Hoppa till sidans innehåll

2010-11


Alla spelarna i Pingisligan 2010-11
Eslövs AI (18 matcher: 55–35)
24–4   (50–10) Xu Hui
12–7   (28–20) Johan Axelqvist
  6–6   (16–14) Mattias Stenberg
  6–6   (16–15) Mattias Översjö
  0–1   (  0–  2) Viktor Fredriksson
  7–11 (19–25) Dubbel
Falkenbergs BTK (18 matcher: 51–39)
21–7   (45–25) Guo Kai
  9–8   (21–19) Hampus Söderlund
  7–11 (18–23) Lukas Rydén
  6–1   (13–  3) Omar Assar
  0–2   (  1–  4) Peter Karlsson
  8–10 (20–24) Dubbel
Frej Växjö (18 matcher: 37–53)
11–16 (25–35) Fabian Åkerström
  8–8   (18–20) Ryusuke Sakamoto
  6–14 (19–32) Andreas Törnkvist
  2–7   (  5–15) Joachim Bachstätter
10–8   (21–22) Dubbel
Halmstad BTK (18 matcher: 44–46)
22–11 (52–30) Jörgen Persson
  5–12 (18–27) Kristian Karlsson
  4–11 (17–25) Niklas Rönningborn
  1–0   (  2–  0) Henrik Olsson
  2–1   (  5–  2) Hiromitsu Kasahara
  0–3   (  2–  6) Alexander Franzén
10–8   (24–17) Dubbel
BTK Kävlinge (18 matcher: 38–52)
14–7   (33–19) Magnus Molin
11–20 (28–44) Johan Sondell
  4–11 (10–26) Mikael Mattiasson
  1–3   (  3–  6) Sam Oddsheden
  0–1   (  0–  2) Stephan Bringert
  8–10 (21–26) Dubbel
BTK Rekord (18 matcher: 31–59)
15–8   (32–27) Robert Eriksson
  7–14 (23–31) Wang Tong
  5–9   (12–22) Gavin Rumgay
  0–1   (  0–  2) Viktor Görman
  0–2   (  2–  4) Marek Cihak
  0–11 (  6–22) Simon Arvidsson
  4–14 (15–29) Dubbel
Spårvägens BTK (18 matcher: 38–52)
13–14 (33–33) Harald Andersson
10–17 (26–38) He Haijin
  3–10 (  9–19) Mikael Appelgren
  2–3   (  5–  6) Mikael Zöögling
10–8   (23–21) Dubbel
Söderhamns UIF (18 matcher: 57–33)
19–7   (43–18) Sun Jian
12–8   (26–20) Hampus Nordberg
  8–4   (18–11) Jon Persson
  7–7   (15–19) Viktor Brodd
11–7   (26–20) Dubbel
BTK Warta (18 matcher: 47–43)
18–8   (40–24) Chang Jiang Hong
10–10 (25–26) Mattias Karlsson
  9–13 (25–29) Magnus Månsson
  1–3   (  3–  5) Robert Nilsson
  9–9   (20–20) Dubbel
Österlens BTK (18 matcher: 52–38)
17–19 (41–49) Hong Zhijian
11–6   (23–19) An Shu
10–8   (24–22) Peter Nilsson
  1–0   (  2–  0) Andreas Ohlsson
13–5   (28–13) Dubbel (An Shu/Nilsson)

Alla matcherna i Pingisligan 2010-11

Omgång 18
1/3 Österlens BTK-Halmstad BTK 5–0
Hong Zhijian-Niklas Rönningborn 6–11, 11–7, 11–6, Peter Nilsson-Alexander Franzén 11–5, 3–11, 11–5, An Shu-Kristian Karlsson 11–9, 8–11, 11–8, Hong Zhijian-Franzén 10–12, 11–8, 12–10,  An Shu/Nilsson-Karlsson/Rönningborn 11–6, 8–11, 11–8.
1/3 Söderhamns UIF-BTK Rekord 3–2
Sun Jian-Gavin Rumgay 10–12, 8–11, Viktor Brodd-Wang Tong 7–11, 9–11, Hampus Nordberg-Simon Arvidsson 11–7, 11–9, Sun Jian-Wang Tong 6–11, 11–7, 14–12, Brodd/Nordberg-Arvidsson/Robert Eriksson 11–3, 13–11.
1/3 Falkenbergs BTK-BTK Warta 4–1
Guo Kai-Magnus Månsson 11–6, 11–4, Hampus Söderlund-Chang Jiang Hong 11–7, 11–9, Lukas Rydén-Mattias Karlsson 7–11, 19–17, 12–10, Guo Kai-Chang Jiang Hong 12–14, 10–12, Rydén/Söderlund-Karlsson/Månsson 11–6, 10–12, 11–6.
1/3 Frej Växjö-Spårvägens BTK 0–5
Fabian Åkerström-Harald Andersson 2–11, 5–11, Andreas Törnkvist-He Haijin 7–11, 9–11, Ryusuke Sakamoto-Mikael Zöögling 9–11, 3–11, Åkerström-He Haijin 11–7, 7–11, 3–11, Sakamoto/Törnkvist-Andersson/Zöögling 10–12, 13–15.
1/3 Eslövs AI-BTK Kävlinge 5–0
Xu Hui-Mikael Mattiasson 11–9, 11–3, Johan Axelqvist-Johan Sondell 11–7, 13–11, Mattias Översjö-Stephan Bringert 11–3, 12–10, Xu Hui-Sondell 11–1, 11–7, Axelqvist/Översjö-Bringert/Sam Oddsheden 11–4, 11–8.

