Hoppa till sidans innehåll

2010-11


Alla spelarna i Superettan 2010-11
BTK Enig (12 matcher: 55–45)

15–6   (55–31) Simon Nilsson
14–4   (44–27) Jonathan Groth
  9–9   (40–35) Magnus Wahlgren
  9–12 (37–50) Fredrik Cöster
  2–11 (  9–37) Tomas Comstedt
  6–3   (21–10) Dubbel
Hägerstens BTK (12 matcher: 41–60)
12–12 (49–46) Jamie Lindqvist
  7–3   (25–14) Mikael Appelgren
  6–7   (24–25) William Svedberg
  5–17 (29–57) Anthony Tran
  3–1   (10–  7) Ryuzo Kubota
  2–8   (13–25) Johan Hagberg
  1–5   (  7–15) Sebastian Loso
  0–2   (  3–  6) Simon Berglund
  5–5   (18–17) Dubbel
Kristianstad BTK (12 matcher: 36–67)
11–13 (45–49) Andreas Engblom
  7–9   (29–34) Pontus Frithiof
  6–18 (28–60) Martin Lovén
  5–17 (35–54) Jimmy Tay
  2–1   (  7–  6) Daniel Engblom
  0–2   (  4–  6) Kim Nilsson
  5–7   (20–24) Dubbel
BTK Linné (12 matcher: 45–58)
11–3   (38–16) Fredrik Håkansson
  9–0   (27–11) Kristoffer Hellerud
  8–13 (37–47) Carl Ahlander Johansson
  7–15 (39–54) Radoslav Kambyrow
  4–15 (25–49) Andreas Johansson
  2–2   (  6–  6) Wang Jianfeng
  0–3   (  2–  9) Marcus Johansson
  4–7   (19–35) Dubbel
I individuella statistiken har vi bortsett från att
0–6 mot Markaryd ändrades till 6–0 efter protest.

Linköpings PK (12 matcher: 43–62)
11–11 (48–45) Mikael Rehn
  9–13 (36–47) Wang Qing
  9–15 (35–55) Jesper Hedlund
  7–3   (23–14) Mårten Stenberg
  1–1   (  3–  4) Patrick Dahlström
  1–11 (14–35) Joakim Boodh
  5–8   (24–29) Dubbel
Markaryds BTK (12 matcher: 72–22)
14–2   (42–12) Chen Zhongyan
12–4   (43–25) Morten Hyrup Rasmussen
10–3   (35–19) Arvid Sunesson
9–1   (27–13) Christoffer Petersson
8–4   (29–17) Peter Greczula
8–4   (29–20) Espen Rönneberg
3–0   (  9–  4) Anton Åkesson
2–2   (  9–  7) Ming Jia
6–2   (19–10) Dubbel
I individuella statistiken har vi bortsett från att
6–0 mot Linné ändrades till 0–6 efter protest.

Norrtulls SK (12 matcher: 55–44)
17–1   (52–  7) Kasper Sternberg Sjelle
13–10 (49–39) John Wall
8–10 (35–41) Mattias Ekdahl
8–10 (33–40) Tobias Bergman
3–1   (11–  4) Shinya Tokumasu
1–5   (  8–17) Ludvig Hedlund
5–7   (21–27) Dubbel
Ängby SK (12 matcher: 57–46)
13–6   (47–29) Gustaf Ericson
13–11 (49–44) Martin Singh
5–8   (28–39) Jesper Berglund
3–1   (10–  5) Sathiyan Gnanasekaran
3–1   (10–  7) Khalid Assar
3–1   (  9–  8) Sebastian Loso
5–3   (18–12) Gao Fan
4–7   (  9–16) Johan Rosenberg
1–3   (  6–11) Soumyajit Ghosh
0–1   (  1–  3) Pontus Dyrefors
7–4   (22–22) Dubbel

Alla matcherna i Superettan 2010-11
Omgång 14

13/3 Hägerstens BTK-BTK Enig
13/3 Linköpings PK-Kristianstad BTK
13/3 Ängby SK-BTK Linné
13/3 Norrtulls SK-Markaryds BTK

Omgång 13
12/3 Ängby SK-Markaryds BTK
12/3 Norrtulls SK-BTK Linné
12/3 Linköpings PK-BTK Enig
12/3 Hägerstens BTK-Kristianstad BTK

