Hoppa till sidans innehåll

Alla segrare 1939-2014


Spelorter
Junior-SM (HJ/DJ 17, pojkar/flickor 14)

  1) 2005-06 29-  1/5 Halmstad (Halmstad BTK)
  2) 2006-07 11-13/5 Borås (Mariedals IK)
  3) 2007-08 16-18/5 Skellefteå (Västerbottens BTF)
  4) 2008-09 15-17/5 Helsingborg (BTK Rekord)
  5) 2009-10 14-16/5 Stockholm (Stockholms BTF)
  6) 2010-11 13-15/5 Karlstad (Carlstads BTK)
  7) 2011-12 18-20/5 Kävlinge (BTK Kävlinge)
  8) 2012-13 10-12/5 Varberg (Varbergs BTK)
  9) 2013-14 16-18/5 Kungsbacka (Kungsbacka BTK)
10) 2014-15 15-17/5 Eslöv (Eslövs AI BTK)

Ungdoms-SM (pojkar/flickor 15 och12)
  1) 2005-06 12-14/5 Stockholm (Stockholms BTF)
  2) 2006-07 31-  1/4 Trollhättan (Trollhättans BTK)
  3) 2007-08 11-13/4 Varberg (Varbergs BTK)
  4) 2008-09 17-19/4 Östersund (Jämtland-H BTF)
  5) 2009-10 26-28/3 Helsingborg (BTK Rekord)
  6) 2010-11 15-17/4 Varberg (Varbergs BTK)
  7) 2011-12 13-15/4 Halmstad (Halmstad BTK)
  8) 2012-13 19-21/4 Helsingborg (BTK Rekord)
  9) 2013-14 25-27/4 Falkenberg (Falkenbergs BTK)
10) 2014-15 24-26/4 Borås (Mariedals IK)

       1939-69 spelades juniorklasserna i samband med senior-SM.
      De två första säsongerna, spelades endast PS, FS, PD,  FD, XD,
      därefter följande klasser: HJ, DJ, PS, FS, HJD, DJD

  1) 1967-68 Stockholm (Ängby SK)
  2) 1968-69 Norrköping (IF Norcopensarna)
  3) 1969-70 Mölndal (Mölndals BTK)
  4) 1970-71 Ljungby (Ljungby IF)
  5) 1971-72 Stockholm (Stockholms Godtemplares IF)
  6) 1972-73 Örebro (BTK Safir)
  7) 1973-74 Östersund (Östersunds GIF)
  8) 1974-75 Ystad (BTK Rack)
  9) 1975-76 Borlänge (Borlänge BTK)
10) 1976-77 Västerås (Västerås BTK)
11) 1977-78 Helsingborg (Råå BTK)
12) 1978-79 Sundsvall (Svartviks IF-SK Nike)
13) 1979-80 Mölndal (Mölndals BTK)
14) 1980-81 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
15) 1981-82 Trelleborg (BK Ymor)
16) 1982-83 Trollhättan (Trollhättans BTK)
17) 1983-84 Luleå (BT Norr)
18) 1984-85 Karlstad (Carlstad BTK)
19) 1985-86 Stockholm (Stockholms Bordtennisförbund)
20) 1986-87 Linköping (IF Saab)
21) 1987-88 Helsingborg (BTK Rekord)
22) 1988-89 Karlskrona (Lyckeby BTK)
23) 1989-90 Borås (Västergötlands BTF)
24) 1990-91 Uppsala (Uppsala Östra BK-BTK Stratos)
25) 1991-92 Partille (Partille PK) 27-29 mars
26) 1992-93 Skara (Istrums SK) 26-28 mars
27) 1993-94 Helsingborg (BTK Rekord) 3-6 mars (SM-vecka)
28) 1994-95 Östersund (Jämtland/H BTF) 8-12 mars (SM-vecka)
29) 1995-96 Solna (Solna BTK) 12-14 april
30) 1996-97 Helsingborg (BTK Rekord) 12-14 april
31) 1997-98 Göteborg (Göteborgs Bordtennisförbund) 17-19 april
32) 1998-99 Trollhättan (Trollhättans BTK) 16-18 april
33) 1999-00 Helsingborg (BTK Rekord) 16-18 april
34) 2000-01 Växjö (Dänningelanda BTK) 27-29 april
35) 2001-02 Landskrona (BTK Scania) 26-28 april
36) 2002-03 Trollhättan (Trollhättans BTK) 25-27 april
37) 2003-04 Östersund (Jämtland-Härjedalens BTF) 16-18 april
38) 2004-05 Kalmar (Kalmar BTK) 14-15 maj


Herrjuniorer 20

(Arrangeras i samband med senior-SM sedan 2006)

1996 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK (Andreas Blom)
1997 Henrik Nyqvist, Halmstad BTK (Magnus Molin)
1998 Magnus Molin, Lyckeby BTK (Jens Lundquist)
1999 Magnus Molin, Malmö FF (Martin Nilsson)
2000 Jens Lundquist, Söderhamns UIF (Magnus Molin)
2001 Cyprian Asamoah, Malmö FF (Henrik Olsson)
2002 Pär Gerell, Falkenbergs BTK (Cyprian Asamoah)
2003 Robert Svensson, Eslövs AI (John Fröling)
2004 Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK (Cyprian Asamoah)
2005 Johan Axelqvist, Söderhamns UIF (Jon Persson)
2006 Jon Persson, Söderhamns UIF (Lukas Rydén)
2007 Jon Persson, Söderhamns UIF (Tomas Ramstrand)
2008 Hampus Nordberg, Söderhamns UIF (Johan Sondell)
2009 Johan Sondell, Söderhamns UIF (Andreas Törnkvist)
2010 Mattias Karlsson, BTK Warta (Harald Andersson)
2011 Hampus Söderlund, Falkenbergs BTK (Harald Andersson)
2012 Mattias Översjö, Eslövs AI (Mattias Karlsson)
2013 Hampus Söderlund, Österlens BTK
2014 Alexander Franzén, Falkenbergs BTK (Anton Källberg)
2015 Anton Källberg, Söderhamns UIF (Hampus Söderlund)