Omgång 17
21/2 BTK Warta-Österlens BTK 5–0
Chang Jiang Hong-Peter Nilsson 11–9, 10–12, 11–3, Magnus Månsson-Hong Zhijian 11–5, 11–9, Mattias Karlsson-An Shu 11–4, 11–13, 11–9, Chang Jiang Hong-Hong Zhijian 11–8, 9–11, 11–8, Karlsson/Månsson-An Shu/Nilsson 11–4, 11–6.
21/2 Falkenbergs BTK-Eslövs AI 2–3
Guo Kai-Mattias Översjö 11–2, 8–11, 11–6, Lukas Rydén-Xu Hui 9–11, 7–11, Hampus Söderlund-Mattias Stenberg 11–5, 6–11, 12–10, Guo Kai-Xu Hui 4–11, 8–11, Rydén/Söderlund-Johan Axelqvist/Översjö 7–11, 4–11.
21/2 Halmstad BTK-Frej Växjö 3–2
Hiromitsu Kasahara-Andreas Törnkvist 9–11, 11–5, 9–11, Kristian Karlsson-Ryusuke Sakamoto 14–12, 11–13, 9–11, Jörgen Persson-Fabian Åkerström 11–7, 16–14, Kasahara-Sakamoto 11–6, 11–6, Karlsson/Niklas Rönningborn-Törnkvist/Åkerström 12–10, 11–6.
21/2 BTK Kävlinge-Söderhamns UIF 2–3
Johan Sondell-Hampus Nordberg 11–13, 6–11, Mikael Mattiasson-Sun Jian 3–11, 7–11, Magnus Molin-Viktor Brodd 11–2, 11–6, Sondell-Sun Jian 8–11, 11–13, Mattiasson/Molin-Brodd/Nordberg 11–8, 2–11, 11–7.
21/2 BTK Rekord-Spårvägens BTK 1–4
Robert Eriksson-Mikael Appelgren 11–7, 5–11, 11–9, Wang Tong-He Haijin 9–11, 11–3, 3–11, Gavin Rumgay-Harald Andersson 9–11, 13–11, 2–11, Eriksson-He Haijin 8–11, 6–11, Rumgay/Wang Tong-Appelgren/Mikael Zöögling 9–11, 12–10, 3–11.

Omgång 16

19/2 Eslövs AI-Österlens BTK 3–2
Xu Hui-Peter Nilsson 11–9, 11–6, Johan Axelqvist-Hong Zhijian 11–8, 8–11, 7–11, Mattias Stenberg-An Shu 11–7, 11–6, Xu Hui-Hong Zhijian 11–4, 11–4, Axelqvist/Mattias Översjö-An Shu/Nilsson 9–11, 5–11.
19/2 Frej Växjö-BTK Rekord 2–3
Fabian Åkerström-Gavin Rumgay 11–8, 11–7, Joachim Bachstätter-Robert Eriksson 11–1, 11–13, 6–11, Ryusuke Sakamoto-Wang Tong 11–8, 4–11, 6–11, Åkerström-Eriksson 9–11, 9–11, Sakamoto/Andreas Törnkvist-Simon Arvidsson/Wang Tong 11–9, 11–8.
19/2 Spårvägens BTK-BTK Kävlinge 2–3
Harald Andersson-Mikael Mattiasson 11–8, 11–9, Mikael Appelgren-Magnus Molin 11–13, 10–12, He Haijin-Johan Sondell 8–11, 11–9, 11–3, Andersson-Molin  10–12, 11–9, 7–11, Appelgren/He Haijin-Mattiasson/Sondell 11–4, 7–11, 6–11.
19/2 Söderhamns UIF-BTK Warta 3–2
Sun Jian-Magnus Månsson 12–10, 8–11, 11–7, Viktor Brodd-Chang Jiang Hong 9–11, 11–8, 11–6, Hampus Nordberg-Mattias Karlsson 10–12, 8–11, Sun Jian-Chang Jiang Hong 9–11, 11–8, 11–13, Brodd/Nordberg-Månsson/Robert Nilsson 11–3, 11–5.
19/2 Halmstad BTK-Falkenbergs BTK 4–1
Jörgen Persson-Hampus Söderlund 11–7, 11–8, Kristian Karlsson-Guo Kai 6–11, 11–9, 12–10, Hiromitsu Kasahara-Lukas Rydén 11–4, 15–13, Persson-Guo Kai 10–12, 11–8, 3–11, Karlsson/Niklas Rönningborn-Rydén/Söderlund 4–11, 11–7, 11–6.

Omgång 15
24/2 Söderhamns UIF-Halmstad BTK 3–2
Sun Jian-Kristian Karlsson 11–6, 11–13, 13–11, Hampus Nordberg-Jörgen Persson 9–11, 4–11, Viktor Brodd-Niklas Rönningborn 7–11, 12–10, 12–10, Sun Jian-Persson 8–11, 11–7, 8–11, Brodd/Nordberg-Karlsson/Rönningborn 11–7, 11–5.
14/2 BTK Kävlinge-Frej Växjö 2–3
Johan Sondell-Ryusuke Sakamoto 6–11, 6–11
Magnus Molin-Fabian Åkerström 11–9, 11–4
Mikael Mattiasson-Andreas Törnkvist 11–5, 12–14, 12–10
Sondell-Åkerström 8–11, 11–13
Mattiasson/Molin-Sakamoto/Törnkvist 11–8, 6–11, 10–12
14/2 BTK Warta-Eslövs AI 3–2
Chang Jiang Hong-Mattias Översjö 11–5, 12–10
Magnus Månsson-Xu Hui 2–11, 8–11
Mattias Karlsson-Mattias Stenberg 9–11, 11–7, 11–8
Chang Jiang Hong-Xu Hui 11–5, 11–9
Månsson/Robert Nilsson-Johan Axelqvist/Översjö 9–11, 8–11
14/2 Österlens BTK-Spårvägens BTK 3–2
Hong Zhijian-Mikael Appelgren 7–11, 9–11
Peter Nilsson-He Haijin 9–11, 10–12
An Shu-Harald Andersson 13–11, 11–8
Hong Zhijian-He Haijin 13–11, 11–5
An Shu/Nilsson-Andersson/Appelgren 11–9, 11–6
14/2 BTK Rekord-Falkenbergs BTK 2–3
Robert Eriksson-Hampus Söderlund 9–11, 11–5, 11–9
Wang Tong-Guo Kai 1–11, 3–11
Marek Cihak-Lukas Rydén 11–8, 8–11, 9–11
Eriksson-Guo Kai 3–11, 6–11
Cihak/Wang Tong-Rydén/Söderlund 11–8, 12–10

