Hoppa till sidans innehåll

2007-08


Alla spelarna i Elitserien 2007-08

Eslövs AI (18 matcher: 86-40)
28-7  Zhao Peng
19-15 Johan Axelqvist
12-7  Mattias Andersson
11-1  Gudmundur Stephensen
16-9  Kasper Sternberg-Sjelle
 
 0-1  Richard Magnarsson
Falkenbergs BTK (18 matcher: 69-63)
25-6  Gao Wei
17-17 An Shu
17-18 Lukas Rydén
 
 6-11 Erik Åhman
 
 0-2  Kim Nylander
 
 1-2  Joakim Andersson
  3-6  Martin Monrad
  0-1 Walk over
Gröstorp/Österlen (18 matcher: 64-61)
23-11 Zhi Jian Hong
23-11 Mattias Stenberg
  5-8  Mikkel Hindersson
  3-13 Martin Nilsson
  8-16 Andreas Ohlsson
  0-2  Niclas Almström
  2-0  Walk over
Halmstad BTK (18 matcher: 73-48)
22-11 Wang Yin Zhou
17-15 Huang Dawei
14-11 Henrik Olsson
19-10 Niklas Rönningborn
 
 0-1  Andreas Johansson
 
 1-0  Walk over
Lyckeby BTK (18 matcher: 37-79)
10-23 Zoltan Varga
 
 5-21 Pan Jinhua
10-16 Mårten Stenberg
 
 2-5  Miroslav Moszczynski
10-13 Mattias Karlsson
 
 0-1  Jens Karlsson
BTK Rekord (18 matcher: 56-71)
23-7  Chen Jian
 
 6-28 Christoffer Petersen
 
 9-17 Robert Eriksson
12-14 Anders Holm
  6-5  Kristian Karlsson
Spårvägens BTK (18 matcher: 61-68)
14-14 Mikael Zöögling
15-19 He Hajin
15-8  Jakob Asmussen
11-12 Alexandru Cazacu
 
 6-12 Mats Källberg
 
 0-1  Mats Sandell
 
 0-2  Walk over
Söderhamns UIF (18 matcher: 66-63)
21-14 Jon Persson
14-20 Yuichi Tokiyoshi
13-9  Peter Andersson
16-11 Hampus Nordberg
  2-9  Johan Sondell
BTK Warta (18 matcher: 42-75)
19-15 Magnus Månsson
 
9-22 Stefan Nilsson
 
2-6  Xing Peng
 
 9-15 Robert Nilsson
 
 2-7   Peter Hedram
 
 1-7   Erik Tamm
 
 0-2   Xing Peng
  0-1   Walk over
Ärtemarks IF (18 matcher: 69-55)
31-4   Guo Kai
12-17 Wang Jianfeng
15-13 Wang Qing
10-12 Anders Sjöstedt
 
 0-5  Fredrik Andersson
  
0-4  Albin Wemmert
  1-0  Walk over

Alla matcherna
Omgång 18
11/2 BTK Rekord-Lyckeby BTK 5-2
Christoffer Petersen-Zoltan Varga 11-5, 11-9, 10-12, 11-4, Robert Eriksson-Mattias Karlsson 11-9, 6-11, 5-11, 9-11, Chen Jian-Pan Jiahua 5-11, 11-6, 8-11, 11-4, 11-3, Anders Holm-Mårten Stenberg 3-11, 11-9, 5-11, 11-7, 11-5, Petersen-Pan Jiahua 11-6, 4-11, 6-11, 7-11, Chen Jian-Varga 11-7, 12-10, 11-5, Holm-Karlsson 11-6, 11-9, 11-7.
11/2 BTK Warta-Söderhamns UIF 4-4
Magnus Månsson-Yuchi Tokiyoshi 11-7, 7-11, 11-5, 5-11, 11-6, Peter Hedram-Hampus Nordberg 11-5, 12-10, 14-12, Stefan Nilsson-Jon Persson 10-12, 5-11, 7-11, Robert Nilsson-Peter Andersson 7-11, 11-4, 11-9, 18-16, Månsson-Persson 4-11, 9-11, 11-4, 11-7, 12-10, Stefan Nilsson-Tokiyuchi 8-11, 11-13, 11-6, 14-12, 4-11, Robert Nilsson-Nordberg 14-12, 7-11, 7-11, 8-11, Hedram-Andersson 6-11, 8-11, 5-11.
11/2 Eslövs AI-Gröstorp/Österlen 4-4
Zhao Peng-Zhi Jian Hong 6-11, 7-11, 3-11, Gudmundur Stephensen-Mikkel Hindersson 11-9, 11-7, 4-11, 11-4, Johan Axelqvist-Mattias Stenberg 11-9, 11-9, 9-11, 13-11, Kasper Sternberg-Sjelle-Andreas Ohlsson 11-8, 8-11, 11-7, 8-11, 8-11, Zhao Peng-Stenberg 11-8, 9-11, 12-10, 8-11, 5-11, Axelqvist-Zhi Jian Hong 11-4, 8-11, 11-7, 9-11, 6-11, Sternberg-Sjelle-Hindersson 11-7, 11-7, 11-0, Stephensen-Ohlsson 4-11, 11-6, 11-8, 11-9.
11/2 Falkenbergs BTK-Ärtemarks IF 4-4
Gao Wei-Wang Jianfeng 11-3, 7-11, 11-6, 11-9, Lukas Rydén-Wang Qing 2-11, 12-10, 11-6, 11-9, Martin Monrad-Guo Kai 7-11, 6-11, 11-5, 6-11, An Shu-Anders Sjöstedt 11-9, 11-5, 11-4,Gao Wei-Guo Kai 9-11, 5-11, 5-11, Monrad-Wang Jianfeng walk over Wang, An Shu-Wang Qing 9-11, 11-2, 11-2, 8-11, 8-11, Rydén-Sjöstedt 12-14, 11-4, 11-4, 11-9.
11/2 Spårvägens BTK-Halmstad BTK 3-5
He Hajin-Huang Dawei 6-11, 11-7, 11-7, 7-11, 11-9, Mats Källberg-Niklas Rönningborn 11-6, 4-11, 8-11, 7-11, Mikael Zöögling-Wang Yin Zhou 11-4, 11-9, 11-9, Jakob Asmussen-Henrik Olsson 11-8, 10-12, 16-14, 11-7, He Hajin-Wang Yin Zhou 7-11, 11-5, 9-11, 8-11, Zöögling-Huang Dawei 13-11, 4-11, 12-14, 11-8, 8-11, Asmussen-Rönningborn 5-11, 11-6, 12-14, 9-11, Källberg-Olsson 3-11, 11-9, 11-8, 5-11, 13-15.