Herrjuniorer 17

1939 Åke Bengtsson, BTK Bolton (Hans Olsson)
1940 Torsten Lundström, AIK (Sigvard Bergfalk)
1941 Allan Jakobsson, Lidköpings BTK (Karl-Ivar Almqvist)
1942 Karl-Ivar Almqvist, BTK Bolton (Alf Carlsson)
1943 Alf Carlsson, BK Wirgo (Sven Cederholm)
1944 Bengt Johnsson, IK Urania (Per-Olof Töiler)
1945 Hans Lindberg, BTK Trettio (Lennart Linder)
1946 Bengt Nicander, BTK Wirgo (Hans Lindberg)
1947 Georg Tsappos, SolK Hellas (Stig Sjögren)
1948 Tore Palm, IF Göta (Roy Gustavsson)
1949 Jan-Erik Hellgren, Tierps BTK (Sven Persson)
1950 Lars Pettersson, Hammarby IF (Roy Gustavsson)
1951 Curt Skaj, IK Makkabi (Lasse Lindman)
1953 Bo Holmberg, Landskrona Godtemplares IF (Tony Larsson)
1954 Hans Petersson, Rumlaborgs BTK (Toni Borg)
1955 Reidar Ljungström, Vingåkers IF (Hans Petersson)
1956 Björn-Olof Karlsson, IF Norcopensarna (Stellan Bengtsson I)
1957 Björn-Olof Karlsson, Åtvidabergs BTK (Rolf Jönsson)
1958 Dan Eriksson, IK Svalan (Hans Alsér)
1959 Hans Alsér, Byttorps IF (Stellan Bengtsson I)
1960 Kenneth Sand, BTK Clipper (Christian Heyerdahl)
1961 Göran Allvin, Arboga BTK (Lars Askling)
1962 Göran Allvin, Arboga BTK (Christer Johansson)
1963 Kjell Johansson, IF Verdandi (Carl-Johan Bernhardt)
1964 Kjell Johansson, IF Verdandi (Staffan Linder)
1965 Bo Persson, Sölvesborgs BTK (Bengt Levin)
1966 Krister Eriksson, Halmstad BTK (Jörgen Bratt)
1967 Rolf Andersson, Motala BTK (Ola Henriksson)
1968 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Holger Persson)
1969 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Hans-Göran Olofsson)
1970 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK (Anders Johansson)
1971 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK (Tommy Andersson)
1972 Christer Hafn, Ängby SK (Ulf Thorsell)
1973 Per Sandström, BTK Rack (Jan Gustafsson)
1974 Roger Lagerfeldt, Stockholms Spårvägars GolF (Åke Grönlund)
1975 Åke Grönlund, Mölndals BTK (Michael Nilsson)
1976 Lars Franklin, Söderhamns UIF (Tommy Danielsson)
1977 Ulf Bengtsson, BTK Force (Ulf Cronqvist)
1978 Ulf Bengtsson, Söderhamns UIF (Ulf Carlsson)
1979 Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK (Mikael Appelgren)
1980 Erik Lindh, Kungälvs BTK (Michael Johansson)
1981 J-O Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF (Niklas Persson)
1982 J-O Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF (Jonny Åkesson)
1983 Jörgen Persson, Halmstad BTK (Jan-Ove Waldner)
1984 Jörgen Persson, Halmstad BTK (Peter Greczula)
1985 Johan Fallby, Stockholms Spårv GoIF (Thomas von Scheele)
1986 Mats Andersson, Stockholms Spårv GoIF (Thomas von Scheele)
1987 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF (Peter Karlsson)
1988 Magnus Petersson, Halmstad BTK (Tomas Norberg)
1989 Thomas Buza, Halmstad BTK (Kayode Kadiri)
1990 Peter Nilsson, BTK Falco (Christian Ohlsson)
1991 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF (Peter Nilsson)
1992 Andreas Johansson, Lyckeby BTK (David Gustafsson)
1993 Mikael Zöögling, Ängby SK (Mattias Stenberg)
1994 Mattias Stenberg, Ängby SK (Mattias Andersson)
1995 Magnus Molin, BTK Stratos (Henrik Nyqvist)
1996 Jamie Lindqvist, Eslövs AI (Magnus Molin)
1997 Henrik Nyqvist, Halmstad BTK (Mårten Stenberg)
1998 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK (Niclas Almström)
1999 Henrik Olsson, BTK Linné (Anders Holm)
2000 Robert Svensson, Trollhättans BTK (Anders Holm)
2001 Cyprian Asamoah, Malmö FF (Robert Svensson)
2002 Johan Axelqvist, Köpings BTK (Johan Boström)
2003 Rickard Gavette, Varbergs BTK (Robert Eriksson)
2004 Lukas Rydén, Dänningelanda BTK (Niklas Rönningborn)
2005 Kim Nylander, Falkenbergs BTK (Hampus Nordberg)
2006 Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK (Tobias Bergman)
2007 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK (Mattias Översjö)
2008 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK (Kristian Karlsson)
2009 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK (Mattias Översjö)
2010 Anthony Tran, Spårvägens BTK (Jesper Hedlund)
2011 Anthony Tran, Spårvägens BTK
2012 Hampus Söderlund, Falkenbergs BTK
2013 Alexander Franzén, Falkenbergs BTK (Carl-Ahlander Johansson)
2014 Anders Eriksson, Söderhamns UIF (Anton Källberg)
2015 ?

Pojkar 15

1968 Anders Johansson, BTK Serve (Ingemar Wikström)
1969 Ingemar Wikström, Sölvesborgs BTK (Åke Sundberg)
1970 Kjell Hellström, BTK Linné (Stig-Ingvar Norfeldt)
1971 Christer Hafn, Ängby SK (Ulf Ununger)
1972 Per Sandström, Skurups BTK (Örjan Glans)
1973 Åke Grönlund, Mölndals BTK (Örjan Glans)
1974 Thomas Gustavsson, Vadstena BTK (Björn Andersson)
1975 Lars Franklin, Söderhamns UIF (Björn Andersson)
1976 Anders Thunström, Borlänge BTK (Björn Andersson)
1977 Anders Thunström, Borlänge BTK (Niklas Persson)
1978 Erik Lindh, Kungälvs BTK (Jonas Berner)
1979 Niklas Persson, IFK Falköping (Erik Lindh)
1980 Erik Lindh, Kungälvs BTK (Niklas Persson)
1981 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårv GoIF (Jörgen Persson)
1982 Jörgen Persson, Halmstad BTK (Peter Greczula)
1983 Magnus Gidlöf, Norra BTK (Mats Andersson)
1984 Mats Andersson, GIF Linden (Thomas von Scheele)
1985 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF (Peter Andersson)
1986 Magnus Petersson, BTK Frej (Marcus Gustafsson)
1987 Bengt Gunnarsson, Tranås BTK (Fredrik Persson)
1988 Fredrik Lundquist, BTK Offensiv (Peter Blomqvist)
1989 Fredrik Lundquist, BTK Urnan/Gävle (Peter Blomqvist)
1990 David Gustafsson, Råcksta SK (Jonas Rönnkvist)
1991 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK (Fredrik Håkansson)
1992 Mattias Stenberg, Norrköpings BTK (Simon Angel)
1993 Magnus Molin, BTK Stratos (Martin Nilsson)
1994 Martin Nilsson, Tomelilla AIS (Jamie Lindqvist)
1995 Magnus Molin, BTK Stratos (Jens Lundquist)
1996 Tobias Larsson, Trollhättans BTK (Hans Pettersson)
1997 Henrik Olsson, Eslövs AI (John Fröling)
1998 Robert Nilsson, Trollhättans BTK (Robert Svensson)
1999 Robert Svensson, Trollh BTK (Cyprian Asamoah)
2000 Johan Axelqvist, Köpings BTK (Johan Boström)
2001 Niklas Sörfjäll, Svanesunds GIF (Kim Nylander)
2002 Richard Gavette, Varbergs BTK (Andreas Thuresson)
2003 Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK (Kim Nylander)
2004 Fabian Åkerström, Lyckeby BTK (Johan Sondell)
2005 Ted Sundström, Askims BTK (Jimmie Karlsson)
2006 Simon Arvidsson, Carlstads BTK (Mattias Översjö)
2007 Mattias Översjö, Mariedals IK (Mattias Karlsson)
2008 Anthony Tran, Spårvägens BTK (William Svedberg)
2009 Hampus Söderlund, Mariedals IK (Anthony Tran)
2010 Hampus Söderlund, Mariedals IK (Alexander Franzén)
2011 Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
2012 Anders Eriksson, BTK Linné
2013 Anton Källberg, Söderhamns UIF (Adam Blomquist)
2014 Adam Blomquist, Söderhamns UIF (Omid Khoshbakht)
2015 ?


