Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2002-2014


9:e JSM 2014
Kungsbacka 9-11 maj

HERRJUNIORER 17
Final
Anders Eriksson, Söderhamns UIF-Anton Källberg, Söderhamns UIF 11–7, 11–1, 11–8, 11–6.
Semifinaler
Källberg-Carl Ahlander Johansson, Halmstad BTK 5–11, 12–10, 11–4, 11–13, 12–10, 11–7, Eriksson-Simon Berglund, Spårvägens BTK 5–11, 11–7, 11–8, 9–11, 11–5, 6–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Källberg-Elias Ranefur, Ängby SK 7–11, 9–11, 13–11, 11–9, 11–8, 11–9, Ahlander Johansson-Mathias Johansson, Västers BTK 11–7, 11–4, 11–9, 9–11, 11–2, Eriksson-Malte Möregårdh, BTK Rekord 14–16, 11–5, 8–11, 11–7, 8–11, 11–9, 11–5, Berglund-Adam Blomquist, Söderhamns UIF 11–7, 11–7, 14–12, 11–7.

DAMJUNIORER 17
Final
Tilda Johansson, Halmstad BTK-Erika Fronth, IFK Falköping BTK 11–8, 11–3, 11–8, 11–3.
Semifinaler
Johansson-Agnes Kiirikki, BTK Safir 11–3, 11–6, 11–8, 11–8, Fronth-Helena Zetterström, Spårvägens BTK 11–6, 11–6, 11–6, 11–9.
Kvartsfinaler
Johansson-Elin Ljungsberg, IFK Falköping BTK 11–9, 7–11, 11–5, 7–11, 11–6, 11–8, Kiirikki-Rebecca Karlsson, Kättillsmåla BTK 11–7, 10–12, 7–11, 11–9, 11–6, 11–9, Zetterström-Alice Tolstoy-BTK Rekord 5–11, 11–9, 11–9, 11–5, 11–9, Fronth-Malin Nilsson, Skurups BTK 11–4, 8–11, 11–8, 11–7, 11–9.

POJKAR 14
Final
Simon Söderlund, BTK Warta-Truls Möregårdh, Dänningelanda BTK 11–9, 11–5, 15–13, 11–9.
Semifinaler
Söderlund-Viggo Kippel, Spårvägens BTK 11–4, 11–7, 11–3, 11–4, Möregårdh-Viktor Gullbo, Köpings BTK 11–13, 11–6, 4–11, 11–9, 11–9, 12–10.
Kvartsfinaler
Söderlund-Jonathan Thimon, Spårvägens BTK 11–7, 11–5, 11–4, 10–12, 11–2, Kippel-Konrad Åmark, KFUM Kristianstad BTF 11–5, 11–8, 11–9, 13–11,
Gullbo-Martin Friis, Spårvägens BTK 11–6, 11–8. 11–3, 10–12, 5–11, 11–9, Möregårdh-Patrik Andersson, Uddevalla BTK 13–11, 4–11, 11–8, 11–13, 7–11, 11–5, 12–10.

FLICKOR 14
Final
Ellen Holmsten, Spårvägens BTK-Stina Källberg, Borlänge BTK 5–11, 12–10, 11–8, 11–7, 11–9.
Semifinaler
Källberg, Borlänge BTK-Kornelia Jönsson, Tomelilla AIS 11–8, 8–11, 11–4, 11–8, 11–5, Holmsten-Filippa Bergand Bergand, Åsa IF 11–5, 5–11, 12–10, 11–7, 11–8.
Kvartsfinaler
Källberg-Hanna Kjellson, Lyckeby BTK 11–4, 11–6, 11–5, 11–6, Jönsson-Wilma Björn, Falkenbergs BTK 11–5, 8–11, 11–5, 13–11, 11–7, Bergand-Tova Zarins, Köpings BTK 11–6, 11–5, 11–4, 11–7, Holmsten-Alma Rööse, Arvika BTK 12–10, 11–5, 11–7, 9–11, 11–5.

HERRJUNIORER 17 DUBBEL
Final
Anders Eriksson/Anton Källberg, Söderhamns UIF-Simon Berglund/Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11–7, 11–8, 11–5.
Semifinaler
Eriksson/Källberg-David Blomberg/Malte Möregårdh, BTK Rekord/Eslövs AI BTK 11–7, 11–8, 12–10, Berglund/Omid Khoshbakht-Carl Ahlander Johansson/Elias Ranefur, Halmstad BTK/Ängby SK 11–8, 14–16, 11–7, 11–9.

DAMJUNIORER 17 DUBBEL
Final
Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK-Tilda Johansson/Alice Tolstoy, Halmstad BTK/BTK Rekord 11–7, 13–11, 10–12, 11–6.
Semifinaler
Holmsten/Källberg-Rebecca Karlsson/ Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK 11–6, 11–3, 11–9, Johansson/Tolstory-Filippa Bergand/Clara Carlsson, Åsa IF 7–11, 11–9, 11–3, 10–12, 11–1.

POJKAR 14 DUBBEL
Final
Viktor Gullbo/Simon Söderlund, Köpings BTK/BTK Warta-Truls Möregårdh/Melker Nilsson, Dänningelanda BTK/Sjöbo BTK 11–6, 11–3, 11–6.
Semifinaler
Gullbo/Söderlund-Martin Friis/Jonathan Thimon, Spårvägens BTK 5–11, 9–11, 11–4, 11–8, 11–8, Möregårdh/Nilsson-Vilmer Georgsson/Lukas Kopriwa, Spårvägens BTK 11–6, 8–11, 11–9, 12–10.

FLICKOR 14 DUBBEL
Final
Lisa Hafn/Hanna Kjellson, Spårvägens BTK/Lyckeby BTK-Sofie Andersson/Sara Sterne, IFK Lund/Falkenbergs BTK 12–10, 11–8, 14–12.
Semifinaler
Andersson/Sterne-Elin G Snygg/Kornelia Jönsson/Halmstad BTK/Tomelilla AIS 11–7, 8–11, 12–10, 15–13, Hafn/Kjellson-Maja Andersson/Wilma Björn, Falkenbergs BTK 8–11, 11–3, 11–9, 7–11, 11–9.

9:e USM 2014
Falkenberg 25-27 april 2014

POJKAR 15
Final
Adam Blomquist, Söderhamns UIF-Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11–8, 11–9, 6–11, 11–7, 7–11, 10–12, 11–8.
Semifinaler
Khoshbakht-Melker Nilsson, Sjöbo BTK 11–5, 11–4, 11–8, 11–6, Blomquist-Simon Söderlund, BTK Warta 11–8, 11–9, 11–5, 11–9.
Kvartsfinaler
Khoshbakht-Anders Hjort, Söderhamn SUIF 11–8, 11–6, 11–3, 13–11, Nilsson-Lukas Kopriwa, Spårvägens BTK 7–11, 6–11, 11–9, 18–16, 11–5, 10–12, 11–9, Söderlund-Viktor Gullbo, Köpings BTK 11–9, 9–11, 11–9, 10–12, 11–6, 4–11, 11–9, Bloimquist-Viktor Georgsson, Spårvägens BTK 11–9, 12–10, 11–8, 11–9.

FLICKOR 15
Final
Stina Källberg, Borlänge BTK-Filippa Bergand, Åsa IF 11–9, 11–9, 13–11, 11–6.
Semifinaler
Källberg-Erika Fronth, IFK Falköping BTK 11–5, 11–8, 12–10, 12–14, 11–8, Bergand-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–9, 11–4, 12–10, 11–13, 3–11, 11–7.
Kvartsfinaler
Källberg-Kornelia Jönsson, Tomelilla AIS 11–4, 11–4, 11–1, 11–7, Fronth-Maja Andersson, Falkenbergs BTK 9–11, 11–6, 11–3, 11–3, 11–6, Bergand-Emma Nilsson, Carlshamns BTK 11–9, 11–6, 11–8, 11–5, Holmsten-Malin Nilsson, Skurups BTK 8–11, 13–11, 11–3, 11–7, 11–3.

POJKAR 12
Final
Martin Friis, Spårvägens BTK-Truls Möregårdh, Dänningelanda BTK 10–12, 11–7, 5–11, 11–8, 12–10, 12–10.
Semifinaler
Möregårdh-Jonathan Thimon, Spårvägens BTK 9–11, 11–7, 11–8, 11–4, 11–9, Friis-Jonatan McDonald, Norrtulls SK 11–9, 11–7, 11–9, 10–12, 5–11, 11–9.
Kvartsfinaler
Möregårdh-Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK 12–10, 11–4, 11–8, 16–14, Thimon-Alexander Printz, Ängby SK 9–11, 11–7, 11–8, 11–4, 11–9, McDonald-Simon Hansson, Åsa IF 11–7, 11–13, 11–1, 11–2, 11–9, Friis-Edward Wesshagen, Norrtulls SK 11–4, 11–9, 11–9, 11–3.