Omgång 17
7/2 BTK Rekord-Eslövs AI 3-5
Chen Jian-Zhao Peng 11-2, 11-5, 11-9, Anders Holm-Kasper Sternberg-Sjelle 11-5, 5-11, 11-8, 11-8, Robert Eriksson-Johan Axelqvist 8-11, 12-10, 5-11, 9-11, Kristian Karlsson-Mattias Andersson 11-4, 11-8, 7-11, 5-11, 11-7, Chen Jian-Axelqvist 12-14, 6-11, 8-11, Eriksson-Zhao Peng 8-11, 11-6, 7-11, 3-11, Karlsson-Sternberg-Sjelle 3-11, 5-11, 12-14, Holm-Andersson 11-13, 9-11, 11-9, 11-3, 9-11.
7/2 Gröstorp/Österlen-BTK Warta 5-1
Mattias Stenberg-Stefan Nilsson 11-9, 11-7, 11-5, Mikkel Hindersson-Peter Hedram 11-5, 11-7, 12-14, 11-7, Zhi Jian Hong-Magnus Månsson 12-10, 11-5, 11-8, Andreas Ohlsson-Robert Nilsson 13-11, 8-11, 11-5, 11-7, Stenberg-Månsson 8-11, 5-11, 10-12, Zhi Jian Hong-Stefan Nilsson 8-11, 11-9, 11-8, 11-8.
7/2 Halmstad BTK-Falkenbergs BTK 2-5
Huang Dawei-Gao Wei 11-8, 4-11, 6-11, 8-11, Henrik Olsson-Lukas Rydén 5-11, 8-11, 9-11, Wang Yin Zhou-Martin Monrad 11-8, 8-11, 10-12, 9-11, Niklas Rönningborn-An Shu 4-11, 11-5, 8-11, 5-11, Huang-Monrad 11-5, 11-5, 11-2, Wang Yin Zhou-Gao Wei 11-8, 11-6, 11-7, Rönningborn-Rydén 8-11, 6-11, 10-12.
7/2 Lyckeby BTK-Spårvägens BTK 0-5
Zoltan Varga-He Hajin 8-11, 11-8, 5-11, 11-7, 8-11, Mårten Stenberg-Jakob Asmussen 5-11, 11-7, 7-11, 7-11, Pan Jiahua-Mikael Zöögling 7-11, 8-11, 11-7, 7-11, Mattias Karlsson-Alexandru Cazacu 11-13, 8-11, 8-11, Varga-Zöögling 8-11, 11-9, 9-11, 12-14.
7/2 Ärtemarks IF-Söderhamns UIF 5-0
Guo Kai-Jon Persson 11-8, 11-6, 11-8, Wang Qing-Johan Sondell 6-11, 13-11, 7-11, 12-10, 11-8, Wang Jianfeng-Yuichi Tokiyoshi 6-11, 11-7, 11-6, 11-3, Anders Sjöstedt-Hampus Nordberg 7-11, 7-11, 11-9, 11-6, 11-5, Guo Kai-Tokiyoshi 11-9, 9-11, 11-5, 5-11, 11-2.

Omgång 16

5/2 Eslövs AI-Spårvägens BTK 5-2

Zhao Peng-He Hajin 11-5, 11-8, 13-11, Kasper Sternberg-Sjelle-Alexandru Cazacu 13-11, 11-8, 11-8, Johan Axelqvist-Mikael Zöögling 7-11, 11-8, 6-11, 9-11, Mattias Andersson-Jakob Asmussen 12-14, 11-7, 4-11, 8-11, Zhao Peng-Zöögling 11-5, 11-9, 9-11, 11-9, Axelqvist-He Hajin 11-9, 15-13, 6-11, 7-11, 11-6, Andersson-Cazacu 11-6, 11-8, 11-9.
5/2 Falkenbergs BTK-Söderhamns UIF 4-4

Martin Monrad-Jon Persson 4-11, 9-11, 7-11, Lukas Rydén-Hampus Nordberg 11-7, 10-12, 11-5, 11-7, Gao Wei-Yuchi Tokiyochi 11-7, 6-11, 11-4, 6-11, 11-7, An Shu-Peter Andersson 11-4, 12-10, 11-8, Monrad-Tokiyoshi 8-11, 7-11, 9-11, Gao Wei-Persson 11-7, 11-9, 10-12, 10-12, 6-11, An Shu-Nordberg 12-14, 11-8, 11-7, 11-4, Rydén-Andersson 10-12, 11-8, 6-11, 11-7, 5-11.
5/2 Halmstad BTK-BTK Rekord 5-2

Wang Yin Zhou-Chen Jian 11-8, 11-9, 12-10, Henrik Olsson-Anders Holm 11-8, 9-11, 4-11, 12-10, 10-12, Huang Dawei-Christoffer Petersen 11-3, 11-8, 11-8, Niklas Rönningborn-Robert Eriksson 8-11, 11-5, 11-9, 10-12, 13-11, Wang Yin Zhou-Petersen 11-7, 11-9, 11-13, 8-11, 11-8, Huang Dawei-Chen Jian 11-9, 7-11, 6-11, 6-11, Rönningborn-Holm 11-2, 4-11, 11-6, 11-8.

5/2 Ärtemark-Gröstorp/Österlen 5-0
Guo Kai-Zhi Jian Hong 14-12, 13-11, 11-13, 11-6, Wang Qing-Andreas Ohlsson 8-11, 9-11, 11-6, 11-5, 11-6, Wang Jianfeng-Mattias Stenberg 4-11, 13-11, 7-11, 11-8, 11-5, Anders Sjöstedt-Martin Nilsson 11-6, 11-9, 11-5, Guo Kai-Stenberg 10-12, 11-7, 9-11, 11-7, 11-4.

4/2 BTK Warta-Lyckeby BTK 1-5
Xing Peng-Zoltan Varga 4-11, 6-11, 10-12, Erik Tamm-Mattias Karlsson 2-11, 8-11, 9-11, Magnus Månsson-Pan Jiahua 9-11, 11-8, 8-11, 11-6, 11-9, Robert Nilsson-Mårten Stenberg 12-10, 9-11, 8-11, 4-11, Xing Peng-Pan Jiahua 7-11, 11-4, 9-11, 3-11, Månsson-Varga 11-7, 11-9, 6-11, 10-12, 7-11.

Omgång 14
31/1 BTK Rekord-Spårvägens BTK 5-3
Chen Jian-He Hajin 11-9, 9-11, 11-7, 11-5, Anders Holm-Alexandru Cazacu 14-12, 11-6, 9-11, 14-12,  Christoffer Petersen-Mikael Zöögling 10-12, 7-11, 9-11,
Robert Eriksson-Mats Källberg 11-9, 11-9, 9-11, 6-11, 12-10, Chen Jian-Zöögling 10-12, 11-3, 11-6, 11-7, Petersen-He Hajin 3-11, 9-11, 11-7, 5-11, Eriksson-Cazacu 6-11, 11-7, 8-11, 11-8, 7-11, Holm-Källberg 11-9, 12-10, 8-11, 11-9.

Omgång 12
29/1 Söderhamns UIF-Lyckeby BTK 5-3
Jon Persson-Pan Jiahua 11-8, 11-8, 11-7, Hampus Nordberg-Mårten Stenberg 11-9, 11-8, 10-12, 11-7, Yuchi Tokiyoshi-Zoltan Varga 4-11, 11-7, 4-11, 10-12, Johan Sondell-Mattias Karlsson 5-11, 6-11, 10-12, Persson-Varga 11-4, 11-5, 11-6, Tokiyoshi-Pan Jiahua 8-11, 11-8, 11-9, 11-3, Sondell-Stenberg 11-8, 9-11, 10-12, 7-11, Nordberg-Karlsson 11-9, 4-11, 11-6, 11-7.

Omgång 15
28/1 BTK Warta-Halmstad BTK 0-5
Magnus Månsson-Huang Dawei 2-11, 7-11, 11-9, 11-9, 7-11, Robert Nilsson-Henrik Olsson 10-12, 11-13, 9-11, Stefan Nilsson-Wang Yin Zhou 10-12, 7-11, 9-11, Erik Tamm-Niklas Rönningborn 8-11, 11-9, 4-11, 5-11, Månsson-Wang Yin Zhou 5-11, 11-9, 5-11, 7-11, 5-11.
28/1 Gröstorp/Österlen-Falkenbergs BTK 3-5
Zhi Jian Hong-Gao Wei 11-7, 5-11, 7-11, 11-9, 6-11, Martin Nilsson-An Shu 5-11, 3-11, 3-11, Mattias Stenberg-Martin Monrad 11-5, 11-6, 11-7, Andreas Ohlsson-Lukas Rydén 9-11, 8-11, 4-11, Zhi Jian Hong-Monrad 11-6, 7-11, 9-11, 12-14, Stenberg-Gao Wei 11-9, 9-11, 11-5, 11-7, Ohlsson-An Shu 11-8, 11-8, 12-10, Nilsson-Rydén 6-11, 8-11, 13-11, 11-7, 3-11
28/1 Spårvägens BTK-Ärtemarks IF 4-4
He Hajin-Wang Jianfeng 11-8, 8-11, 11-8, 11-9, Alexandru Cazacu-Wang Qing 10-12, 7-11, 13-11, 14-12, 9-11, Mikael Zöögling-Guo Kai 8-11, 18-16, 11-8, 8-11, 8-11, Jakob Asmussen-Anders Sjöstedt 11-13, 11-7, 11-5, 11-6, He Hajin-Guo Kai 7-11, 6-11, 11-5, 9-11, Zöögling-Wang Jianfeng 10-12, 11-3, 11-3, 11-5,, Asmussen-Wang Qing 6-1, 11-6, 11-9, 11-4, Cazacu-Sjöstedt 10-12, 5-11, 6-11.
28/1 Söderhamns UIF-BTK Rekord 5-2
Jon Persson-Christoffer Petersen 11-8, 11-4, 11-6, Hampus Nordberg-Robert Eriksson 11-5, 11-9, 11-4, Yuichi Tokiyoshi-Chen Jian 11-7, 8-11, 9-11, 11-5, 5-11, Peter Andersson-Anders Holm 11-6, 11-9, 7-11, 11-7, Persson-Chen Jian 11-13, 4-11, 3-11, Tokiyoshi-Petersen 11-3, 6-11, 11-6, 11-6, Andersson-Eriksson 11-4, 12-10, 14-12