Pojkar 14

1996 Hans Pettersson, Norrköpings BTK (Markus Sjöberg)
1997 Cyprian Asamoah, Eslövs AI (Anders Holm)
1998 Robert Svensson, Trollhättans BTK (Robert Nilsson)
2006 William Svedberg, Spårvägens BTK (Kristian Karlsson)
2007 Anthony Tran, Spårvägens BTK (Hampus Söderlund)
2008 Anthony Tran, Spårvägens BTK (Hampus Söderlund)
2009 Hampus Söderlund, Mariedals IK (Albin Wemmert)
2010 Alexander Franzén, Halmstad BTK (Viktor Görman)
2011 Benny Feng, Spårvägens BTK
2012 Simon Berglund, Spårvägens BTK
2013 Adam Blomquist, Söderhamns UIF (Simon Söderlund)
2014 Simon Söderlund, BTK Warta (Truls Möregårdh)
2015 ?


Pojkar 13

(1972-73 ej officiellt mästerskap)
1972
Tommy Danielsson, Trollhättans BTK (Stefan Hansfeldt)
1973 Lars Franklin, Söderhamns UG (Per Nygren)
1974 Jens Fellke, Ängby SK (Martin von Essen)
1975 Tony Karlsson, Västerås BTK (Anders Thunström)
1976 Niklas Persson, IFK Falköping (Leif-Åke Pettersson)
1977 Niklas Persson, IFK Falköping (Erik Lindh)
1978 Erik Lindh, Kungälvs BTK (Jonny Åkesson)
1979 Jörgen Persson, Halmstad BTK (Jan-Ove Waldner)
1980 Peter Greczula, Halmstad BTK (Jörgen Persson)
1981 Magnus Gidlöf, Norra BTK (Stephan Svensson)
1982 Mats Andersson, GIF Linden (Thomas von Scheele)
1983 Thomas von Scheele, Söderhamns BTS (Anders Bergström)
1984 Patrik Torsell, Bahco Star IK (Magnus Petersson)
1985 Bengt Gunnarsson, BTK Final (Kayode Kadiri)
1986 Roger Andersson, Bromölla BTK (Rickard Grahn)
1987 Christian Ohlsson, Eslövs AI (Henrik Elofsson)
1988 Andreas Johanson, Stenungsunds IF (Henrik Gustavsson)
1989 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK (Mikael Zöögling)
1990 Simon Angel, BTK Nissan (Mattias Stenberg)
1991 Fredrik Andersson, Tomelilla AIS (Stefan Laupa)
1992 Jamie Lindqvist, KFUM Kristianstad (Magnus Molin)
1993 Magnus Molin, BTK Stratos (Henrik Nykvist)
1994 Hans Pettersson, IF Norcopensarna (Niclas Almström)
1995 Henrik Olsson, Eslövs AI (Cyprian Asamoah)
1996 Cyprian Asamoah, Eslövs AI (Saeed Esbati)
1997 Cyprian Asamoah, Eslövs AI (Saeed Esbati)
1998 Johan Axelqvist, Köpings BTK (Erik Norgren)
1999 Johan Axelqvist, Köpings BTK (Niklas Sörfjäll)
2000 Richard Gavette, Varbergs BTK (Johannes Blom)
2001 Kim Nylander, Falkenbergs BTK (Felix Reichard)
2002 Kristoffer Hermansson, BTK Rekord (Sebastian Carlsson)
2003 Jimmie Karlsson, BTK Rekord (Henrik Lundholm)
2004 Ted Sundström, Askims BTK (Mattias Översjö)
2005 Mattias Översjö, Byttorps IF (Hampus Söderlund)


Pojkar 12

1996 Cyprian Asamoah, Eslövs AI (Robert Nilsson)
1997 Johan Axelqvist, Köpings BTK (Christian Dellstrand)
1998 Johan Axelqvist, Köpings BTK (Sebastian Hedlund)
2006 Anthony Tran, Spårvägens BTK (Hampus Söderlund)
2007 Hampus Söderlund, Mariedals IK (Max Georgsson)
2008 Kim Nilsson, KFUM Kristianstad (Alexander Franzén)
2009 Marcus Olovsson, BTK Linné (Carl Ahlander Johansson)
2010 Simon Berglund, Spårvägens BTK (Joakim Fernandez-Brink)
2011 Adam Blomquist, Söderhamns UIF
2012 Simon Söderlund, Mariedals IK
2013 Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
2014 Martin Friis, Spårvägens BTK (Truls Möregårdh)
2015 ?


Pojkar 11

(1973-91 ej officiellt mästerskap)
1973
Anders Thunström, Borlänge BTK (Tony Karlsson)
1974 Kent Karlsson, Falkenbergs BTK (Tomas Johansson)
1975 Niklas Persson, IFK Falköping (Erik Lindh)
1976 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF (Dan Mattsson)
1977 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårv GoIF (Gunnar Andersson)
1978 Håkan Jägerholt, Kungälvs BTK (Jörgen Persson)
1979 Magnus Gidlöf, Norra BTK (Klas Arnold)
1980 Håkan Nilsson, SK Iron (Göran Wranå)
1981 Thomas von Scheele, BTK Safir (Peter Jönsson)
1986 Magnus Wahlgren, Lindsdals IF (Jonny Salander)
1987 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK (David Norling)
1988 Thomas Sjöholm, BTK Serve (Simon Angel)
1989 Thomas Sjöholm, BTK Serve (Robert Bergh)
1990 Martin Nilsson, Tomelilla AIS (Jens Jakobsson)
1991 Magnus Molin, Sollefteå BTK (Daniel Edfalk)
1992 Hans Pettersson, IF Norcopensarna (Petter Turegård)
1993 Hans Pettersson, IF Norcopensarna (Daniel Visone)
1994 Cyprian Asamoah, Eslövs AI (Erik Sagström)
1995 Cyprian Asamoah, Eslövs AI (Robert Nilsson)