Omgång 12
13/2 BTK Enig-Ängby SK 5–5

Thomas Comstedt-Gao Fan 5–11, 8–11, 7–11, Simon Nilsson-Johan Rosenberg 12–10, 11–8, 9–11, 11–3, Jonathan Groth-Martin Singh 9–11, 11–6, 5–11, 11–9, 11–8, Fredrik Cöster-Jesper Berglund 7–11, 11–9, 3–11, 3–11, Comstedt-Singh 7–11, 11–7, 4–11, 11–13, Groth-Gao Fan 4–11, 13–11, 11–7, 11–8, Cöster-Rosenberg 10–12, 5–11, 11–4, 9–11, Nilsson-Berglund 11–9, 11–3, 12–10, Groth/Nilsson-Berglund/Gao Fan 11–6, 11–7, 11–8, Comstedt/Cöster-Gustaf Ericson/Singh 11–3, 3–11, 11–5, 3–11, 12–14.
13/2 Markaryds BTK-Linköpings PK 6–3
Morten Hyrup Rasmussen-Wang Qing 11–8, 11–8, 11–9, Peter Greczula-Jesper Hedlund 11–6, 9–11, 11–13, 11–9, 7–11, Ming Jia-Mårten Stenberg 11–8, 12–10, 11–6, Arvid Sunesson-Mikael Rehn 15–13, 5–11, 11–4, 11–8, Hyrup Rasmussen-Stenberg 10–12, 11–8, 8–11, 11–4, 5–11, Ming Jia-Wang Qing 3–11, 5–11, 11–4, 3–11, Sunesson-Hedlund 11–9, 26–24, 11–5, Greczula-Rehn 11–8, 11–5, 7–11, 6–11, 11–0, Greczula/Ming Jia-Stenberg/Wang Qing 11–9, 11–8, 11–5.
13/2 Kristianstad BTK-Norrtulls SK 0–6
Andreas Engblom-Kasper Sternberg Sjelle 5–11, 6–11, 10–12, Daniel Engblom-Tobias Bergman 6–11, 11–9, 8–11, 8–11, Martin Lovén-Shinya Tokumasu 10–12, 11–13, 9–11, Jimmy Tay-John Wall 8–11, 6–11, 7–11, Andreas Engblom-Tokumasu 8–11, 9–11, 11–13, Lovén-Sternberg Sjelle 6–11, 4–11, 8–11.
13/2 BTK Linné-Hägerstens BTK 3–6
Raboslav Kanberow-Ryuzo Kubota 7–11, 11–7, 8–11, 6–11, Carl Ahlander-Johansson-Sebastian Loso 11–9, 3–11, 11–9, 13–11, Andreas Johansson-Mikael Appelgren 5–11, 1–11, 11–9, 3–11, Kristoffer Hellerud-Jamie Lindqvist 5–11, 11–5, 11–6, 11–9, Kanberow-Appelgren 4–11, 6–11, 5–11, Johansson-Kubota 5–11, 9–11, 11–7, 6–11, Hellerud-Loso 7–11, 12–14, 11–8, 11–8, 11–6, Ahlander-Johansson-Lindqvist 9–11, 7–11, 6–11, Johansson/Kambyrow-Appelgren/Kubota 8–11, 9–11, 2–11.

Omgång 11
12/2 Kristianstad BTK-Ängby SK 3–6

Martin Lovén-Gao Fan 11–7, 7–11, 12–14, 6–11, Danielö Engblom-Jesper Berglund 11–7, 11–7, 8–11, 5–11, 12–10, Andreas Engblom-Martin Singh 5–11, 11–13, 11–9, 9–11, Jimmy Tay-Johan Rosenberg 11–8, 10–12, 9–11, 4–11, Lovén-Singh 11–6, 7–11, 7–11, 9–11, Andreas Engblom-Gao Fan 8–11, 9–11, 8–11, Tay-Berglund 11–9, 11–4, 11–9, Daniel Engblom-Rosenberg 7–11, 11–4, 11–9, 18–16, Andreas Engblom/Lovén-Gao Fan/Singh 7–11, 11–6, 12–10, 11–13, 9–11.
12/2 BTK Linné-Linköpings PK 5–5
Andreas Johansson-Wang Qing 8–11, 13–15, 5–11, Carl Ahlander-Johansson-Mikael Rehn 11–9, 11–6, 8–11, 11–4, Raboslav Kanberow-Mårten Stenberg 6–11, 5–11, 4–11, Kristoffer Hellerud-Jesper Hedlund 11–3, 11–5, 7–11, 11–3, Johansson-Stenberg 11–8, 7–11, 12–10, 6–11, 11–13, Kanberow-Wang Qing 11–13, 12–10, 7–11, 11–7, 11–7, Hellerud-Rehn 12–10, 11–6, 5–11, 11–9, Ahlander-Johansson-Hedlund 11–8, 10–12, 7–11, 7–11,Johansson/Kanberow-Stenberg/Wang Qing 11–8, 7–11, 11–9, 2–11, 6–11, Ahlander-Johansson/Hellerud-Hedlund/Rehn 9–11, 11–6, 11–3, 9–11, 12–10.
12/2 BTK Enig-Norrtulls SK 5–5
Jonathan Groth-Kasper Sternberg Sjelle 5–11, 5–11, 13–15, Simon Nilsson-John Wall 11–5, 11–1, 11–6, Magnus Wahlgren-Shinya Tokumasu 8–11, 11–8, 3–11, 9–11, Fredrik Cöster-Mattias Ekdahl 13–15, 11–13, 11–7, 11–8, 11–6, Groth-Tokumasu 11–5, 8–11, 11–4, 9–11, 11–8, Wahlgren-Sternberg Sjelle 11–7, 3–11, 7–11, 3–11, Cöster-Wall 10–12, 7–11, 6–11, Nilsson-Ekdahl 11–9, 11–2, 11–5, Cöster/Wahlgren-Sternberg Sjelle/Wall 6–11, 11–13, 11–5, 5–11, Groth/Nilsson-Tobias Bergman/Tokumasu 11–7, 11–9, 11–8.
12/2 Markaryds BTK-Hägerstens BTK 6–4
Morten Hyrup Rasmussen-Mikael Appelgren 9–11, 11–5, 10–12, 11–6, 11–9, Peter Greczula-Anthony Tran 11–8, 11–7, 11–9, Ming Jia-Ryuzo Kubota 11–9, 12–10, 5–11, 11–8, Arvid Sunesson-Jamie Lindqvist 8–11, 11–7, 4–11, 11–6, 10–12, Hyrup Rasmussen-Kubota 11–7, 11–13, 10–12, 11–8, 13–15, Ming Jia-Appelgren 11–5, 11–6, 8–11, 9–11, 1–11, Sunesson-Tran 11–7, 11–8, 6–11, 11–4, Greczula-Lindqvist 9–11, 9–11, 9–11, Greczula/Ming Jia-Kubota/Tran 11–8, 11–7, 8–11, 11–9, Hyrup Rasmussen/Sunesson-Appelgren/Lindqvist 3–11, 14–12, 11–5, 6–11, 11–9.

