Hoppa till sidans innehåll

2009-10


Alla spelarna i elitserien 2009-10

Eslövs AI (18 matcher: 65-25)

29-5   (62-20) Zhao Peng
12-5   (28-16) Johan Axelqvist
  7-3   (16-  7) Mattias Stenberg
  6-4   (15-11) Kasper Sternberg
  0-1   (  0-  2) Gudmundur Stephensen
11-7   (26-19) Dubbel

Falkenbergs BTK (18 matcher: 51-39)
24-5   (50-18) Guo Kai
  8-9   (21-21) Lukas Rydén
  7-13 (22-29) Magnus Månsson
  3-0   (  6-  1) Omar Assar
  1-2   (  2-  4) Peter Karlsson
  8-10 (20-24) Dubbel 
                     Assar/Rydén (1-2)
                     Månsson/Rydén (7-7) 
                     Guo Kai/Rydén (0-1)
                    
Frej Växjö (18 matcher: 35-55)
11-16 (29-37) Andreas Törnkvist
  9-6   (20-19) Magnus Wahlgren
  7-6   (16-15) Zhou Xin
  2-13 (12-28) Joachim Bachstätter
  0-2   (  0-  4) Anton Åkesson
  6-12 (20-25) Dubbel

Halmstad BTK (18 matcher: 38-52)
  9-8   (21-19) Wang Jianfeng
  9-14 (24-32) Fredrik Håkansson
  6-13 (20-29) Wang Yin Zhou
  3-3   (  6-  6) Huang Dawei
  1-5   (  5-11) Espen Rönneberg
  0-1   (  0-  2) Alexander Franzén
10-8   (25-26) Dubbel

Mariedals IK (18 matcher: 46-44)
18-12 (41-32) Radek Mrkvicka
  9-6   (21-17) Takanori Shimoyama
  5-9   (14-20) Mattias Översjö
  3-10 (  9-21) Hampus Söderlund
11-7   (27-18) Dubbel

BTK Rekord (18 matcher: 40-50)
22-6   (46-22) Chen Jian
  7-11 (16-26) Kristian Karlsson
  4-10 (12-23) Christoffer Petersen
  1-11 (  4-22) Arvid Sunesson
  6-12 (16-27) Dubbel

Spårvägens BTK (18 matcher: 43-47)
22-11 (50-34) He Haijin
  5-10 (16-24) Mikael Zöögling
  3-10 (  9-21) Mikael Appelgren
  1-2   (  3-  4) John Wall
  0-3   (  2-  6) Anthony Tran
  0-5   (  4-10) Harald Andersson
12-6   (26-17) Dubbel
                     Appelgren/Zöögling (10-4)
                     Appelgren/Wall (0-1)
                     Appelgren/He Haijin (2-1)

Söderhamns UIF (18 matcher: 56-34)
22-5   (46-19) Sun Jian
11-9   (27-22) Hampus Nordberg
  8-14 (22-32) Johan Sondell
  1-0  (  2-0  ) Jon Persson
  1-1   (  3-  3) Xiao Lin Lan
13-5   (29-16) Dubbel
                      Nordberg/Sondell (7-3)
                      Nordberg/Xiao Lin Lan (2-0) 
                      Nordberg-Sun Jian (1-1)
                      Jon Persson/Sun Jian (2-0)
                      Nordberg/Jon Persson (1-1)

BTK Warta (18 matcher: 41-49)
24-10 (44-30) Chang Jiang Hong
  5-3   (10-  9) Gudmundur Stephensen
  3-9   (  9-21) Mattias Karlsson
  1-16 (  5-32) Robert Nilsson
  0-1   (  0-  2) Erik Tamm
  8-10 ( 16-20) Dubbel
                      Chang Jiang Hong/Karlsson (1-0)
                      Karlsson/Nilsson (2-5)
                      Nilsson/Tam (0-1)
                      Chang Jiang Hong/Stefan Nilsson (0-1)
                      Robert Nilsson/Stephensen (5-3)

Österlens BTK 18 matcher: 35-55)
18-18 (45-42) Hong Zhi Jian
11-6   (25-17) Peter Nilsson
  1-11 (  6-22) Andreas Ohlsson
  0-7   (  1-14) Martin Nilsson
  5-13 (13-24) Dubbel

Alla matcherna i Elitserien 2009-10

Omgång 18
3/3 BTK Rekord-Mariedals IK 2-3

Chen Jian-Hampus Söderlund 10-12, 11-7, 8-11
Christoffer Petersen-Radek Mrkvicka 11-7, 5-11, 11-8
Kristian Karlsson-Takanori Shimoyama 5-11, 12-14
Chen Jian-Mrkvicka 4-11, 11-7, 11-8
Karlsson/Petersen-Shimoyama/Söderlund 13-11, 8-11, 9-11
Publik: 101
3/3 Frej Växjö-Österlens BTK 5-0
Magnus Wahlgren-Martin Nilsson 11-5, 11-1
Andreas Törnkvist-Hong Zhi Jian 8-11, 11-6, 11-6
Zhou Xin-Peter Nilsson 11-8, 7-11, 12-10
Wahlgren-Hong Zhi Jian 9-11, 11-4, 11-8
Törnkvist/Zhou Xin-Martin Nilsson/Peter Nilsson 11-4, 11-2
Publik: 264
3/3 Halmstad BTK-BTK Warta 2-3
Wang Jianfeng-Mattias Karlsson 20-18, 11-6
Fredrik Håkansson-Chang Jiang Hong 8-11, 5-11
Wang Yin Zhou-Gudmundur Stephensen 8-11, 14-12, 5-11
Wang Jiangfeng-Chang Jiang Hong 12-14, 8-11
Håkansson/Wang Yin Zhou-Robert Nilsson/Stephensen 11-7, 8-11, 11-4
Publik: 189
3/3 Eslövs AI-Spårvägens BTK 4-1
Mattias Stenberg-Mikael Appelgren 11-4, 11-9
Kasper Sternberg-Mikael Zöögling 17-19, 15-13, 11-8
Johan Axelqvist-He Haijin 11-4, 11-13, 5-11
Stenberg-Zöögling 12-10, 9-11, 11-6
Axekqvist/Sternberg-Appelgren/He Haijin 12-14, 11-9, 12-10
Publik: 75
27/2 Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK 2-3 (TV)
Hampus Nordberg-Magnus Månsson 6-11, 11-8, 8-11
Johan Sondell-Guo Kai 13-11, 3-11, 11-13
Jon Persson-Lukas Rydén 11-5, 11-8
Nordberg-Guo Kai 11-8, 4-11, 12-14
Persson/Sun Jian-Månsson/Rydén 11-8, 8-11, 11-6
Publik: 205