Damjuniorer 20

(Arrangeras i samband med senior-SM sedan 2006)
1996 Sofia Carlsson, Halmstad BTK (Helena Johansson)
1997 Susanne Jonsson, Öråns SK (Carina Jonsson, Öråns SK)
1998 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK (Veronica Augustsson)
1999 Sandra Johansson, Saab BTK (Linda Nordenberg)
2000 Jelena Gajic, IF Norcopensarna (Susanne Jonsson)
2001 Matilda Ekholm, Rönninge SK BF (Linda Nordenberg)
2002 Sandra Johansson, Rönninge SK BF (Linda Nordenberg)
2003 Marie Olsson, Spårvägens BTK (Matilda Ekholm)
2004 Marie Olsson, Spårvägens BTK (Susanna Nilsson)
2005 Marie Olsson, Trelleborgs BTK (Malin Kindgren)
2006 Marie Persson, Malmö FF (Emily Ingves)
2007 Marie Persson, Köpings BTK (Malin Pettersson)
2008 Sara Rask, Dänningelanda BTK (Malin Pettersson)
2009 Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK (Josefin Lund)
2010 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK (Michelle Quach)
2011 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF (Daniela Moskovits)
2012 Linda Bergström, Ängby SK (Michaela Karlsson)
2013 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF (Stina Zetterström)
2014 Jennifer Jonsson, Spårvägen BTK (Stina Zetterström)
2015 Linda Bergström, Ängby SK (Filippa Bergand)


Damjuniorer 17

1949 Sonja Ljungberg, Ljungskile SK (Maj-Britt Axén)
1950 Tyra Tegner, Torps Skol IF (Signhild Tegner)
1951 Signhild Tegner, Torps Skol IF (Tyra Tegner)
1952 Signhild Tegner, Torps Skol IF (Birgitta Tegner)
1953 Signhild Tegner, Torps Skol IF (Gerd Olsson)
1954 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF (Birgitta Tegner)
1955 Birgitta Tegner, Torps GIF (Elisabeth Thorsson)
1956 Birgitta Tegner, Torps GIF (Ingegärd Johansson)
1957 Ingegärd Johansson, Torps GIF (Gun Sundin)
1958 Annika Guntsch, Högadals IS (Ingegärd Johansson)
1959 Britt Andersson, BTK Clipper (Lena Guntsch)
1960 Britt Andersson, BTK Clipper (Lena Guntsch)
1961 Britt Andersson, BTK Clipper (Marita Carlsson)
1962 Britt Andersson, BTK Clipper (Marita Carlsson)
1963 Marita Carlsson, Leksbergs BTK (Birgitta Walfridsson)
1964 Lena Rundström, Råå BTK (Eva Johansson)
1965 Eva Johansson, Mariedals IK (Lena Rundström)
1966 Birgitta Wiktorsson, Aga BTK (Monica Svensson)
1967 Anna-Karin Widén, IFK Lund (Kerstin Skeppstedt)
1968 Ylva Guntsch, Ljungby IF (Kerstin Skeppstedt)
1969 Ylva Guntsch, Ljungby IF (Lena Andersson)
1970 Lena Andersson, IFK Lund (Ann-Christin Hellman)
1971 Ylva Guntsch, Ljungby IF (Ann-Christin Hellman)
1972 Ann-Christin Johansson, Råå BTK (Ann-Christin Hellman)
1973 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Gunilla Lindström)
1974 Eva Strömvall, Varbergs BTK (Gunilla Lindström)
1975 Eva Strömvall, Varbergs BTK (Anneli Hernvall)
1976 Eva Strömvall, Varbergs BTK (Gunilla Larsson)
1977 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK (Kristina Nilsson)
1978 Marie Lindblad, Varbergs BTK (Anneli Hernvall)
1979 Kristina Nilsson, Mörrums GolS (Helen Lindvall)
1980 Helen Lindvall, Trollhättans BTK (Kristina Nilsson)
1981 Menni Weizades, Mölndals BTK (Lena Waller)
1982 Menni Weizades, Mölndals BTK (Pia Eliasson)
1983 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK (Anneli Johansson)
1984 Gunnel Borgström, Borlänge BTK (Barbro Wiktorsson)
1985 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK (Lotta Erlman)
1986 Lotta Erlman, Borlänge BTK (Malin Lund)
1987 Åsa Svensson, Halmstad BTK (Maria Pettersson)
1988 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK (Åsa Svensson)
1989 Åsa Svensson, Halmstad BTK (Pernilla Pettersson)
1990 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK (Ingrid Bogren)
1991 Ingrid Bogren, Carlshamns BTK (Sofia Carlsson)
1992 Marie Persson, Eslövs AI (Jennie Lindström)
1993 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle (Helena Johansson)
1994 Sofia Carlsson, Halmstad BTK (Helena Johansson)
1995 Susanne Jonsson, Öråns SK (Veronica Augustsson)
1996 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK (Jelena Gajic)
1997 Carina Jonsson, Öråns SK (Linda Nordenberg)
1998 Veronica Augustsson, Lyckeby BTK (Linda Nordenberg)
1999 Sandra Johansson, Saab BTK (Marie Olsson)
2000 Matilda Ekholm, Saab BTK (Nina Vakkila)
2001 Marie Olsson, Bergkvara AIF (Caroline Wersäll)
2002 Frida Johansson, BTK Rekord (Marie Olsson)
2003 Caroline Wersäll, Ängby SK (Sofie Herbertsson)
2004 Jenny Mellström, Rönninge SK BTF (Marie Persson)
2005 Sara Rask, Dänningelanda BTK (Madeleine Stenqvist)
2006 Sara Rask, Dänningelanda BTK (Malin Håkansson)
2007 Madeleine Melcher, Ängby SK (Felicia Falck)
2008 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Marjan Safai)
2009 Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK (Daniela Moskovits)
2010 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK (Jennifer Jonsson)
2011 Linda Bergström, Ängby SK
2012 Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK
2013 Maria Engelson, Ängby SK (Tilda Johansson)
2014 Tilda Johansson, Halmstad BTK (Erika Fronth)
2015 ?