Omgång 14
9/2 Spårvägens BTK-BTK Warta 3–2
He Haijin-Mattias Karlsson 5–11, 11–4, 11–8, Mikael Zöögling-Chang Jiang Hong 11–7, 5–11, 7–11,  Harald Andersson-Magnus Månsson 13–11, 7–11, 11–8, He Haijin-Chang Jiang Hong 6–11, 11–8, 8–11, Andersson/Zöögling-Karlsson/Robert Nilsson 11–6, 11–7.
9/2 BTK Rekord-Eslövs AI
1–4
Robert Eriksson-Johan Axelqvist 12–10, 6–11, 11–4, Gavin Rumgay-Xu Hui 3–11, 10–12, Marek Cihak-Mattias Översjö 11–7, 8–11, 7–11, Eriksson-Xu Hui 7–11, 4–11, Cihak/Wang Tong-Axelqvist/Översjö 11–6, 9–11, 10–12.
9/2 Frej Växjö-Söderhamns UIF 1–4
Fabian Åkerström-Hampus Nordberg 11–6, 11–9, Joachim Bachstätter-Sun Jian 7–11, 7–11, Andreas Törnkvist-Viktor Brodd 11–7, 8–11, 8–11, Åkerström-Sun Jian 9–11, 5–11, Bachstätter/Törnkvist-Brodd/Nordberg 8–11, 7–11.
3/2 Falkenbergs BTK-Österlens BTK 4–1
Guo Kai-Peter Nilsson 9–11, 11–9, 11–4, Hampus Söderlund-Hong Zhijian 7–11, 11–7, 4–11, Lukas Rydén-An Shu 11–9, 11–6, Guo Kai-Hong Zhijian 11–8, 9–11, 13–11, Rydén/Söderlund-An Shu/Nilsson 14–12, 8–11, 13–11.
1/2 Halmstad BTK-BTK Kävlinge 3-2
Jörgen Persson-Sam Oddsheden 11-8, 11-5, Kristian Karlsson-Magnus Molin 4-11, 11-13, Niklas Rönningborn-Johan Sondell 9-11, 16-14, 11-9, Persson-Molin 5-11, 14-12, 11-13, Karlsson/Rönningborn-Mikael Mattiasson/Sondell 16-18, 11-7, 11-8.

Omgång 13
24/1 BTK Warta-Halmstad BTK 4–1
Chang Jiang Hong-Niklas Rönningborn 11–8, 8–11, 11–5, Mattias Karlsson-Jörgen Persson 11–8, 9–11, 11–4, Magnus Månsson-Henrik Olsson 9–11, 11–13, Chang Jiang Hong-Persson 11–8, 6–11, 13–11, Karlsson/Robert Nilsson-Olsson/Rönningborn 11–7, 12–10.
24/1 BTK Kävlinge-BTK Rekord 3–2
Magnus Molin-Gavin Rumgay 11–9, 12–10, Sam Oddsheden-Robert Eriksson 5–11, 12–10, 4–11, Mikael Mattiasson-Wang Tong 9–11, 11–9, 11–9, Molin-Eriksson 2–11, 9–11, Mattiasson/Oddsheden-Simon Arvidsson/Wang Tong 5–11, 11–9, 11–7.
24/1 Söderhamns UIF-Falkenbergs BTK 3–2
Sun Jian-Hampus Söderlund 11–8, 11–4, Hampus Nordberg-Guo Kai 4–11, 3–11, Jon Persson-Lukas Rydén 6–11, 11–4, 3–11, Sun Jian-Guo Kai 11–6, 5–11, 11–7, Viktor Brodd/Nordberg-Rydén/Söderlund 9–11, 11–4, 11–5.
24/1 Österlens BTK-Frej Växjö 3–2
Hong Zhijian-Fabian Åkerström 11–8, 11–3, Peter Nilsson-Andreas Törnkvist 11–13, 10–12, An Shu-Joachim Bachstätter 12–10, 11–9, Hong Zhijian-Törnkvist 10–12, 11–9, 5–11, Nilsson/An Shu-Bachstätter/Åkerström 13–11, 11–8.
24/1 Eslövs AI-Spårvägens BTK 4–1
Xu Hui-Mikael Zöögling 11–6, 15–13, Mattias Stenberg-He Haijin 11–5, 11–5, Johan Axelqvist-Harald Andersson 11–6, 5–11, 11–9, Xu Hui-He Haijin 11–2, 12–10, Axelqvist/Stenberg-Mikael Appelgren/Zöögling 6–11, 9–11.