Omgång 17
20/2 Halmstad BTK-Eslövs AI 1-4 (TV)
Wang Yin Zhou-Johan Axelqvist 11-8, 9-11, 6-11
Wang Jianfeng-Zhao Peng 5-11, 4-11
Fredrik Håkansson-Mattias Stenberg 8-11, 7-11
Wang Yin Zhou-Zhao Peng 5-11, 7-11
Håkansson/Wang Jianfeng-Axelqvist/Stenberg 11-8, 8-11, 11-9
Publik: 123
17/2 Spårvägens BTK-BTK Rekord 1-4
Harald Andersson-Christoffer Petersen 11-6, 14-16, 9-11
Mikael Appelgren-Chen Jian 12-10, 2-11, 4-11
He Haijin-Kristian Karlsson 11-6, 11-13, 9-11
Andersson-Chen Jian 11-5, 3-11, 4-11
Appelgren/He Haijin-Karlsson/Petersen 9-11, 11-9, 11-9
Publik: 60
16/2 Mariedals IK-Falkenbergs BTK 2-3
Takahiro Shimoyama-Lukas Rydén 11-13, 7-11
Hampus Söderlund-Guo Kai 16-18, 7-11
Radek Mrkvicka-Magnus Månsson 5-11, 11-9, 11-8
Shimoyama-Guo Kai 8-11, 11-8, 8-11
Mrkvicka/Mattias Översjö-Månsson/Rydén 11-7, 12-10
Publik: 92
15/2 BTK Warta-Frej Växjö 4-1
Chang Jiang Hong-Andreas Törnkvist 11-6, 11-8
Mattias Karlsson-Zhou Xin 8-11, 1-11
Gudmundur Stephensen-Magnus Wahlgren 6-11, 11-7, 11-8
Chang Jiang Hong-Zhou Xin 10-12, 11-4, 11-9
Robert Nilsson/Stephensen-Joachim Bachstätter/Törnkvist 13-11, 11-5
Publik: -
15/2 Österlens BTK-Söderhamns UIF 0-5
Hong Zhi Jian-Johan Sondell 8-11, 7-11
Andreas Ohlsson-Sun Jian 4-11, 3-11
Peter Nilsson-Hampus Nordberg 7-11, 10-12
Hong Zhi Jian-Sun Jian 3-11, 11-4, 6-11
Martin Nilsson/Peter Nilsson-Nordberg/Sondell 9-11, 7-11
Publik: 168

Omgång 16
13/2 Österlens BTK-Halmstad BTK 3-2 (TV)
Hong Zhi Jian-Wang Jianfeng 11-6, 6-11, 11-7
Andreas Ohlsson-Fredrik Håkansson 10-12, 12-14
Peter Nilsson-Huang Dawei 11-5, 11-9
Hong Zhi Jian-Håkansson 11-9, 6-11, 11-8
Nilsson/Ohlsson-Huang Dawei/Wang Jianfeng 11-9, 7-11, 8-11
Publik: -
9/2 Eslövs AI-Frej Växjö 5-0
Zhao Peng-Joachim Bachstätter 11-2, 11-5
Kasper Sternberg-Andreas Törnkvist 6-11, 11-6, 11-9
Johan Axelqvist-Zhou Xin 10-12, 11-6, 16-14
Zhao Peng-Törnkvist 11-5, 10-12, 11-2
Axelqvist/Mattias Stenberg-Bachstätter/Zhou Xin 12-10, 4-11, 11-4
Publik: 175
8/2 BTK Rekord-BTK Warta 3-2
Chen Jian-Robert Nilsson 11-7, 11-5
Christoffer Petersen-Chang Jiang Hong 5-11, 7-11
Kristian Karlsson-Gudmundur Stephensen 6-11, 7-11
Chen Jian-Chang Jiang Hong 11-9, 11-5
Karlsson/Petersen-Nilsson/Stephensen 12-10, 11-5
Publik: 74
8/2 Söderhamns UIF-Mariedals IK 4-1
Sun Jian-Mattias Översjö 11-9, 11-6
Hampus Nordberg-Takanori Shimoyama 11-9, 7-11, 11-4
Johan Sondell-Radek Mrkvicka 14-12, 12-10
Sun Jian-Shimoyama 7-11, 11-6, 11-7
Nordberg/Jon Persson-Mrkvicka/Översjö 8-11, 10-12
Publik: 193
8/2 Falkenbergs BTK-Spårvägens BTK 4-1
Guo Kai-Mikael Appelgren 11-7, 11-6
Lukas Rydén-Anthony Tran 11-9, 9-11, 11-8
Magnus Månsson-He Haijin 11-13, 11-9, 11-6
Guo Kai-Tran 11-8, 12-14, 11-5
Månsson/Rydén-Appelgren/He Haijin 6-11, 9-11
Publik: 240