Flickor 15

1968 Birgitta Olsson, Wargöns SK (Ylva Guntsch)
1969 Ylva Guntsch, Ljungby IF (Ann-Christin Hellman)
1970 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Ann-Christin Johansson)
1971 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Lena Berglund)
1972 Eva Bladh, Högadals IS (Kristina Andersson)
1973 Eva Strömvall, IK Bele (Ann-Marie Svensson)
1974 Eva Strömvall, Varbergs BTK (Ann-Marie Svensson)
1975 Marie Lindblad, Arlövs IK (Anneli Hernvall)
1976 Marie Lindblad, Arlövs IK (Gudrun Fogelberg)
1977 Helen Lindvall, Luleå SK (Helen Beckman)
1978 Helen Lindvall, Luleå SK (Kristina Nilsson)
1979 Menni Weizades, Mölndals BTK (Lena Waller)
1980 Menni Weizades, Mölndals BTK (Pia Eliasson)
1981 Pia Eliasson, Mölndals BTK (Marie Gustavsson)
1982 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK (Annika Läth)
1983 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK (Marie Svensson)
1984 Lena Enochsson, Borlänge BTK (Camilla Källmén)
1985 Katri Terävuo, Arlövs IK (Helen Sartz)
1986 Lena Persson, Robertsfors IK (Åsa Svensson)
1987 Åsa Svensson, Halmstad BTK (Pernilla Pettersson)
1988 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK (Åse Svensson)
1989 Malin Johansson, Lyckeby BTK (Karolina Norrbom)
1990 Marie Persson, Eslövs AI (Linda Arvidsson)
1991 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle (Helen Jansson)
1992 Jelena Gajic, Gezeta BTK (Kinga Fijalkowska)
1993 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK (Jessica Andersson)
1994 Jelena Gajic, Norrköpings BTK (Carina Jonsson)
1995 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK (Jelena Gajic)
1996 Veronica Augustsson, Malmö FF (Jelena Gajic)
1997 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK (Kajsa Andersson)
1998 Nina Vakkila, Spårvägens BTK (Sara Rohdin)
1999 Marie Olsson, Gröstorps IF (Sara Rohdin)
2000 Marie Olsson, Bergkvara AIF (Frida Johansson)
2001 Malin Kindgren, Saab BTK (Cecilia Lundström)
2002 Jenny Mellström, Spårvägens BTK (Emily Ingves)
2003 Jenny Mellström, Köpings BTK (Cecilia Lundström)
2004 Jenny Mellström, Rönninge SK BTF (Malin Pettersson)
2005 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Madeleine Melcher)
2006 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Caroline Andersson)
2007 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Fan Chenjing)
2008 Michaela Karlsson, Ärtemarks IF (Josefin Lund)
2009 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK (Jennifer Jonsson)
2010 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF (Lisa Rydén)
2011 Linda Bergström, Ängby SK
2012 Tilda Johansson, BTK Frej
2013 Tilda Johansson, BTK Frej
2014 Stina Källberg, Borlänge BTK (Filippa Bergand)
2015 ?


Flickor 14

1996 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK (Sandra Johansson)
1997 Nina Vakkila, Spårvägens BTK (Matilda Ekholm)
1998 Marie Olsson, Gröstorps IF (Nina Vakkila)
2006 Caroline Olsson, Ljungby BTK (Michelle Quach)
2007 Michaela Karlsson, Ärtemarks IF (Huda Mustafa)
2008 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK (Emma Väyrynen)
2009 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF (Karin Lundin)
2010 Maria Engelson, Ängby SK (Sannamari Bölenius)
2011 Tilda Johansson, BTK Frej
2012 Tilda Johansson, BTK Frej
2013 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK (Stina Källberg)
2014 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK (Stina Källberg)
2015 ?


Flickor 13

(1972-73 ej officiellt mästerskap)
1972
Susanne Elvin, Mölndals BTK (Anneli Hernvall)
1973 Anneli Hernvall, Trollhättans BTK (Susanne Nilsson)
1974 Marie Lindblad, Arlövs IK (Helena Gellerman)
1975 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK (Kristina Nilsson)
1976 Anita Jonsson, Mölndals BTK (Lena Waller)
1977 Sonja Wredberg, Ängby SK (Ann-Charlotte Cullin)
1978 Sonja Wredberg, Ängby SK (Anneli Johansson)
1979 Liselott Lundberg, Järna SK (Kristina Bergkvist)
1980 Marie Svensson, Baskemölla IF (Kristina Bergkvist)
1981 Marie Svensson, Baskemölla IF (Barbro Wiktorsson)
1982 Lotta Erlman, Borlänge BTK (Monica Larsson)
1983 Britt-Marie Böhlenius, BT Norr/Laitis (Maria Pettersson)
1984 Åsa Svensson, Halmstad BTK (Cecilia Nilsson)
1985 Anna Lundberg, Järna SK (Åsa Svensson)
1986 Malin Johansson, Lyckeby BTK (Maria Holen)
1987 Malin Nylin, Byttorps IF (Malin Johansson)
1988 Linda Arvidsson, Banda BTK (Marie Persson)
1989 Anna Weister, IF Norcopensarna (Sofia Johansson)
1990 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle (Caroline Diethelm)
1991 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK (Katarina Turegård)
1992 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK (Veronica Augustsson)
1993 Jelena Gajic, Gezeta BTK (Kajsa Andersson)
1994 Linda Nordenberg, Finspångs AIK (Veronica Augustsson)
1995 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK (Linda Nordenberg)
1996 Marie Olsson, Gröstorps IF (Evelina Enochsson)
1997 Marie Olsson, Gröstorps IF (Lillemor Fridlund)
1998 Sofia Arvidsson, Halmstad BTK (Yvonne Rinkeholt)
1999 Caroline Wersäll, Ängby SK (Madeleine Stenqvist)
2000 Darija Gajic, Mölndals BTK (Caroline Wersäll)
2001 Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK (Filippa Rohdin)
2002 Malin Håkansson, Bergkvara AIF (Filippa Rohdin)
2003 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK (Malin Pettersson)
2004 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Madeleine Melcher)
2005 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Marie Sandberg)


Flickor 12

1996 Marie Olsson, Gröstorps IF (Lillemor Fridlund)
1997 Marie Olsson, Gröstorps IF (Frida Johansson)
1998 Charlotte Karlsson, Knutby IF (Malin Kindgren)
2006 Karin Lundin, Kungälvs BTK (Daniela Moskovits)
2007 Karin Lundin, Kungälvs BTK (Jennifer Jonsson)
2008 Maria Engelson, Ängby SK (Elin Binglöv)
2009 Emelie Fitzgerald, ås IF (Erica Åkerlind)
2010 Tilda Johansson, Lessebo BTK (Elin Ljungsberg)
2011 Erika Fronth, IFK Falköping BTK
2012 Stina Källberg, Borlänge BTK
2013 Stina Källberg, Borlänge BTK
2014 Hanna Kjellson, Lyckeby BTK (Alma Rööse)
2015 ?


Flickor 11

(1973-91 ej officiellt mästerskap)

1973 Berit Jansson, Stockholms Godtemplares IG (Boel Klintberg)
1974 Sonja Wredberg, Farsta Strands BTK (Marita Syräläinen)
1975 Sonja Wredberg, Farsta Strands BTK (Bodil Martinsson)
1976 Eva Einarsson, IFK Falköping (Liselott Lundberg)
1977 Annika Läth, Rönninge SK (Anette Nilsson)
1978 Annika Läth, Rönninge SK (Marie Svensson)
1979 Marie Svensson, Baskemölla IF (Anna-Carin Lindberg)
1980 Lotta Erlman, Borlänge BTK (Gunilla Lundberg)
1981 Marina Nilsson, Baskemölla IF (Elisabeth Abrahamsson)
1986 Malin Johansson, Lyckeby BTK (Malin Söderblom)
1987 Sofia Johansson, Fellingsbro BTK (Anna Weister)
1988 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle (Eva Josefsson)
1989 Eva Karin Lantz, BTK Kungsör (Katarina Turegård)
1990 Lisa Örneland, Aga BTK (Johanna Lidehäll)
1991 Jelena Gajic, Gezeta BTK (Kajsa Andersson)
1992 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK (Anna Berglund)
1993 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK (Linda Nordenberg)
1994 Lillemor Fridlund, Iggesunds BTK (Emma Ländin)
1995 Marie Olsson, Gröstorps BTK (Lillemor Fridlund)


