Hoppa till sidans innehåll

2011 Elitserien B


Alla spelarna i Elitserien B 2011
Carlshamns BTK (7 matcher: 7–28)

   5–5   (17–19) Huda Mustafa
   1–8   (  9–26) Elin Alexandersson
   0–4   (  0–12) Sara Leandersson
   0–5   (  2–15) Elinor Olofsson
   1–6   (  5–19) Dubbel
BTK Frej (7 matcher: 19–16)

   7–3   (23–14) Linn Sandström
   3–5   (11–18) Marte Grutle Aasebö
   2–2   (  7–  6) Nina Stenviken
   2–3   (10–  9) Tilda Johansson
   1–0   (  3–  0) Sofie Herbertsson
   4–3   (15–14) Dubbel
Falkenbergs BTK (7 matcher: 24–11)

   8–2   (27–14) Anna Berglund
   5–2   (17–  9) Jennie Gustafsson
   4–4   (17–11) Cecilia Kei
   1–2   (  6–  8) Karin Lomander
   6–1   (20–  6) Dubbel
Fridhem/Urnan BTK (7 matcher: 25–10)

12–1   (37–  8) Mina Sugamata
   6–2   (20–10) Michelle Quach
   0–1   (  0–  3) Jessica Larsson
   1–5   (  9–16) Caroline Ädel
   6–1   (18–  7) Dubbel
IK Juno Avesta (7 matcher: 16–19)

   6–3   (22–13) Barbro Wiktorsson
   4–1   (12–  8) Emma Väyrynen
   0–1   (  1–  3) Frida Zetterström
   0–1   (  1–  3) Linnéa Jansson
   0–5   (  5–15) Felicia Ohlsson
   2–5   (10–17) Katarina Larsson
   4–3   (15–14) Dubbel
Lekstorps IF (7 matcher: 25–10)

14–0   (42–  9) Jennifer Jonsson
   3–0   (  9–  3) Anna Carlsson
   3–4   (11–15) Emma Sjögren
   1–3   ( 5–11) Anneli Sjögren
   4–3   (15–12) Dubbel
Råcksta SK (7 matcher: 6–29)

   2–2   (  6–  7) Helena Zetterström
   2–11 (12–35) Ellinor Bergström
   0–3   (  1–  9) Uyanga Altankttuyag
   0–4   (  0–12) Charlotte Andersson
   1–6   (  9–19) Dubbel
BTK Safir (7 matcher: 18–17)

   6–1   (20–  9) Camilla Rubinsson
   6–7   (24–24) Linda Johnsson
   4–4   (16–15) Lisa Örneland
   2–5   (10–17) Dubbel


Alla matcherna
Omgångarna 6-7
Spelplats: Falkenberg
12/3 BTK Frej-IK Juno Avesta 2–3

Marte Grutle Aasebö-Felicia Ohlsson 7–11, 7–11, 11–7, 11–3, 11–8, Nina Stenviken-Barbro Wiktorsson 11–7, 9–11, 9–11, 6–11, Tilda Johansson-Emma Väyrynen 8–11, 11–6, 5–11, 11–6, 5–11, Grutle Aasebö-Wiktorsson 9–11, 6–11, 6–11, Johansson/Stenviken-Emelie Johansson/Väyrynen 11–0, 11–5, 11–7.
12/3 Falkenbergs BTK-BTK Safir 5–0
Anna Berglund-Lisa Örneland 11–6, 8–11, 10–12, 11–8, 11–6, Cecillia Kei-Linda Johnsson 7–11, 11–7, 7–11, 12–10, 11–8, Jennie Gustafsson-Camilla Rubinsson 6–11, 11–8, 16–18, 11–0, 11–9, Berglund-Johnsson 11–6, 11–2, 7–11, 11–9, Gustafsson/Kei-Rubinsson/Örneland 11–8, 9–11, 11–8, 11–9.
12/3 BTK Safir-BTK Frej 3–2
Linda Johnsson-Nina Stenviken 11–13, 7–11, 7–11, Lisa Örneland-Marte Grutle Aasebö 8–11, 7–11, 10–12, Camilla Rubinsson-Tilda Johansson 10–12, 12–10, 13–11, 11–8, Johnsson-Grutle Aasebö 11–8, 11–7, 11–3, Rubinsson/Örneland-Johansson/Stenviken 11–3, 10–12, 14–12, 11–8.
12/3 IK Juno Avesta-Falkenbergs BTK 1–4
Barbro Wiktorsson-Cecillia Kei 8–11, 11–6, 11–13, 11–7, 12–10, Felicia Ohlsson-Anna Berglund 5–11, 11–9, 8–11, 5–11, Emma Väyrynen-Jennie Gustafsson 7–11, 8–11, 4–11, Wiktorsson-Berglund 11–5, 9–11, 6–11, 9–11, Linnéa Jansson/Ohlsson-Gustafsson/Kei 11–6, 6–11, 4–11, 10–12.