Omgång 15
3/2 Spårvägens BTK-Söderhamns UIF 1-4

He Haijin-Hamous Nordberg 10-12, 11-8, 1-11
Mikael Zöögling-Sun Jian 8-11, 1-11
Mikael Appelgren-Johan Sondell 11-8, 6-11, 14-12
He Haijin-Sun Jian 6-11, 7-11
Appelgren/Zöögling-Nordberg/Jon Persson 11-3, 6-11, 11-13
Publik: 150
2/2 BTK Rekord-Österlens BTK 1-4 (TV)
Kristian Karlsson-Andreas Ohlsson 8-11, 12-10, 11-8
Christoffer Petersen-Hong Zhi Jian 11-6, 9-11, 8-11
Arvid Sunesson-Peter Nilsson 7-11, 3-11
Karlsson-Hong Zhi Jian 10-12, 5-11
Petersen/Sunesson-Martin Nilsson/Peter Nilsson 3-11, 5-11
Publik: 203
2/2 Mariedals IK-Halmstad BTK 4-1
Takanori Shimoyama-Wang Yin Zhou 11-7, 11-1
Mattias Översjö-Wang Jianfeng 7-11, 7-11
Radek Mrkvicka-Fredrik Håkansson 8-11, 12-10, 11-7
Shimoyama-Wang Jianfeng 11-7, 11-6
Mrkvicka/Översjö-Håkansson/Wang Yin Zhou 8-11, 11-7, 11-5
Publik: 93
1/2 BTK Warta-Eslövs AI 0-5
Chang Jiang Hong-Johan Axelqvist 10-12, 11-3, 6-11
Robert Nilsson-Zhao Peng 4-11, 8-11
Gudmundur Stephensen-Kasper Sternberg 10-12, 12-14
Chang Jiang Hong-Zhao Peng 5-11, 4-11
Nilsson/Stephansen-Axelqvist/Sternberg 9-11, 8-11
Publik: 98
1/2 Frej Växjö-Falkenbergs BTK 2-3
Andreas Törnkvist-Lukas Rydén 9-11, 10-12
Joachim Bachstätter-Guo Kai 6-11, 7-11
Zhou Xin-Magnus Månsson 8-11, 11-7, 11-6
Törnkvist-Guo Kai 4-11, 11-7, 10-12
Bachstätter/Zhou Xin-Månsson/Rydén 11-8, 11-6
Publik: 262

Omgång 14
29/1 Falkenbergs BTK-BTK Warta 3-2 (TV)
Guo Kai-Robert Nilsson 11-4, 15-13
Magnus Månsson-Chang Jiang Hong 5-11, 11-4, 7-11
Lukas Rydén-Gudmundur Stephensen 11-7, 11-6
Guo Kai-Chang Jiang Hong 11-9, 11-2
Månsson/Rydén-Nilsson/Stephensen 8-11, 6-11
Publik: 540

Omgång 13
27/1 Spårvägens BTK-Mariedals IK 3-2

He Haijin-Hampus Söderlund 13-11, 12-10
Mikael Appelgren-Radek Mrkvicka 11-4, 11-7
Mikael Zöögling-Takanori Shimoyama 11-5, 7-11, 11-13
He Haijin-Mrkvicka 11-5, 10-12, 11-8
Appelgren/Zöögling-Shimoyama/Mattias Översjö 7-11, 6-11
Publik: 80

Omgång 14
26/1 Mariedals iK-Eslövs AI 2-3
Mattias Översjö-Kasper Sternberg 10-12, 11-7, 12-10
Takanori Shimoyama-Zhao Peng 8-11, 8-11
Radek Mrkvicka-Johan Axelqvist 9-11, 4-11
Översjö-Zhao Peng 5-11, 6-11
Mrkvicka/Shimoyama-Axelqvist/Sternberg 11-6, 11-7
Publik: 82.
25/1 Österlens BTK-Spårvägens BTK 2-3
Hong Zhi Jian-Mikael Zöögling 11-6, 11-8
Andreas Ohlsson-He Haijin 9-11, 11-8, 5-11
Peter Nilsson-Harald Andersson 12-10, 8-11, 11-6
Hong Zhi Jian-He Haijin 8-11, 12-14
Martin Nilsson/Peter Nilsson-Mikael Appelgren/Zöögling 11-6, 7-11, 9-11
Publik: 104
25/1 Halmstad BTK-Frej Växjö 4-1
Fredrik Håkansson-Magnus Wahlgren 4-11, 11-4, 12-10
Wang Jianfeng-Zhou Xin 11-6, 13-11
Wang Yin Zhou-Andreas Törnkvist 11-9, 11-7
Håkansson-Zhou Xin 7-11, 2-11
Wang Jianfeng/Wang Yon Zhou-Joachim Bachstätter/Törnkvist 5-11, 13-11, 11-5
Publik: 154
25/1 Söderhamns UIF-BTK Rekord 4-1
Hampus Nordberg-Kristian Karlsson 11-5, 11-4
Johan Sondell-Chen Jian 3-11, 5-11
Sun Jian-Christoffer Petersen 11-9, 7-11, 11-7
Nordberg-Chen Jian 11-7, 11-7
Karlsson/Petersen 11-7, 11-7
Publik: 163

Omgång 13
16/1 Eslövs AI-Falkenbergs BTK 4-1 (TV)
Zhao Peng-Lukas Rydén 11-2, 11-7
Mattias Stenberg-Guo Kai 11-9, 12-10
Johan Axelqvist-Magnus Månsson 11-13, 11-7, 11-7
Zhao Peng-Guo Kai 11-9, 9-11, 8-11
Axelqvist/Stenberg-Månsson/Rydén 11-9, 11-5
Publik: 300
15/1 BTK Warta-Österlens BTK 3-2
Chang Jiang Hong-Andreas Ohlsson 11-9, 11-4
Robert Nilsson-Hong Zhi Jian 8-11, 6-11
Gudmundur Stephensen-Peter Nilsson 2-11, 8-11
Chang Jiang Hong-Hong Zhi Jian 6-11, 11-1, 11-9
Nilsson/Stephensen-Martin Nilsson/Peter Nilsson 11-9, 11-8
Publik: 128
15/1 BTK Rekord-Halmstad BTK 3-2
Chen Jian-Wang Yin Zhou 11-8, 10-12, 11-7
Kristian Karlsson-Wang Jianfeng 10-12, 9-11
Christoffer Petersen-Fredrik Håkansson 12-10, 6-11, 4-11
Chen Jian-Wang Jianfeng 11-4, 11-5
Karlsson/Petersen-Håkansson/Wang Yin Zhou 11-8, 10-12, 11-8
Publik: 68
12/1 Frej Växjö-Söderhamns UIF 3-2
Zhou Xin-Hampus Nordberg 16-16, 10-12, 11-9
Andreas Törnkvist-Sun Jian 11-9, 11-7
Joachim Bachstätter-Johan Sondell 12-10. 6-11, 10-12
Zhou Xin-Sun Jian 7-11, 11-13
Bachstätter/Törnkvist-Nordberg/Sondell 11-6, 11-4
Publik: 187