Herrjuniorer 20 dubbel

1999 Henrik Nyqvist, Spårv BTK/Jens Lundquist, Söderhamns UIF
        (Patrik Dahlström/David Johansson, Saab BTK)
2000 Henrik Rosvall/Hans Pettersson, Kalmar BTK/Lessebo BTK
        (Mårten Stenberg/Markus Andersson, Falkenbergs BTK)
2001 Pär Gerell/Henrik Haegerström, Falkenbergs BTK
        (Henrik Rosvall/Henrik Olsson, Kalmar BTK/Halmstad BTK)
2002 Robert Nilsson/Robert Svensson, Mariedals IK/Trollhättans BTK
        (Johan Axelqvist/Eric Olsén, Köpings BTK)
2003 Pär Gerell/Erik Tamm, Falkenbergs BTK
        (Aron Andersson/Erik Norgren)
2004 Robert Eriksson/Jon Persson, Stratos Enköping BTK
        (Cyprian Asamoah/Niklas Rönningborn)
2005 Sebastian Hedlund/Ilirian Krasniqi, Spårvägens BTK/Ängby SK
        (Mattias Albertsson/Christian Dellstrand)


Herrjuniorer 17 dubbel

1970 Johnny Brandt/Anders Lönn, Uppsala CK/Kalmar AIK
        (Per Nilsson/Ingemar Wikström)
1971 Kjell Hellström/Ingemar Wikström, BTK Linné/Sölvesborgs BTK
        (Ulf Bjärklid/Anders Nyblom)
1972 Björn Danielsson/Thomas Karlsson, Trollhättans BTK
        (Åke Sundberg/Ulf Thorsell)
1973 Christer Hafn/Ulf Thorsell, Stockholms Spårvägars GolF
        (Jan-Åke Johansson/Per Sandström)
1974 Åke Grönlund/Åke Liljegren, Mölndals BTK
        (Anders Bylund/Peter Skullman)
1975 Lars Franklin/Michael Nilsson, Söderhamns UlF/Falkenbergs BTK
        (Björn Andersson/Björn Jansson)
1976 Tommy Danielsson/Stefan Hansfeldt, Trollhättans BTK
        (Lars Franklin/Cay Tegnér)
1977 Ulf Bengtsson/Kent-Göran Davidsson, BTK Force/Holmalunds IF
        (Ulf Cronqvist/Claes Johansson)
1978 Ulf Carlsson/Anders Thunström, Falkenbergs BTK
        (Ulf Bengtsson/Göran Edberg)
1979 Anders Johansson/Anders Nilsson, BT Norr/Öråns SK
        (Ulf Carlsson/Anders Thunström)
1980 Jonas Berner/Erik Lindh, BTK Safir/Kungälvs BTK
        (Lennart Andersson/Jan Johansson)
1981 Jan Johansson/Erik Lindh, Mölndals BTK
        (Lennart Andersson/Jan-Ove Waldner)
1982 Jan Ekström/Niklas Swalling, Djurgårdens IF/BTK Frej
        (Jonas Gustafsson/Erik Lindh)
1983 Thomas von Scheele/Johnny Stockhaus, Söderhamns BTK
        (Thomas Ballé/Peter Greczula)
1984 Mats Andersson/Th von Scheele, GIF Linden/Söderhamns UIF
        (Peter Greczula/Ingemar Kallas)
1985 Per Carlsson/Tommy Johansson, Stockholms Spår GoIF/BTK Frej
        (Magnus Gidlöf/Lars Mattsson)
1986 Mats Andersson/Th von Scheele, Stockholms Spårv GoIF/Söderhamns UIF
        (Johan Fallby/Göran Wranå)
1987 Peter Andersson/Thomas von Scheele, Eslövs AI/Söderhamns UIF
        (Tomas Pettersson/Patrik Torsell)
1988 Fredrik Persson/Patrik Torsell, Råcksta SK/Ängby SK
        (Henrik Landén/Jens Nilsson)
1989 Fredrik Engelmark/Henrik Sandström, Fridtuna IF/Boo KFUM
        (Kayode Kadiri/Magnus Petersson)
1990 Christer Ferm/Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
        (Henrik Gustavsson/Magnus Wahlgren)
1991 Joakim Andersson/Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
        (Peter Blomqvist/Fredrik Lundquist)
1992 David Gustafsson/Mikael Zöögling, Ängby SK
        (Henrik Gustafsson/Magnus Wahlgren)
1993 Mattias Andersson/Mattias Stenberg, Eslövs AI
        (Simon Angel/Fredrik Håkansson)
1994 Tomas Jonsson/Mattias Stenberg, Ängby SK
        (Fredrik Andersson/Martin Nilsson)
1995 Fredrik Andersson/Martin Nilsson, Malmö FF
        (Stefan Laupa/Stefan Nilsson)
1996 Jamie Lindqvist, Eslövs AI/Martin Nilsson, Malmö FF
        (Magnus Molin/Mårten Stenberg)
1997 Jens Lundquist, Söderhamns UIF/Magnus Molin, Lyckeby BTK
        (Henrik Nyqvist/Dan Sonström)
1998 Cyprian Asamoah/Henrik Olsson, BTK Linné
        (Anders Holm, BTK Rekord/Henrik Rosvall)
1999 Robert Nilsson, Mölndals BTK/Anders Holm, BTK Rekord
        (Erik Trygger, BTK Linné/Pär Gerell)
2000 Joakim Dahlgren/Tomas Johansson, BTK Stratos/Trollh BTK
        (Magnus Axelsson/Saeed Esbati)
2006 Joakim Bachstätter/Andreas Törnqvist, BTK Frej/Växjö Pingis
        (Sebastian Andersson/Rasmus Edenfall)
2007 Simon Arvidsson/Jimmy Ojakangas, Carlstads BTK/Mariedals IK
        (Joachim Bachstätter/Andreas Törnkvist)
2008 Kristian Karlsson/Mattias Översjö, BTK Rekord/Mariedals IK
        (Rickard Borre/Andreas Kvist)
2009 Axel Abrahamsson/Mattias Karlsson, Södertälje BTK/Lyckeby BTK
        (Harald Andersson/Anthony Tran)
2010 Johan Hagberg/Anthony Tran, Spårvägens BTK
        (Pontus Fritihiof/Mattias Pernhult)
2011 Henrik Ahlman/Adam Andersson, Eslövs AI
        (Alexander Franzén/Jimmy Jin)
2012 Patrik Nyberg/Hampus Söderlund, Åsa IF/Falkenbergs BTK
        (Johan Hagberg/Victor Swahn)
2013 Alexander Franzén/Henrik Magnusson, Falkenbergs BTK/Askims BTK
        (Viktor Görman/Ulrik Johannesson)
2014 Anders Eriksson/Anton Källberg, Söderhamns UIF
        (Simon Berglund/Omid Khoshbakht)
2015 ?