Omgång 10
16/1 BTK Enig-BTK Linné 6–2
Jonathan Groth-Andreas Johansson 12–10, 11–8, 15–13, Simon Nilsson-Raboslav Kambyrow 11–7, 11–7, 10–12, 11–2, Magnus Wahlgren-Fredrik Håkansson 11–8, 10–12, 11–5, 10–12, 11–3, Fredrik Cöster-Carl Ahlander-Johansson 11–9, 11–5, 4–11, 11–9, Groth-Håkansson 8–11, 13–11, 7–11, 1–11, Wahlgren-Johansson 8–11, 11–4, 11–7, 12–10, Cöster-Kambyrow 6–11, 11–5, 9–11, 10–12, Nilsson-Ahlander-Johansson 11–8, 10–12, 10–12, 12–10, 11–4.
16/1 Ängby SK-Hägerstens BTK 6–2
Khaled Assar-Anthony Tran 11–3, 11–3, 9–11, 6–11, 11–9, Johan Rosenberg-Jamie Lindqvist 8–11, 7–11, 7–11, Martin Singh-Mikael Appelgren 9–11, 9–11, 11–9, 7–11, Gustaf Ericson-Sebastian Loso 11–8, 3–11, 11–8, 11–3, Assar-Appelgren 9–11, 11–9, 5–11, 12–10, 11–5, Singh-Tran 8–11, 11–5, 7–11, 11–7, 11–5, Ericson-Lindqvist 11–4, 9–11, 11–4, 11–7, Rosenberg-Loso 11–9, 11–8, 11–6.
16/1 Norrtulls SK-Linköpings PK 6–4
Kasper Sternberg Sjelle-Wang Qing 11–5, 11–4, 11–4, Tobias Bergman-Jesper Hedlund 11–4, 7–11, 17–15, 12–10, John Wall-Mårten Stenberg 11–8, 8–11, 11–8, 8–11, 11–8, Mattias Ekdahl-Mikael Rehn 11–8, 6–11, 11–9, 11–6, Sternberg Sjelle-Stenberg 12–14, 12–10, 1–11, 9–11, Wall-Wang Qing 7–11, 11–4, 12–14, 6–11, Ekdahl-Hedlund 6–11, 7–11, 7–11, Bergman-Rehn 8–11, 11–6, 6–11, 5–11,
Sternberg Sjelle/Wall-Stenberg(Wang Qing 11–4, 10–12, 11–6, 11–6, Ekdahl/Ludvig Hedlund-Jesper Hedlund/Rehn 11–9, 8–11, 8–11, 11–7, 11–6.
16/1 Kristianstad BTK-Markaryds BTK 2–6
Martin Lovén-Morten Hyrup Rasmussen 11–7, 6–11, 11–9, 11–8, Kim Nilsson-Arvid Sunesson 12–14, 11–4, 12–10, 8–11, 8–11, Andreas Engblom-Espen Rönneberg 11–9, 11–9, 15–13, Jimmy Tay-Christoffer Petersen 6–11, 14–12, 7–11, 7–11, Lovén-Rönneberg 6–11, 3–11, 8–11, Engblom-Hyrup Rasmussen 11–9, 2–11, 8–11, 11–8, 7–11, Tay-Sunesson 12–10, 7–11, 11–9, 3–11, 2–11, Nilsson-Petersen 6–11, 7–11, 11–8, 11–9, 9–11.