Omgång 12
12/1 Mariedals IK-BTK Warta 2-3
Radek Mrkvicka-Robert Nilsson 11-3, 15-13
Hampus Söderlund-Chang Jiang Hong 8-11, 9-11
Mattias Översjö-Gudmundur Stephensen 12-14, 12-10, 8-11
Mrkvicka-Chang Jiang Hong 10-12, 11-8, 11-5
Söderlund/Översjö-Nilsson/Stephensen 7-11, 9-11
Publik: 127
11/1 Falkenbergs BTK-Österlens BTK 3-2
Guo Kai-Andreas Ohlsson 11-6, 11-9
Peter Karlsson-Hong Zhi Jian 8-11, 9-11
Magnus Månsson-Peter Nilsson 10-12, 11-8, 5-11
Guo Kai-Hong Zhi Jian 11-9, 11-4
Månsson/Lukas Rydén-Nilsson/Andreas Ohlsson 11-7, 11-9
Publik: 160
11/1 Eslövs AI-BTK Rekord 2-3
Zhao Peng-Christoffer Petersen 11-8, 8-11, 3-11
Johan Axelqvist-Chen Jian 14-12, 8-11, 9-11
Kasper Sternberg-Kristian Karlsson 11-9, 11-7
Zhao Peng-Chen Jian 11-6, 8-11, 3-11
Axelqvist/Sternberg-Karlsson/Petersen 11-6, 12-10
Publik: ?
11/1 Halmstad BTK-Söderhamns UIF 2-3
Wang Jianfeng-Hampus Nordberg 11-2, 14-12
Fredrik Håkansson-Sun Jian 11-6, 5-11, 9-11
Wang Yin Zhou-Johan Sondell 11-9, 7-11, 9-11
Wang Jianfeng-Sun Jian 2-11, 6-11
Håkansson/Wang Yin Zhou-Nordberg/Sondell 11-7, 3-11, 11-9
Publik: 138
9/1 Spårvägens BTK-Frej Växjö 3-2 (TV)
He Haijin-Joachim Bachstätter 13-11, 7-11, 12-10
Mikael Appelgren-Zhou Xin 4-11, 2-11
Mikael Zöögling-Andreas Törnkvist 9-11, 11-5, 5-11
He Haijin-Zhou Xin 14-12, 11-8
Appelgren/Zöögling-Bachstätter/Törnkvist 11-6, 11-8
Publik: 300.

Omgång 11
9/1 Österlens BTK-Mariedals IK 2-3
Hong Zhi Jian-Mattias Översjö 6-11, 9-11
Andreas Ohlsson-Radek Mrkvicka 4-11, 4-11
Peter Nilsson-Hampus Söderlund 12-10, 11-7
Hong Zhi Jian-Mrkvicka 11-8, 1-11, 9-11
Martin Nilsson/Peter Nilsson-Söderlund/Översjö 11-3, 11-6
Publik: 92.
8/1 Falkenbergs BTK-Halmstad BTK 2-3
Guo Kai-Fredrik Håkansson 11-5, 11-3
Lukas Rydén-Wang Jianfeng 6-11, 12-10, 1-11
Magnus Månsson-Wang Yin Zhou 12-10, 11-9
Guo Kai-Wang Jianfeng 8-11, 11-7, 5-11
Månsson/Rydén-Håkansson/Wang Yin Zhou 8-11, 11-8, 9-11
Publik: 140.
7/1 Söderhamns UIF-Eslövs AI 1-4
Johan Sondell-Johan Axelqvist 10-12, 6-11
Hampus Nordberg-Zhao Peng 5-11, 11-7, 6-11
Sun Jian-Mattias Stenberg 9-11, 11-6, 11-6
Sondell-Zhao Peng 4-11, 11-8, 4-11
Nordberg/Sun Jian-Axelqvist/Stenberg 9-11, 11-8, 8-11
Publik: 252
5/1 Frej Växjö-BTK Rekord 3-2
Zhou Xin-Christoffer Petersen 11-7, 11-5
Joachim Bachstätter-Chen Jian 11-4, 10-12, 4-11
Andreas Törnkvist-Kristian Karlsson 8-11, 15-13, 11-5
Zhou Xin-Chen Jian 8-11, 9-11
Bachstätter/Törnkvist-Karlsson/Petersen 11-9, 12-10
Publik: 106
2/1 BTK Warta-Spårvägens BTK 3-2 (TV)
Chang Jiang Hong-Harald Andersson 11-3, 7-11, 11-9
Robert Nilsson-He Haijin 11-5, 6-11, 6-11
Gudmundur Stephensen-Mikael Zöögling 11-8, 11-7
Chang Jiang Hong-He Haijin 11-6, 8-11, 8-11
Nilsson/Stephensen-Mikael Appelgren/Zöögling 11-8, 14-12
Publik: 235

Omgång 10
26/12 Frej Växjö-Mariedals IK 1-4 (TV)