FLICKOR 12
Final
Hanna Kjellson, Lyckeby BTK-Alma Rööse, Arvika BTK 13–11, 11–2, 11–6, 11–7.
Semifinaler
Kjellson-Lisa Hafn, Spårvägens BTK 11–4, 11–6, 11–5, 11–5, Rööse-Matilda Sandlund, Umeå BTK 11–8, 12–10, 8–11, 11–6, 11-4.
Kvartsfinaler
Kjellson-Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA 11–7, 11–8, 11–0, 11–7, Hafn-Jennie Edvinsson, Halmstad BTK 9–11, 11–3, 11–5, 9–11, 12–10, 11–2, Rööse-Indra Andersson, Vaggeryds BTK 11–6, 11–3, 11–6, 11–3, Sandlund-Vera Kippel, Spårvägens BTK 11–1, 11–2, 11–5, 11–6.

POJKAR 15 DUBBEL
Final
Vilmer Georgsson/Omid Khoshbakht, Spå̊rvägens BTK-Filip Karlsson/Per Sandström, Stratos Enköping BTK/Skellefteå AIK 11–8, 11–7, 11–9.
Semifinaler
Georgsson/Khoshbakht-Viktor Gullbo/Simon Söderlund, Köpings BTK/BTK Warta 12–14, 11–8, 8–11, 11–8, 11–8, Karlsson/Sandström-Philip Song/Theodore Wadsten, KFUM Stocksund IA/ 11–3, 11–5, 11–8.

FLICKOR 15 DUBBEL
Final
Filippa Bergand/Erika Fronth, Åsa IF/IFK Falköping BTK-Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK 9–11, 11–6, 12–10, 9–11, 11–8.
Semifinaler
Holmsten/Källberg-Elin G Snygg/Malin Nilsson, Halmstad BTK/Skurups BTK 11–6, 11–8, 7–11, 11–6, Bergand/Fronth-Moa Johansson/Malin Kindgren, Munkedals BTK/Torslanda IK 11–6, 11–0, 13–11.

POJKAR 12 DUBBEL
Final
Martin Friis/Jonathan Thimon, Spårvägens BTK-Jonatan McDonald/Truls Möregårdh, Norrtulls SK/Dänningerlanda BTK 11–8, 11–13, 11–7, 4–11 , 11–5.

FLICKOR 12 DUBBEL
Final
Lisa Hafn/Hanna Kjellson, Spårvägens BTK/Lyckeby BTK-Fina Nygren/Matilda Sandlund, Umeå BTK 11–8, 11–7, 11–3.

8:e JSM 2013
Varberg 10-12 maj

HERRJUNIORER

Final
Alexander Franzén, Falkenbergs BTK-Carl-Ahlander Johansson, Halmstad BTK 11–4, 11–9, 11–7, 6–11, 6–11, 11–9
Semifinaler
Franzén-Anders Eriksson, Söderhamns UIF 11–5, 11–7, 8–11, 11–8, 11–6
Ahlander-Johansson-Anton Källberg, Söderhamns UIF 12–14, 6–11, 11–3, 11–4, 12–14, 11–9, 15–13

DAMJUNIORER
Final
Maria Engelson, Ängby SK-Tilda Johansson, BTK Frej 15–13, 11–8, 11–4, 11–4
Semifinaler
Johansson-Linda Bergström, Ängby SK 11–2, 12–10, 5–11, 6–11, 12–10, 4–11, 12–10
Engelson-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 9–11, 4–11, 11–3, 8–11, 11–5, 11–9, 11–9

POJKAR 14
Final
Adam Blomquist, Söderhamns UIF-Simon Söderlund, BTK Warta 11–7, 11–5, 9–11, 11–6, 9–11, 7–11, 11–7
Semifinaler
Blomquist-Patrik Andersson, Uddevalla BTK 11–8, 11–3, 11–8, 11–5
Söderlund-Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11–9, 3–11, 5–11, 11–8, 11–8, 11–7

FLICKOR 14
Final
Ellen Holmsten, Spårvägens BTK-Stina Källberg, Borlänge BTK 4–11, 14–12, 11–8, 8–11, 9–11, 12–10, 11–5
Semifinaler
Holmsten-Erika Fronth, IFK Falköping BTK 8–11, 11–5, 12–10, 11–5, 7–11, 8–11, 11–9
Källberg-Filippa Bergand, Åsa IF 11–6, 11–8, 11–19, 12–10

HERRJUNIORER DUBBEL
Final
Alexander Franzén/Henrik Magnusson, Falkenbergs BTK/Askims BTK-Viktor Görman/Ulrik Jophannesson, BTK Rekord 11–6, 3–11, 11–7, 12–14, 12–10.
Semifinaler
Franzén/Magnusson-Henrik Johansson/Malte Möregårdh, Växjö PK/BTK Frej 6–11, 3–11, 11–7, 11–8, 11–9, Görman/Johannesson-Simon Berglund/Benny Feng, Spårvägens BTK 11–7, 12–10, 9–11, 12–10.

DAMJUNIORER DUBBEL
Final
Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK-Sannamari Bölenius/Emma Söderlund, Spårvägens BTK/Sjömarkens BTK 11–6, 11–7, 11–8
.
Semifinaler
Bergström/Engelson-Tilda Johansson/Alice Tolstoy, BTK Frej 6–11, 11–3, 13–11, 9–11, 11–8, Bölenius/Söderlund-Anette Lundh/Helena Zetterström, Ängby SK 12–10, 14–12, 11–8.


POJKAR 14 DUBBEL
Final
Adam Blomquist/Anton Hjort, Söderhamns UIF-Vilmer Georgsson/Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 13–11, 8–11, 9–11, 11–9, 11–6.

Semifinaler
Blomquist/Hjort-Patrik Andersson/Viktor Gullbo, Uddevalla BTK/Köpings BTK 11–7, 7–11, 11–9, 16–14, Georgsson/Khoshbakht-Simon Söderlund/Christoffer Åhman, BTK Warta/Herrljunga BTK 11–7, 14–12, 11–7.

FLICKOR 14 DUBBEL
Final
Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK-Filippa Bergand/Clara Karlsson, Åsa IF 11–8, 11–5, 6–11, 11–7
 .
Semifinaler
Fronth/Källberg-Maja Andersson/Wilma Björn, Falkenbergs BTK 11–8, 11–7, 11–8, Bergand/Karlsson-Ellen Holmsten/Malin Nilsson, Spårvägens BTK/Skurups BTK 9–11, 11–8, 8–11, 11–9, 11–4.

8:e USM 2013

Helsingborg 19-21 april 2013

POJKAR 15
Final
Anton Källberg, Söderhamns UIF-Adam Blomquist, Söderhamns UIF 11–9, 11–9, 3–11, 11–8, 13–11
Semifinaler
Källberg-Malte Möregårdh, BTK Frej 5–11, 5–11, 12–10, 12–10, 12–10, 8–11, 11–7
Blomquist-Simon Berglund, Spårvägens BTK 11–6, 11–8, 7–11, 11–9, 6–11, 5–11, 11–7
Kvartsfinaler
Källberg-Simon Söderlund, BTK Warta 11–8, 13–11, 11–5, 11–6
Möregårdh-Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11–6, 7–11, 11–2, 11–7, 11–5
Blomquist-Hannes Iwarsson, Ängby SK 11–7, 16–14, 11–6, 11–5
Berglund-Oscar Perman, Carlstads BTK 11–9, 11–8, 4–11, 12–10, 11–3
Åttondelsfinaler
Källberg-Talb Sisic, Lyckeby BTK 12–10, 11–2, 11–5, 11–5
Söderlund-Emil Bergström, Falkenbergs BTK 11–8, 11–2, 11–3, 11–7
Khoshbakht-Viktor Gullbo, Köpings BTK 11–5, 11–7, 12–10, 10–12, 11–7
Möregårdh-Anton Hjort, Söderhamns UIF 11–7, 11–9, 9–11, 11–4, 11–4
Blomquist-Johan Barius, Eskilstuna BTK 14–12, 11–1, 11–8, 10–12, 11–6
Iwarsson-Filip Karlsson, Stratos Enköping BTK 5–11, 9–11, 11–8, 11–8, 11–5, 11–9
Perman-Elias Sibelius, Falkenbergs BTK 7–11, 11–5, 11–7, 6–11, 11–9, 11–6
Berglund-Konrad Åmark, KFUM Kristianstad BTF 11–7, 11–2, 11–6, 7–11, 11–7

FLICKOR 15
Final
Tilda Johansson, BTK Frej-Filippa Bergand, Åsa IF 10–12, 7–11, 11–4, 11–2, 11–6, 11–9
Semifinaler
Johansson-Anette Lundh, Ängby SK 11–6, 11–9, 11–7, 12–14, 11–6
Bergand-Linn Millbert, Söderhamns UIF 0–11, 11–5, 11–9, 8–11, 11–9, 6–11, 12–10
Kvartsfinaler
Johansson-Malin Nilsson, Skurups BTK 11–6, 11–5, 11–4, 9–11, 11–3
Lundh-Elin Ljungsberg, IFK Falköping BTK 11–9, 11–8, 10–12, 5–11, 9–11, 11–2, 11–7
Bergand-Emelie Svensson, Falkenbergs BTK 11–3, 7–11, 13–11, 11–8, 11–9
Millbert-Erika Fronth, IFK Falköping BTK 11–7, 11–3, 6–11, 9–11, 14–12, 11–6