Omgång 12
16/1 BTK Kävlinge-Österlens BTK 2–3
Johan Sondell-Peter Nilsson 6–11, 7–11, Magnus Molin-Hong Zhijian 12–10, 11–7, Mikael Mattiasson-An Shu 8–11, 11–8, 4–11, Sondell-Hong Zhijian 12–10, 12–10, Mattiasson/Molin-An Shu/Nilsson 3–11, 5–11.
15/1 BTK Rekord-BTK Warta 3–2
Robert Eriksson-Magnus Månsson 11–7, 7–11, 13–11, Gavin Rumgay-Mattias Karlsson 11–5, 7–11, 11–6, Simon Arvidsson-Chang Jiang Hong 8–11, 8–11, Eriksson-Karlsson 14–12, 11–8, Arvidsson/Rumgay-Chang Jiang Hong/Månsson 4–11, 9–11.
   Bollar: 229 (114–115)
15/1 Falkenbergs BTK-Frej Växjö 3–2
Guo Kai-Joachim Bachstätter 11–7, 11–2, LukasRydén-Fabian Åkerström 11–6, 9–11, 11–4, Hampus Söderlund-Andreas Törnkvist 14–12, 11–6, Guo Kai-Åkerström 7–11, 8–11, Rydén/Söderlund-Bachstätter/Törnkvist 10–12, 8–11.
   Bollar: 204 (111–93)
15/1 Spårvägens BTK-Halmstad BTK 2–3
Harald Andersson-Kristian Karlsson 15–13, 11–8, He Haijin-Jörgen Persson 6–11, 5–11, Mikael Zöögling-Niklas Rönningborn 11–9, 11–6, Andersson-Persson
6–11, 8–11, He Haijin/Zöögling-Karlsson/Rönningborn 10–12, 8–11.
   Bollar: 194 (91–103)
15/1 Eslövs AI-Söderhamns UIF 2–3
Xu Hui-Jon Persson 12–10, 11–4, Johan Axelqvist-Sun Jian 15–17, 5–11, Mattias Stenberg-Hampus Nordberg 11–4, 6–11, 8–11, Xu Hui-Sun Jian 11–7, 11–5, Axelqvist/Stenberg-Viktor Brodd/Nordberg 11–8, 4–11, 8–11.
   Bollar: 223 (113–110)  

Omgång 11
13/1 Österlens BTK-Söderhamns UIF 2–3
Hong Zhijian-Viktor Brodd 14–12, 11–9, Peter Nilsson-Sun Jian 8–11, 11–9, 11–8, An Shu-Hampus Nordberg 8–11, 8–11, Hong Zhijian-Sun Jian 11–13, 6–11, An Shu/Nilsson-Brodd/Nordberg 8–11, 10–12.
   Antalet bollar: 224.
12/1 BTK Warta-BTK Kävlinge 2–3
Magnus Månsson-Sam Oddsheden 7–11, 4–11, Mattias Karlsson-Johan Sondell 12–10, 11–9, Chang Jiang Hong-Magnus Molin 5–11, 0–11, Månsson-Sondell 11–3, 4–11, 6–11, Chang Jiang Hong/Karlsson-Molin/Oddsheden 11–9, 11–6.
   Bollar: 185 * Publik:
12/1 Halmstad BTK-BTK Rekord 2–3
Jörgen Persson-Simon Arvidsson 11–5, 6–11, 12–10, , Niklas Rönningborn-Robert Eriksson 3–11, 11–5, 9–11, Kristian Karlsson-Gavin Rumgay 11–6, 6–11, 12–14, Persson-Eriksson 11–5, 7–11, 7–11, Karlsson/Rönningborn-Arvidsson/Rumgay 11–5, 11–6.
   Bollar: 250 * Publik:
12/1 Frej Växjö-Eslövs AI 0–5
Fabian Åkerström-Johan Axelqvist 11–5, 7–11, 7–11, Joachim Bachstätter-Xu Hui 9–11, 7–11, Andreas Törnkvist-Mattias Stenberg 11–13, 3–11, Åkerström-Xu Hui 9–11, 9–11, Bachstätter/Törnkvist-Axelqvist/Stenberg 11–6, 7–11, 6–11.
   Bollar: 220 * Publik:
12/1 Spårvägens BTK-Falkenbergs BTK 2–3
He Haijin-Lukas Rydén 11–8, 11–5, Mikael Appelgren-Guo Kai 7–11, 7–11, Harald Andersson-Hampus Söderlund 11–9, 11–4, He Haijin-Guo Kai 10–12, 12–14, Andersson/Appelgren-Rydén/Söderlund 15–17, 8–11.
   Bollar: 205 * Publik:

Omgång 10
21/12 Eslövs AI-Halmstad BTK 2–3

Xi Hui-Niklas Rönningborn 11–3, 11–4, Mattias Översjö-Jörgen Persson 14–12, 10–12, 7–11, Johan Axelqvist-Kristian Karlsson 7–11, 10–12, Xu Hui-Persson 14–12, 12–10, Axelqvist/Översjö-Karlsson/Rönningborn 5–11, 5–11.
   Bollar: 197 * Publik: -
21/12 Falkenbergs BTK-BTK Kävlinge 4–1
Omar Assar-Mikael Mattiasson 14–12, 11–7, Lukas Rydén-Johan Sondell 11–8, 13–11, Hampus Söderlund-Magnus Molin 11–5, 11–8, Assar-Sondell 11–7, 6–11, 10–12, Rydén/Söderlund-Mattiasson/Molin 11–7, 8–11, 11–8.
   Bollar: 235 * Publik: 100
21/12 Österlens BTK-BTK Rekord 4–1
Hong Zjijian-Robert Eriksson 7–11, 11–5, 8–11, Peter Nilsson-Wang Tong 5–11, 11–9, 11–8, An Shu-Simon Arvidsson 7–11, 11–9, 11–9, Hong Zhijian-Wang Tong 6–11, 11–5, 14–12, An Shu/Nilsson-Arvidsson/Eriksson 11–7, 6–11, 11–5.
   Bollar: 276 * Publik: 114
21/12 Frej Växjö-BTK Warta 3–2
Ryusuke Sakamoto-Mattias Karlsson 9–11, 4–11, Andreas Törnkvist-Chang Jiang Hong 8–11, 9–11, Fabian Åkerström-Magnus Månsson 11–13, 11–9, 11–4, Sakamoto-Chang Jiang Hong 6–11, 11–7, 11–7, Törnkvist/Åkerström-Månsson/Robert Nilsson 11–8, 12–10.
   Bollar: 243 * Publik: 113
21/12 Söderhamns UIF-Spårvägens BTK 1–4
Sun Jian-He Haijin 11–8, 13–11, Viktor Brodd-Harald Andersson 7–11, 8–11, Hampus Nordberg-Mikael Appelgren 11–8, 4–11, 8–11, Sun Jian-Andersson 9–11, 11–4, 9–11, Brodd/Jon Persson-Appelgren/He Haijin 6–11, 7–11.
   Bollar: 223 * Publik: 120