Spelplats: Lekstorp
12/3 Lekstorps IF-Råcksta SK 4–1

Jennifer Jonsson-Charlotte Andersson 9–11, 11–4, 11–5, 11–5, Emma Sjögren-Ellinor Bergström 5–11, 12–10, 4–11, 6–11, Anna Carlsson-Helena Zetterström 10–12, 7–11, 11–6, 11–6, 12–10, Jonsson-Bergström 11–4, 11–4, 11–5, Anneli Sjögren/Emma Sjögren-Andersson/Zetterström 11–6, 11–4, 11–8.
12/3 Carlshamns BTK-Fridhem/Urnan BTK 0–5
Huda Mustafa-Michelle Quach 7–11, 5–11, 7–11, Elin Alexandersson-Mina Sugamata 10–12, 8–11, 5–11, Elinor Olofsson-Caroline Ädel 6–11, 11–8, 7–11, 3–11, Mustafa-Sugamata 11–13, 2–11, 6–11, Alexandersson/Olofsson-Quach/Ädel 5–11, 6–11, 8–11.
12/3 Fridhem/Urnan BTK-Lekstorps IF 2–3
Mina Sugamata-Emma Sjögren 11–8, 11–4, 11–9, Michelle Quach-Jennifer Jonsson 12–14, 11–3, 8–11, 8–11, Caroline Ädel-Anna Carlsson 6–11, 9–11, 9–11, Sugamata-Jonsson 11–9, 10–12, 1–11, 2–11, Quach/Ädel-Anneli Sjögren/Emma Sjögren 11–5, 5–11, 11–7, 11–9.
12/3 Råcksta SK-Carlshamns BTK 2–3
Ellinor Bergström-Elin Alexandersson 11–3, 11–3, 8–11, 7–11, 8–11, Charlotte Andersson-Huda Mustafa 5–11, 11–7, 1–11, 6–11, Helena Zetterström-Elinor Olofsson 11–9, 8–11, 11–7, 11–5, Bergström-Mustafa 4–11, 6–11, 9–11, Andersson/Zetterström-Olofsson/Sofi Olsson 11–7, 7–11, 11–3, 13–11.

Omgångarna 4-5
Spel i Växjö
20/2 Lekstorps IF-BTK Frej 4–1
Jennifer Jonsson-Marte Grutle Aasebö 11–7, 11–9, 11–6, Emma Sjögren-Linn Sandström 6–11, 11–7, 11–7, 11–5, Anneli Sjögren-Nina Stenviken 7–11, 6–11, 3–11, Jonsson-Sandström 12–14, 11–6, 11–8, 11–7, Sjögren/Sjögren-Grutle Aasebö/Stenviken 9–11, 11–4, 11–8, 5–11, 16–14.
20/2 Falkenbergs BTK-Carlshamns BTK 5–0
Anna Berglund-Elinor Olofsson 11–5, 12–10, 11–7, Cecillia Kei-Elin Alexandersson 12–10, 12–10, 11–8, Jennie Gustafsson-Sara Leandersson 11–7, 11–3, 11–9, Berglund-Alexandersson 13–11, 2–11, 11–9, 11–3, Gustafsson/Kei-Leandersson/Olofsson 11–5, 11–3, 11–5.
20/2 Carlshamns BTK-Lekstorps IF 0–5
Elin Alexandersson-Emma Sjögren 4–11, 12–10, 10–12, 8–11, Elinor Olofsson-Jennifer Jonsson 3–11, 4–11, 2–11, Sara Leandersson-Anna Carlsson 6–11, 11–8, 8–11, 9–11, Alexandersson-Jonsson 6–11, 9–11, 6–11, Leandersson/Olofsson-Sjögren/Sjögren 6–11, 5–11, 8–11.
20/2 BTK Frej-Falkenbergs BTK 3–2
Linn Sandström-Cecillia Kei 11–9, 11–9, 11–6, Marte Grutle Aasebö-Anna Berglund 8–11, 9–11, 11–5, 11–4, 6–11, Nina Stenviken-Jennie Gustafsson 9–11, 9–11, 10–12, Sandström-Berglund 11–13, 13–11, 11–3, 6–11, 13–11, Grutle Aasebö-Gustafsson/Kei 11–5, 8–11, 10–12, 11–9, 11–7.