POJKAR 12
Final
Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK-Melker Nilsson, Sjöbo BTK 9–11, 11–4, 12–10, 11–8, 11–8
Semifinaler
Georgsson-William Apelqvist, Ängby SK 11–7, 11–3, 11–6, 12–10
Nilsson-Gustav Ahrn, Böksholms IF 11–5, 11–6, 11–6, 12–10
Kvartsfinaler
Georgsson-Jesper Källberg, Falu BTK 11–9, 11–9, 11–7, 11–5
Apelqvist-Martin Friis, KFUM Stocksund IA 8–11, 11–4, 11–5, 8–11, 4–11, 11–7, 13–11
Nilsson-Gustav Renman, KFUM Stocksund IA 8–11, 11–7, 6–11, 11–3, 11–8, 11–3
Ahrn-Erik Hogenäs, Tyresö BTK 11–6, 11–9, 11–5, 11–6

FLICKOR 12
Final
Stina Källberg, Borlänge-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–8, 12–10, 11–7, 14–12
Semifinaler
Källberg-Hanna Kjellson, Lyckeby BTK 11–4, 11–6, 11–5, 11–7
Holmsten-Maja Andersson, Falkenbergs BTK 7–11, 11–6, 11–5, 11–4, 11–8
Kvartsfinaler
Källberg-Kornelia Jönsson, Tomelilla AIS 11–5, 11–4, 11–3, 11–5
Kjellson-Lisa Hafn, Spårvägens BTK 11–2, 11–9, 4–11, 11–8, 11–5
Andersson-Mathilda Sandlund, Umeå BTK 9–11, 11–7, 11–6, 11–8, 11–7
Holmsten-Hanna Hörnlund, Vindelälvens BTK 11–3, 11–8, 11–9, 11–7

POJKAR 15 DUBBEL
Final
Adam Blomquist/Anton Källberg, Söderhamns UIF-Simon Berglund/Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11–5, 11–6, 13–11.
Semifinaler
Blomquist/Källberg-Johan Hesselgren/Hannes Iwarsson, Ängby SK 10–12, 11–4, 13–11, 11–9, Berglund/Khoshbakht-Malte Möregårdh/Oscar Perman, BTK Frej/Carlstads BTK 11–8, 11–5, 11–3.
Kvartsfinaler
Blomquist/Källberg-Filip Karlsson/Per Sandström, Stratos Enköping BTK/Skellefteå AIK BTF 11–2, 11–5, 11–7, Hesselgren/Iwarsson-Anton Bölenius/Mohammed Nur Suheib, Spårvägens BTK 11–5, 9–11, 4–11, 11–6, 11–8, Möregårdh/Perman-Joakim Fornesten-Lind/Linus Hafn, Spårvägens BTK 11–7, 14–12, 11–7, Berglund/Khoshbakht-Patrik Andersson/Arvid Ohlsén-Svensson, Uddevalla BTK/Kristinehamns BTF 11–3, 11–4, 11–8.

FLICKOR 15 DUBBEL
Final
Tilda Johansson/Linn Millbert, BTK Frej/Söderhamns UIF-Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK 15–13, 11–7, 7–11, 6–11, 11–9.
Semifinaler
Fronth/Källberg-Elin Ljungsberg/Malin Nilsson, IFK Falköping BTK/Skurups BTK 11–4, 11–7, 12–10, Johansson/Millbert-Filippa Bergand/Clara Karlsson, Åsa IF 11–7, 11–9, 11–8.
Kvartsfinaler
Fronth/Källberg-Hedda Egerlid/Anette Lund, Faggemåla BTK/Ängby SK 11–7, 11–7, 11–13, 11–6, Ljungsberg/Nilsson-Madelene Björding/Emelie Svensson, Falkenbergs BTK 11–7, 11–7, 11–8, Bergand/Karlsson-Cornelia Andersson/Jenny Luo, IFK Österåkers BTK 5–11, 13–15, 11–9, 11–8, 11–3, Johansson/Millbert-Julia Eriksson/Lina Olofsson, Linköpings PK/Visby IF Gute BTK 11–5, 11–3, 12–10.

POJKAR 12 DUBBEL
Final
Vilmer Georgsson/Daniel Nordström, Spårvägens BTK-Robert Klingspor-Mattsson/Edward Wesshagen, Norrtulls SK 11–6, 12–10, 11–9.
Semifinaler
Georgsson/Nordström-Fabian Colliander/Fred Enegård Hall, Spårvägens BTK 11–5, 11–6, 11–7, Klingspor-Mattsson/Wesshagen-William Apelqvist/Oskar Danielsson, Ängby SK 11–5, 11–6, 4–11, 11–9.
Kvartsfinaler
Georgsson/Nordström-Filip Ericsson/Benjamin Ljungberg, Falkenbergs BTK/Malmö IF 11–6, 11–6, 11–13, 11–4, Colliander/Enegård Hall-Jacob Dillström/Jonatan McDonald, Järfälla BTF/Norrtulls SK 11–9, 12–10, 11–7, Klingspor-Mattsson/Wesshagen-Martin Friis/John Lund, KFUM Stocksund IA 11–9, 11–6, 11–8, Apelqvist/Danielsson-Hugo Sacilotto/Johannes Sterneby, Spårvägens BTK 12–10, 11–5, 11–9.

FLICKOR 12 DUBBEL
Final
Lisa Hafn/Ellen Holmsten, Spårvägens BTK-Maja Andersson/Kornelia Jönsson, Falkenbergs BTK/Tomelilla AIS 11–8, 11–7, 9–11, 7–11, 11–8.
Semifinaler
Hafn/Holmsten-Linn Bernhardsson/Hanna Kjellson, Lyckeby BTK 11–3, 11–9, 5–11, 11–8, Andersson/Jönsson-Hanna Hörnlund/Mathilda Sandlund, Vindelälvens BTK/Umeå BTK 11–8, 12–10, 6–11, 10–12, 13–11.
Kvartsfinaler
Hafn/Holmsten-Jennie Edvinsson/Mathilda Löwgren, Halmstad BTK/BTK Serve 7–11, 11–5, 11–6, 11–6, Bernhardsson/Kjellson-Julia Högman/Alice Nilsson, Bälinge IF/Levide IF 11–9, 11–4, 12–10, Hörnlund/Sandlund-Wilma Berglund/Hedvig Leijonhielm, Spårvägens BTK 8–11, 7–11, 11–9, 11–5, 11–4, Andersson/Jönsson-Ida Ekenberg/Ida Karlsson, Ljungby BTK/BTK Rekord 11–7, 11–9, 11–9.

7:e Junior-SM 2012
Kävlinge 18-20 maj

HERRJUNORER 17

Final
Hampus Söderlund, Falkenbergs BTK-Viktor Görman, BTK Rekord 11–5, 11–8, 11–5, 11–8.
Semifinaler
Söderlund-Jimmy Jin, Söderhamns UIF 11–2, 12–10, 11–5, 11–5, Görman-Johan Hagberg, Tibble-Kungsängen BTK 11–6, 11–5, 10–12, 12–10, 11–4.
Kvartsfinaler
Söderlund-Benny Feng, Spårvägens BTK 11–7, 11–6, 11–3, 11–4, Jin-Elias Ranefur, Ängby SK 13–11, 11–7, 11–9, 9–11, 11–7, Hagberg-Jonas Stener, Ängby SK 11–4, 5–11, 5–11, 11–7, 8–11, 11–7, 11–7, Görman-Erik Strid, Söderhamns UIF 7–11, 11–6, 11–4, 11–6, 11–7.

DAMJUNORER 17
Final
Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 8–11, 3–11, 7–11, 11–6, 11–8, 11–9, 11–8.
Semifinaler
Bölenius-Linda Bergström, Ängby SK 4–11, 12–10, 11–8, 11–9, 11–9, Jonsson-Maria Engelson, Ängby SK 11–6, 11–8, 7–11, 10–12, 11–4, 7–11, 13–11.
Kvartsfinaler
Bergström-Lisa Rydén, Dänningelanda BTK 11–3, 12–10, 11–9, 13–11, Bölenius-Stina Zetterström, Ängby SK 7–11, 11–5, 11–8, 11–9, 11–9, Engelson-Emelie Fitzgerald, Ås IF 10–12, 11–7, 11–3, 7–11, 11–8, 11–5, Jonsson-Alexandra Sandhén, Dänningelanda BTK 14–12, 11–6, 7–11, 11–2, 11–1.