Omgång 9
15/1 Kristianstad BTK-BTK Linné 2–6
Andreas Engblom-Fredrik Håkansson 9–11, 10–12, 9–11, Pontus Frithiof-Raboslav Kambyrow 8–11, 6–11, 13–11, 1–11, Martin Lovén-Andreas Johansson 12–10, 11–8, 11–8, Jimmy Tay-Carl Ahlander-Johansson 4–11, 5–11, 4–11, Engblom-Johansson 11–3, 9–11, 11–6, 13–11, Lovén-Håkansson 2–11, 8–11, 2–11, Tay-Kambyrow 7–11, 11–7, 7–11, 7–11, Frithiof-Ahlander-Johansson 8–11, 6–11, 2–11.
15/1 BTK Enig-Markaryds BTK 4–6
Jonathan Groth-Morten Hyrup Rasmussen 11–7, 8–11, 6–11, 11–8, 11–5, Simon Nilsson-Arvid Sunesson 11–6, 5–11, 11–8, 11–1, Magnus Wahlgren-Espen Rönneberg 11–3, 11–9, 9–11, 11–8, Fredrik Cöster-Chistoffer Petersen 6–11, 7–11, 6–11, Groth-Rönneberg 9–11, 6–11, 17–15, 8–11, Wahlgren-Hyrup Rasmussen 11–5, 3–11, 11–6, 10–12, 10–12, Cöster-Sunesson 11–9, 3–11, 11–8, 8–11, 5–11, Nilsson-Petersen 11–7, 11–4, 9–11, 7–11, 9–11, Groth/Wahlgren-Hyrup Rasmussen/Sunesson 11–8, 11–3, 11–7, Cöster/Nilsson-Petersen/Rönneberg 7–11, 8–11, 8–11.
15/1 Ängby SK-Linköpings PK 2–6
Khaled Assar-Mårten Stenberg 11–5, 11–9, 11–2, Gustaf Ericson-Mikael Rehn 11–9, 9–11, 3–11, 8–11, Martin Singh-Wang Qing 11–5, 11–7, 6–11, 7–11, 11–9, Jesper Berglund-Jesper Hedlund 11–13, 8–11, 7–11, Assar-Wang Qing 11–7, 9–11, 6–11, 9–11, Singh-Stenberg 11–13, 7–11, 2–11, Berglund-Rehn 11–9, 6–11, 8–11, 5–11, Ericson-Hedlund 9–11, 11–2, 11–8, 9–11, 9–11.
15/1 Norrtulls SK-Hägerstens BTK 5–5
Kasper Sternberg Sjelle-Anthony Tran 8–11, 9–11, 12–10, 11–3, 11–6, Tobias Bergman-William Svedberg 9–11, 11–6, 11–9, 7–11, 11–9, John Wall-Mikael Appelgren 12–10, 3–11, 2–11, 6–11, Mattias Ekdahl-Jamie Lindqvist 8–11, 12–10, 4–11, 11–9, 7–11, Sternberg Sjelle-Appelgren 11–6, 11–8, 11–8, Wall-Tran 11–8, 11–5, 9–11, 7–11, 11–4, Ekdahl-Svedberg 15–13, 11–8, 7–11, 11–9, Bergman-Lindqvist 11–8, 6–11, 9–11, 8–11, Sternberg Sjelle/Wall-Appelgren/Lindqvist 2–11, 9–11, 11–13, Bergman/Ekdahl-Svedberg/Tran 9–11, 9–11, 11–13.

Omgång 8
2/1   Linköpings PK-Hägerstens BTK 6-3
Mårten Stenberg-Anthony Tran 11-9, 11-8, 12-10, Patrick Dahlström-Sebastian Loso 6-11, 7-11, 5-11, Jesper Hedlund-Jamie Lindqvist 5-11, 7-11, 11-8, 8-11, Mikael Rehn-Simon Berglund 7-11, 11-9, 9-11, 11-8, 11-7, Stenberg-Lindqvist 11-2, 11-7, 11-8, Hedlund-Tran 12-14, 1-11, 11-9, 9-11, Rehn-Loso 11-8, 11-8, 11-5, Dahlström-Berglund 9-11, 11-4, 11-7, 11-8, Dahlström/Stenberg-Loso/Tran 11-8, 11-4, 11-4.
18/12 Kristianstad BTK-BTK Enig 4–6
Martin Lovén-Thomas Comstedt 8–11, 11–7, 11–1, 11–4, Jimmy Tay-Simon Nilsson 6–11, 9–11, 7–11, Andreas Engblom-Magnus Wahlgren 5–11, 4–11, 11–9, 11–1, 11–7, Pontus Frithiof-Fredrik Cöster 11–9, 7–11, 4–11, 5–11, Lovén-Wahlgren 7–11, 11–8, 4–11, 11–8, 11–9, Engblom-Comstedt 13–11, 11–7, 11–7, Frithiof-Nilsson 9–11, 8–11, 11–9, 3–11, Tay-Cöster 7–11, 11–7, 7–11, 11–8, 5–11, Engblom/Frithiof-Comstedt/Wahlgren 6–11, 12–14, 7–11, Lovén/Tay-Cöster/Nilsson 8–11, 3–11, 9–11
15/12 Markaryds BTK-BTK Linné 6–0
           (
Obs! Efter protest ändrades resultatet till 0-6)
Chen Zhongyan-Raboslav Kambyrow 11–8, 12–10, 11–7, Peter Greczula-Marcus Johansson 11–9, 12–10, 11–7, Espen Rönneberg-Andreas Johansson 8–11, 11–7, 11–8, 11–8, Christoffer Petersen-Carl Ahlander-Johansson 11–9, 13–15, 11–4, 11–4, Chen Zhongyan-Andreas Johansson 11–7, 11–3, 11–4, Rönneberg-Kambyrow 5–11, 11–7, 11–2, 8–11, 11–4.
14/12 Norrtulls SK-Ängby SK 6–0
John Wall-Martin Singh 11–3, 11–9, 11–13, 11–4, Tobias Bergman-Pontus Dyrefors 9–11, 11–7, 11–6, 11–9, Kasper Sternberg Sjelle-Gustaf Ericson 11–4, 7–11, 11–7, 11–4, Mattias Ekdahl-Johan Rosenberg 13–11, 12–14, 11–8, 5–11, 11–9, Wall-Ericsson 11–5, 11–8, 8–11, 11–8, Sternberg Sjelle-Singh 11–6, 11–9, 12–10.