Andreas Törnkvist-Takanori Shimoyama 5-11, 7-11
Joachim Bachstätter-Radek Mrkvicka 8-11, 12-10, 6-11
Magnus Wahlgren-Hampus Söderlund 6-11, 11-8, 11-4
Törnkvist-Mrkvicka 8-11, 11-8, 4-11
Bachstätter/Wahlgren-Shimoyama/Mattias Översjö 17-19, 11-8, 7-11
Publik: 234
22/12 Eslövs AI-Österlens BTK 4-1
Zhao Peng-Andreas Ohlsson 11-8, 11-8
Johan Axelqvist-Hong Zhi Jian 11-8, 11-3
Mattias Stenberg-Peter Nilsson 11-4, 11-5
Zhao Peng-Hong Zhi Jian 10-12, 8-11
Axelqvist/Stenberg-Nilsson/Ohlsson 11-5, 11-3
Publik: ?
21/12 BTK Rekord-Falkenbergs BTK 3-2
Chen Jian-Magnus Månsson 11-7, 11-3
Arvid Sunesson-Guo Kai 2-11, 7-11
Kristian Karlsson-Lukas Rydén 11-3, 12-14, 11-6
Chen Jian-Guo Kai 11-8, 12-10
Karlsson/Sunesson-Månsson/Rydén 4-11, 11-13
Publik: 93
21/12 Söderhamns UIF-BTK Warta 3-2
Sun Jian-Robert Nilsson 11-5, 11-4
Johan Sondell-Chang Jiang Hong 4-11, 12-14
Hampus Nordberg-Mattias Karlsson 11-6, 11-7
Sun Jian-Chang Jiang Hong 7-11, 11-13
Nordberg/Sondell-Karlsson/Nilsson 11-5, 12-10
Publik: 120
12/12 Halmstad BTK-Spårvägens BTK 2-3
Wang Yin Zhou-Mikael Zöögling 1-11, 11-7, 12-14
Wang Jianfeng-He Haijin 11-13, 11-9, 8-11
Fredrik Håkansson-Mikael Appelgren 9-11, 11-2, 11-5
Wang Yin Zhou-He Haijin 11-8, 10-12, 11-6
Håkansson/Wang Jianfeng-Appelgren/Zöögling 9-11, 7-11
Publik: 103

Omgång 9
5/12 Mariedals IK-Frej Växjö 3-2 (TV)
Radek Mrkvicka-Joachim Bachstätter 16-14, 11-9
Mattias Översjö-Magnus Wahlgren 6-11, 11-1, 8-11
Takanori Shimoyama-Andreas Törnkvist 3-11, 11-6, 11-9
Mrkvicka-Wahlgren 10-12, 11-6, 7-11
Shimoyama/Översjö-Bachstätter/Törnkvist 11-8, 9-11, 12-10
Publik: 190
2/12 Spårvägens BTK-Halmstad BTK 2-3
He Haijin-Wang Jianfeng 3-11, 2-11
John Wall-Wang Yin Zhou 11-13, 11-8, 6-11
Mikael Zöögling-Fredrik Håkansson 6-11, 11-7, 10-12
He Haijin-Wang Yin Zhou 6-11, 14-12, 11-4
Mikael Appelgren/Zöögling-Håkansson/Wang Jianfeng 11-7, 11-2
Publik: 90
30/11 Österlens BTK-Eslövs AI 0-5
Hong Zhi Jian-Johan Axelqvist 6-11, 11-4, 8-11
Martin Nilsson-Zhao Peng 9-11, 6-11
Andreas Ohlsson-Mattias Stenberg 8-11, 3-11
Hong Zhi Jian-Zhao Peng 11-13, 4-11
Nilsson/Ohlsson-Axelqvist/Stenberg 5-11, 9-11
Publik: 159
30/11 BTK Warta-Söderhamns UIF 1-4
Mattias Karlsson-Hampus Nordberg 14-16, 9-11
Robert Nilsson-Sun Jian 4-11, 5-11
Chang Jiang Hong-Johan Sondell 11-6, 9-11, 11-7
Karlsson-Sun Jian 6-11, 6-11
Chang Jiang Hong/Stefan Nilsson-Nordberg/Sondell 3-11, 7-11
Publik: 140
30/11 Falkenbergs BTK-BTK Rekord 3-2
Guo Kai-Christoffer Petersen 11-5, 11-3
Magnus Månsson-Chen Jian 8-11, 8-11
Lukas Rydén-Kristian Karlsson 9-11, 6-11
Guo Kai-Chen Jian 11-9, 12-10
Månsson/Rydén-Karlsson/Petersen 7-11, 11-4, 14-12
Publik: 154

Omgång 8
23/11 Eslövs AI-Söderhamns UIF 2-3
Zhao Peng-Johan Sondell 11-5, 11-4
Mattias Stenberg-Sun Jian 2-11, 12-10, 2-11
Johan Axelqvist-Hampus Nordberg 2-11, 7-11
Zhao Peng-Sun Jian 9-11, 11-9, 11-5
Axelqvist/Stenberg-Nordberg/Sondell 11-5, 10-12, 7-11
Publik: ?
23/11 BTK Rekord-Frej Växjö 2-3
Chen Jian-Joachim Bachstätter 11-4, 11-7
Christoffer Petersen-Magnus Wahlgren 11-4, 11-4
Arvid Sunesson-Andreas Törnkvist 3-11, 9-11
Chen Jian-Magnus Wahlgren 8-11, 10-12
Kristian Karlsson/Petersen-Bachstätter/Törnkvist 9-11, 9-11
Publik: 92
23/11 Mariedals IK-Österlens BTK 3-2
Radek Mrkvicka-Andreas Ohlsson 8-11, 9-11
Hampus Söderlund-Hong Zhi Jian 2-11, 6-11
Takanori Shimoyama-Peter Nilsson 6-11, 11-4, 11-9
Mrkvicka-Hong Zhi Jian 11-8, 11-9
Shimoyama/Mattias Översjö-Nilsson/Ohlsson 11-7, 11-8
Publik: 89
21/11 Halmstad BTK-Falkenbergs BTK 0-5 (TV)
Fredrik Håkansson-Lukas Rydén 3-11, 13-15
Wang Yin Zhou-Guo Kai 4-11, 11-4, 5-11
Wang Jianfeng-Magnus Månsson 11-7, 9-11, 4-11
Håkansson-Guo Kai 9-11, 5-11
Wang Jianfeng/Wang Yin Zhou-Månsson/Rydén 10-12, 12-10, 6-11
Publik: 392