Omgång 14
24/1 Falkenbergs BTK-BTK Warta 5-2
Gao Wei-Magnus Månsson 11-8, 13-11, 11-5, Erik Åhman-Xing Peng 11-2, 11-2, 11-5, An Shu-Stefan Nilsson 9-11, 11-3, 7-11, 11-7, 11-7, Lukas Rydén-Robert Nilsson 6-11, 11-8, 11-7, 6-11, 6-11, Gao Wei-Stefan Nilsson 11-6, 11-1, 11-5, An Shu-Magnus Månsson 11-9, 9-11, 9-11, 11-9, 2-11, Rydén-Xing Peng 11-7, 11-5, 11-8.
24/1 Halmstad BTK-Gröstorp/Österlen 5-2
Huang Dawei-Zhi Jian Hong 12-10, 11-4, 11-9, Henrik Olsson-Andreas Ohlsson 11-9, 11-6, 11-5, Wang Yin Zhou-Mattias Stenberg 7-11, 5-11, 13-15, Niklas Rönningborn-Martin Nilsson 11-8, 11-3, 14-12, Huang Dawei-Stenberg 8-11, 11-5, 9-11, 12-10, 8-11, Wang Yin Zhou-Zhi Jian Hong 11-8, 7-11, 11-9, 7-11, 11-9, Rönningborn-Ohlsson 11-8, 15-13, 11-13, 7-11, 11-6.
24/1 Söderhamns UIF-Eslövs AI 2-5
Jon Persson-Zhao Peng 11-3, 4-11, 11-9, 11-4, Johan Sondell-Gudmundur Stephensen 5-11, 11-9, 10-12, 5-11, Yuchi Tokiyoshi-Johan Axelqvist 11-9, 8-11, 6-11, 9-11, Hampus Nordberg-Richard Magnarsson 11-6, 11-5, 11-5, Persson-Axelqvist 9-11, 6-11, 9-11, Tokiyoshi-Zhao Peng 2-11, 11-3, 5-11, 5-11, Nordberg-Stephensen 2-11, 11-7, 11-7, 12-14, 10-12.
24/1 Ärtemarks IF-Lyckeby BTK 5-2
Wang Jianfeng-Zoltan Varga 10-12, 6-11, 8-11, Wang Qing-Mattias Karlsson 8-11, 11-9, 12-10, 5-11, 9-11, Guo Kai-Pan Jiahua 8-11, 11-3, 7-11, 11-8, 11-8, Anders Sjöstedt-Mårten Stenberg 4-11, 11-9, 11-8, 11-7, Wang Jianfeng-Pan Jiahua 11-5, 11-8, 11-8, Guo Kai-Varga 11-6, 11-8, 5-11, 6-11, 11-9, Sjöstedt-Karlsson 7-11, 9-11, 11-9, 11-7, 12-10.

Omgång 13
22/1 Eslövs AI-Ärtemarks IF 5-2
Zhao Peng-Wang Jianfeng 11-6, 11-8, 11-4, Kasper Sternberg-Sjelle-Wang Qing 7-11, 11-8, 6-11, 11-8, 5-11, Johan Axelqvist-Guo Kai 9-11, 5-11, 5-11, Gudmundur Stephensen-Anders Sjöstedt 11-3, 11-6, 11-9, Zhao Peng-Guo Kai 13-11, 11-8, 9-11, 11-5, Axelqvist-Wang Jianfeng 11-3, 10-12, 12-10, 7-11, 11-8, Stephensen-Wang Qing 6-11, 9-11, 11-1, 11-9, 11-8.
22/1 Lyckeby BTK-Halmstad BTK 1-5
Zoltan Varga-Wang Yin Zhou 11-6, 11-9, 7-11, 2-11, 9-11, Mårten Stenberg-Henrik Olsson 10-12, 11-6, 5-11, 11-8, 11-6, Pan Jiahua-Huang dawei 9-11, 9-11, 6-11, Miroslav Moszczynski-Niklas Rönningborn 9-11, 8-11, 11-9, 8-11, Varga-Huang Dawei 5-11, 11-4, 9-11, 4-11, Pan Jiahua-Wang Yin Zhou 8-11, 7-11, 11-7, 10-12,
22/1 Spårvägens BTK-Falkenbergs BTK 4-4
He Hajin-Gao Wei 9-11, 13-11, 11-9, 2-11, 8-11, Jakob Asmussen-Lukas Rydén 8-11, 7-11, 11-5, 11-8, 8-11, Mikael Zöögling-An Shu 11-8, 11-5, 11-9, Mats Källberg-Erik Åhman 8-11, 13-11, 11-3, 6-11, 8-11, He Hajin-An Shu 11-8, 11-9, 12-10, Zöögling-Gao Wei 5-11, 11-7, 12-10, 6-11, 6-11, Källberg-Rydén 11-7, 7-11, 11-8, 6-11, 13-11, Asmussen-Åhman 11-5, 11-8, 4-11, 11-5.
22/1 Söderhamns UIF-Gröstorp/Österlen 4-4
Yuchi Tokiyoshi-Mattias Stenberg 15-13, 5-11, 4-11, 11-13, Hampus Nordberg-Martin Nilsson 11-8, 11-1, 11-7, Jon Persson-Zhi Jian Hong 9-11, 7-11, 11-5, 12-14, Peter Andersson-Andreas Ohlsson 11-8, 11-6, 12-10, Tokiyoshi-Zhi Jian Hong 6-11, 11-5, 3-11, 4-11, Persson-Stenberg 11-6, 7-11, 11-6, 10-12, 15-17, Andersson-Nilsson 11-8, 11-7, 11-8, Nordberg-Ohlsson 11-5, 9-11, 12-10, 8-11, 11-4.
21/1 BTK Warta-BTK Rekord 1-5
Magnus Månsson-Chen Jian 11-8, 7-11, 3-11, 7-11, Erik Tamm-Kristian Karlsson 8-11, 3-11, 5-11, Stefan Nilsson-Christoffer Petersen 6-11, 9-11, 6-11, Robert Nilsson-Robert Eriksson 11-8, 11-13, 8-11, 8-11, Månsson-Petersen 11-7, 4-11, 11-7, 11-9, Stefan Nilsson-Chen Jian 11-5, 5-11, 10-12, 8-11.

Omgång 15
21/1 Lyckeby BTK-Eslövs AI 0-5
Z
oltan Varga-Zhao Peng 11-9, 14-12, 5-11, 9-11, 11-13, Mårten Stenberg-Gudmundur Stephensen 12-14, 10-12, 11-5, 11-4, 6-11, Pan Jiahua-Johan Axelqvist 12-14, 8-11, 11-8, 8-11, Jens Karlsson-Kasper Sternberg-Sjelle 2-11, 8-11, 11-7, 7-11, Varga-Axelqvist 11-13, 8-11, 6-11.