Omgång 9
19/12 Spårvägens BTK-Söderhamns UIF 0–5
He Haijin-Viktor Brodd 8–11, 11–8, 8–11, Mikael Appelgren-Sun Jian 3–11, 2–11, Harald Andersson-Hampus Nordberg 5–11, 10–12, He Haijin-Sun Jian 9–11, 8–11, Andersson/Appelgren-Brodd/Nordberg 11–7, 5–11, 5–11.
   Bollar: 211 * Publik: -
18/12 BTK Kävlinge-Falkenbergs BTK 2–3
Johan Sondell-Lukas Rydén 11–8, 11–2, Mikael Mattiasson-Guo Kai 4–11, 8–11, Magnus Molin-Hampus Söderlund 11–6, 2–11, 7–11, Sondell-Guo Kai 12–10, 8–11, 9–11, Mattiasson/Molin-Rydén/Söderlund 11–9, 6–11, 11–8.
   Bollar: 231 * Publik: -
18/12 Halmstad BTK-Eslövs AI 1–4
Jörgen Persson-Mattias Översjö 9–11, 12–10, 9–11, Alexander Franzén-Xu Hui 4–11, 6–11, Kristian Karlsson-Johan Axelqvist 11–13, 9–11, Persson-Xu Hui 11–9, 8–11, 11–8, Franzén/Karlsson-Axelqvist/Översjö 5–11, 7–11.
   Bollar: 230 * Publik: -
18/12 BTK Warta-Frej Växjö 4–1
Chang Jiang Hong-Fabian Åkerström 11–6, 11–6, Mattias Karlsson-Ryusuke Sakamoto 9–11, 17–15, 4–11, Magnus Månsson-Andreas Törnkvist 11–7, 15–13, Chang Jiang Hong-Sakamoto 11–5, 11–9, Månsson/Robert Nilsson-Joachim Bachstätter/Törnkvist 11–5, 11–2.
   Bollar: 212 * Publik: 92
18/12 BTK Rekord-Österlens BTK 1–4
Wang Tong-Peter Nilsson 12–14, 12–10, 7–11, Simon Arvidsson-Hong Zhijian 11–6, 9–11, 7–11, Robert Eriksson-Andreas Ohlsson 10–12, 6–11, Wang Tong-Hong Zhijian 11–9, 11–7, Arvidsson/Eriksson-An Shu/Nilsson 8–11, 9–11.
   Bollar: 237 * Publik: -

Omgång 8
14/12 BTK Kävlinge-BTK Warta 2–3

Johan Sondell-Chang Jiang Hong 11–6, 11–7, Mikael Mattiasson-Magnus Månsson 8–11, 9–11, Magnus Molin-Mattias Karlsson 8–11, 11–9, 11–3, Sondell-Månsson 13–15, 8–11, Mattiasson/Molin-Chang Jiang Hong/Karlsson 11–5, 7–11, 6–11.
   Bollar: 233 * Publik: 124
14/12 Eslövs AI-Frej Växjö 3–2
Xu Hui-Andreas Törnkvist 11–5, 11–5, Johan Axelqvist-Fabian Åkerström 12–10, 14–12, Mattias Stenberg-Ryusuke Sakamoto 8–11, 8–11, Xu Hui-Åkerström 11–4, 11–6, Axelqvist/Stenberg-Sakamoto/Törnkvist 5–11, 7–11.
   Bollar: 184 * Publik: -
14/12 Söderhamns UIF-Österlens BTK 3–2
Sun Jian-Peter Nilsson 11–9, 11–9, Viktor Brodd-Hong Zhijian 11–5, 14–12, Jon Persson-An Shu 9–11, 4–11, Sun Jian-Hong Zhijian 11–8, 11–8, Brodd/Persson-An Shu/Nilsson 5–11, 12–14.
   Bollar: 197 * Publik: 160
14/12 Falkenbergs BTK-Spårvägens BTK 3–2
Guo Kai-Mikael Appelgren 7–11, 11–2, 11–8, Hampus Söderlund-He Haijin 11–8, 11–7, Lukas Rydén-Harald Andersson 11–5, 4–11, 4–11, Guo Kai-He Haijin 11-6, 5-11, 11-3, Rydén/Söderlund-Andersson/Appelgren  4–11, 9–11.
   Bollar: 215 * Publik: 100
14/12 BTK Rekord-Halmstad BTK 3–2
Robert Eriksson-Niklas Rönningborn 11–9, 8–11, 11–9, Simon Arvidsson-Jörgen Persson 13–11, 9–11, 8–11, Wang Tong-Kristian Karlsson 5–11, 7–11, Eriksson-Persson 11–8, 11–8, Arvidsson/Wang Tong-Alexander Franzén/Karlsson 11–9, 6–11, 11–7.
   Bollar: 249 * Publik: 125