Omgång 7
16/11 Frej Växjö-Spårvägens BTK 1-4
Andreas Törnkvist-John Wall 7-11, 9-11
Joachim Bachstätter-He Haijin 11-8, 6-11, 13-15
Magnus Wahlgren-Mikael Appelgren 7-11, 11-6, 11-5
Törnkvist-He Haijin 4-11, 7-11
Bachstätter/Wahlgren-Appelgren/Mikael Zöögling 9-11, 7-11
Publik: 267
14/11 BTK Warta-Mariedals IK 2-3
Chang Jiang Hong-Mattias Översjö 11-9, 11-4
Robert Nilsson-Radek Mrkvicka 9-11, 9-11
Mattias Karlsson-Takanori Shimoyama 7-11, 13-11, 5-11
Chang Jiang Hong-Mrkvicka 7-11, 10-12
Karlsson/Stefan Nilsson-Shimoyama/Översjö 11-7, 7-11, 13-11
Publik: 149
14/11 BTK Rekord-Eslövs AI 3-2 (TV)
Chen Jian-Johan Axelqvist 6-11, 11-5, 4-11
Christoffer Petersen-Zhao Peng 11-9, 9-11, 10-12
Kristian Karlsson-Kasper Sternberg 11-8, 7-11, 11-7
Chen Jian-Zhao Peng 11-13, 11-6, 11-3
Karlsson/Petersen-Axelqvist/Mattias Stenberg 11-8, 11-5
Publik: 316

Omgång 5
12/11 Eslövs AI-Mariedals IK 3-2

Zhao Peng-Mattias Översjö 11-8, 11-9
Mattias Stenberg-Hampus Söderlund 11-8, 11-7
Johan Axelqvist-Radek Mrkvicka 9-11, 11-1, 6-11
Zhao Peng-Söderlund 11-9, 9-11, 11-8
Axelqvist/Stenberg-Mrkvicka/Översjö 5-11, 11-6, 9-11
Publik: 100

Omgång 8
11/11 Spårvägens BTK-BTK Warta 3-2

He Haijin-Robert Nilsson 11-6, 12-10
Mikael Zöögling-Chang Jiang Hong 7-11, 11-6, 8-11
Mikael Appelgren-Mattias Karlsson 3-11, 1-11
He Haijin-Chang Jiang Hong 9-11, 11-9, 11-4
Appelgren/Zöögling-Karlsson/Nilsson 12-10, 13-11
Publik: 85

Omgång 7
9/11 Österlens BTK-Falkenbergs BTK 2-3

Hong Zhi Jian-Magnus Månsson 11-4, 9-11, 11-6
Martin Nilsson-Guo Kai 5-11, 3-11
Peter Nilsson-Lukas Rydén 9-11, 12-10, 12-10
Hong Zhi Jian-Guo Kai 11-2, 9-11, 10-12
Nilsson/Nilsson-Månsson/Rydén 15-17, 8-11
Publik: 98
9/11 Söderhamns UIF-Halmstad BTK 3-2
Sun Jian-Espen Rönneberg 11-6, 11-6
Hampus Nordberg-Wang Yin Zhou 6-11, 11-13
Johan Sondell-Fredrik Håkansson 11-8, 4-11, 11-5
Sun Jian-Wang Yin Zhou 8-11, 11-7, 11-9
Nordberg/Sondell-Håkansson/Rönneberg 11-9, 7-11, 7-11
Publik: 206

Omgång 6
7/11 Österlens BTK-BTK Warta 2-3 (TV)
Hong Zhi Jian-Robert Nilsson 6-11, 11-6, 13-11
Martin Nilsson-Chang Jiang Hong 9-11, 9-11
Peter Nilsson-Mattias Karlsson 10-12, 11-6, 11-2
Hong Zhi Jian-Chang Jiang Hong 8-11, 6-11
Nilsson/Nilsson-Karlsson/Robert Nilsson 11-4, 7-11, 9-11
Publik: 249
7/11 Mariedals IK-Spårvägens BTK 2-3
Radek Mrkvicka-Harald Andersson 11-7, 11-4
Hampus Söderlund-He Haijin 9-11, 13-15
Mattias Översjö-Mikael Zöögling 11-8, 7-11, 9-11
Mrkvicka-He Haijin 6-11, 11-7, 11-9
Söderlund/Översjö-Mikael Appelgren/Zöögling 9-11, 11-6, 3-11
Publik: 225
2/11 Halmstad BTK-BTK Rekord 2-3
Wang Yin Zhou-Kristian Karlsson 12-10, 11-9
Espen Rönneberg-Chen Jian 11-7, 3-11, 3-11
Fredrik Håkansson-Arvid Sunesson 13-11, 11-3
Wang Yin Zhou-Chen Jian 4-11, 8-11
Håkansson/Rönneberg-Karlsson/Christoffer Petersen 7-11, 12-10, 10-12
Publik: 168
2/11 Söderhamns UIF-Frej Växjö 5-0
Sun Jian-Anton Åkesson 11-4, 11-3
Johan Sondell-Andreas Törnkvist 11-3, 11-7
Hampus Nordberg-Joachim Bachstätter 8-11, 11-6, 11-8
Sun Jian-Törnkvist 11-8, 11-9
Nordberg/Sondell-Bachstätter-Åkesson 6-11, 11-4, 11-5
Publik: 172
2/11 Falkenbergs BTK-Eslövs AI 1-4
Peter Karlsson-Mattias Stenberg 14-12, 11-9
Lukas Rydén-Zhao Peng 9-11, 11-9, 8-11
Guo Kai-Johan Axelqvist 9-11, 9-11
Karlsson-Zhao Peng 10-12, 3-11
Guo Kai/Rydén-Axelqvist/Stenberg 5-11, 4-11
Publik: 185