Omgång 7
15/12 Hägerstens BTK-Linköpings PK 6–2

Anthony Tran-Wang Qing 11–6, 11–8, 11–5, Jamie Lindqvist-Mikael Rehn 11–6, 11–8, 11–9, Mikael Appelgren-Jesper Hedlund 12–10, 11–5, 11–6, William Svedberg-Joakim Boodh 11–5, 11–7, 11–9, Tran-Hedlund 11–13, 5–11, 14–12, 8–11, Appelgren-Wang Qing 11–8, 11–5, 11–8, Svedberg-Rehn 10–12, 6–11, 15–13, 7–11, Lindqvist-Boodh 11–2, 11–7, 12–10.
8/12 BTK Linné-Markaryds BTK 4–6
Wang Jianfeng-Chen Zhongyan 11–2, 11–4, 11–4, Carl Ahlander-Johansson-Peter Greczula 11–7, 9–11, 11–9, 2–11, 12–10, Fredrik Håkansson-Espen Rönneberg 8–11, 11–6, 4–11, 14–12, 11–2, Andreas Johansson-Christoffer Petersen 11–6, 8–11, 6–11, 11–7, 7–11, Wang Jianfeng-Rönneberg 9–11, 6–11, 6–11, Håkansson-Chen Zhongyan 5–11, 5–11, 11–4, 11–9, 9–11, Johansson-Greczula 8–11, 11–4, 6–11, 10–12, Ahlander-Johansson-Petersen 9–11, 1–11, 8–11, Håkansson/Wang Jianfeng-Rönneberg/Chen Zhongyan 6–11, 11–9, 11–8, 11–5, Ahlander-Johansson/Johansson-Greczula/Petersen 7–11, 11–4, 4–11, 9–11.
7/12 Ängby SK-Norrtulls SK 6–4
Martin Singh-Kasper Sternberg Sjelle 5–11, 7–11, 6–11, Jesper Berglund-Tobias Bergman 11–9, 11–13, 7–11, 11–8, 11–7, Gao Fan-John Wall 13–15, 6–11, 5–11, Gustaf Ericson-Ludvig Hedlund 11–9, 9–11, 11–5, 11–7, Singh-Wall 19–17, 11–9, 9–11, 11–8, Gao Fan-Sternberg Sjelle 8–11, 11–7, 8–11, 11–9, 9–11, Ericson-Bergman 6–11, 11–8, 7–11, 12–10, 12–10, Berglund-Hedlund 6–11, 11–7, 11–9, 11–4, Gao Fan/Singh-Sternberg Sjelle/Wall 11–6, 5–11, 7–11, 6–11, Berglund/Johan Rosenberg-Bergman/Hedlund 7–11, 8–11, 12–10, 11–8, 11–3.
4/12 BTK Enig-Kristianstad BTK 6–1
Jonathan Groth-Andreas Engblom 11–4, 4–11, 9–11, 11–6, 12–10, Thomas Comstedt-Jimmy Tay 11–6, 11–4, 11–13, 12–14, 11–8, Magnus Wahlgren-Martin Lovén 11–7, 12–10, 6–11, 11–5, Fredrik Cöster-  Pontus Frithiof 11–9, 8–11, 3–11, 11–6, 12–10, Groth-Lovén 5–11, 11–5, 11–9, 13–11, Wahlgren-Engblom 11–3, 10–12, 13–11, 8–11, 8–11, Cöster-Tay 14–12, 11–9, 8–11, 11–9.

Omgång 6
28/11 Linköpings PK-Ängby SK 0–6
Jesper Hedlund-Sathiayan Gnanasekaran 7–11, 11–4, 9–11, 4–11, Joakim Boodh-Gustaf Ericson 6–11, 11–5, 7–11, 8–11, Wang Qing-Martin Singh 9–11, 11–9, 9–11, 3–11, Mikael Rehn-Jesper Berglund 11–6, 11–8, 4–11, 6–11, 5–11, Hedlund-Singh 6–11, 11–6, 3–11, 2–11, Wang Qing-Gnanasekaran 12–14, 8–11, 11–13.
28/11 BTK Linné-Kristianstad BTK 6–3
Fredrik Håkansson-Andreas Engblom 11–7, 11–7, 11–5, Carl Ahlander-Johansson-Jimmy Tay 8–11, 11–5, 8-11, 11–8, 11–7, Raboslav Kambyrow-Martin Lovén 6–11, 10–12, 11–9, 7–11, Andreas Johansson-Pontus Frithiof 7–11, 11–13, 11–7, 9–11, Håkansson-Lovén 11–9, 11–7, 11–8, Kambyrow-Engblom 3–11, 7–11, 11–13, Johansson-Tay 8–11, 11–6, 11–9, 4–11, 11–7, Ahlander-Johansson-Frithiof 11–8, 11–7, 11–7, Håkansson/Andreas Johansson-Engblom/Lovén 11–8, 11–9, 11–4.
28/11 Markaryds BTK-BTK Enig 6–2
Chen Zhongyan-Thomas Comstedt 11–7, 11–8, 11–7, Peter Greczula-Simon Nilsson 4–11, 11–6, 11–6, 11–9, Morten Hyrup Rasmussen-Jonathan Groth 12–10, 11–8, 11–3, Arvid Sunesson-Fredrik Cöster 11–5, 11–9, 11–4, Chen Zhongyan-Groth 6–11, 8-11, 9–11, Hyrup Rasmussen-Comstedt 11–7, 11–8, 11–1, Sunesson-Nilsson 4–11, 11–7, 11–3, 9–11, 8–11, Grezula-Cöster 11–6, 11–3, 11–4.
28/11 Hägerstens BTK-Norrtulls SK 1–6
Anthony Tran-Kasper Sternberg Sjelle 8-11, 8–11, 10–12, William Svedberg-Mattias Ekdahl 11–8, 12–10, 11–6, Jamie Lindqvist-John Wall 11–9, 7–11, 9–11, 11–9, 3–11, Johan Hagberg-Tobias Bergman 8–11, 11–13, 12–10, 13–11, 4–11, Tran-Wall 9–11, 9–11, 8–11, Lindqvist-Sternberg Sjelle 11–7, 9–11, 7–11, 4–11, Hagberg-Ekdahl 4–11, 8-11, 13–11, 9-11.

