Hoppa till sidans innehåll

2011 SM-slutspelet


SM-final
MATCH 3
25/4 Råå BTK-Team Mälarenergi
3–1
Marie Olsson-Marie Persson 11–3, 11–7, 11–2
Kajsa Andersson-Jana Dobesova 10–12, 8–11, 8–11
Linda Mernsten-Nina Vakkila 11–6, 12–10, 8–11, 11–8
Olsson-Dobesova 9–11, 11–6, 6–11, 11–6, 12–10
• Råå mästare efter 2–1 (8–5) i matcher

MATCH 2
22/4 Råå BTK-Team Mälarenergi
2–3
Marie Olsson-Marie Persson 11–6, 11–3, 13–11
Kajsa Andersson-Jana Dobesova 11–7, 7–11, 11–13, 5–11
Linda Mernsten-Nina Vakkila 9–11, 11–9, 5–11, 11–8, 8–11
Olsson-Dobesova 11–6, 11–8, 4–11 11–9
Andersson/Mernsten-Persson/Vakkila 11–2, 9–11, 15–13, 5–11, 9–11

MATCH 1
20/4 Team Mälarenergi-Råå BTK 1–3

Jana Dobesova-Kajsa Andersson 11–7, 11–7, 11–7
Marie Persson-Marie Olsson 3–11, 3–11, 3–11
Nina Vakkila-Linda Mernsten 11–6, 4–11, 11–9, 4–11, 9–11
Dobesova-Olsson 7–11, 10–12, 5–11

SM-semifinaler
MATCH 2
8/4 Råå BTK-Ängby SK 3–2

Marie Olsson-Linda Bergström 9–11, 9–11, 11–7, 11–5, 9–11, Kajsa Andersson-Caroline Wersäll 11–7, 11–5, 11–4, Linda Mernsten-Stina Zetterström 11–3, 11–4, 11–4, Olsson-Wersäll 11–5, 7–11, 6–11, 9–11, Andersson/Mernsten-Bergström/Josefin Lund 11–8, 11–2, 13–11.
• Råå till final efter 2–0 (6–2) i matcher.
8/4 Team Mälarenergi-Tabergs SK 3–2
Jana Debesova-Madeleine Stenqvist 11–9, 11–6, 11–5, Marie Persson-Marina Donner 7–11, 11–8, 6–11, 11–7, 6–11, Nina Vakkila-Henrika Uggmark 11–3, 11–9, 11–7, Debesova-Donner 6–11, 11–13, 13–11, 11–8, 7–11, Persson/Vakkila-Karin Henriksson/Stenqvist 6–11, 11–1, 11–1, 8–11, 11–9.
• Team Mälarenergi till final efter 2–0 (6–3) i matcher.

MATCH 1
6/4 Ängby SK-Råå BTK 0–3
Caroline Wersäll-Kajsa Andersson 11–6, 10–12, 7–11, 7–11, Josefin Lund-Marie Olsson 2–11, 2–11, 9–11, Stina Zetterström-Linda Mernsten 11–7, 4–11, 8–11, 12–10, 5–11.
6/4 Tabergs SK-Team Mälarenergi 1–3
Marina Donner-Marie Persson 7–11, 11–9, 13–11, 8–11, 11–9, Madeleine Stenqvist-Jana Debesova 5–11, 8–11, 6–11, Karin Henriksson-Nina Vakkila 2–11, 6–11, 9–11, Donner-Debesova 13–15, 11–13, 6–11.

SM-kvartsfinaler
MATCH 3
2/4 Spårvägens BTK-Tabergs SK 2–3
Sun Jie-Madeleine Stenqvist 11–2, 11–8, 11–5, Daniela Moskovits-Marina Donner 11–6, 5–11, 4–11, 8–11, Ida Söderlund-Natalia Kudriavceva 9–11, 13–15, 9–11, Sun Jie-Donner 11–6, 11–9, 15–13, Moskovits/Söderlund-Karin Henriksson/Stenqvist 11–5, 9–11, 5–11, 11–6, 9–11.
* Taberg till semifinal efter 2–1 (7–7) i matcher.

MATCH 2
2/4 Ängby SK-Malmö IF 3–1

Caroline Wersäll-Sabine Borre-Larsen 11–6, 13–11, 8–11, 9–11, 11–9, Josefin Lund-Eldijana Bentsen 6–11, 12–10, 11–9, 5–11, 5–11, Stina Zetterström-Veronica Mattiasson 11–5, 11–8, 7–11, 11–6, Wersäll-Bentsen 4–11, 11–6, 7–11, 11–6, 11–8.
1/4 Spårvägens BTK-Tabergs SK 3–1
Sun Jie-Madeleine Stenqvist 11–9, 12–10, 11–3, Daniela Moskovits-Marina Donner 11–8, 12–14, 3–11, 14–12, 10–12, Ida Söderlund-Natalia Kudryavceva 12–10, 11–7, 11–6, Sun Jie-Donner 5–11, 11–8, 11–9, 11–8.

MATCH 1
30/3 Malmö IF-Ängby SK 3–1
Eldijana Bentsen-Maria Engelson 11–6, 11–8, 11–8, Sabine Borre-Larsen-Caroline Wersäll 9–11, 8–11, 9–11, Veronica Mattiasson-Josefin Lund 9–11, 11–7, 11–5, 11–6, Bentsen-Wersäll 10–12, 11–4, 3–11, 12–10, 12–10.
30/3 Tabergs SK-Spårvägens BTK 3–2
Marina Donner-Daniela Moskovits 11–8, 11–4, 11–0, Madeleine Stenqvist-Sune Jie 1–11, 9–11, 4–11, Natala Kudryavceva-Ida Söderlund 11–9, 13–11, 9–11, 5–11, 11–6, Donner-Sun Jie 11–8, 11–9, 2–11, 5–11, 8–11, Karin Henriksson/Stenqvist-Marlene Appelgren/Söderlund 11–5, 11–7, 11–9.

Uppdaterad: 26 APR 2011 14:10 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info