Omgång 7
7/12 Österlens BTK-BTK Kävlinge 4–1
Hong Zhijian-Johan Sondell 5–11, 11–6, 11–8, An Shu-Magnus Molin 11–6, 5–11, 11–7, Peter Nilsson-Sam Oddsheden 11–6, 11–5, Hong Zhijian-Molin 5–11, 9–11, An Shu/Nilsson-Oddsheden/Sondell 11–4, 11–9.
   Bollar: 207 * Publik: 137
29/11 Söderhamns UIF-Eslövs AI 3–2
Sun Jian-Mattias Översjö 11–7, 11–9, Jon Persson-Xu Hui 11–7, 11-6, Hampus Nordberg-Johan Axelqvist 2–11, 6–11, Sun Jian-Xu Hui 9–11, 11–8, 8–11, Viktor Brodd/Persson-Axelqvist/Översjö 11-8, 12-10.
   Bollar: 202 * Publik: 220
29/11 Frej Växjö-Falkenbergs BTK 2–3
Ryusuke Sakamoto-Hampus Söderlund 10–12, 3–11, Andreas Törnkvist-Guo Kai 4–11, 11–9, 5–11, Fabian Åkerström-Lukas Rydén 11–6, 6–11, 17–15, Sakamoto-Guo Kai 7–11, 11–7, 9-11, Joachim Bachstätter/Törnkvist-Rydén/Söderlund 6-11, 11-7, 11-8. 
   Bollar: 263 * Publik: 134
29/11 BTK Warta-BTK Rekord 5–0
Magnus Månsson-Viktor Görman 11–9, 15–13, Mattias Karlsson-Wang Tong 11–9, 11–3, Chang Jiang Hong-Simon Arvidsson 11–6, 11–6, Månsson-Wang Tong 7–11, 11–7, 11–7, Chang Jiang Hong/Karlsson-Arvidsson/Görman 11–9, 12–14, 13-11.
   Bollar: 240 * Publik: 108.
29/11 Halmstad BTK-Spårvägens BTK 5–0
Jörgen Persson-Mikael Zöögling 11–3, 11–6, Kristian Karlsson-Harald Andersson 11–4, 5–11, 11–9, Niklas Rönningborn-He Haijin 11–8, 9–11, 11–8, Persson-Andersson 11–13, 12–10, 11–6, Alexander Franzén/Karlsson-He Haijin/Zöögling 11-5, 16-14. 
   Bollar: 249 * Publik: 236

Omgång 6
17/11 Halmstad BTK-BTK Warta 4–1
Jörgen Persson-Magnus Månsson 9–11, 11–7, 11–13, Kristian Karlsson-Chang Jiang Hong 6–11, 11–8, 11–1, Niklas Rönningborn-Mattias Karlsson 12–10, 11–5, Persson-Chang Jiang Hong 8–11, 11–7, 12–10, Kristian Karlsson/Rönningborn-Mattias Karlsson/Månsson 11–3, 11–4.
   Bollar: 236 * Publik: 113
17/11 Falkenbergs BTK-Söderhamns UIF 0–5
Guo Kai-Hampus Nordberg 4–11, 11–5, 12–14, Lukas Rydén-Sun Jian 7–11, 7–11, Hampus Söderlund-Jon Persson 9–11, 8–11, Guo Kai-Sun Jian 15–17, 11–13, Rydén/Söderlund-Viktor Brodd/Nordberg 7–11, 9–11.
   Bollar: 226 * Publik: 130
17/11 Frej Växjö-Österlens BTK 1–4
Andreas Törnkvist-Peter Nilsson 3–11, 11–6, 9–11, Fabian Åkerström-Hong Zhijian 12–14, 9–11, Ryusuke Sakamoto-An Shu 13–11, 11–8, Törnkvist-Hong Zhijian 11–13, 11–6, 8–11, Sakamoto/Åkerström-Nilsson/An Shu 10–12, 8–11.
   Bollar: 241 * Publik: 153
17/11 Spårvägens BTK-Eslövs AI 1–4
Harald Andersson-Mattias Stenberg 11–8, 8–11, 13–15, Mikael Appelgren-Xu Hui 8–11, 1–11, He Haijin-Johan Axelqvist 7–11, 10–12, Andersson-Xu Hui 6–11, 11–9, 7–11, Appelgren/He Haijin-Axelqvist/Mattias Översjö 10–12, 11–8, 11–5.
   Bollar: 249 * Publik: 70
17/11 BTK Rekord-BTK Kävlinge 2–3
Wang Tong-Mikael Mattiasson 11–2, 8–11, 8–11, Gavin Rumgay-Johan Sondell 9–11, 11–8, 12–10, Simon Arvidsson-Magnus Molin 3–11, 6–11, Wang Tong-Sondell 11–7, 11–9, Arvidsson/Robert Eriksson-Mattiasson/Molin 5–11, 10–12.
   Bollar: 219 * Publik: 52