POJKAR 14
Final
Simon Berglund, Spårvägens BTK-Anton Källberg, Borlänge BTK 2–11, 12–10, 11–7, 4–11, 11–13, 11–5, 11–3.
Semifinaler
Berglund-Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK 11–7, 11–5, 11–9, 11–6, Källberg-Malte Möregårdh, BTK Frej 11–7, 11–4, 11–4, 8–11, 14–16, 5–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Berglund-Adam Blomquist, Söderhamns UIF 11–6, 13–11, 11–8, 11–13, 9–11, 9–11, 11–9, Georgsson-Oscar Perman, Carlstads BTK 11–6, 5–11, 9–11, 11–6, 11–9, 11–6, Möregårdh-Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11–8, 6–11, 11–9, 15–13, 2–11, 4–11, 12–10, Källberg-Taib Sisic, Lyckeby BTK 11–4, 11–0, 11–5, 11–7.

FLICKOR 14
Final
Tilda Johansson, BTK Frej-Christina Källberg, Borlänge BTK 11–7, 6–11, 11–8, 11–4, 11–8.
Semifinaler
Johansson-Jenny Luo, IFK Österåkers BTK 11–6, 11–8, 11–3, 11–3, Källberg-Filippa Bergand, Åsa IF 11–8, 6–11, 14–12, 11–6, 11–8.
Kvartsfinaler
Johansson-Linn Millbert, Söderhamns UIF 11–2, 9–11, 11–6, 11–8, 11–3, Luo-Emelie Svensson, Falkenbergs BTK 7–11, 11–4, 11–6, 11–6, 11–8, Bergand-Julia Fredriksson, Lysekils PK 11–9, 11–7, 9–11, 11–8, 11–4, Källberg-Madeleine Björding, Falkenbergs BTK 11–3, 11–9, 11–4, 6–11, 11–5.

HERRJUNORER 17 DUBBEL
Final
Patrik Nyberg/Hampus Söderlund, Åsa IF/Falkenbergs BTK-Johan hagberg/Victor Swahn, Tibble-Kungsängen BTK/Spårvägens BTK 16–14, 12–10, 14–12.

DAMJUNORER 17 DUBBEL
Final
Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF-Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK 11–4, 11–7, 11–8.

POJKAR 14 DUBBEL
Final
Simon Berglund/Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK-Anton Källberg/Malte Möregårdh, Borlänge BTK/BTK Frej 7–11, 11–7, 11–9, 11–5.

FLICKOR 14 DUBBEL
Final
Tilda Johansson/Linn Millbert, BTK Frej/Söderhamns UIF-Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK 13–11, 11–8, 11–8.

7:e Ungdoms-SM 2012
Halmstad 13-15 april 2012

POJKAR 15
Final
Anders Eriksson, BTK Linné-Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné 11–6, 8–11, 5–11, 11–7, 6–11, 11–9, 12–10.
Semifinaler
Ahlander-Johansson-Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK 11–8, 12–14, 11–6, 11–7, 11–4, Eriksson-Simon Berglund, Spårvägens BTK 11–9, 11–8, 7–11, 11–5, 11–7.

FLICKOR 15
Final
Tilda Johansson, BTK Frej-Alice Tolstoy, BTK Rekord 8–11, 11–9, 11–4, 4–11, 11–7, 11–8.
Semifinaler
Johansson-Agnes Kiirikki, Kristinehamns BTF 11–8, 11–2, 11–2, 11–6, Tolstoy-Erika Fronth, IFK Falköping BTK 11–13, 11–5, 11–5, 11–9, 11–6.

POJKAR 12
Final
Simon Söderlund, Mariedals IK-Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK 11–13, 11–6, 7–11, 11–9, 6–11, 11–7, 11–9.
Semifinaler
Söderlund-Viggo Kippel, Spårvägens BTK 5–11, 11–3, 11–8, 11–6, 11–8, Georgsson-Konrad Åmark, KFUM Kristianstad 11–5, 11–6, 11–8, 11–7.

FLICKOR 12
Final
Stina Källberg, Borlänge BTK-Filippa Bergand, Åsa IF 12–10, 4–11, 5–11, 11–9, 3–11, 13–11, 11–6.
Semifinaler
Källberg-Wilma Björn, Falkenbergs BTK 12–10, 8–11, 11–2, 11–9, 10–12, 11–5, Bergand- Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 12–10, 12–10, 8–11, 5–11, 10–12, 11–4, 11–9.

POJKAR 15 DUBBEL
Final
Carl Ahlander-Johansson/Anton Källberg, BTK Linné/Borlänge BTK-Simon Berglund/Benny Feng, Spårvägens BTK 11–5, 17–15, 11–5.
Semifinaler
Ahlander-Johansson/Källberg-David Blomberg/Oscar Perman, Eslövs AI/Carlstads BTK 11–2, 12–10, 11–4, Berglund/Feng-Viktor Alm/Anders Eriksson, BTK Linné 11–5, 11–8, 11–4.

FLICKOR 15 DUBBEL
Final
Tilda Johansson/Alice Tolstoy, BTK Frej/BTK Rekord-Emma Fitzgerald/Emma Johansson, Ås IF 7–11, 9–11, 11–4, 11–5, 11–6.
Semifinaler
Fitzgerald/Emma Johansson-Sofia Erkheikki/Sofia Malmsten, BTK Rekord 11–5, 12–10, 13–11, Tilda Johansson/Tolstoy-Anette Lundh/Helena Zetterström, Ängby SK 11–7, 14–12, 13–11.

POJKAR 12 DUBBEL
Final
Vilmer Georgsson/Viggo Kippel, Spårvägens BTK-Simon Söderlund/Konrad Åmark, Mariedals IK/KFUM Kristianstad 15–13, 6–11, 11–8, 11–2.
Semifinaler
Georgsson/Kippel-Viktor Gullbo/Melker Nilsson, Köpings BTK/Sjöbo BTK 12–10, 10–12, 13–15, 11–6, 11–6, Söderlund/Åmark-William Apelqvist/William Olivius, Ängby SK 11–8, 9–11, 11–4, 11–4.

FLICKOR 12 DUBBEL
Final
Filippa Bergand/Stina Källberg, Åsa IF/Borlänge BTK-Emma Lunman/Sandra Lunman, Lindome BTK 11–1, 11–4, 11–8.
Semifinaler
Bergand/Källberg-Nina Neij/Elin G Snygg, Halmstad BTK 11–6, 11–9, 9–11, 11–3, Lunman/Lunman-Lisa Hafn/Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–6, 11–8, 6–11, 11–8.

Junior-SM 2011
Karlstad 13-15 maj

HERRJUNORER 17
Final

Anthony Tran, Spårvägens BTK-Viktor Görman, BTK Rekord 11–6, 6–11, 11–9, 11–6, 12–10.
Semifinaler
Görman-Viktor Fredriksson, Eslövs AI 11–7, 7–11, 3–11, 11–5, 11–8, 7–11, 11–7, Tran-Jimmy Jin, Söderhamns UIF 3–11, 11–9, 10–12, 11–4, 11–6, 11–7.
Kvartsfinaler
Fredriksson-Carl Åkerlind, Ängby SK 11–6, 11–4, 11–6, 11–3, Görman-Adam Andersson, Eslövs AI 9–11, 11–4, 7–11, 11–8, 11–8, 2–11, 11–8, Tran-Henrik Ahlman, Eslövs AI 10–12, 5–11, 11–5, 11–7, 9–11, 11–8, 11–2, Jin-Kim Nilsson, KFUM Kristianstad 11–2, 11–6, 6–11, 11–9, 11–5.

DAMJUNIORER 17
Final

Linda Bergström, Ängby SK-Michaela Karlsson, Ljungby BTK 11–7, 12–10, 11–13, 11–9, 11–8.
Semifinaler
Karlsson-Lisa Rydén, Dänningelanda BTK 11–4, 5–11, 11–6, 11–7, 11–9, Bergström-Stina Zetterström, Ängby SK 13–11, 11–4, 7–11, 11–6, 11–3.
Kvartsfinaler
Karlsson-Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 7–11, 17–15, 7–11, 12–10, 8–11, 11–7, 11–9, Rydén-Emma Johansson, BTK Rekord 8–11, 12–10, 11–8, 11–6, 11–9, Bergström-Marlene Appelgren, Spårvägens BTK 12–14, 11–7, 11–9, 12–10, 11–9, Zetterström-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 11–9, 10–12, 11–5, 10–12, 11–7, 11–8.

POJKAR 14
Final

Benny Feng, Spårvägens BTK-Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné 4–11, 11–7, 11–7, 8–11, 11–9, 11–5.
Semifinaler
Ahlander-Johansson-Simon Berglund, Spårvägens BTK 7–11, 11–5, 11–8, 12–10, 11–6, Feng-Anders Eriksson, BTK Linné 11–6, 11–9, 11–0, 6–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Ahlander-Johansson-Malte Möregårdh, BTK Frej 11–2, 11–9, 13–11, 11–7, Berglund-Marcus Olovsson, BTK Linné 8–11, 9–11, 11–8, 11–5, 11–5, 13–11, Eriksson-Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK 12–10, 11–5, 9–11, 11–5, 11–4, Feng-Martin Eriksson, Eslövs AI 11–5, 11–3, 8–11, 11–7, 6–11, 14–12.