Spel i Avesta

19/2 BTK Safir-Fridhem/Urnan BTK 1–4

Linda Johnsson-Michelle Quach 11–13, 8–11, 11–9, 7–11, Lisa Örneland-Mina Sugamata 5–11, 11–5, 7–11, 13–11, 5–11, Camilla Rubinsson-Caroline Ädel 11–5, 9–11, 6–11, 11–7, 11–5, Johnsson-Sugamata 9–11, 9–11, 8–11, Jenny Johansson/Rubinsson-Quach/Ädel 7–11, 8–11, 7–11.
19/2 Råcksta SK-IK Juno Avesta 1–4
Ellinor Bergström-Linnéa Jansson 11–4, 4–11, 11–5, 11–9, Charlotte Andersson-Barbro Wiktorsson 4–11, 8–11, 6–11, Helena Zetterström-Katarina Larsson 3–11, 4–11, 8–11, Bergström-Wiktorsson 1–11, 4–11, 9–11, Andersson/Helena Zetterström-Larsson/Frida Zetterström 2–11, 12–10, 10–12, 11–8, 5–11.
19/2 IK Juno Avesta-BTK Safir 2–3
Barbro Wiktorsson-Lisa Örneland 9–11, 7–11, 11–6, 7–11, Katarina Larsson-Linda Johnsson 9–11, 6–11, 11–8, 3–11, Felicia Ohlsson-Camilla Rubinsson 9–11, 11–8, 11–2, 4–11, 8–11, Wiktorsson-Johnsson 11–9, 9–11, 11–2, 11–7, Larsson/Frida Zetterström-Rubinsson/Örneland 14–12, 6–11, 12–10, 12–10.
19/2 Fridhem/Urnan BTK-Råcksta SK 4–1
Mina Sugamata-Charlotte Andersson 11–8, 11–5, 11–9, Michelle Quach-Ellinor Bergström 11–5, 11–5, 11–5, Caroline Ädel-Helena Zetterström 10–12, 10–12, 7–11, Sugamata-Bergström 11–6, 11–9, 8–11, 11–7, Quach/Ädel-Andersson/Zetterström 5–11, 11–4, 11–8, 11–4.

Omgångarna 2-3
Spel i Gävle
5/2 Fridhem/Urnan BTK-Falkenbergs BTK 3-2
Mina Sugamata-Jennie Gustafsson 11-4, 11-5, 6-11, 11-7, Michelle Quach-Cecillia Kei 11-3, 6-11, 9-11, 11-9, 11-7, Caroline Ädel-Karin Lomander 12-14, 11-8, 11-6, 15-17, 8-11, Sugamata-Kei 11-3, 11-6, 8-11, 12-10, Quach/Ädel-Gustafsson/Lomander 9-11, 8-11, 6-11.
5/2 Råcksta SK-BTK Frej 0-5
Ellinor Bergström-Marte Grutle Aasebö 11-6, 7-11, 8-11, 4-11, Uyanga Altankhuyag-Linn Sandström 5-11, 11-8, 4-11, 6-11, Helena Zetterström-Tilda Johansson 5-11, 9-11, 11-13, Bergström-Sandström 10-12, 11-13, 5-11, Altankhuyag/Zetterström-Sofie Herbertsson/Johansson 4-11, 6-11, 11-8, 11-9, 7-11.
5/2 BTK Frej-Fridhem/Urnan BTK 2-3
Linn Sandström-Michelle Quach 11-7, 11-7, 4-11, 11-8, Marte Grutle Aasebö-Mina Sugamata 3-11, 9-11, 9-11, Tilda Johansson-Jessica Larsson 11-6, 11-6, 11-5, Sandström-Sugamata 7-11, 12-14, 9-11, Sofie Herbertsson/Johansson-Larsson/Quach 5-11, 11-13, 4-11.
5/2 Falkenbergs BTK-Råcksta SK 4-1
Cecillia Kei-Uyanga Altankhuyag 11-5, 11-4, 11-6, Jennie Gustafsson-Ellinor Bergström 14-12, 8-11, 11-6, 11-2, Karin Lomander-Helena Zetterström 9-11, 10-12, 12-10, 6-11, Kei-Bergström 2-11, 11-6, 11-9, 11-8, Gustafsson/Lomander-Altankhuyag/Zetterström 11-8, 11-3, 11-8.