Omgång 5
8/11 BTK Warta-Spårvägens BTK 4–1
Chang Jiang Hong-Mikael Appelgren 11–8, 11–9, Magnus Månsson-Harald Andersson 11–6, 11–4, Mattias Karlsson-He Haijin 7–11, 11–6, 11–2, Chang Jiang Hong-Andersson 11–7, 12–10, Månsson/Robert Nilsson-Appelgren/He Haijin 4–11, 11–7, 5–11.
   Bollar: 208 * Publik: 70
8/11 Österlens BTK-Falkenbergs BTK 1–4
Hong Zhijian-Hampus Söderlund 11–5, 10–12, 9–11, Peter Nilsson-Guo Kai 7–11, 12–10, 7–11, An Shu-Lukas Rydén 8–11, 12–10, 11–9, Hong Zhijian-Guo Kai 9–11, 3–11, An Shu/Nilsson-Rydén/Söderlund 6–11, 8–11.
   Bollar: 247 * Publik: 245
8/11 Eslövs AI-BTK Rekord 4–1
Xu Hui-Simon Arvidsson 11–5, 11–8, Mattias Översjö-Gavin Rumgay 11–5, 11–7, Johan Axelqvist-Wang Tong 11–7, 5–11, 16–14, Xu Hui-Rumgay 6–11, 12–10, 9–11, Axelqvist/Översjö-Arvidsson/Wang Tong 3–11, 11–6, 11–4.
   Bollar: 238 * Publik: -
8/11 Söderhamns UIF-Frej Växjö 2–3
Jon Persson-Fabian Åkerström 11–7, 11–6, Hampus Nordberg-Ryusuke Sakamoto 11–4, 2–11, 8–11, Viktor Brodd-Andreas Törnkvist 10–12, 11–4, 5–11, Persson-Sakamoto 11–2, 11–6, Brodd/Nordberg-Joachim Bachstätter/Törnkvist 6–11, 11–9, 9–11.
   Bollar: 222 * Publik: 202
8/11 BTK Kävlinge-Halmstad BTK 2–3
Johan Sondell-Niklas Rönningborn 12–10, 8–11, 11–7, Mikael Mattiasson-Jörgen Persson 2–11, 5–11, Magnus Molin-Kristian Karlsson 10–12, 11–1, 11–7, Sondell-Persson 9–11, 6–11, Mattiasson/Molin-Alexander Franzén/Karlsson 9–11, 3–11.
   Bollar: 211 * Publik: -

Omgång 4
27/10 Frej Växjö-BTK Kävlinge 4-1
Fabian Åkerström-Magnus Molin 11-8, 6-11, 11-2, Joachim Bachstätter-Johan Sondell 5-11, 6-11, Ryusuke Sakamoto-Mikael Mattiasson 12-10, 12-10, Åkerström-Sondell 11-5, 11-8, Sakamoto/Andreas Törnkvist-Mattiasson/Molin 8-11, 11-4, 11-5.
   Bollar: 211 * Publik: 181
27/10 Falkenbergs BTK-BTK Rekord 3-2
Guo Kai-Gavin Rumgay 15-13, 11-1, Hampus Söderlund-Robert Eriksson 11-3, 13-11, Lukas Rydén-Wang Tong 7-11, 11-4, 6-11, Guo Kai-Eriksson 11-7, 6-11, 11-8, Rydén/Söderlund-Simon Arvidsson/Wang Tong 7-11, 7-11.
   Bollar: 218 * Publik: 200
27/10 Eslövs AI-BTK Warta 3-2
Johan Axelqvist-Robert Nilsson 11-13, 11-7, 11-9, Mattias Stenberg-Chang Jiang Hong 13-11, 11-7, Mattias Översjö-Magnus Månsson 12-10, 4-11, 13-11, Axelqvist-Chang Jiang Hong 11-5, 6-11, 7-11, Stenberg/Översjö-Månsson/Nilsson 11-5, 9-11, 9-11.
   Bollar: 272 * Publik: 100
27/10 Spårvägens BTK-Österlens BTK 1-4
He Haijin-Peter Nilsson 7-11, 8-11, Harald Andersson-Hong Zhijian 11-13, 8-11, Mikael Appelgren-An Shu 6-11, 2-11, He Haijin-Hong Zhijian 11-9, 11-8, Andersson/Appelgren-Nilsson/An Shu 5-11, 5-11.
   Bollar: 181 * Publik: 80
27/10 Halmstad BTK-Söderhamns UIF 1-4
Jörgen Persson-Viktor Brodd 11-6, 12-10, Niklas Rönningborn-Jon Persson 10-12, 11-6, 10-12, Kristian Karlsson-Hampus Nordberg 8-11, 11-8, 7-11, Jörgen persson-Jon Persson 9-11, 8-11, Karlsson/Rönningborn-Brodd/Nordberg 11-2, 8-11, 8-11.
   Bollar: 246 * Publik: -

Omgång 3
11/10 Österlens BTK-Eslövs AI 5-0
 
Hong Zhijian-Mattias Översjö 8-11, 13-11, 11-5, An Shu-Mattias Stenberg 9-11, 11-3, 11-9, Peter Nilsson-Johan Axelqvist 4-11, 11-6, 11-7, Hong Zhijian-Stenberg 11-8, 11-7, An Shu/Nilsson-Axelqvist/Översjö 11-4, 9-11, 13-11.
   Bollar: 259 * Publik: 114
11/10 BTK Rekord-Frej Växjö 2-3
Tong Wang-Fabian Åkerström 8-11, 6-11, Robert Eriksson-Andreas Törnkvist 11-9, 12-14, 11-7, Simon Arvidsson-Joachim Bachstätter 11-8, 2-11, 1-11, Tong Wang-Andreas Törnkvist 11-8, 10-12, 11-8, Arvidsson/Eri9ksson-Bachstätter/Åkerström 11-7, 8-11, 9-11.
   Bollar: 261 * Publik: 47
11/10 BTK Kävlinge-Spårvägens BTK 3-2
Johan Sondell-He Haijin 11-8, 11-9, Magnus Molin-Harald Andersson 11-5, 7-11, 9-11, Mikael Mattiasson-Mikael Appelgren 15-13, 10-12, 11-9, Sondell-Andersson 8-11, 4-11, Mattiasson/Molin-Appelgren/He Haijin 11-9, 9-11, 11-4.
   Bollar: 252 * Publik: 140
11/10 Falkenbergs BTK-Halmstad BTK 2-3
Peter Karlsson-Niklas Rönningborn 11-6, 10-12, 6-11, Lukas Rydén-Jörgen Persson 8-11, 6-11, Omar Assar-Kristian Karlsson 9-11, 11-7, 12-10, Peter Karlsson-Persson 4-11, 2-11, Assar/Rydén-Alexander Franzén/Kristian Karlsson 11-6, 11-7.
   Bollar: 215 * Publik: 460
11/10 BTK Warta-Söderhamns UIF 1-4
Mattias Karlsson-Viktor Brodd 8-11, 8-11, Robert Nilsson-Hampus Nordberg 10-12, 10-12, Magnus Månsson-Jon Persson 7-11, 11-4, 11-13, Karlsson-Nordberg 9-11, 8-11, Månsson/Nilsson-Brodd/Persson 11-9, 9-11, 11-8.
   Bollar: 237 * Publik: 127

