen/Mattiasson-Linda Bergström/Lund 11-5, 9-11, 11-9, 11-4.
5/2 Råå BTK-Storfors BTK 3-2
Marie Olsson-Marthe Heide Nilsen 9-11, 11-7, 6-11, 11-5, 11-8, Kajsa Andersson-Sonja Obradovic 3-11, 11-8, 6-11, 7-11, Linda Mernsten-Josefin Hulth 11-3, 11-4, 11-1, Olsson-Obradovic 8-11, 8-11, 8-11, Andersson/Mernsten-Anna Bergquist/Nilsen 11-4, 11-4, 11-7.

Spel i Taberg
5/2 Tabergs SK-Spårvägens BTK 1-4
Marina Donner-Sun Jie 6-11, 10-12, 6-11, Madeleine Stenqvist-Daniela Moskovits 11-8, 7-11, 9-11, 6-11, Henrika Uggmark-Ida Söderlund 7-11, 6-11, 8-11, Donner-Moskovits 11-3, 13-15, 12-10, 11-9, Karin Henriksson/Stenqvist-Sun Jie/Söderlund 11-8, 5-11, 5-11, 11-8, 1-11.
5/2 Dänningelanda BTK-Team Mälarenergi 1-4
Sara Rask-Nina Vakkila 11-7, 11-13, 7-11, 3-11, Elin Helgesson-Marie Persson 8-11, 3-11, 6-11, Emmie Danielsson-Marie Sjögren 7-11, 1-11, 6-11, Rask-Persson 13-11, 11-6, 11-6, Evelina Carlsson/Helgesson-Vakkila/Sofia Westholm 8-11, 7-11, 8-11.
5/2 Team Mälarenergi-Tabergs SK 4-1
Nina Vakkila-Madeleine Stenqvist 11-9, 11-2, 11-7, Marie Persson-Marina Donner 12-10, 6-11, 8-11, 11-8, 11-7, Marie Sjögren-Karin Henriksson 4-11, 11-3, 11-4, 11-5, Vakkila-Donner 11-5, 8-11, 11-8, 10-12, 4-11, Persson/Sofia Westholm-Henriksson/Stenqvist 3-11, 11-5, 13-11, 11-8.
5/2 Spårvägens BTK-Dänningelanda BTK 3-2
Daniela Moskovits-Elin Helgesson 8-11, 11-5, 11-6, 11-9, Sun Jie-Sara Rask 11-5, 7-11, 9-11, 12-10, 10-12, Marlene Appelgren-Evelina Carlsson 8-11, 8-11, 12-10, 6-11, Moskovits-Rask 11-9, 6-11, 11-8, 11-6, Sun Jie/Söderlund-Carlsson/Helgesson 11-6, 11-5, 11-9.

Omgång 1
15/1 Storfors BTK-Team Mälarenergi 0–5

Sonja Obradovic-Marie Persson 11–8, 11–4, 9–11, 9–11, Marthe Heide Nilsen-Jana Debesova 8–11, 9–11, 6–11, Josefin Hulth-Nina Vakkila 7–11, 5–11, 5–11, Obradovic-Debesova walk over Debesova, Anna Bergquist/Hulth-Marie Persson/Vakkila 1–11, 3–11, 7–11.
Bollar: 274 (97–177)
15/1 Råå BTK-Tabergs SK 4–1
Marie Olsson-Madeleine Stenqvist 8–11, 11–5, 11–7, 11–5, Kajsa Andersson-Marina Donner 10–12, 7–11, 8–11, Linda Mernsten-Henrika Uggmark 11–4, 11–1, 11–7, Olsson-Donner 11–8, 11–9, 11–8, Andersson/Mernsten-Stenqvist/Uggmark 11–4, 5–11, 11–6, 11–13, 11–5.
Bollar: 319 (181–138)
15/1 Spårvägens BTK-Ängby SK 4–1
Sune Jie-Josefin Lund 11–3, 11–4, 11–8, Daniela Moskovits-Caroline Wersäll 11–9, 12–10, 11–6, Ida Söderlund-Linda Bergström 11–2, 13–11, 5–11, 11–6, Sun Jie-Wersäll 18–16, 11–13, 3–11, 11–6, 11–6, Moskovits/Söderlund-Bergström/Lund 7–11, 7–11, 8–11.
Bollar: 338 (183–155)
15/1 Dänningelanda BTK-Malmö IF 2–3
Sara Rask-Veronica Mattiasson 11–6, 11–9, 11–7, Lisa Rydén-Eldijana Bentsen 5–11, 8–11, 7–11, Evelina Carlsson-Emma Lundell 6–11, 7–11, 11–7, 9–11, Rask-Bentsen 5–11, 9–11, 11–9, 7–11, Carlsson/Rydén-Lundell/Mattiasson 11–5, 11–8, 8–11, 11–9.
Bollar: 329 (159–170)

Uppdaterad: 26 APR 2011 00:16 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info