FLICKOR 14
Final

Tilda Johansson, BTK Frej-Helena Zetterström, Ängby SK 11–7, 11–5, 11–8, 8–11, 4–11, 7–11, 11–9.
Semifinaler
Tilda Johansson, BTK Frej-Emelie Fitzgerald, Ås IF 8–11, 11–3, 12–10, 11–6, 12–10, Zetterström-Emma Johansson, Öråns SK 8–11, 4–11, 12–10, 9–11, 14–12, 11–3, 11–9.
Kvartsfinaler
Tilda Johansson-Anette Lundh, Ängby SK 11–5, 11–6, 11–6, 11–8, Fitzgerald-Linn Millbert, Söderhamns UIF 2–11, 15–13, 11–4, 11–9, 2–11, 12–10, Zetterström-Agnes Kiirikki, Kristinehamns BTF 6–11, 11–9, 11–5, 11–4, 11–4, Emma Johansson-Alice Tolstoy, BTK Rekord 5–11, 8–11, 11–6, 11–6, 11–9, 7–11, 11–8.

HERRJUNIORER 17 DUBBEL
Final

Henrik Ahlman/Adam Andersson, Eslövs AI-Alexander Franzén/Jimmy Jin, Halmstad BTK/Söderhamns UIF 11–8, 11–6, 5–11, 11–9.
Semifinaler
Ahlman/Andersson-Pontus Johansson/Anthony Tran, Ovansiljans BTK/Spårvägens BTK 11–8, 11–8, 12–10, Franzén/Jin-Vanja Arsenovic/Martin Cederlöf, BTK Safir 11–9, 9–11, 7–11, 11–9, 11–4.

DAMJUNIORER 17 DUBBEL
Final

Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK-Maria Engelson/Ellinor Bergström, Ängby SK 11–8, 11–8, 12–10.
Semifinaler
Linda Bergström/Stina Zetterström-Emmie Danielsson/Lisa Rydén, Dänningelanda BTK 11–5, 11–5, 11–1, Engelson/Ellinor Bergström-Michaela Karlsson/Felicia Olsson, Ljungby BTK/IK Juno 11–5, 13–11, 11–9.

POJKAR 14 DUBBEL
Final

Carl Ahlander-Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné-Anton Källberg/Elias Ranefur, Borlänge BTK/Ängby SK 11–8, 9–11, 11–8, 11–4.
Semifinaler
Ahlander-Johansson/Olovsson-Simon Berglund/Benny Feng, Spårvägens BTK 9–11, 11–1, 11–6, 11–6, Källberg/Ranefur-Anders Eriksson/Alfred Lindblad, BTK Linné/Stratos Enköping BTK 2–11, 5–11, 11–8, 11–5, 11–5.

FLICKOR 14 DUBBEL
Final

Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping/Borlänge BTK-Julia Fredriksson/Agnes Kiirikki, Vaggeryds BTK/Kristinehamns BTF 11–9, 11–6, 13–11.
Semifinaler
Fronth/Källberg-Rebecca Karlsson/Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK 11–4, 11–7, 11–3, Fredriksson/Kiirikki-Emelie Fitzgerald/Emma Johansson, Ås IF/Öråns SK 7–11, 12–10, 6–11, 11–6, 11–9.

Ungdoms-SM 2011
Varberg 16-17 april 2011

POJKAR 15
Final
Kim Nilsson, KFUM Kristianstad-Alexander Franzén, Halmstad BTK 11–7, 11–7, 11–5, 10–12, 11–5.
Semifinaler
Franzén-Viktor Görman, BTK Rekord 5–11, 11–8, 13–11, 11–9, 9–11, 12–10, Nilsson, KFUM Kristianstad-Carl Ahlander Johansson, BTK Linné 11–9, 5–11, 11–4, 11–7, 4–11, 6–11, 15–13.
Kvartsfinaler
Franzén-Anders Eriksson, BTK Linné 11–7, 11–5, 11–6, 11–8, Görman-Alexander Lundh, BTK Frej 12–10, 3–11, 11–7, 11–5, 11–4, Nilsson-Anton Källberg, Borlänge BTK 11–8, 11–3, 11–6, 7–11, 11–6, Ahlander Johansson-Wilhelm Kindblad, Lyckeby BTK 14–12, 13–11, 11–13, 11–9, 11–7.

FLICKOR 15
Final
Linda Bergström, Ängby SK-Maria Engelson, Ängby SK 11–8, 10–12, 15–13, 7–11, 8–11, 11–7, 11–5.
Semifinaler
Engelson-Tilda Johansson, BTK Frej 9–11, 11–5, 11–3, 11–8, 11–13, 16–14, Bergström-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 11–9, 11–9, 11–7, 11–6.
Kvartsfinaler
Engelson-Elin Binglöv, Ljungsbro BTK 11–5, 9–11, 5–11, 11–5, 11–9, 11–7, Johansson-Alice Tolstoy, BTK Rekord 12–14, 11–3, 3–11, 11–8, 11–8, 12–10, Bölenius-Anna Carlsson, Lekstorps iF 11–7, 11–4, 11–5, 11–6, Bergström-Felicia Larsson, Halmstad BTK 11–5, 12–10, 11–8, 11–6.

POJKAR 12
Final
Adam Blomquist, Söderhamns UIF-Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11–7, 11–8, 11–9, 11–5.
Semifinaler
Khoshbakht-Simon Söderlund, Sjömarkens BTK 12–10, 9–11, 12–10, 11–5, 11–8, Blomquist-Per Eriksson, Iggesunds BTK 10–12, 11–4, 11–5, 11–3, 11–6.
Kvartsfinaler
Khoshbakht-Patrik Andersson, Uddevalla BTK 11–8, 11–6, 11–8, 11–3, Söderlund-Viggo Kippel, Spårvägens BTK 11–9, 6–11, 11–6, 11–9, 11–4, Eriksson-Philip Song, KFUM Stocksund 15–13, 11–9, 11–13, 8–11, 12–10, 11–7, Blomquist-Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK 9–11, 11–6, 8–11, 11–8, 11–5, 8–11, 11–7.

FLICKOR 12
Final
Erika Fronth, IFK Falköping BTK-Stina Källberg, Borlänge BTK 12–10, 11–9, 7–11, 11–7, 11–9.
Semifinaler
Källberg-Julia Fredriksson, Uddevalla BTK 11–5, 11–6, 11–4, 11–9, Fronth-Malin Nilsson, Skurups BTK 11–8, 11–8, 11–6, 11–9.
Kvartsfinaler
Källberg-Filippa Bergand, Åsa IF 6–11, 11–6, 10–12, 11–6, 11–7, 13–11, Fredriksson-Ida Fitzgerald, Ås IF 9–11, 11–7, 11–6, 11–5, 11–4, Nilsson-Felicia Do, Åstorps BTK 11–5, 11–9, 10–12, 11–8, 10–12, 11–8, Fronth-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–6, 11–3, 11–5, 11–8.

POJKAR 15 DUBBEL
Final

Viktor Görman/Ulrik Johannesson, BTK Rekord-Kim Nilsson/Sebastian Luu, KFUM Kristianstad 6–11, 11–9, 11–6, 11–8.
Semifinaler
Görman/Johannesson-Simon Berglund/Benny Feng, Spårvägens BTK 3–11, 11–6, 11–8, 11–7, Nilsson/Luu-Alexander Franzén/Arnes Selimbegovic, Halmstad BTK 13–11, 13–11, 9–11, 5–11, 11–9.

FLICKOR 15 DUBBEL
Final

Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK-Sofia Malmsten/Alice Tolstoy, BTK Rekord 11–5, 11–5, 11–3.

Semifinaler
Bergström/Engelson-Sannamari Bölenius/Frida Hedenqvist, Spårvägens BTK 11–7, 11–8, 11–3, Malmsten/Tolstoy-Tilda Johansson/Linn Millberg, BTK Frej/Söderhamns UIF 11–6, 11–7, 11–8.

POJKAR 12 DUBBEL
Final

Simon Söderlund/Konrad Åmark, Sjömarkens BTK/KFUM Kristianstad-Anton Bölenius/Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK 6–11, 11–9, 11–9, 11–9.
Semifinaler
Söderlund/Åmark-Omid Khoshbakht/Oscar Pilsgård, Spårvägens BTK 6–11, 12–10, 12–10, 11–7, Bölenius/Georgsson-Adam Blomquist/Anton Hjort, Söderhamns UIF 12–10, 7–11, 6–11, 11–7, 11–8.

FLICKOR 12 DUBBEL
Final

Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK-Linnea Andersson/Malin Nilsson, Arboga BTK/Skurups BTK 11–4, 11–9, 8–11, 11–9.
Semifinaler

Fronth/Källberg-Hanna Andrén/Wilma Hedin, Kågeröds BTK 11–3, 11–3, 11–4, Andersson/Nilsson-Julia Fredriksson/Anna Holmberg, Uddevalla BTK 12–10, 3–11, 9–11, 13–11, 11–7.