Omgång 5
27/11 BTK Linné-BTK Enig 1–6
Fredrik Håkansson-Thomas Comstedt 11–4, 11–1, 11–5, Andreas Johansson-Simon Nilsson 8–11, 4–11, 11–7, 11–5, 7–11, Raboslav Kambyrow-Jonathan groth 9-11, 11–8, 12–10, 8–11, 7–11, Carl Ahlander-Johansson-Fredrik Cöster 11–8, 9–11, 5–11, 12–10, 8–11, Håkansson-Groth 7–11, 11–8, 10–12, 5–11, Kambyrow-Comstedt 11–8, 11–7, 6–11, 9–11, 6–11, Ahlander-Johansson-Nilsson 8–11, 7–11, 7–11.
27/11 Linköpings PK-Norrtulls SK 5–5
Jesper Hedlund-John Wall 6–11, 16–18, 10–12, Joakim Boodh-Tobias Bergman 7–11, 4–11, 6–11, Wang Qing-Kasper Sternberg Sjelle 1–11, 11–7, 8–11, 9–11, Mikael Rehn-Mattias Ekdahl 9–11, 3–11, 11–6, 11–7, 11–4, Hedlund-Sternberg Sjelle 6–11, 6–11, 8–11, Wang Qing-Wall 15–13, 11–13, 11–5, 11–5, Rehn-Bergman 11–4, 6–11, 11–5, 11–4, Boodh-Ekdahl 5–11, 4–11, 12–10, 10–12, Rehn/Wang Qing-Bergman/Sternberg Sjelle 6–11, 11–8, 11–9, 11–9, Boodh/Hedlund-Ekdahl/Wall 11–5, 11–8, 3–11, 8–11, 11–4.
27/11 Markaryds BTK-Kristianstad BTK 6–0
Chen Zhongyan-Martin Lovén 11–6, 11–7, 11–8, Anton Åkesson-Jimmy Tay 11–8, 13–15, 11–6, 11–6, Morten Hyrup Rasmussen-Andreas Engblöom 9–11, 7–11, 11–6, 11–8, 11–5, Arvid Sunesson-Pontus Frithiof 11–7, 11–9, 11–6, Chen Zhongyan-Engblom 11–7, 11–8, 11–1, Hyrup Rasmussen-Lovén 11–9, 7–11, 11–8, 11–3.
27/11 Hägerstens BTK-Ängby SK 3–6
Anthony Tran-Martin Singh 7-11, 5–11, 9–11, Johan Hagberg-Gustaf Ericson 5–11, 8–11, 9–11, Jamie Lindqvist-Soumyajit Ghosh 9–11, 11–6, 11–9, 9–11, 13–11, William Svedberg-Sebastian Loso 11–2, 5–11, 10–12, 5–11, Tran-Ghosh 11–6, 9–11, 11–9, 11–9, Lindqvist-Singh 7–11, 11–4, 9–11, 13–11, 11–7, Svedberg-Ericson 5–11, 7–11, 4–11, Hagberg-Loso 8–11, 3–11, 14–12, 11–5, 4–11, Hagberg/Tran-Ericson/Singh 9–11, 4–11, 9–11.

Omgång 4
31/10 Hägerstens BTK-Markaryds BTK 0–6
Anthony Tran-Chen Zhongyan 6–11, 10–12, 6–11, William Svedberg-Arvid Sunesson 6–11, 12–14, 9–11, Jamie Lindqvist-Morten Hyrup Rasmussen 4–11, 3–11, 11–7, 11–9, 9–11, Johan Hagberg-Anton Åkesson 6–11, 11–9, 8–11, 11–9, 10–12, Tran-Hyrup Rasmussen 11–8, 3–11, 7–11, 11–13, Lindqvist-Chen Zhongyan 12–10, 7–11, 7–11, 12–10, 6–11.
31/10 Linköpings PK-BTK Linné 5–5
Jesper Hedlund-Andreas Johansson 11–6, 12–14, 7–11, 7–11, Mikael Rehn-Kristoffer Hellerud 7–11, 11–7, 11–13, 16–18, Wang Qing-Raboslav Kambyrow 11–9, 11–13, 11–6, 11–13, 12–10, Joakim Boodh-Carl Ahlander Johansson 9–11, 11–9, 8–11, 11–7, 6–11, Hedlund-Kambyrow 14–12, 11–8, 13–15, 6–11, 11–3, Wang Qing-Johansson 11–9, 11–6, 15–13, Boodh-Hellerud 11–5, 9–11, 12–10, 4–11, 9–11, Rehn-Ahlander Johansson 11–6, 6–11, 11–8, 12–10, Boodh/Wang Qing-Johansson/Kambyrow 2–11, 9–11, 11–9, 8–11, Hedlund/Rehn-Ahlander Johansson/Hellerud 11–7, 11–6, 11–8.
31/10 Ängby SK-Kristianstad BTK 5–5
Martin Singh-Martin Lovén 12–10, 14–12, 11–9, Jesper Berglund-Jimmy Tay 11–6, 8–11, 11–3, 11–8, Gustaf Ericson-Andreas Engblom 11–4, 6–11, 11–13, 3–11, Johan Rosenberg-Pontus Frithiof 12–14, 8–11, 8–11, Singh-Engblom 8–11, 11–8, 11–5, 11–8, Ericson-Lovén 11–5, 11–7, 8–11, 11–8, Rosenberg-Tay 11–4, 11–13, 10–12, 5–11, Berglund-Frithiof 13–11, 4–11, 8–11, 11–13, Ericson/Singh-Engblom/Lovén 3–11, 7–11, 8–11, Berglund/Rosenberg-Frithiof/Tay 11–7, 11–8, 6–11, 11–6.
31/10 Norrtulls SK-BTK Enig 6–1
Kasper Sternberg Sjelle-Magnus Wahlgren 11–3, 11–9, 11–7, Tobias Bergman-Simon Nilsson 15–13, 7–11, 11–4, 9–11, 12–10, John Wall-Thomas Comstedt 11–7, 11–8, 11–9, Mattias Ekdahl-Fredrik Cöster 11–6, 11–9, 8–11, 11–9, Sternberg Sjelle-Comstedt 11–8, 11–4, 11–9, Wall-Wahlgren 11–7, 5–11, 11–6, 5–11, 9–11, Ekdahl-Nilsson 11–13, 11–9, 9–11, 11–7, 11–6.