Omgång 12
17/1 BTK Rekord-Falkenbergs BTK 2-5
Chen Jian-Gao Wei 7-11, 11-7, 6-11, 11-5, 11-7, Kristian Karlsson-Lukas Rydén 9-11, 11-9, 2-11, 8-11, Christoffer Petersen-Martin Monrad 11-5, 11-7, 8-11, 6-11, 6-11, Anders Holm-An Shu 8-11, 8-11, 11-8, 5-11, Chen Jian-Monrad 11-5, 11-1, 11-9, Petersen-Gao Wei 4-11, 11-6, 6-11, 5-11, Holm-Rydén 5-11, 10-12, 5-11.


Omgång 10
14/1 BTK Warta-Ärtemarks IF 1-5
Magnus Månsson-Wang Jianfeng 11-8, 11-9, 11-9, Peter Hedram-Wang Qing 5-11, 7-11, 4-11, Stefan Nilsson-Guo Kai 7-11, 3-11, 4-11, Robert Nilsson-Anders Sjöstedt 8-11, 5-11, 6-11, Månsson-Guo Kai 7-11, 9-11, 11-7, 3-11, Stefan Nilsson-Wang Jianfeng 4-11, 6-11, 5-11.

Omgång 12
7/1 Eslövs AI-BTK Warta 5-0
Zhao Peng-Magnus Månsson 11-7, 11-2, 14-12, Gudmundur Stephensen-Peter Hedram 12-10, 11-7, 11-7, Johan Axelqvist-Stefan Nilsson 8-11, 11-6, 11-5, 11-1, Kasper Sternberg-Sjelle-Robert Nilsson 11-6, 6-11, 11-4, 11-5, Zhao Peng-Stefan Nilsson 11-6, 11-7, 11-7.
7/1 Gröstorp/Österlen-Spårvägens BTK 4-4
Zhi Jian Hong-He Hajin 9-11, 11-6, 7-11, 8-11, Niclas Almström-Alexandru Cazacu 11-6, 6-11, 7-11, 11-7, 8-11, Mattias Stenberg-Mikael Zöögling 7-11, 3-11, 5-11, Andreas Ohlsson-Jakob Asmussen 6-11, 11-9, 11-7, 11-7, Zhi Jian Hong-Zöögling 11-9, 11-9, 5-11, 11-9, Stenberg-He Hajin 11-6, 5-11, 11-7, 11-9, Ohlsson-Cazacu 9-11, 11-7, 11-7, 7-11, 11-5, Almström-Asmussen 9-11, 8-11, 14-12, 4-11.
7/1 Ärtemarks iF-Halmstad BTK 3-5
Guo Kai-Wang Yin Zhou 7-11, 12-10, 6-11, 11-8, 11-6, Albin Wemmert-Henrik Olsson 3-11, 6-11, 3-11, Wang Qing-Huang Dawei 11-9, 11-6, 11-9, Fredrik Andersson-Niklas Rönningborn 8-11, 11-9, 12-14, 0-11, Guo Kai-Huang Dawei 11-9, 8-11, 11-8, 9-11, 11-7, Wang Qing-Wang Yin Zhou 5-11, 9-11, 8-11, Andersson-Olsson 11-6, 9-11, 2-11, 12-10, 8-11, Wemmert-Rönningborn 6-11, 1-11, 6-11.

Omgång 11
22/12 Ärtemarks IF-BTK Rekord 5-2
Guo Kai-Chen Jian 11-8, 7-11, 11-6, 6-11, 11-7, Wang Qing-Robert Eriksson 11-6, 11-8, 7-11, 11-9, Wang Jianfeng-Christoffer Petersen 11-7, 8-11, 9-11, 11-9, 13-11, Anders Sjöstedt-Anders Holm 11-9, 12-10, 6-11, 4-11, 9-11, Guo Kai-Petersen 11-6, 11-6, 15-13, Wang Jianfeng-Chen Jian 9-11, 6-11, 9-11, Sjöstedt-Eriksson 11-6, 11-5, 13-11
20/12 Halmstad BTK-Söderhamns UIF 2-5
Huang Dawei-Yuchi Tokiyoshi 10-12, 9-11, 6-11, Henrik Olsson-Johan Sondell 11-4, 11-4, 11-3, Wang Yin Zhou-Jon Persson 9-11, 11-5, 11-9, 8-11, 6-11, Niklas Rönningborn-Peter Andersson 11-6, 11-8, 2-11, 12-10, Huang Dawei-Persson 8-11, 9-11, 5-11, Wang Yin Zhou-Tokiyoshi 6-11, 7-11, 5-11, Rönningborn-Sondell 9-11, 11-9, 7-11, 11-9, 7-11.

Omgång 8
20/12 BTK Rekord-Ärtemarks IF 5-2
Chen Jian-Guo Kai 11-2, 11-7, 11-2, Anders Holm-Anders Sjöstedt 11-7, 13-15, 11-3, 11-7, Christoffer Petersen-Wang Jianfeng 3-11, 8-11, 9-11, Robert Eriksson-Wang Qing 12-10, 11-9, 9-11, 11-9, Chen Jian-Wang Jianfeng 11-2, 11-4, 11-9, Petersen-Guo Kai 9-11, 12-10, 7-11, 2-11, Eriksson-Sjöstedt 11-9, 11-4, 11-9.

Omgång 11
19/12 Lyckeby BTK-Gröstorps IF 4-
4
Zoltan Varga-Zhi Jian Hong 8-11, 11-13, 8-11, Mårten Stenberg-Andreas Ohlsson 11-3, 11-9, 14-16, 11-5, Pan Jiahua-Mattias Stenberg 7-11, 4-11, 1-11, Mattias Karlsson-Martin Nilsson 9-11, 11-6, 11-3, 11-8, Varga-Mattias Stenberg 12-10, 13-11, 5-11, 3-11, 9-11, Pan Jiahua-Zhi Jian Hong 6-11, 8-11, 11-4, 11-9, 9-11, Karlsson-Ohlsson 11-7, 11-9, 11-3, Mårten Stenberg-Nilsson 9-11, 9-11, 11-9, 11-9, 11-9.
19/12 Falkenbergs BTK-Eslövs AI 1-5
Lukas Rydén-Zhao Peng 3-11, 8-11, 9-11, Joakim Andersson-Kasper Sternberg 11-9, 6-11, 4-11, 9-11, An Shu-Johan Axelqvist 9-11, 11-7, 11-9, 11-4, Åhman Erik-Mattias Andersson 11-13, 11-7, 11-4, 11-13, 5-11, Rydén-Axelqvist 8-11, 7-11, 9-11, An Shu-Zhao Peng 11-9, 11-4, 10-12, 4-11, 8-11.
19/12 Spårvägens BTK-BTK Warta 5-3
He Hajin-Stefan Nilsson 9-11, 11-7, 14-12, 11-4, Mats Källberg-Xing Peng 11-7, 5-11, 11-4, 11-8, Mikael Zöögling-Magnus Månsson 12-14, 7-11, 7-11, Alexandru Cazacu-Robert Nilsson 11-8, 7-11, 11-9, 11-6, He Hajin-Månsson 12-10, 8-11, 8-11, 9-11, Zöögling-Stefan Nilsson 11-9, 6-11, 11-4, 8-11, 11-13, Cazacu-Xing Peng 11-5, 11-6, 11-9, Källberg-Robert Nilsson 11-9, 9-11, 11-9, 6-11, 15-13.

