Hoppa till sidans innehåll

2011 SM-slutspelet


SM-final
MATCH 2
23/4 Söderhamns UIF-Eslövs AI
2–3
Sun Jian-Mattias Översjö 11–9, 11–5, 11–2
Viktor Brodd-Xu Hui 4–11, 5–11, 5–11
Jon Persson-Johan Axelqvist 8–11, 11–8, 11–9, 7–11, 15–13
Sun Jian-Xu Hui 11–9, 7–11, 14–16, 3–11
Brodd/Hampus Nordberg-Axelqvist/Översjö 5–11, 5–11, 10–12
• Eslöv mästare efter 2–0 (6–3) i finalmatcher
MATCH 1
21/4 Eslövs AI-Söderhamns UIF 3–1

Xu Hui-Hampus Nordberg 11–4, 11–8, 11–3
Mattias Översjö-Jon Persson 11–7, 9–11, 8–11, 10–12
Johan Axelqvist-Sun Jian 11–7, 13–11, 7–11, 3–11, 11–9
Xu Hui-Persson 11–8, 11–8, 11–4

SM-semifinaler
MATCH 2
1/4 Söderhamns UIF-Österlens BTK 3–1

Sun Jian-Peter Nilsson 11–4, 13–11, 11–9
Jon Persson-Hong Zhijian 8–11, 11–7, 11–5, 11–9
Hampus Nordberg-An Shu 11–8, 4–11, 5–11, 11–7, 3–11
Sun Jian-Hong Zhijian 10–12, 13–11, 8–11, 13–11, 11–6
* SUIF vann med 2–0 (6–3) i matcher
1/4 Falkenbergs BTK-Eslövs AI 1–3
Guo Kai-Johan Axelqvist 11–6, 11–8, 11–7
Lukas Rydén-Xu Hui 5–11, 5–11, 9–11
Hampus Söderlund-Mattias Stenberg 11–8, 10–12, 11–7, 8–11, 7–11
Guo Kai-Xu Hui 8–11, 7–11, 11–8, 10–12
* Eslöv vann med 2–0 (6–2) i matcher

MATCH 1
23/3 Österlens BTK-Söderhamns UIF 2–3

Hong Zhijian-Jon Persson 8–11, 3–11, 11–7, 10–12
Peter Nilsson-Sun Jian 11–9, 8–11, 8–11, 11–2, 7–11
An Shu-Hampus Nordberg 13–11, 8–11, 11–8, 6–11, 11–5
Hong Zhijian-Sun Jian 11–9, 8–11, 8–11, 11–7, 11–7
Nilsson/An Shu-Viktor Brodd/Nordberg 8–11, 6–11, 9–11
23/3 Eslövs AI-Falkenbergs BTK 3–1
Xu Hui-Lukas Rydén 11–7, 11–8, 11–6
Johan Axelqvist-Hampus Söderlund 11–8, 11–5, 11–1
Mattias Översjö-Guo Kai 16–18, 3–11, 9–11
Xu Hui-Söderlund 11–6, 11–6, 11–4

SM-kvartsfinaler
MATCH 3
14/3 Falkenbergs BTK-BTK Warta 3–1

Guo Kai-Magnus Månsson 12–10, 11–8, 11–8
Lukas Rydén-Chang Jiang Hong 11–4, 10–12, 5–11, 2–11
Hampus Söderlund-Mattias Karlsson 11–5, 11–8, 9–11, 11–6
Guo Kai-Chang Jiang Hong 12–10, 11–5, 11–7
• Falkenberg till semifinal, 2–1 (8-6) i matcher.

MATCH 2
11/3 BTK Warta-Falkenbergs BTK 2–3
Chang Jiang Hong-Lukas Rydén 11–7, 11–1, 10–12, 11–5, Magnus Månsson-Guo Kai 8–11, 3–11, 3–11, Mattias Karlsson-Hampus Söderlund 8–11, 11–7, 3–11, 8–11, Chang Jiang Hong-Guo Kai 13–11, 15–13, 13–11, Karlsson/Månsson-Rydén/Söderlund 13–15, 12–14, 13–11, 11–9, 5–11.
11/3 Halmstad BTK-Österlens BTK 2–3
Jörgen Persson-Peter Nilsson 11–5, 11–6, 11–5, Kristian Karlsson-Hong Zhijian 12–10, 5–11, 11–7, 11–3, Alexander Franzén-An Shu 3–11, 11–7, 8–11, 11–4, 6–11, Persson-Hong Zhijian 11–4, 8–11, 9–11, 9–11, Karlsson/Niklas Rönningborn-Nilsson/An Shu 11–9, 11–6, 9–11, 10–12, 2–11.
• Österlen till semifinal, 2–0 (6-4) i matcher.

MATCH 1
9/3 Falkenbergs BTK-BTK Warta 2–3
Guo Kai-Magnus Månsson 11–3, 11–7, 11–9, Hampus Söderlund-Chang Jiang Hong 5–11, 5–11, 9–11, Lukas Rydén-Mattias Karlsson 7–11, 9–11, 11–8, 21–19, 7–11, Guo Kai-Chang Jiang Hong 11–7, 11–9, 11–5, Rydén/Söderlund-Karlsson/Månsson 5–11, 12–14, 6–11.
9/3 Österlens BTK-Halmstad BTK 3–2
Hong Zhijian-Kristian Karlsson 7–11, 7–11, 15–17, Peter Nilsson-Jörgen Persson 11–9, 11–7, 7–11, 4–11, 11–9, An Shu-Niklas Rönningborn 11–9, 11–7, 4–11, 11–9, Hong Zhijian-Persson 13–11, 10–12, 5–11, 5–11, An Shu/Nilsson-Karlsson/Rönningborn 9–11, 11–9, 11–3, 8–11, 11–7.

Uppdaterad: 26 APR 2011 14:53 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info