Pojkar 15 dubbel

1968 Håkan Adolfsson/Anders Johansson, GIF Linden/BTK Serve
        (Per Andersson/Bengt Axelsson)
1969 Åke Sundberg/Ingemar Wikström, Borlänge BTK/Sölvesborgs BTK
        (Anders Lönn/Per Nilsson)
2006 Anton Åkesson/Viktor Brodd, Dänningelanda BTK/Söderhamns UIF
        (Mattias Översjö/Kristian Karlsson)
2007 Kristian Karlsson/Mattias Översjö, Mariedals IK
        (William Svedberg/Anthony Tran)
2008 William Svedberg/Anthony Tran, Spårvägens BTK
        (Joakim Boodh/Jesper Hedlund)
2009 Hampus Söderlund/Albin Wemmert, Mariedals IK
        (Alexander Franzén/Anthony Tran)
2010 Carl Ahlander Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné
        (Andreas Holmberg/Martin Svensson)
2011 Viktor Görman/Ulrik Johannesson, BTK Rekord
        (Kim Nilsson/Sebastian Luu)
2012 Carl Ahlander-Johansson/Anton Källberg, BTK Linné/Borlänge BTK
        (Simon Berglund/Benny Feng)
2013 Adam Blomquist/Anton Källberg, Söderhamns UIF
        (Simon Berglund/Omid Khoshbakht)
2014 Vilmer Georgsson/Omid Khoshbakht, Spå̊rvägens BTK
        (Filip Karlsson/Per Sandström)
2015 ?


Pojkar 14 dubbel

2006 Andreas Kvist/Hampus Söderlund, Askims BTK/Sjömarkens IF
        (Harald Andersson/Anders Eriksson)
2007 Hampus Söderlund/Max Georgsson, Mariedals IK
        (Benny Nilsson/Henrik Ahlman)
2008 Viktor Görman/Henrik Hellman, Eslövs AI/Tibble-Kungsängen BTK
        (Mattias Andersson/Mattias Augustsson)
2009 Viktor Görman/Henrik Hellman, Eslövs AI/Tibble Kungsängen BTK
        (Andreas Franzén/Johan Hagberg)
2010 Kevin Siu/Jonas Stener, Ängby SK
        (Viktor Görman/Ulrik Johannesson)
2011 Carl Ahlander-Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné
        (Anton Källberg/Elias Ranefur)
2012 Simon Berglund/Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
        (Anton Källberg/Malte Möregårdh)
2013 Adam Blomquist/Anton Hjort, Söderhamns UIF
        (Vilmer Georgsson/Omid Khoshbakht)
2014 Viktor Gullbo/Simon Söderlund, Köpings BTK/BTK Warta
        (Truls Möregårdh/Melker Nilsson)
2015 ?


Pojkar 12 dubbel

2006 Max Georgsson/Hampus Söderlund, Byttorps IF/Sjömarkens IF
        (Anthony Tran/Sam Kjellin)
2007 Max Georgsson/Albin Wemmert, Mariedals IK/Herrljunga BTK
        (Hannes Berglund/Victor Swahn)
2008 Viktor Görman/Henrik Hellman, Eslövs AI/Tibble-Kungsängen BTK)
        (Kevin Siu/Jonas Sterner)
2009 Carl Ahlander Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné
        (Simon Berglund/Benny Feng)
2010 Johan Kjerrman Lindén/Anton Källberg, Borlänge BTK
        (Simon Berglund/Omid Khoshbakht)
2011 Simon Söderlund/Konrad Åmark, Sjömarkens BTK/KFUM Kristianstad
        (Anton Bölenius/Vilmer Georgsson)
2012 Vilmer Georgsson/Viggo Kippel, Spårvägens BTK
        (Simon Söderlund/Konrad Åmark)
2013 Vilmer Georgsson/Daniel Nordström, Spårvägens BTK
2014 Martin Friis/Jonathan Thimon, Spårvägens BTK
        (Jonatan McDonald/Truls Möregårdh)
2015 ?


Damjuniorer 20 dubbel

1999 Veronica Augustsson, Spårv BTK/Anna Berglund, Norrk BTK
        (Anna Jacobsson/Nina Rydberg, Halmstad BTK
2000 Anna Berglund/Jelena Gajic, Borlänge BTK/IF Norcopensarna
        (Linda Nordenberg/Kajsa Andersson, Råå BTK)
2001 Linda Nordenberg/Kajsa Andersson, Råå BTK
        (Susanna Nilsson/Evelina Enochsson, Lyckeby BTK)
2002 Sandra Johansson/Annelie Florin, Rönninge SK BF
        (Susanna Nilsson/Evelina Enochsson, Lyckeby BTK)
2003 Matilda Ekholm/Caroline Wersäll, Ängby SK
        (Marie Olsson/Nina Vakkila)
2004 Frida Johansson/Anna Nilsson, Råå BTK
        (Marie Olsson/Nina Vakkila)
2005 Marie Olsson/Frida Johansson, Trelleborgs BTK
        (Marie Persson/Emelie Aschan)