Omgång 10
17/12 Eslövs AI-Halmstad BTK 5-3
Zhao Peng-Huang Dawei 114, 115, 114, Kasper Sternberg-Sjelle-Niklas Rönningborn 117, 1210, 1214, 116, Johan Axelqvist-Wang Yin Zhou 114, 611, 811, 119, 611, Mattias Andersson-Henrik Olsson 117, 311, 911, 116, 1210, Zhao Peng-Wang Yin Zhou 119, 118, 311, 116, Axelqvist-Huang Dawei 911, 611, 711, Andersson-Rönningborn 118, 1113, 1513, 711, 511, Sternberg-Sjelle-Olsson 119, 115, 116.
17/12 Falkenbergs BT-Lyckeby BTK 5-0
An Shu-Zoltan Varga 115, 911, 1210, 711, 114, Erik Åhman-Mattias Karlsson 511, 118, 116, 117, Gao Wei-Pan Jiahua 117, 117, 115, Lukas Rydén-Mårten Stenberg 611, 115, 118, 711, 1311, An Shu-Pan Jiahua 116, 117, 1012, 711, 115.
17/12 Spårvägens BTK-Söderhamns UIF 5-2
He Hajin-Yuchi Tokiyoshi 119, 911, 911, 711, Jakob Rasmussen-Johan Sondell 411, 711, 811, Mikael Zöögling-Jon Persson 118, 611, 711, 118, 1210, Mats Källberg-Hampus Nordberg 118, 411, 1214, 118, 119, He Hajin-Persson 119, 118, 1210, Zöögling-Tokiyoshi 117, 117, 113, Källberg-Sondell 117, 711, 117, 1113, 1210.
16/12 BTK Rekord-Gröstorp/Österlen 5-3
Chen Jian-Mattias Stenberg 711, 116, 116, 711, 113, Anders Holm-Martin Nilsson 1012, 1214, 911, Christoffer Petersen-Zhi Jian Hong 1311, 118, 116, Robert Eriksson-Andreas Ohlsson 119, 115, 911, 119, Chen Jian-Zhi Jian Hong 911, 911, 114, 1513, 811, Petersen-Stenberg 1416, 1315, 1210, 611, Eriksson-Nilsson 1210, 117, 211, 1210, Holm-Ohlsson 119, 116, 911, 115.

Omgång 9
16/12 BTK Rekord-Gröstorp/Österlen 5-3
Chen Jian-Mattias Stenberg 7-11, 11-6, 11-6, 7-11, 11-3, Anders Holm-Martin Nilsson 10-12, 12-14, 9-11, Christoffer Petersen-Zhi Jian Hong 13-11, 11-8, 11-6, Robert Eriksson-Andreas Ohlsson 11-9, 11-5, 9-11, 11-9, Chen Jian-Zhi Jian Hong 9-11, 9-11, 11-4, 15-13, 8-11, Petersen-Stenberg 14-16, 13-15, 12-10, 6-11, Eriksson-Nilsson 12-10, 11-7, 2-11, 12-10, Holm-Ohlsson 11-9, 11-6, 9-11, 11-5.
13/12 Halmstad BTK-Eslövs AI 3-5
Huang Dawei-Zhao Peng 9-11, 11-7, 9-11, 11-3, 11-8, Henrik Olsson-Kasper Sternberg 7-11, 8-11, 11-9, 6-11, Wang Yin Zhou-Johan Axelqvist 9-11, 11-9, 11-8, 11-9, Niklas Rönningborn-Mattias Andersson 10-12, 9-11, 7-11, Wang Yin Zhou-Zhao Peng 7-11, 7-11, 4-11, Huang Dawei-Axelqvist 11-2, 10-12, 11-5, 9-11, 8-11, Rönningborn-Sternberg 11-7, 14-12, 11-9, Olsson-Andersson 10-12, 10-12, 5-11.
13/12 Söderhamns UIF-Spårvägens BTK 5-2
Yuichi Tokiyoshi-He Hajin 9-11, 6-11, 9-11, Peter Andersson-Alexandru Cazacu 11-7, 7-11, 13-11, 9-11, 11-8, Jon Persson-Mats Källberg 11-7, 11-3, 11-7, Hampus Nordberg-Jakob Asmussen 11-7, 7-11, 11-13, 7-11, Tokiyoshi-Källberg 6-11, 12-14, 11-2, 11-8, 11-8, Persson-He Hajin 11-7, 11-5, 11-8, Nordberg-Cazacu 5-11, 11-7, 11-7, 12-10.
13/12 Lyckeby BTK-Falkenbergs BTK 4-4
Zoltan Varga-An Shu 5-11, 11-4, 7-11, 6-11, Mattias Karlsson-Gao Wei 9-11, 3-11, 8-11, Pan Jiahua-Lukas Rydén 11-4, 11-8, 11-7, Mårten Stenberg-Erik Åhman 8-11, 4-11, 12-10, 11-6, 11-5, Varga-Rydén 5-11, 12-10, 11-6, 12-10, Pan-An Shu 11-6, 11-8, 11-9, Stenberg-Gao Wei 11-5, 9-11, 11-13, 8-11, Karlsson-Åhman 11-9, 8-11, 11-13, 7-11.
13/12 Ärtemarks IF-BTK Warta 4-4
Guo Kai-Magnus Månsson 11-6, 11-5, 5-11, 11-1, Wang Qing-Xing Peng 11-4, 8-11, 11-4, 11-7, Wang Jianfeng-Stefan Nilsson 3-11, 11-8, 6-11, 11-13, Albin Wemmert-Robert Nilsson 7-11, 2-11, 11-8, 1-11, Guo Kai-Stefan Nilsson 11-5, 11-6, 11-7, Wang Jianfeng-Månsson 9-11, 10-12, 11-9, 4-11, Wemmert-Xing Peng 5-11, 3-11, 4-11, Wang Qing-Robert Nilsson 11-6, 11-9, 7-11, 6-11, 11-9.

Omgång 8
11/12 Gröstorps IF-Lyckeby BTK 5-1
Zhi Jian Hong-Pan Jiahua 11-3, 11-2, 12-10, Martin Nilsson-Mårten Stenberg 12-10, 11-6, 5-11, 11-8, Mattias Stenberg-Zoltan Varga 11-5, 11-2, 8-11, 11-9, Andreas Ohlsson-Miroslav Moszczynski 11-9, 8-11, 11-8, 11-3, Zhi Jian Hong-Varga 7-11, 11-8, 9-11, 6-11, Mattias Stenberg-Pan Jiahua 13-11, 11-1, 13-11.
11/12 Eslövs AI-Falkenbergs BTK 4-4
Zhao Peng-Lukas Rydén 15-13, 11-5, 11-6, Kasper Sternberg-Gao Wei 2-11, 9-11, 7-11, Johan Axelqvist-An Shu 8-11, 11-8, 11-5, 8-11, 6-11, Mattias Andersson-Joakim Andersson 11-13, 8-11, 11-8, 3-11, Zhao Peng-An Shu 11-3, 7-11, 11-1, 11-9, Axelqvist-Rydén 11-8, 11-8, 11-7, Mattias Andersson-Gao Wei 8-11, 11-3, 9-11, 1-11, Sternberg-Joakim Andersson 3-11, 11-9, 11-5, 11-5.
11/12 Söderhamns UIF-Halmstad BTK 3-5
Yuichi Tokiyoshi-Wang Yin Zhou 7-11, 11-5, 6-11, 10-12, Hampus Nordberg-Henrik Olsson 11-5, 0-11, 7-11, 9-11, Jon Persson-Huang Dawei 11-6, 11-6, 11-5, Peter Andersson-Niklas Rönningborn 8-11, 6-11, 8-11, Tokiyoshi-Huang Dawei 11-5, 12-10, 2-11, 6-11, 14-12, Persson-Wang Yin Zhou 9-11, 10-12, 3-11, Andersson-Olsson 11-9, 6-11, 11-8, 1-11, 11-7, Nordberg-Rönningborn 7-11, 10-12, 11-6, 8-11.
10/12 BTK Warta-Spårvägens BTK 4-4
Magnus Månsson-He Hajin 9-11, 8-11, 11-7, 8-11, Xing Peng-Alexandru Cazacu 11-5, 12-10, 9-11, 5-11, 11-6, Stefan Nilsson-Mikael Zöögling 11-7, 3-11, 11-7, 7-11, 11-6, Robert Nilsson-Jakob Asmussen 7-11, 8-11, 11-7, 11-9, 11-9, Månsson-Zöögling 11-7, 9-11, 11-9, 11-7, Stefan Nilsson-He Hajin 11-9, 4-11, 9-11, 8-11, Robert Nilsson-Cazacu 11-8, 6-11, 7-11, 5-11, Xing Peng-Asmussen 11-8, 6-11, 10-12, 6-11.