Spel i Örebro
5/2 Lekstorps IF-IK Juno Avesta 3-2
Jennifer Jonsson-Frida Zetterström 11-5, 7-11, 12-10, 11-6, Emma Sjögren-Katarina Larsson 10-12, 13-11, 11-6, 11-9, Anneli Sjögren-Emma Väyrynen 7-11, 11-7, 5-11, 4-11, Jonsson-Larsson 11-8, 11-6, 6-11, 11-3, Sjögren/Sjögren-Barbro Wiktorsson/Zetterström 6-11, 7-11, 11-4, 11-13.
5/2 Carlshamns BTK-BTK Safir 1-4
Huda Mustafa-Linda Johnsson 11-4, 8-11, 4-11, 12-14, Elin Alexandersson-Lisa Örneland 15-17, 12-10, 8-11, 11-7, 10-12, Sara Leanderson-Camilla Rubinsson 8-11, 5-11, 7-11, Mustafa-Örneland 11-13, 2-11, 7-11, Leanderson/Elinor Olofsson-Johnsson/Rubinsson 11-9, 11-13, 11-2, 13-11.
5/2 BTK Safir-Lekstorps IF 2-3
Linda Johnsson-Emma Sjögren 11-6, 11-6, 7-11, 11-3, Lisa Örneland-Jennifer Jonsson 6-11, 9-11, 8-11, Camilla Rubinsson-Anneli Sjögren 9-11, 12-10, 12-10, 11-8, Johnsson-Jonsson 10-12, 11-3, 7-11, 7-11, Jenny Johansson/Rubinsson-Sjögren/Sjögren 15-17, 11-7, 6-11, 6-11.
5/2 IK Juno Avesta-Carlshamns BTK 3-2
Katarina Larsson-Elin Alexandersson 7-11, 11-8, 11-7, 6-11, 11-7, Barbro Wiktorsson-Huda Mustafa 11-8, 11-7, 8-11, 8-11, 4-11, Emma Väyrynen-Elinor Olofsson 11-4, 11-6, 11-7, Larsson-Mustafa 8-11, 10-12, 7-11, Wiktorsson/Frida Zetterström-Sara Leanderson/Olofsson 11-8, 9-11, 11-6, 11-9.

Omgång 1
15/1 Falkenbergs BTK-Lekstorps IF 2–3

Anna Berglund-Emma Sjögren 11–8, 11–2, 11–3, Jennie Gustafsson-Jennifer Jonsson 7–11, 5–11, 13–11, 6–11, Karin Lomander-Anneli Sjögren 8–11, 15–13, 12–14, 11–6, 10–12, Berglund-Jonsson 6–11, 12–10, 3–11, 7–11, Helen Andersson/Gustafsson-Anneli Sjögren/Emma Sjögren 10–12, 14–12, 11–3, 11–8.
Bollar: 385 (194–191)
15/1 IK Juno Avesta-Fridhem/Urnan BTK 1–4
Felicia Ohlsson-Mina Sugamata 8–11, 6–11, 4–11, Katarina Larsson-Michelle Quach 7–11, 4–11, 11–6, 4–11, Emma Väyrynen-Caroline Ädel 10–12, 11–8, 11–7, 10–12, 11–6, Ohlsson-Quach 7–11, 7–11, 7–11, Larsson/Frida Zetterström-Sugamata/Ädel 6–11, 11–6, 7–11, 11–8, 7–11.
Bollar: 357 (160–197)
15/1 Carlshamns BTK-BTK Frej 1–4
Huda Mustafa-Tilda Johansson 11–5, 7–11, 11–2, 11–8, Elin Alexandersson-Linn Sandström 4–11, 7–11, 8–11, Sara Leandersson-Sofie Herbertsson 2–11, 5–11, 6–11, Mustafa-Sandström 8–11, 5–11, 11–8, 5–11, Alexandersson/Leandersson-Herbertsson/Johansson 11–8, 6–11, 7–11, 5–11.
Bollar: 304 (130–174)
15/1 Råcksta SK-BTK Safir 0–5
Charlotte Andersson-Lisa Örneland 6–11, 1–11, 6–11, Ellinor Bergström-Linda Johnsson 3–11, 12–14, 7–11, Uyanga Altankhuyag-Camilla Rubinsson 12–14, 6–11, 9–11, Andersson-Johnsson 6–11, 5–11, 6–11, Bergström/Altankhuyag-Johansson/Rubinsson 5–11, 11–7, 9–11, 7–11.
Bollar: 289 (111–178)

Uppdaterad: 16 MAR 2011 20:30 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info