Damjuniorer 17 dubbel

1970 Lena Andersson/Ylva Guntsch, IFK Lund/Ljungby IF
        (Ann-Chr Hellman/Birgitta Olsson)
1971 Ann-Chr Hellman/Birgitta Olsson, Varbergs BTK/Wargöns SK
        (Catherine Engberg/Ylva Guntsch)
1972 Ann-Chr Hellman/Ann-Chr Johansson, Råå BTK/Varbergs BTK
        (Gunilla Lindström/Eva Strömvall)
1973 Ann-Christin Hellman/Gunilla Lindström, Varbergs BTK/Fridtuna IF
        (Kristina Andersson/Lena Berglund)
1974 Kristina Andersson/Marie Lindblad, Arlövs IK
        (Gunilla Lindström/Eva Strömvall)
1975 Marie Lindblad/Carina Olsson, Arlövs IK
        (Anneli Hernvall/Eva Strömvall)
1976 Gudrun Fogelberg/Gunilla Larsson, Arlövs IK/Långhyttans BTK
        (Annika Martinsson/Kristina Nilsson)
1977 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Trollhättans BTK/Arlövs IK
        (Birgitta Eriksson/Susanne Karlsson)
1978 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Trollhättans BTK/Varbergs BTK
        (Gudrun Fogelberg/Helen Lindvall)
1979 Helen Lindvall/Kristina Nilsson, Trollhättans BTK/Mörrums GoIS
        (Anita Jonsson/Menni Weizades)
1980 Helen Lindvall/Kristina Nilsson, Trollhättans BTK/Mörrums GoIS
        (Anita Jonsson/Menni Weizades)
1981 Pia Eliasson/Menni Weizades, Mölndals BTK
        (Gunnel Borgström/Anneli Johansson)
1982 Pia Eliasson/Menni Weizades, Mölndals BTK
        (Gunnel Borgström/Anneli Johansson)
1983 Gunnel Borgström/Anneli Johansson, Borlänge BTK
        (Annika Läth/Marie Svensson)
1984 Annika Läth/Marie Svensson, Rönninge SK
        (Gunnel Borgström/Ulrika Hansson)
1985 Camilla Andersson/Katarina Åmark, KFUM Kristianstad
        (Camilla Källmén/Lena Söderlund)
1986 Camilla Källmén/Lena Söderlund, IFK Gnesta
        (Lena Enochsson/Lotta Erlman)
1987 Nina Ebkar/Malin Lund, Mölndals BTK/BTK Linné
        (Kristina Rosenkvist/Ulrika Thoresson)
1988 Pernilla Pettersson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Pernilla Fredriksson/Heléne Gustafsson)
1989 Pernilla Pettersson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Pernilla Fredriksson/Heléne Gustafsson)
1990 Pernilla Pettersson/Åse Svensson, Halmstad BTK/Arlövs IK
        (Karin Björkryd/Yvonne Sjöberg)
1991 Jenny Jönsson/Marie Persson, Råå BTK/Eslövs AI
        (Christina Casserborg/Ann-Eva Pettersson)
1992 Sofia Johansson/Marie Persson, BTK Safir/Eslövs AI
        (Christina Casserborg/Ann-Eva Pettersson)
1993 Sofia Carlsson/Sofia Johansson, BTK Urnan/Gävle/BTK Safir
        (Elsa Ekman/Helena Johansson)
1994 Sofia Carlsson/Helena Johansson, Halmstad BTK/Varbergs BTK
        (Jessica Andersson/Josefin Andersson)
1995 Carina Jonsson/Susanne Jonsson, Öråns SK
        (Kinga Fijalkowska/Katarina Turegård)
1996 Susan Persson/Madeleine Stigar, Ängby SK
        (Linda Nordenberg, Norrköpings BTK/Kajsa Andersson, Tvååkers BTK)
1997 Jelena Gajic/Marie Sjögren, Gezeta BTK
        (Carina Jonsson/Susanne Jonsson, Öråns SK)
1998 Lotta Benjegård/Sandra Johansson, Varbergs BTK
        (Anna Magnusson, Ärtemarks IF/Nina Rydberg, Halmstad BTK)
1999 Matilda Ekholm/Sandra Johansson, Saab BTK
        (Marie Olsson, Gröstorps IF/Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
2000 Susanna Nilsson/Evelina Enochsson, Lyckeby BTK
        (Matilda Ekholm/Malin Kindgren, Saab BTK)
2006 Sara Rask/Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK
        (Felicia Falck/Madeleine Melcher)
2007 Malin Pettersson/Madeleine Englund, Spårvägens BTK
        (Pearl Lövgren/Cecilia Kei)
2008 Madeleine Englund/Malin Pettersson, Spårvägens BTK
        (Michelle Quach/Caroline Ädel)
2009 Malin Pettersson/Linn Sandström, Team Mälarenergi BTK/BTK Frej
        (Michelle Quach/Caroline Ädel)
2010 Clara Erlandsson/Michaela Karlsson, Ärtemarks IF
        (Josefin Lund/Stina Zetterström)
2011 Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK
        (Maria Engelson/Ellinor Bergström, Ängby SK)
2012 Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF
        (Linda Bergström/Stina Zetterström)
2013 Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK
        (Sannamari Bölenius/Emma Söderlund)
2014 Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK
        (Tilda Johansson/Alice Tolstoy)
2015 ?


Flickor 15 dubbel

1968 Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson, Varbergs BTK/Wargöns SK
        (Elisabeth Berensson/Ewy Loberg)
1969 Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson, Varbergs BTK/Wargöns SK
        (Catherine Engberg/Ylva Guntsch)
2006 Malin Pettersson/Ida Söderlund, Spårvägens BTK/Ulricehamns IF
        (Caroline Andersson/Johanna Trost)
2007 Ida Söderlund/Malin Pettersson, Ulricehamns IF/Spårvägens BTK
        (Beatrice Knutsson/Michelle Quach)
2008 Clara Erlandsson/Michaela Karlsson, Ärtemarks IF
        (Beatrice Knutsson/Jessica Stensby)
2009 Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK
        (Marlene Appelgren/Daniela Moskovits)
2010 Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK
        (Jessica Johnsson/Rebecka Åkesson)
2011 Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK
        (Sofia Malmsten/Alice Tolstoy)
2012 Tilda Johansson/Alice Tolstoy, BTK Frej/BTK Rekord
        (Emma Fitzgerald/Emma Johansson)
2013 Tilda Johansson/Linn Millbert, BTK Frej/Söderhamns UIF
2014 Filippa Bergand/Erika Fronth, Åsa IF/IFK Falköping BTK
         (Ellen Holmsten/Stina Källberg)
2015 ?


Flickor 14 dubbel

2006 Johanna Haraldsson/Caroline Olsson, Böksholms IF/Ljungby BTK
        (Rebecka Henriksson/Matilda Johansson)
2007 Josefin Lund/Marjan Safai, Ängby SK
        (Elin Jernbäcker/Sofia Egertz, Bele Barkarby IF
2008 Clara Erlandsson/Michaela Karlsson, Ärtemarks IF
        (Sofia Egertz/Daniela Moskovits)
2009 Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK
        (Jennifer Jonsson/Emma Sjögren)
2010 Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK
        (Jessica Johnsson/Rebecka Åkesson)
2011 Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping/Borlänge BTK
         (Julia Fredriksson/Agnes Kiirikki)
2012 Tilda Johansson/Linn Millbert, BTK Frej/Söderhamns UIF
        (Erika Fronth/Stina Källberg)
2013 Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK
        (Filippa Bergand/Clara Karlsson)
2014 Lisa Hafn/Hanna Kjellson, Spårvägens BTK/Lyckeby BTK
        (Sofie Andersson/Sara Sterne)
2015 ?


Flickor 12 dubbel

2006 Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF
        (Ellinor Bergström/Erika Winnhed)
2007 Karin Lundin/Emma Söderlund, Kungälvs BTK/Sjömarkens IF
        (Jennifer Jonsson/Emma Sjögren)
2008 Elin Binglöv/Emma Söderlund, Ljungsbro BTK/Åsa IF
        (Linda Bergström/Maria Engelson)
2009 Sofia Malmsten/Alice Tolstoy, BTK Rekord
        (Emelie Fitzgerald/Emma Johansson)
2010 Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK
        (Elin Ljungsberg/Linn Millbert)
2011 Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK
        (Linnea Andersson/Malin Nilsson)
2012 Filippa Bergand/Stina Källberg, Åsa IF/Borlänge BTK
        (Emma Lunman/Sandra Lunman)
2013 Lisa Hafn/Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
        (Maja Andersson/Kornelia Jönsson)
2014 Lisa Hafn/Hanna Kjellson, Spårvägens BTK/Lyckeby BTK
        (Fina Nygren/Matilda Sandlund)
2015 ?


Pojkar/Flickor mixed dubbel

1968 Dan Åkfors/Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK
        (Martin Luther/Ewy Loberg)
1969 Ingemar Wikström/Ann-Christin Hellman, Sölvesborgs BTK/Varbergs BTK
        (Åke Sundberg/Birigtta Olsson)

Uppdaterad: 03 MAR 2015 18:09 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info