POJKAR 15 B
Final

Elias Ranefur, Ängby SK-Amadeus Qfvarnström, Sjömarkens BTK 11–6, 11–4, 11–4.
FLICKOR 15 B
Final

Sofia Erkheikki, BTK Rekord-Moa Pettersson, Mörsils IF 11–8, 11–5, 13–11.
POJKAR 12 B
Final

Per Sandström, Skellefteå AIK BTF-Marcus Pettersson, IF Norcopensarna 11–8, 9–11, 12–10, 11–7.
FLICKOR 12 B

Final

Emma Niemi, Vrena IF-Clara Carlsson, Åsa IF 8–11, 11–9, 12–10, 5–11, 11–8.

 

 

 

Junior-SM 2010
Eriksdalshallen, Stockholm 16 maj

HERRJUNIORER 17
Final

Anthony Tran, Spårvägens BTK-Jesper Hedlund, Linköpings PK 12-10, 11-9, 5-11, 12-10, 11-9.
DAMJUNIORER 17
Final

Daniela Moskovits, Spårvägens BTK-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 2-11, 12-10, 11-6, 11-9, 10-12, 11-7.   
POJKAR 14
Final
Alexander Franzén, Halmstad BTK-Viktor Görman, Eslövs AI 15-17, 11-8, 11-3, 11-8, 11-6. 

FLICKOR 14
Final
Maria Engelson, Ängby SK-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 11-5, 11-9, 11-6, 11-5. 

HERRJUNIORER 17 DUBBEL
Final

Johan Hagberg/Anthony Tran, Spårvägens BTK-Pontus Frithiof/Mattias Pernhult, Eslövs AI 5-11, 11-9, 11-8, 11-6.  
DAMJUNIORER 17 DUBBEL
Final

Clara Erlandsson/Michaela Karlsson, Ärtemarks IF-Josefin Lund/Stina Zetterström, Ängby SK 6-11, 6-11, 11-9, 11-9, 11-8.     
POJKAR 14 DUBBEL
Final

Kevin Siu/Jonas Stener, Ängby SK-Viktor Görman/Ulrik Johannesson, BTK Rekord 11-8, 12-10, 12-10.
FLICKOR 14 DUBBEL
Final

Maria Engelson/Linda Bergström, Ängby SK-Jessica Jonsson/Rebecka Åkesson, Åsa IF 11-8, 6-11, 11-6, 11-4.

 

 

Ungdoms-SM 2010

Helsingborg 27-28 mars 2010

POJKAR 15
Final
Hampus Söderlund, Mariedals IK-Andreas Franzén, Halmstad BTK 7-11, 7-11, 11-8, 9-11, 11-6, 12-10, 14-12.
Semifinaler
Söderlund-Andreas Holmberg, Lyckeby BTK 9-11, 11-8, 11-6, 11-7, 11-8, Franzén-Jimmy Jin, Söderhamns UIF 11-6, 11-4, 11-3, 11-4.
Kvartsfinaler
Söderlund-Erik Strid, Söderhamns UIF 11-4, 11-7, 11-3, 11-3, Holmberg-Kevin Siu, Ängby SK 9-11, 11-4, 11-7, 11-7, 11-7, Jin-Johan Hagberg, Spårvägens BTK 9-11, 11-8, 11-8, 8-11, 11-8, 12-10, Franzén-Martin Svensson, Herrljunga BTK 11-4, 11-3, 11-4, 11-4.

FLICKOR 15
Final
Jennifer Jonsson, Lekstorps IF-Lisa Rydén, Dänningelanda BTK 13-11, 11-9, 11-6, 11-9.
Semifinaler
Jonsson-Rebecka Åkesson, Åsa IF 11-9, 11-5, 11-6, 6-11, 11-8, Rydén-Karin Lundin, Hålta IK 13-11, 11-9, 11-6, 11-9.
Kvartsfinaler
Jonsson-Clara Erlandsson, Ärtemarks IF 11-8, 11-7, 11-6, 11-4, Åkesson-Linnea Holm, Tyresö BTK 11-6, 10-12, 11-9, 11-4, 13-11, Rydén-Erica Bredberg, Askims BTK 11-4, 11-7, 9-11, 11-6, 12-10, Lundin-Maria Engelson, Ängby SK 11-9, 11-9, 5-11, 14-12, 12-10.

POJKAR 12
Final

Simon Berglund, Spårvägens BTK-Joakim Fernandez-Brink, Eslövs AI 2-11, 11-8, 12-14, 11-9, 11-9, 11-5.
Semifinaler
Fernandez-Brink-Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 8-11, 11-3, 11-6, 13-11, 11-9, Berglund-Anton Källberg, Borlänge BTK 11-2, 11-6, 6-11, 11-13, 9-11, 11-9, 11-9.
Kvartsfinaler
Fernandez-Brink-Johan Kjerrman Lindén, Borlänge BTK 5-11, 11-5, 11-5, 11-5, 13-11, Khoshbakht-Malte Möregårdh, BTK Frej 11-5, 11-9, 8-11, 10-12, 4-11, 11-9, 11-5, Källberg-Adam Blomquist, Söderhamns UIF 11-6, 11-9, 11-9, 11-4, Berglund-Oscar Perman, Carlstads BTK 11-6, 11-7, 11-13, 11-6, 11-5.

FLICKOR 12
Final

Tilda Johansson, Lessebo BTK-Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK 11-8, 11-5, 7-11, 13-11, 13-11.
Semifinaler
Johansson-Jenny Luo, Österåkers BTK 11-2, 11-9, 11-2, 10-12, 8-11, 11-2, Ljungsberg-Hanna Chau, Ljungby BTK 10-12, 7-11, 11-7, 11-1, 9-11, 11-6, 11-8.
Kvartsfinaler
Johansson-Stina Källberg, Borlänge 11-4, 11-9, 8-11, 11-4, 11-6, Luo-Julia Fredriksson, RK Fisklir 9-11, 11-7, 11-4, 12-10, 13-11, Chau-Erika Fronth, IFK Falköping BTK 11-5, 11-9, 4-11, 11-6, 12-10, Ljungsberg-Emelie Svensson, Falkenbergs BTK 7-11, 11-7, 14-12, 10-12, 11-9, 3-11, 11-5.

POJKAR 15 DUBBEL
Final

Carl Ahlander-Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné-Alexander Holmberg/Martin Svensson, Lyckeby BTK/Herrljunga BTK 11-7, 10-12, 11-8, 11-4.
Semifinaler
Ahlander-Johansson/Olovsson-Fredrik Andersson/Kim Nilsson, KFUM Kristianstad 8-11, 6-11, 11-9, 12-10, 11-4, Holmberg/Svensson-Viktor Görman/Ulrik Johannesson, BTK Rekord 11-9, 13-11, 11-4.

FLICKOR 15 DUBBEL
Final

Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK-Jessica Johnsson/Rebecka Åkesson, Åsa IF 11-9, 14-12, 12-10.
Semifinaler
Johnsson/Åkesson-Elina Bergström/Maria Engelson, Ängby SK 12-10, 2-11, 7-11, 11-6, 13-11, Bergström/Zetterström-Erica Bredberg/Felicia Larsson, Askims BTK/Halmstad BTK 9-11, 11-6, 11-8, 10-12, 11-3.

POJKAR 12 DUBBEL
Final

Johan Kjerrman Lindén/Anton Källberg, Borlänge BTK-Simon Berglund/Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11-5, 4-11, 11-8, 11-8.
Semifinaler
Kjerrman Lindén/Källberg-Linus Hafn/Oscar Pihlsgård, Spårvägens BTK 11-7, 13-11, 12-10, Berglund/Khoshbakht-Jakob Kadziolka/Malte Möregårdh, Partille PK/BTK Frej 7-11, 11-5, 11-4, 11-8.

FLICKOR 12 DUBBEL
Final

Erika Fronth/Stina Källberg, IFK Falköping BTK/Borlänge BTK-Elin Ljungsberg/Linn Millbert, Trollhättans BTK/Täfteå IK 11-7, 5-11, 11-7, 14-12.
Semifinaler
Fronth/Källberg-Julia Fredriksson/Alicia Toresson, RK Fisklir/Skärhamns BTK 11-8, 16-14, 14-12, Ljungsberg/Millbert-Madeleine Björding/Emelie Svensson, Falkenbergs BTK 11-7, 12-10, 12-10

Junior-SM 2009

Helsingborg 15-17 maj
HERRJUNIORER 17
Final
Mattias Karlsson, Lyckeby BTK-Mattias Översjö, Mariedals IK 5-11, 11-8, 11-9, 8-11, 11-7, 11-9.