Omgång 5
26/10 Frej Växjö-Halmstad BTK 2-3

Andreas Törnkvist-Alexander Franzén 11-3, 13-11
Joachim Bachstätter-Wang Yin Zhou 5-11, 12-10, 10-12
Magnus Wahlgren-Fredrik Håkansson 9-11, 9-11
Törnkvist-Wang Yin Zhou 11-5, 11-9
Bachsatätter/Anton Åkesson-Franzén/Håkansson 6-11, 11-7, 6-11
Publik: 212
26/10 BTK Rekord-Söderhamns UIF 2-3
Chen Jian-Hampus Nordberg 6-11, 8-11
Kristian Karlsson-Johan Sondell 11-7, 11-6
Arvid Sunesson-Sun Jian 4-11, 1-11
Chen Jian-Sondell 11-7, 11-6
Karlsson/Christoffer Petersen-Nordberg/Sun Jian 6-11, 6-11
Publik: 93
26/10 BTK Warta-Falkenbergs BTK 2-3
Jiang Chang Hong-Lukas Rydén 11-9, 11-8
Robert Nilsson-Guo Kai 7-11, 6-11
Mattias Karlsson-Magnus Månsson 11-7, 11-9
Jiang Chang Hong-Guo Kai 9-11, 9-11
Karlsson/Nilsson-Månsson/Rydén 11-13, 2-11
Publik: 178
24/10 Spårvägens BTK-Österlens BTK 2-3 (TV)
He Haijin-Martin Nilsson 11-4, 11-4
Mikael Appelgren-Hong Zhi Jian 8-11, 2-11
John Wall-Peter Nilsson 8-11, 9-11
He Haijin-Hong Zhi Jian 6-11, 11-9, 11-8
Appelgren/Wall-Nilsson/Nilsson 7-11, 6-11
Publik: 180

Omgång 4
19/10 Eslövs AI-BTK Warta 4-1

Zhao Peng-Mattias Karlsson 11-8, 11-8
Johan Axelqvist-Robert Nilsson 11-7, 11-9
Kasper Sternberg-Jiang Chang Hong 3-11, 11-7, 11-2
Zhao Peng-Nilsson 11-2, 11-8
Axelqvist/Sternberg-Jiang Chang Hong/Karlsson 11-7, 9-11, 11-13
Publik: 150
19/10 Falkenbergs BTK-Frej Växjö 3-2
Guo Kai-Magnus Wahlgren 11-8, 9-11, 8-11
Magnus Månsson-Andreas Törnkvist 5-11, 11-9, 7-11
Lukas Rydén-Joachim Bachstätter 9-11, 11-6, 13-11
Guo Kai-Törnkvist 11-7, 11-7
Månsson/Rydén-Bachstätter/Wahlgren 11-4, 8-11, 11-3
Publik: 125
19/10 Österlens BTK-BTK Rekord 3-2
Hong Zhi Jian-Arvid Sunesson 9-11, 11-6, 11-6
Martin Nilsson-Chen Jian 12-10, 10-12, 8-11
Peter Nilsson-Kristian Karlsson 11-7, 11-5
Hong Zhi Jian-Chen Jian 6-11, 7-11
Nilsson/Nilsson-Karlsson/Christoffer Petersen 11-2, 11-7
Publik: 148
17/10 Söderhamns UIF-Spårvägens BTK 2-3 (TV)
Sun Jian-Mikael Zöögling 8-11, 11-7, 10-12
Hampus Nordberg-He Haijin 11-5, 6-11, 3-11
Johan Sondell-Mikael Appelgren 13-11, 11-9
Sun Jian-He Haijin 9-11, 5-11
Nordberg/Sondell-Appelgren/Zöögling 16-14, 11-7
Publik: 130
13/10 Halmstad BTK-Mariedals IK 2-3
Huang Dawei-Takanori Shimoyama 11-5, 11-4
Espen Rönneberg-Mattias Översjö 2-11, 11-7, 2-11
Fredrik Håkansson-Radek Mrkvicka 11-4, 11-9
Huang Dawei-Översjö 6-11, 10-12
Håkansson/Rönneberg-Mrkvicka/Shimoyama 7-11, 7-11
Publik: 132

Omgång 3
10/10 BTK Warta-BTK Rekord 4-1 (TV)

Jiang Chang Hong-Christoffer Petersen 11-7, 11-9
Robert Nilsson-Arvid Sunesson 11-2, 13-11
Mattias Karlsson-Kristian Karlsson 12-10, 9-11, 11-4
Jiang Chang Hong-Sunesson 11-8, 10-12, 11-8
Mattias Karlsson/Nilsson-Kristian Karlsson/Petersen 8-11, 8-11
Publik: 292
7/10 Spårvägens BTK-Falkenbergs BTK 2-3
He Haijin-Lukas Rydén 6-11, 8-11
Mikael Appelgren-Magnus Månsson 11-4, 11-5
Mikael Zöögling-Omar Assar 9-11, 8-11
He Haijin-Månsson 4-11, 7-11
Appelgren/Zöögling-Assar/Rydén 9-11, 11-5, 11-9
Publik: 100
6/10 Frej Växjö-Eslövs AI 1-4
Andreas Törnkvist-Johan Axelqvist 13-11, 8-11, 11-8
Magnus Wahlgren-Zhao Peng 7-11, 5-11
Joachim Bachstätter-Kasper Sternberg 8-11, 6-11
Törnkvist-Zhao Peng 11-9, 7-11, 4-11
Bachstätter/Wahlgren-Axelqvist/Sternberg 4-11, 11-9, 7-11
Publik: 237
6/10 Mariedals IK-Söderhamns UIF 1-4
Radek Mrkvicka-Hampus Nordberg 11-7, 11-8
Mattias Översjö-Sun Jian 11-9, 13-15, 4-11
Hampus Söderlund-Johan Sondell 13-11, 6-11, 4-11
Mrkvicka-Sun Jian 11-9, 5-11, 9-11
Söderlund/Översjö-Nordberg/Sondell 12-14, 11-4, 4-11
Publik: 130
6/10 Halmstad BTK-Österlens BTK 3-2
Huang Dawei-Martin Nilsson 11-4, 11-3
Fredrik Håkansson-Hong Zhi Jian 7-11, 8-11
Espen Rönneberg-Peter Nilsson 11-8, 6-11, 11-7
Huang Dawei-Hong Zhi Jian 8-11, 11-13
Håkansson/Rönneberg-Nilsson/Nilsson 11-8, 10-12, 11-6
Publik: 242