Omgång 3
30/10 Ängby SK-BTK Enig 6–2
Gao Fan-Magnus Wahlgren 11–7, 11–9, 5–11, 13–15, 11–7, Sebastian Loso-Simon Nilsson 5–11, 13–15, 9–11, Martin Singh-Thomas Comstedt 11–8, 11–5, 11–6, Gustaf Ericson-Fredrik Cöster 11–4, 11–6, 11–7, Gao Fan-Comstedt 11–4, 11–8, 9–11, 11–6, Singh-Wahlgren 8–11, 6–11, 5–11, Ericson-Nilsson 10–12, 11–4, 11–9, 11–8, Loso-Cöster 6–11, 9–11, 11–9, 11–5, 11–6.
30/10 Norrtulls SK-Kristianstad BTK 5–5
Tobias Bergman-Martin Lovén 10–12, 11–9, 11–8, 13–11, Ludvig Hedlund-Pontus Frithiof 11–5, 10–12, 11–5, 7–11, 11–6, John Wall-Andreas Engblom 8–11, 11–9, 8–11, 9–11, Mattias Ekdahl-Jimmy Tay 9–11, 11–9, 6–11, 13–11, 11–8, Bergman-Engblom 10–12, 9–11, 11–9, 8–11, Wall-Lovén 11–5, 9–11, 12–10, 11–8, Ekdahl-Frithiof 11–2, 9–11, 11–9, 5–11, 8–11, Hedlund-Tay 7–11, 8–11, 6–11, Bergman/Wall-Engblom/Lovén 13–11, 4–11, 9-11, 14–16, Ekdahl/Hedlund-Frithiof/Tay 11–9, 11–8, 9–11, 11–7.
30/10 Hägerstens BTK-BTK Linné 6–3
Anthony Tran-Raboslav Kambyrow 11–8, 4–11, 3–11, 11–4, 11–7, Johan Hagberg-Carl Ahlander Johansson 11–9, 11–6, 11–5, Jamie Lindqvist-Andreas Johansson 11–13, 10–12, 12–14, William Svedberg-Marcus  Johansson 13–11, 11–5, 3–11, 12–10, Tran-Andreas Johansson 6–11, 11–2, 10–12, 5–11, Lindqvist-Kambyrow 11–9, 7–11, 9–11, 11–8, 7–11, Svedberg-Ahlander Johansson 10–12, 11–8, 11–8, 6–11, 11–8, Hagberg-Marcus Johansson 9–11, 12–10, 11–8, 11–7, Hagberg/Tran-Kambyrow/Andreas Johansson 8–11, 11–9, 11–7, 11–9.
30/10 Linköpings PK-Markaryds BTK 0–6
Jesper Hedlund-Chen Zhongyan 7–11, 5–11, 9–11, Mikael Rehn-Arvid Sunesson 8–11, 8–11, 11–8, 11–4, 5–11, Wang Qing-Morten Hyrup Rasmussen 7–11, 10–12, 11–8, 7–11, Joakim Boodh-Anton Åkesson 8-11, 11–9, 3–11, 9–11, Hedlund-Hyrup Rasmussen 5–11, 12–14, 12–14, Wang Qing-Chen Zhongyan 5–11, 11–6, 7–11, 9–11.