Semifinaler
Översjö-Kristian Karlsson, BTK Rekord 11-6, 13-11, 11-8, 11-5, Mattias Karlsson-Harald Andersson, Spårvägens BTK 9-11, 11-7, 11-7, 11-9, 11-9.
Kvartsfinaler
Kristian Karlsson-Andreas Kvist, Askims BTK 13-11, 11-7, 11-7, 11-8, Översjö-Axel Abrahamsson, Södertälje BTK 11-7, 11-3, 11-8, 9-11, 11-4, Andersson, Spårvägens BTK-Simon Nilsson, Växjö Pingis 11-7, 11-5, 11-9, 11-6, Mattias Karlsson-Jesper Berglund, Ängby SK 12-10, 11-5, 11-8, 11-4.

DAMJUNIORER 17
Final

Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK-Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 11-7, 11-4, 11-8, 11-4.
Semifinaler
Pettersson-Ida Söderlund, Spårvägens BTK 11-5, 11-9, 11-1, 11-9, Moskovits-Michaela Karlsson, Ärtemarks IF 11-9, 10-12, 9-11, 11-3, 11-8, 11-5.
Kvartsfinaler
Pettersson-Caroline Olsson, Ljungby BTK 11-8, 11-5, 11-2, 11-4, Söderlund-Josefin Lund, Ängby SK 11-6, 11-6, Lund bröt, Karlsson-Marjan Safai, Ängby SK 13-15, 11-6, 11-8, 11-7, 11-7, Moskovits-Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK 9-11, 11-7, 11-7, 11-9, 12-10.

POJKAR 14
Final

Hampus Söderlund, Mariedals IK-Albin Wemmert, IFK Falköping BTK 11-8, 11-9, 11-3, 8-11, 11-5.
Semifinaler
Söderlund-Andreas Holmberg, Lyckeby BTK 11-5, 11-6, 11-2, 9-11, 11-2, Wemmert-Max Georgsson, Mariedals IK 13-15, 11-13, 11-3, 9-11, 11-7, 11-9, 12-10.
Kvartsfinaler
Söderlund-Johan Hagberg, Spårvägens BTK 11-9, 11-8, 11-4, 11-6, Holmberg-Filip Wirström, Aga BTK 13-11, 8-11, 5-11, 8-11, 11-6, 11-6, 11-9, Georgsson-Viktor Görman, Eslövs AI 11-7, 8-11, 11-8, 11-9, 11-6, Wemmert-Victor Swahn, Spårvägens BTK 11-2, 11-5, 11-7, 11-8.

FLICKOR 14
Final

Jennifer Jonsson, Lekstorps IF-Karin Lundin, Hållsta IK 11-8, 11-7, 16-14, 11-9.
Semifinaler
Jonsson-Ellinor Bergström, Ängby SK 5-11, 11-3, 12-10, 8-11, 11-9, 11-6, Lundin-Linnea Holm, Tyresö BTK 11-5, 11-5, 11-6, 10-12, 11-8.
Kvartsfinaler
Jonsson-Linda Bergström, Ängby SK 11-6, 7-11, 11-7, 11-2, 11-8, Ellinor Bergström-Victoria Wärngren, Sunnersta AIF 11-6, 11-9, 11-13, 11-6, 12-14, 11-6, Holm-Felicia Larsson, Halmstad BTK 11-9, 11-7, 11-3, 11-8, Lundin-Stina Zetterström, Ängby SK 11-8, 11-9, 8-11, 11-5, 12-10.

HERRJUNIORER 17 DUBBEL
Final

Axel Abrahamsson/Mattias Karlsson, Södertälje BTK/Lyckeby BTK-Harald Andersson/Anthony Tran, Spårvägens BTK 11-7, 5-11, 12-10, 11-8.
Semifinaler
Andersson/Tran-Kristian Karlsson/Mattias Översjö, BTK Rekord/Mariedals IK 11-5, 6-11, 12-10, 8-11, 11-7, Abrahamsson/Mattias Karlsson-Jesper Berglund/Sebastian Loso, Ängby SK/Halmstad BTK 6-11, 10-12, 11-9, 11-9, 11-9.

DAMJUNIORER 17 DUBBEL
Final

Malin Pettersson/Linn Sandström, Team Mälarenergi BTK/BTK Frej-Michelle Quach/Caroline Ädel, Fridhem/Urnan BTK 11-6, 11-5, 11-6.
Semifinaler
Pettersson/Sandström-Josefin Lund/Marjan Safai, Ängby SK walk over Pettersson/Sandström, Quach/Ädel-Daniela Moskovits/Ida Söderlund, Spårvägens BTK 5-11, 12-10, 11-9, 4-11, 11-7.

POJKAR 14 DUBBEL
Final

Viktor Görman/Henrik Hellman, Eslövs AI/Tibble Kungsängen BTK-Andreas Franzén/Johan Hagberg, Halmstad BTK/Spårvägens BTK 8-11, 11-9, 8-11, 11-6, 11-5.
Semifinaler
Görman/Hellman-Hampus Söderlund/Albin Wemmert, Mariedals IK/IFK Falköping BTK 6-11, 11-8, 11-1, 11-9, Franzén/Hagberg-Thomas Håkansson/Ulrik Johannesson, Skurups BTK/BTK Rekord 11-5, 11-6, 6-11, 11-1.

FLICKOR 14 DUBBEL
Final

Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK-Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF 13-11, 11-5, 8-11, 11-7.
Semifinaler
Jonsson/Sjögren-Clara Erlandsson/Karin Lomander, Ärtemarks IF/Varbergs BTK 11-7, 11-6, 12-10, Linda Bergström/Zetterström-Linnea Holm/Erica Åkerlind, Tyresö BTK/Ängby SK 7-11, 11-3, 11-6, 11-7.

Tröstturneringar
HERRJUNIORER 17 B
Final

Mattias Augustsson, Borlänge BTK-Adam Follin, IFK Täby BTK 11-7, 5-11, 11-4, 11-9.
DAMJUNIORER 17 B
Final

Julia Magnusson, BTK Rekord-Annica Nilsson, Skurups BTK 11-5, 11-7, 11-5.
POJKAR 14 B
Final

Sebastian Luu, KFUM Kristianstad-Ludvig Andersson, Kuddby IF 11-7, 9-11, 11-5, 12-10.
FLICKOR 14 B
Final

Johanna Gärdström, Örslösa IF-Josefin Fridlund, Munkedals BTK 11-7, 9-11, 11-9, 9-11, 11-9.

Ungdoms-SM 2009

Östersund  17-19 april
POJKAR 15
Final
Hampus Söderlund, Mariedals IK-Anthony Tran, Spårvägens BTK 13-11, 12-10, 13-11, 11-6.
Semifinaler
Söderlund-Martin Cederlöf, BTK Safir 11-6, 11-6, 11-8, 11-3, Tran-Viktor Fredriksson, Lyckeby BTK 11-6, 10-12, 11-8, 11-9, 11-4.

Kvartsfinaler
Söderlund-Johan Hagberg, Spårvägens BTK 11-6, 11-9, 11-6, 11-7, Cederlöf-Andreas Holmberg, Lyckeby BTK 11-6, 11-4, 8-11, 11-8, 11-8, Fredriksson-Max Georgsson, Mariedals IK 11-8, 12-10, 11-5, 11-3, Tran-Alexander Franzén, Halmstad BTK 11-2, 11-4, 8-11, 11-6, 11-6.

POJKAR 12
Final

Marcus Olovsson, BTK Linné-Carl Ahlander Johansson, BTK Linné 11-4, 11-9, 11-9, 11-7.
Semifinaler
Olovsson-Alfred Lindblad, Stratos Enköpings BTK 9-11, 10-12, 12-10, 12-10, 12-10, 11-7, Ahlander Johansson-Feng 12-10, 7-11, 5-11, 11-7, 11-9, 9-11, 11-6.
Kvartsfinaler
Olovsson-Philip Pettersson, Skövde FK 11-5, 11-7, 11-6, 11-5, Lindblad-Elias Ranefur, Ängby SK 11-6, 11-8, 11-8, 11-8, Ahlander Johansson-Sebastian Lundahl, KFUM Kristianstad 11-5, 11-7, 9-11, 5-11, 11-9, 9-11, 11-3, Feng-Anton Källberg, Borlänge BTK 4-11, 11-8, 11-2, 11-7, 11-7.

FLICKOR 15
Final

Daniela Moskovits, Spårvägens BTK-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 11-3, 11-7, 11-9, 10-12, 11-7.
Semifinaler
Moskovits-Stina Zetterström, Ängby SK 10-12, 3-11, 11-9, 11-9, 11-1, 11-7, Jonsson-Emma Väyrynen, Ärtemarks IF 11-5, 13-11, 11-5, 11-5.
Kvartsfinaler
Moskovits-Clara Erlandsson, Ärtemarks IF 11-8, 11-5, 12-10, 10-12, 11-6, Zetterström-Frida Björklund, Eslövs AI 11-8, 11-7, 11-3, 13-11, Väyrynen-Sofia Egertz, Bele Barkarby BTF 11-5, 11-8, 11-7, 11-8, Jonsson-Linnea Holm, Tyresö BTK 11-9, 14-16, 11-6, 11-6, 11-8.