Omgång 2
3/10 Eslövs AI-Halmstad BTK 4-1 (TV)

Zhao Peng-Espen Rönneberg 11-6, 11-3
Johan Axelqvist-Fredrik Håkansson 11-7, 11-7
Kasper Sternberg-Huang Dawei 9-11, 5-11
Zhao Peng-Håkansson 10-12, 11-8, 11-4
Axelqvist/Sternberg-Huang Dawei/Rönneberg 13-15, 11-4, 12-10
Publik: 350
29/9 Frej Växjö-BTK Warta 3-2
Andreas Törnkvist-Robert Nilsson 11-1, 11-8
Anton Åkesson-Jiang Chang Hong 6-11, 4-11
Joachim Bachstätter-Mattias Karlsson 11-7, 10-12, 14-12
Törnkvist-Jiang Chang Hong 14-12, 10-12, 3-11
Bachstätter/Åkesson-Karlsson/Nilsson 15-13, 13-11
Publik: 164
29/9 BTK Rekord-Spårvägens BTK 2-3
Arvid Sunesson-Mikael Zöögling 8-11, 12-14
Christoffer Petersen-He Haijin 8-11, 5-11
Kristian Karlsson-Anthony Tran 11-8, 11-6
Sunesson-He Haijin 11-7, 11-9
Karlsson/Petersen-Mikael Appelgren/Zöögling 6-11, 11-9, 14-16
Publik: 60
29/9 Falkenbergs BTK-Mariedals IK 3-2
Magnus Månsson-Hampus Söderlund 6-11, 3-11
Omar Assar-Radek Mrkvicka 11-3, 12-10
Lukas Rydén-Takanori Shimoyama 12-10, 9-11, 4-11
Månsson-Mrkvicka 12-10, 15-13
Assar/Rydén-Shimoyama/Mattias Översjö 8-11, 11-9, 11-4
Publik: 110
29/9 Söderhamns UIF-Österlens BTK 2-3
Johan Sondell-Peter Nilsson 11-6, 9-11, 3-11
Hampus Nordberg-Hong Zhi Jian 3-11, 8-11
Xiao Lin Lan-Andreas Ohlsson 12-10, 5-11, 11-6
Sondell-Hong Zhi Jian 5-11, 10-12
Nordberg/Xiao Lin Lan-Nilsson/Ohlsson 11-7, 12-10
Publik: 132

Omgång 1
26/9 Falkenbergs BTK-Söderhamns UIF 3-2 (TV)
Magnus Månsson-Hampus Nordberg 11-8, 8-11, 9-11
Omar Assar-Johan Sondell 11-8, 9-11, 11-9
Lukas Rydén-Xiao Lin Lan 11-8, 9-11, 11-4
Månsson-Sondell 11-8, 11-9
Assar/Rydén-Nordberg/Xiao Lin Lan 11-7, 7-11, 8-11
Publik: 240
24/9 BTK Warta-Halmstad BTK 2-3
Jiang Chang Hong-Espen Rönneberg 15-13, 10-12, 11-8
Erik Tamm-Fredrik Håkansson 6-11, 11-13
Robert Nilsson-Wang Jianfeng 11-7, 6-11, 5-11
Jiang Chang Hong-Håkansson 2-11, 11-7, 11-9
Nilsson/Tamm-Rönneberg/Wang Jianfeng 9-11, 11-4, 4-11
Publik: 82
24/9 Österlens BTK-Frej Växjö 2-3
Hong Zhi Jian-Joachim Bachstätter 11-9, 9-11, 6-11
Andreas Ohlsson-Magnus Wahlgren 11-6, 8-11, 6-11
Peter Nilsson-Andreas Törnkvist 1-11, 5-11
Hong Zhi Jian-Wahlgren 11-7, 11-3
Ohlsson/Nilsson-Bachstätter/Törnkvist 16-14, 6-11, 11-8
Publik: 187
23/9 Mariedals IK-BTK Rekord 4-1
Radek Mrkvicka-Kristian Karlsson 11-5, 11-2
Mattias Översjö-Arvid Sunesson 13-11, 11-8
Hampus Söderlund-Christoffer Petersen 11-3, 11-8
Mrkvicka-Sunesson 11-4, 11-8
Söderlund/Översjö-Karlsson/Petersen 11-9, 5-11, 9-11
Publik: 100
23/9 Spårvägens BTK-Eslövs AI 3-2
He Haijin-Gudmundur Stephensen 11-9, 13-11
Mikael Appelgren-Zhao Peng 8-11, 7-11
Mikael Zöögling-Kasper Sternberg 11-7, 11-13, 11-4
He Haijin-Zhao Peng 11-4, 4-11, 13-15
Zöögling/Appelgren-Stephensen/Sternberg 11-6, 11-5
Publik: 120
Uppdaterad: 06 OKT 2010 15:46 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Ungdoms-SM 2022
26-29 maj, Uppsala
Hemsida
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info