Omgång 7
3/12 Falkenbergs BTK-BTK Rekord 5-3
Lukas Rydén-Chen Jian 9-11, 5-11, 7-11, Erik Åhman-Anders Holm 9-11, 10-12, 10-12, An Shu-Christoffer Petersen 11-7, 5-11, 11-6, 11-5, Gao Wei-Kristian Karlsson 8-11, 11-7, 11-4, 6-11, 11-3, Rydén-Petersen 10-12, 11-9, 12-10, 11-9, An Shu-Chen Jian 5-11, 11-8, 8-11, 8-11, Gao-Holm 8-11, 13-11, 11-6, 11-9, Åhman-Karlsson 13-11, 8-11, 11-6, 11-8.
3/12 BTK Warta-Eslövs AI 2-5
Magnus Månsson-Johan Axelqvist 13-11, 11-5, 7-11, 11-9, Erik Tamm-Mattias Andersson 11-9, 11-5, 10-12, 3-11, 12-10, Stefan Nilsson-Zhao Peng 11-1, 5-11, 9-11, 8-11, Robert Nilsson-Kasper Sternberg 7-11, 6-11, 9-11, Månsson-Zhao Peng 9-11, 5-11, 5-11, Stefan Nilsson-Axelqvist 4-11, 11-13, 11-7, 7-11, Robert Nilsson-Andersson 11-13, 8-11, 9-11.
3/12 Spårvägens BTK-Gröstorps IF 1-5
He Hajin-Zhi Jian Hong 11-5, 8-11, 6-11, 14-16, Jakob Asmussen-Martin Nilsson 9-11, 11-8, 11-6, 11-7, Mikael Zöögling-Mattias Stenberg wo till Gröstorp, Alexandru Cazacu-Andreas Ohlsson 5-11, 6-11, 5-11, He Hajin-Stenberg 11-8, 9-11, 11-9, 9-11, 8-11, Zöögling-Zhi Jian Hong walk over Gröstorp.
3/12 Lyckeby BTK-Söderhamns UIF 1-5
Zoltan Varga-Yuichi Tokiyoshi 5-11, 11-9, 6-11, 11-8, 6-11, Mårten Stenberg-Hampus Nordberg 12-14, 11-3, 11-3, 8-11, 11-4, Pan Jiahua-Jon Persson 6-11, 2-11, 6-11, Mattias Karlsson-Peter Andersson 11-8, 11-7, 12-14, 9-11, 10-12, Varga-Persson 9-11, 9-11, 3-11, Pan Jiahua-Tokiyoshi 8-11, 4-11, 8-11.
3/12 Halmstad BTK-Ärtemarks IF 5-0
Wang Yin Zhou-Guo Kai 11-4, 11-7, 11-6, Olsson Henrik-Anders Sjöstedt 11-4, 11-3, 11-5, Huang Dawei-Wang Qing 11-5, 11-7, 11-13, 11-7, Niklas Rönningborn-Fredrik, Andersson 11-3, 11-9, 11-7, Wang Yin Zhou-Wang Qing 11-9, 11-2, 11-4.


Omgång 9
1/12 Gröstorp/Österlen-BTK Rekord 5-1
Mattias Stenberg-Chen Jian 11-7, 11-8, 7-11, 11-6, Mikkel Hindersson-Robert Eriksson 11-8, 11-6, 11-13, 11-8, Zhi Jian Hong-Christoffer Petersen 13-11, 12-10, 11-1, Andreas Ohlsson-Kristian Karlsson 11-9, 16-14, 6-11, 9-11, 3-11, Stenberg-Petersen 11-6, 11-6, 11-6, Zhi Jian Hong-Chen Jian 13-15, 11-5, 7-11, 12-10, 11-7.

Omgång 6
28/11 Gröstorp/Österlen-Söderhamns UIF 4-4
Zhi Jian Hong-Jon Persson 14-12, 11-7, 10-12, 10-12, 11-8, Mikkel Hindersson-Peter Andersson 1-11, 4-11, 7-11, Mattias Stenberg-Yuichi Tokiyoshi 11-4, 11-8, 8-11, 15-13, Martin Nilsson-Hampus Nordberg 9-11, 5-11, 5-11, Zhi Jian Hong-Tokiyoshi 11-6, 7-11, 11-9, 10-12, 11-4, Stenberg-Persson 8-11, 5-11, 13-11, 11-9, 11-8, Nilsson-Andersson 11-9, 3-11, 6-11, 8-11, Hindersson-Nordberg 11-5, 12-10, 7-11, 5-11, 5-11.
28/11 Ärtemarks IF-Eslövs AI 3-5
Guo Kai-Johan Axelqvist 11-7, 7-11, 11-6, 11-7, Wang Qing-Gudmundur Stephensen 13-11, 9-11, 12-10, 11-5, Wang Jianfeng-Zhao Peng 7-11, 5-11, 11-8, 8-11, Anders Sjöstedt-Kasper Sternberg 7-11, 6-11, 7-11, Guo-Zhao Peng 11-4, 11-4, 19-21, 8-11, 11-9, Wang Jianfeng-Axelqvist 8-11, 11-4, 7-11, 11-9, 11-13, Sjöstedt-Stephensen 4-11, 11-8, 9-11, 9-11, Wang Qing-Sternberg 9-11, 11-9, 2-11, 11-9, 4-11.
28/11 BTK Rekord-BTK Warta 1-5
Christoffer Petersen-Magnus Månsson 11-6, 11-8, 7-11, 7-11, 5-11, Anders Holm-Robert Nilsson 8-11, 9-11, 11-7, 3-11, Robert Eriksson-Stefan Nilsson 4-11, 5-11, 10-12, Kristian Karlsson-Erik Tamm 11-9, 11-5, 10-12, 11-4, Petersen-Stefan Nilsson 6-11, 11-4, 11-6, 9-11, 6-11, Eriksson-Månsson 5-11, 9-11, 11-8, 9-11.
28/11 Falkenbergs BTK-Spårvägens BTK 5-2
Lukas Rydén-Jakob Asmussen 12-10, 10-12, 11-9, 12-14, 11-5, Kim Nylander-Alexandru Cazacu 9-11, 5-11, 9-11, An Shu-He Hajin 9-11, 8-11, 8-11, Gao Wei-Mats Sandell 5-11, 11-8, 8-11, 11-6, 11-3, Rydén-He Hajin 9-11, 11-7, 11-9, 5-11, 11-8, An Shu-Asmussen 11-6, 11-7, 9-11, 11-5, Gao-Cazacu 11-2, 11-9, 12-10.
28/11 Halmstad BTK-Lyckeby BTK 5-0
Wang Yin Zhou-Pan Jiahua 9-11, 11-8, 11-6, 11-6, Henrik Olsson-Mattias Karlsson 11-9, 11-8, 12-10, Huang Dawei-Zoltan Varga 15-13, 7-11, 11-8, 11-6, Niklas Rönningborn-Mårten Stenberg 11-6, 11-4, 11-9, Wang Yin Zhou-Varga 11-7, 11-4, 11-7.