Omgång 2
29/9 Österlens BTK-BTK Warta 2–3
Hong Zhijian-Mattias Karlsson 8–11, 12–10, 3–11, Peter Nilsson-Magnus Månsson 11–8, 11–2, An Shu-Robert Nilsson 8–11, 10–12, Hong Zhijian-Månsson 6–11, 12–10, 9–11, An Shu/Peter Nilsson-Karlsson/Robert Nilsson 11–7, 11–8.
   Bollar: 224 * Publik: 180
29/9 Eslövs AI-Falkenbergs BTK 2–3
Johan Axelqvist-Hampus Söderlund 11–9, 11–6, Viktor Fredriksson-Omar Assar 6–11, 8–11, Mattias Översjö-Lukas Rydén 11–6, 11–2, Axelqvist-Assar 8–11, 7–11, Fredriksson/Översjö-Rydén/Söderlund 11–5, 4-11, 9-11.
   Bollar: ? * Publik: 150
29/9 Spårvägens BTK-BTK Rekord 4–1
Harald Andersson-Gavin Rumgay 11–5, 11–7, Mikael Appelgren-Wang Tong 11–7, 11–6, He Haijin-Robert Eriksson 11–6, 13–11, Andersson-Wang Tong 9–11, 5–11, Appelgren/He Haijin-Simon Arvidsson/Eriksson 11–9, 11–4.
   Bollar: 181 * Publik:
29/9 Frej Växjö-Halmstad BTK 3–2
Andreas Törnkvist-Kristian Karlsson 15–13, 11–6, Joachim Bachstätter-Jörgen Persson 6–11, 4–11, Fabian Åkerström-Niklas Rönningborn 5–11, 11–4, 11–7, Törnkvist-Persson 11–13, 10–12, Bachstätter/Åkerström-Karlsson/Rönningborn 9–11, 11–5, 11–4.
   Bollar: 223 * Publik: 186    
29/9 Söderhamns UIF-BTK Kävlinge 1–4
Hampus Nordberg-Mikael Mattiasson 11–7, 11–9, Viktor Brodd-Johan Sondell 10–12, 7–11, Jon Persson-Magnus Molin 11–8, 5–11, 8–11, Nordberg-Sondell 7–11, 3–11, Brodd/Persson-Mattiasson/Molin 5–11, 11–9, 10–12.
   Bollar: 222 * Publik: 200

Omgång 1
22/9 BTK Rekord-Söderhamns UIF 1–4
Gavin Rumgay-Jon Persson 6–11, 12–10, 9–11, Robert Eriksson-Hampus Nordberg 9–11, 11–9, 11–13, Simon Arvidsson-Viktor Brodd 6–11, 11–9, 6–11, Rumgay-Nordberg 5–11, 10–12, Arvidsson/Eriksson-Brodd/Persson 11–7, 11–7.
   Bollar: 251 * Publik: 63.
22/9 BTK Warta-Falkenbergs BTK 1–4
Mattias Karlsson-Hampus Söderlund 11–5, 8–11, 11–9, Robert Nilsson-Omar Assar 6–11, 10–12, Magnus Månsson-Lukas Rydén 2–11, 7–11, Karlsson-Assar 10–12, 8–11, Månsson/Nilsson-Rydén/Söderlund 16–18, 3–11.
   Bollar: 214 * Publik: 60
22/9 Spårvägens BTK-Frej Växjö 2–3
Harald Andersson-Joachim Bachstätter 14–12, 6–11, 10–12, Mikael Appelgren-Fabian Åkerström 8–11, 5–11, He Haijin-Andreas Törnkvist 14–12, 7–11, 8–11, Andersson-Åkerström 11–3, 11–9, Appelgren/He Haijin-Bachstätter/Törnkvist 12–10, 11–6.
   Bollar: 236 * Publik: 110
25/9 BTK Kävlinge-Eslövs AI 2–3
Johan Sondell-Mattias Översjö 11–5, 8–11, 11–6, Mikael Mattiasson-Johan Axelqvist 9–11, 11–6, 8–11, Magnus Molin-Mattias Stenberg 11–9, 3–11, 7–11, Sondell-Axelqvist 11–9, 8–11, 5–11, Mattiasson/Molin-Stenberg/Översjö 11–7, 11–5.
   Bollar: 249 * Publik: 165
26/9 Halmstad BTK-Österlens BTK 23 
Jörgen Persson-Peter Nilsson 7–11, 11–5, 11–9, Niklas Rönningborn-Hong Zhijian 11–6, 4–11, 5–11, Kristian Karlsson-An Shu 11–6, 9–11, 12–14, Persson-Hong Zhijian 11–6, 5–11, 8–11, Karlsson/Rönningborn-An Shu/Nilsson 11-13, 12-10, 11-8.
   Bollar: 282 * Publik: 200

Uppdaterad: 01 MAR 2011 23:56 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info