Omgång 2
26/9 BTK Enig-Linköpings PK 6–3

Magnus Wahlgren-Jesper Hedlund 4-11, 14-12, 9-11, 7-11, Simon Nilsson-Joakim Boodh 5-11, 14-12, 7-11, 11-7, 8-11, Jonathan Groth-Wang Qing 8-11, 11-7, 11-9, 11-6, Fredrik Cöster-Mikael Rehn 9-11, 11-8, 6-11, 10-12, Wahlgren-Wang Qing 11-8, 11-8, 11-2, Groth-Hedlund 11-4, 11-9, 7-11, 11-3, Cöster-Boodh 11-8, 10-12, 11-9, 11-1, Nilsson-Rehn 11-7, 8-11, 5-11, 11-9, 11-4, Groth/Wahlgren-Hedlund/Wang Qing 11-8, 10-12, 11-8, 11-8.
26/9 BTK Linné-Norrtulls SK 6–1
Wang Jianfeng-Tobias Bergman 11–8, 11–3, 11–9, Kristoffer Hellerud-Mattias Ekdahl 11–7, 11–8, 11–5, Fredrik Håkansson-John Wall 11–9, 5–11, 11–4, 9–11, 11–9, Radoslav Kamberov-Ludvig Hedlund 11–9, 11–7, 7-11, 5–11, 11–6, Wang Jianfeng-Wall 6–11, 13–15, 8–11, Håkansson-Bergman 11–2, 11–3, 12–10, Kamberov-Ekdahl 11–8, 8–11, 13–15, 11–6, 14–12.
26/9 Markaryds BTK-Ängby SK 6–3
Chen Zhongyan-Soumyajit Ghosh 13-11, 11-8, 11-5, Peter Greczula-Jesper Berglund 11-8, 11-7, 11-7, Espen Rönneberg-Martin Singh 7-11, 3-11, 11-7, 11-4, 14-12, Christoffer Petersen-Gustaf Ericson 5-11, 6-11, 7-11, Chen Zhongyan-Singh 11-6, 10-12, 11-6, 11-7, Rönneberg-Ghosh 11-4, 8-11, 11-9, 8-11, 8-11, Petersen-Berglund 13-15, 11-6, 11-5, 11-9, Greczula-Ericson 10-12, 8-11, 12-10, 9-11, Chen Zhongyan/Rönneberg-Ericson/Singh 11-8, 11-6, 11-8. 
26/9 Kristianstad BTK-Hägerstens BTK 5–5
Andreas Engblom-Anthony Tran 11–5, 11–4, 9–11, 7–11, 8–11, Pontus Frithiof-William Svedberg 12–14, 12–10, 9–11, 8–11, Martin Lovén-Jamie Lindqvist 6–11, 6–11, 6–11, Jimmy Tay-Johan Hagberg 12–10, 11–9, 11–5, Engblom-Lindqvist 9–11, 8–11, 11–7, 12–10, 13–11, Lovén-Tran 9–11, 11–7, 11–6, 12–10, Tay-Svedberg 10–12, 11–8, 10–12, 7–11, Frithiof-Hagberg 11–4, 11–5, 11–6, Engblom/Lovén-Hagberg/Tran 11–6, 11–7, 11–7, Frithiof/Tay-Lindqvist/Svedberg 9–11, 4–11, 11–9, 9–11.

Omgång 1
25/9 Kristianstad BTK-Linköpings PK 6–4
Andreas Engblom-Wang Qing 2–11, 11–7, 11–7, 7–11, 10–12, Pontus Frithiof-Mikael Rehn 5–11, 11–6, 6–11, 11–8, 11–7, Martin Lovén-Jesper Hedlund 7–11, 3–11, 11–9, 14–12, 10–12, Jimmy Tay-Joakim Boodh 8–11, 11–3, 6–11, 11–9, 11–6, Engblom-Hedlund 11–9, 11–7, 12–10, Lovén-Wang Qing 6–11, 8–11, 6–11, Tay-Rehn 13–11, 5–11, 9–11, 5–11, Frithiof-Boodh 8–11, 11–9, 11–8, 11–7, Engblom/Lovén-Rehn/Wang Qing 11–6, 11–7, 12–10, Frithiof/Tay-Boodh/Hedlund 4–11, 11–5, 11–5, 3–11, 11–8.
25/9 BTK Linné-Ängby SK 4–6
Fredrik Håkansson-Sathiyan Gnanasekaran 11-8, 8-11, 11-8, 11-8, Kristoffer Hedlund-Johan Rosenberg 11-9, 11-5, 11-6, Radoslav Kamberov-Martin Singh 9-11, 9-11, 5-11, Carl Ahlander Johansson-Gustaf Ericson 7-11, 11-8, 11-9, 11-13, 9-11, Håkansson-Singh 11-5, 9-11, 11-6, 11-5, Kamberov-Gnanasekaran 6-11, 3-11, 11-5, 6-11, Ahlander Johansson-Rosenberg 11-9, 9-11, 6-11, 2-11, Hellerud-Ericson 11-6, 8-11, 2-11, 11-7, 11-9, Håkansson/Kamberov-Ericson/Singh 5-11, 11-4, 11-4, 9-11, 6-11, Ahlander Johansson/Hellerud-Jesper Berglund/Gnanasekaran 6-11, 10-12, 11-8, 5-11. 
25/9 BTK Enig-Hägerstens BTK 6–0
Magnus Wahlgren-Jamie Lindqvist 11–7, 11–7, 11–3, Simon Nilsson-William Svedberg 9–11, 11–7, 11–7, 11–7, Jonathan Groth-Anthony Tran 11–5, 11–3, 12–10, Fredrik Cöster-Johan Hagberg 11–2, 11–4, 11–6, Wahlgren-Tran 11–3, 7–11, 11–6, 11–5, Groth-Lindqvist 11–2, 11–8, 11–4.
25/9 Markaryds BTK-Norrtulls SK 6–0
Chen Zhongyan-Tobias Bergman 11–7, 11–8, 11–4, Christoffer Petersen-Ludvig Hedlund 11–9, 11–5, 9–11, 12–10, Espen Rönneberg-John Wall 11–3, 11–6, 10–12, 11–6, Peter Greczula-Mattias Ekdahl 7–11, 11–5, 12–10, 11–9, Chen Zhongyan-Wall 14–12, 11–7, 11–3, Rönneberg-Bergman 11–4, 9–11, 11–8, 11–8.

Uppdaterad: 20 FEB 2011 16:49 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info