Omgång 5
26/11 Gröstorp/Österlen-Halmstad BTK 1-5
Mattias Stenberg-Huang Dawei 13-11, 7-11, 6-11, 5-11, Andreas Ohlsson-Henrik Olsson 6-11, 6-11, 5-11, Zhi Jian Hong-Wang Yin Zhou 11-3, 7-11, 11-5, 11-7, Mikkel Hindersson-Niklas Rönningborn 14-16, 4-11, 7-11, Stenberg-Wang Yin Zhou 7-11, 14-16, 11-9, 11-13, Zhi Jian Hong-Huang Dawei 8-11, 11-9, 8-11, 11-7, 7-11.
26/11 Eslövs AI-Söderhamns UIF 5-1
Zhao Peng-Yuichi Tokiyoshi 11-6, 7-11, 11-5, 11-7, Gudmundur Stephensen-Hampus Nordberg 13-11, 11-8, 11-4, Johan Axelqvist-Jon Persson 10-12, 8-11, 11-9, 10-12, Kasper Sternberg-Johan Sondell 11-7, 8-11, 11-3, 11-7, Zhao Peng-Persson 7-11, 12-10, 11-5, 6-11, 11-8, Axelqvist-Tokiyoshi 11-5, 3-11, 12-10, 11-8.
26/11 BTK Warta-Falkenberg BTK 5-1
Magnus Månsson-An Shu 5-11, 11-3, 4-11, 11-8, 11-8, Erik Tamm-Gao Wei 7-11, 11-7, 9-11, 10-12, Stefan Nilsson-Lukas Rydén 11-7, 11-7, 9-11, 11-7, Robert Nilsson-Kim Nylander 11-6, 8-11, 11-6, 12-10, Månsson-Rydén 11-8, 2-11, 6-11, 11-6, 11-8, Stefan Nilsson-An Shu 6-11, 11-9, 11-9, 7-11, 11-8.
26/11 Spårvägens BTK-BTK Rekord 5-3
He Hajin-Christoffer Petersen 11-2, 12-10, 12-10, Jakob Asmussen-Anders Holm 11-9, 11-8, 7-11, 11-6, Mats Källberg-Robert Eriksson 10-12, 4-11, 11-6, 8-11, Alexandru Cazacu-Kristian Karlsson 9-11, 7-11, 11-8, 15-13, 8-11, He Hajin-Eriksson 9-11, 11-9, 11-5, 10-12, 11-8, Källberg-Petersen 3-11, 11-8, 10-12, 8-11, Cazacu-Holm 4-11, 11-9, 11-7, 11-9, Asmussen-Karlsson 11-9, 11-8, 6-11, 11-6.
26/11 Lyckeby BTK-Ärtemarks IF 4-4
Pan Jiahua-Guo Kai 13-11, 3-11, 3-11, 7-11, Mattias Karlsson-Anders Sjöstedt 11-8, 11-7, 7-11, 11-8, Zoltan Varga-Wang Jianfeng 4-11, 7-11, 8-11, Mårten Stenberg-Wang Qing 9-11, 11-9, 2-11, 11-3, 11-9, Pan Jiahua-Wang Jianfeng 5-11, 11-9, 9-11, 11-8, 11-9, Varga-Guo Kai 4-11, 11-8, 11-7, 7-11, 9-11, Stenberg-Sjöstedt 11-5, 11-3, 7-11, 11-5, Karlsson-Wang Qing 11-8, 11-3, 7-11, 6-11, 7-11.

Omgång 4
20/11 Falkenberg BTK-Gröstorp/Österlen 3-5
An Shu-Zhi Jian Hong 13-15, 8-11, 11-2, 10-12, Erik Åhman Erik-Mikkel Hindersson 9-11, 9-11, 13-11, 3-11, Erik Rydén Lukas-Mattias Stenberg 10-12, 9-11, 3-11, Gao Wei-Andreas Ohlsson 11-3, 7-11, 10-12, 11-9, 11-7, An Shu-Stenberg 9-11, 11-4, 6-11, 4-11, Rydén-Zhi Jian Hong 11-4, 11-13, 11-6, 13-11, Gao Wei-Hindersson 7-11, 6-11, 11-9, 8-11, 11-8, Åhman-Ohlsson 10-12, 3-11, 9-11.
20/11 Halmstad BTK-BTK Warta 5-0
Huang Dawei-Magnus Månsson 11-9, 11-6, 11-9, Henrik Olsson-Erik Tamm 11-7, 11-1, 11-8, Wang Yin Zhou-Stefan Nilsson 11-4, 11-2, 11-0, Niklas Rönningborn-Robert Nilsson 11-4, 11-6, 11-6, Huang Dawei-Stefan Nilsson walk over Halmstad.
20/11 Eslövs AI-Lyckeby BTK 5-0
Zhao Peng-Pan Jiahua 11-2, 11-5, 11-6, Gudmundur Stephensen-Mattias Karlsson 4-11, 13-11, 11-8, 11-5, Johan Axelqvist-Mårten Stenberg 11-9, 11-3, 11-9, Kasper Sternberg-Miroslav Moszczynski 11-4, 11-8, 8-11, 11-7, Zhao Peng-Stenberg 11-2, 11-7, 11-6.
20/11 BTK Rekord-Söderhamns UIF 1-5
Robert Eriksson-Yuichi Tokiyoshi 4-11, 8-11, 9-11, Anders Holm-Hampus Nordberg 10-12, 4-11, 10-12, Christoffer Petersen-Jon Persson 11-9, 8-11, 12-10, 11-13, 17-19, Kristian Karlsson-Peter Andersson 11-8, 11-5, 8-11, 11-5, Eriksson-Persson 9-11, 4-11, 6-11, Petersen-Tokiyoshi 5-11, 11-9, 13-15, 7-11.
20/11 Ärtemarks IF-Spårvägens BTK 5-1
Guo Kai-Mikael Zöögling 11-9, 12-10, 11-7, Anders Sjöstedt-Mats Källberg 9-11, 16-14, 11-6, 12-10, Wang Jianfeng-He Hajin 13-11, 6-11, 5-11, 11-6, 11-5, Wang Qing.Alexandru Cazacu 4-11, 7-11, 13-11, 10-12, Guo Kai-He Hajin 11-8, 11-1, 11-2, Wang Jianfeng-Zöögling 9-11, 5-11, 11-7, 12-10, 11-9.

Omgång 3
5/11 Gröstorp/Österlen-Ärtemarks IF 1-5
Zhi Jian Hong-Guo Kai 12-10, 9-11, 9-11, 10-12, Martin Nilsson-Anders Sjöstedt 6-11, 11-8, 5-11, 3-11, Mattias Stenberg-Wang Jianfeng 7-11, 5-11, 11-4, 11-9, 8-11, Mikkel Hindersson-Wang Qing 11-4, 11-6, 8-11, 8-11, 7-11, Zhi Jian Hong-Wang Jianfeng 11-9, 11-5, 11-3, Stenberg-Guo Kai 2-11, 12-10, 5-11, 11-5, 7-11.
5/11 Spårvägens BTK-Eslövs AI 4-4
He Hajin-Johan Axelqvist 9-11, 11-13, 3-11, Jakob Asmussen-Mattias Andersson 7-11, 6-11, 11-7, 11-8, 9-11, Mikael Zöögling-Zhao Peng 1-11, 9-11, 3-11, Alexandru Cazacu-Kasper Sternberg 11-6, 11-6, 6-11, 11-13, 15-13, He Hajin-Zhao Peng 11-8, 11-8, 9-11, 5-11, 1-11, Zöögling-Axelqvist 8-11, 11-6, 11-9, 11-7, Cazacu-Andersson 8-11, 8-11, 11-9, 11-7, 11-1, Asmussen-Sternberg 8-11, 11-9, 11-7, 11-9.
5/11 BTK Rekord-Halmstad BTK 4-4
Chen Jian-Wang Yin Zhou 11-3, 11-6, 11-6, Robert Eriksson-Henrik Olsson 9-11, 11-9, 3-11, 7-11, Christoffer Petersen-Huang Dawei 13-11, 9-11, 5-11, 8-11, Anders Holm-Niklas Rönningborn 11-7, 12-10, 11-7, Chen Chian-Huang 11-3, 7-11, 11-7, 11-3, Petersen-Wang 6-11, 11-6, 8-11, 11-6, 6-11, Holm-Olsson 8-11, 11-9, 11-4, 7-11, 6-11, Eriksson-Rönningborn 11-7, 2-11, 11-6, 11-9.
5/11 Lyckeby BTK-BTK Warta 4-4
Mårten Stenberg-Magnus Månsson 7-11, 5-11, 7-11, Miroslav Moszczynski-Peter Hedram 5-11, 8-11, 11-9, 13-11, 13-11, Zoltan Varga-Stefan Nilsson 11-7, 11-2, 11-6, Mattias Karlsson-Robert Nilsson 8-11, 11-8, 11-9, 7-11, 8-11, Stenberg-Stefan Nilsson 11-6, 11-4, 6-11, 9-11, 11-13, Varga-Månsson 11-8, 11-4, 4-11, 11-9, Karlsson-Hedram 11-13, 8-11, 11-5, 11-7, 11-6, Moszczynski-Robert Nilsson 9-11, 5-11, 7-11.
5/11 Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK 5-3
Yuichi Tokiyoshi-Lukas Rydén 6-11, 11-6, 9-11, 11-8, 8-11, Hampus Nordberg-Gao Wei 5-11, 11-8, 8-11, 11-5, 11-8, Jon Persson-An Shu 7-11, 7-11, 11-8, 13-11, 11-6, Peter Andersson-Erik Åhman 13-15, 11-2, 11-4, 8-11, 11-7, Tokiyoshi-An Shu 12-10, 11-7, 8-11, 9-11, 7-11, Persson-Rydén 11-3, 11-5, 1-11, 9-11, 11-6, Andersson-Gao Wei 11-8, 10-12, 6-11, 11-13, Nordberg-Åhman 11-6, 11-4, 11-7.


Omgång 2
29/10 Spårvägens BTK-Lyckeby BTK 2-5

He Hajin-Mårten Stenberg 11-6, 7-11, 9-11, 11-5, 10-12, Jakob Asmussen-Mattias Karlsson 11-9, 7-11, 11-5, 11-7, Mikael Zöögling-Zoltan Varga 8-11, 5-11, 9-11, Mats Källberg-Miroslav Moszczynski 10-12, 7-11, 11-9, 3-11, He Hajin-Varga 9-11, 13-15, 7-11, Zöögling-Stenberg 9-11, 11-7, 11-8, 11-2, Källberg-Karlsson 11-9, 11-6, 8-11, 9-11, 8-11.
29/10 Eslövs AI-BTK Rekord 5-2
Zhao Peng-Chen Jian 3-11, 11-9, 11-6, 7-11, 11-9, Kasper Sternberg-Sjelle-Anders Holm 11-9, 11-5, 4-11, 9-11, 7-11, Johan Axelqvist-Christoffer Petersen 11-9, 8-11, 11-5, 12-14, 11-8, Mattias Andersson-Robert Eriksson 11-2, 11-13, 11-4, 11-7, Zhao Peng-Petersen 9-11, 11-5, 11-7, 7-11, 11-3, Axelqvist-Chen Jian 7-11, 6-11, 9-11, Andersson-Holm 11-8, 14-12, 12-10.
29/10 Söderhamns UIF-Ärtemarks IF 5-3
Yuichi Tokiyoshi-Wang Jianfeng 16-14, 8-11, 11-2, 9-11, 12-10, Hampus Nordberg-Wang Qing 11-5, 11-9, 11-8, Jon Persson-Guo Kai 9-11, 12-10, 8-11, 9-11, Peter Andersson-Fredrik Andersson 8-11, 11-7, 8-11, 11-7, 11-7, Tokiyoshi-Guo Kai 11-9, 4-11, 11-9, 4-11, 7-11, Persson-Wang Jianfeng 12-10, 11-6, uppgivet av Wang, Peter Andersson-Wang Qing 3-11, 8-11, 11-13, Nordberg-Fredrik Andersson 11-2, 12-10, 8-11, 11-4.
29/10 Falkenbergs BTK-Halmstad BTK 4-4
An Shu-Huang Dawei 6-11, 7-11, 11-5, 7-11, Erik Åhman-Henrik Olsson 3-11, 8-11, 7-11, Lukas Rydén-Wang Yin Zhou 6-11, 3-11, 11-9, 9-11, Gao Wei-Niklas Rönningborn 11-4, 11-7, 12-10, An Shu-Wang Yin Zhou 11-5, 8-11, 11-7, 11-3, Rydén-Huang Dawei 11-7, 10-12, 10-12, 7-11, Gao Wei-Olsson 11-5, 11-8, 11-8, Åhman-Rönningborn 11-7, 7-11, 11-9, 6-11, 11-8.
29/10 BTK Warta-Gröstorps IF 0-5
Magnus Månsson-Mattias Stenberg 9-11, 11-9, 10-12, 5-11, Robert Nilsson-Mikkel Hindersson 4-11, 11-9, 11-9, 12-14, 9-11, Stefan Nilsson-Zhi Jian Hong 5-11, 4-11, 6-11, Erik Tamm-Martin Nilsson 14-12, 7-11, 11-8, 8-11, 3-11, Månsson-Zhi Jian Hong 4-11, 11-9, 12-14, 11-5, 3-11.

Omgång 1
24/10 Söderhamns UIF-BTK Warta 2-5
Jon Persson-Magnus Månsson 6-11, 3-11, 5-11, Hampus Nordberg-Peter Hedram 6-11, 6-11, 11-9, 11-5, 11-9, Peter Andersson-Stefan Nilsson 11-6, 9-11, 9-11, 11-13, Johan Sondell-Robert Nilsson 9-11, 7-11, 6-11, Persson-Stefan Nilsson 11-8, 11-5, 9-11, 11-7, Andersson-Månsson 11-9, 10-12, 8-11, 11-8, 9-11, Sondell-Hedram 7-11, 11-3, 5-11, 5-11.
22/10 Halmstad BTK-Spårvägens BTK 0-5
Huang Dawei-He Hajin 7-11, 11-5, 10-12, 8-11, Niklas Rönningborn-Mats Källberg 13-11, 11-5, 6-11, 11-13, 6-11, Henrik Olsson-Mikael Zöögling 8-11, 6-11, 8-11, Andreas Johansson-Jakob Asmussen 8-11, 5-11, 7-11, Huang Dawei-Zöögling 3-11, 11-7, 2-11, 13-11, 7-11.
22/10 Lyckeby BTK-BTK Rekord 1-5
Mårten Stenberg-Chen Jian 11-8, 8-11, 1-11, 8-11, Mattias Karlsson-Anders Holm 11-5, 10-12, 11-7, 15-13, Zoltan Varga-Christoffer Petersen 9-11, 11-2, 8-11, 10-12, Miroslav Moszczynski-Robert Eriksson 11-4, 3-11, 9-11, 11-9, 5-11, Stenberg-Petersen 11-6, 4-11, 12-14, 8-11, Varga-Chen Jian 7-11, 9-11, 7-11.
22/10 Ärtemarks IF-Falkenbergs BK 5-2
Guo Kai-An Shu 11-13, 11-8, 4-11, 11-7, 7-11, Anders Sjöstedt-Erik Åhman 11-5, 11-2, 13-11, Wang Jianfeng-Lukas Rydén 6-11, 11-2, 11-7, 9-11, 11-2, Wang Qing-Gao Wei 2-11, 3-11, 11-7, 4-11, Guo Kai-Rydén 11-5, 9-11, 9-11, 11-3, 11-5, Wang Jianfeng-An Shu 11-8, 11-6, 11-9, Wang Qing-Åhman 11-6, 12-10, 11-8.
22/10 Gröstorps IF-Eslövs AI 4-4
Mattias Stenberg-Johan Axelqvist 11-1, 11-6, 11-6, Mikkel Hindersson-Kasper Sternberg 10-12, 11-9, 11-6, 11-6, Zhi Jian Hong-Zhao Peng 3-11, 13-15, 12-10, 11-7, 11-6, Andreas Ohlsson-Mattias Andersson 8-11, 6-11, 11-7, 8-11, Stenberg-Zhao Peng 6-11, 11-5, 11-9, 9-11, 4-11, Zhi Jian Hong-Axelqvist 11-9, 11-4, 11-9, Ohlsson-Sternberg 11-5, 8-11, 6-11, 1-11, Hindersson-Andersson 5-11, 6-11, 10-12.

Uppdaterad: 06 OKT 2010 15:45 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Tisdag 25/1, omgång 9
Falkenbergs BTK-Söderhamns UIF

Evenemang

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Omgång 9

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info