FLICKOR 12
Final

Emelie Fitzgerald, Ås IF-Erica Åkerlind, Ängby SK 11-9, 7-11, 2-11, 11-7, 11-8, 14-12.
Semifinaler
Åkerlind-Jenny Luo, IFK Österåker 11-5, 10-12, 11-6, 11-8, 11-7, Fitzgerald-Emma Johansson, Öråns SK 11-4, 11-7, 4-11, 11-4, 11-9.
Kvartsfinaler
Åkerlind-Tilda Johansson, Lessebo BTK 7-11, 11-2, 11-5, 12-14, 3-11, 11-4, 12-10, Luo-Agnes Kiirikki, Kristinehamns BTF 11-2, 11-6, 11-8, 12-10, Johansson-Alice Tolstoy, BTK Rekord 11-7, 9-11, 11-8, 11-5, 5-11, 11-8, Fitzgerald-Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK 11-1, 8-11, 11-9, 11-3, 9-11, 11-8.

POJKAR 15 DUBBEL
Final

Hampus Söderlund/Albin Wemmert, Mariedals IK-Alexander Franzén/Anthony Tran, Halmstad BTK/Spårvägens BTK 9-11, 11-2, 11-9, 10-12, 11-7.
Semifinaler
Söderlund/Wemmert-Viktor Fredriksson/Carl Åkerlind, Kvarnby AK/Ängby SK 11-8, 7-11, 11-6, 7-11, 11-9, Franzén/Tran/Spårvägens BTK-Henrik Ahlman/Viktor Görman, Eslövs AI 3-11, 11-6, 11-9, 11-8.

POJKAR 12 DUBBEL
Final

Carl Ahlander Johansson/Marcus Olovsson, BTK Linné-Simon Berglund/Benny Feng, Spårvägens BTK 11-9, 11-3, 10-12, 11-6.
Semifinaler
Ahlander Johansson/Olovsson-Sebastian Lundahl/Nils Nilsson, KFUM Kristianstad 11-8, 11-9, 11-6, Berglund/Feng-Marcus Nilsson/Emil Ohlsson, Höganäs BTK/Skurups BTK 11-9, 11-8, 11-8.

FLICKOR 15 DUBBEL
Final

Linda Bergström/Stina Zetterström, Ängby SK-Marlene Appelgren/Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 11-9, 8-11, 11-8, 8-11, 11-5.
Semifinaler
Appelgren/Moskovits-Emelie Johansson/Emma Väyrynen, IK Juno/Ärtemarks IF 11-9, 11-6, 10-12, 11-9, Bergström/Zetterström-Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF 11-6, 11-6, 11-8.

FLICKOR 12 DUBBEL
Final

Sofia Malmsten/Alice Tolstoy, BTK Rekord-Emelie Fitzgerald/Emma Johansson, Ås IF/Öråns SK 5-11, 4-11, 11-6, 11-6, 11-9.
Semifinaler
Fitzgerald/Johansson-Madeleine Björding/Hanna Chau, BTK Ratic/Ljungby BTK 11-6, 13-11, 11-7, Malmsten/Tolstoy-Frida Hedenqvist/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK 8-11, 11-5, 11-3, 11-7.

Tröstturneringar
POJKAR 15 B
Final

Hannes Thörn, Vetlanda BTK-Erik Zacco, Hudiksvalls IF 11-9, 11-8, 8-11, 11-7.
POJKAR 12 B
Final

Johan Kjerrman Lindén, Borlänge BTK-Jens Lepikko, VIK-47 9-11, 11-8, 13-11, 12-10.
FLICKOR 15 B
Final

Emmie Danielsson, Dänningelanda BTK-Sofia Pettersson, KFUM Kristianstad 11-9, 4-11, 11-6, 9-11, 11-7.
FLICKOR 12 B
Final

Anette Lundh, Ängby SK-Sandra Helin, Skyttorps IF 11-5, 11-3, 11-8.

 

Junior-SM 2008

Skellefteå 16-18 maj
HERRJUNIORER 17
Final

Mattias Karlsson, Lyckeby BTK-Kristian Karlsson, BTK Rekord 6-11, 11-9, 11-9, 11-8, 11-8.
Semifinaler
Mattias Karlsson-Mattias Översjö, Mariedals IK 11-6, 11-8, 6-11, 6-11, 11-9, 11-8, Kristian Karlsson-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11-9, 11-13, 11-6, 11-9, 6-11, 11-7.
Kvartsfinaler
Mattias Karlsson-Simon Nilsson, Dänningelanda BTK 6-11, 11-7, 11-8, 11-7, 6-11, 5-11, 11-9, Kristian Karlsson-Anton Åkesson, Växjö Pingis 11-5, 11-5, 15-13, 17-15, Översjö-Andreas Kvist, Askims BTK 13-11, 9-11, 11-5, 11-9, 9-11, 9-11, 11-4, Brodd-Simon Arvidsson, Carlstads BTK 9-11, 11-2, 8-11, 11-9, 11-8, 9-11, 13-11.

 

 

POJKAR 14
Final

Anthony Tran, Spårvägens BTK-Hampus Söderlund, Mariedals IK 11-7, 3-11, 12-10, 7-11, 11-2, 11-3.
Semifinaler
Tran-Adam Andersson, Falkenbergs BTK 11-3, 11-7, 11-5, 11-7, Söderlund-Martin Cederlöf, BTK Safir 11-6, 11-9, 11-9, 11-2.
Kvartsfinaler
Tran-Mattias Augustsson, Borlänge BTK 11-5, 11-7, 10-12, 11-2, 11-9, Söderlund-Viktor Fredriksson, Kvarnby AK 11-4, 7-11, 11-7, 11-7, 11-3, Andersson-Henrik Ahlman, Eslövs AI 11-5, 7-11, 11-4, 7-11, 11-13, 11-4, 11-5, Cederlöf-Carl Åkerlind, Ängby SK 5-11, 9-11, 14-12, 5-11, 12-10, 14-12, 11-4.

DAMJUNIORER 17
Final

Malin Pettersson, Spårvägens BTK-Marjan Safai, Ängby SK 11-2, 11-3, 11-4, 11-4.
Semifinaler
Pettersson-Caroline Andersson, Ängby SK 11-1, 12-10, 12-10, 11-5, Safai-Ida Söderlund, Ulricehamns IF 8-11, 12-10, 11-4, 11-5, 11-8.
Kvartsfinaler
Pettersson-Sara Lundin, Ulricehamns IF 11-4, 11-6, 9-11, 11-6, 11-6, Safai-Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK 11-8, 11-9, 11-9, 5-11, 11-4, Andersson-Huda Mustafa, Lyckeby BTK 11-7, 11-4, 11-6, 11-5, Söderlund-Madeleine Englund, Spårvägens BTK 11-4, 11-9, 12-10, 13-15, 11-6.

FLICKOR 14
Final

Daniela Moskovits, Spårvägens BTK-Emma Väyrynen, Ärtemarks IF 11-5, 12-14, 11-4, 11-7, 10-12, 11-4.
Semifinaler
Moskovits-Sofia Egertz, Bele Barkarby BTF 11-4, 11-9, 11-4, 11-8, Väyrynen-Stina Zetterström, Ängby SK 11-4, 4-11, 11-3, 11-3, 13-15, 8-11, 11-8.

HERRJUNIORER 17 DUBBEL
Final

Mattias Översjö/Kristian Karlsson, Mariedals IK/BTK Rekord-Rickard Borre/Andreas Kvist, Askims BTK 8-11, 11-1, 11-4, 11-3.
Semifinaler
Översjö/Karlsson-Viktor Brodd/Simon Arvidsson, Söderhamns UIF/Carlstads BTK 11-8, 11-8, 7-11, 11-2, Borre/Kvist-Simon Andersson/Johannes Källberg, BTK frej 11-5, 11-8, 11-5.

POJKAR 14 DUBBEL
Final

Viktor Görman/Henrik Hellman, Eslövs AI/Tibble-Kungsängen BTK-Mattias Andersson/Mattias Augustsson, Uddevalla BTK/Borlänge BTK 11-8, 11-9, 11-8.
Semifinaler
Görman/Hellman-Vanja Arsenovic/Johan Creutz, Tranås BTK 11-8, 9-11, 11-13, 11-8, 11-9, Andersson/Augustsson-Douglas Lindqvist/Carl Åkerlind, Ängby SK 11-8, 14-12, 7-11, 12-10.

DAMJUNIORER 17
Final

Madeleine Englund/Malin Pettersson, Spårvägens BTK-Michelle Quarch/Caroline Ädel, Fridhem/Urnan BTK 11-7, 11-9, 11-9.
Semifinaler
Englund/Pettersson-Linn Sandström/Caroline Olsson, BTK Frej/Ljungby BTK 11-6, 5-11, 11-9, 11-7, Quach/Ädel-Josefin Lund/Marjan Safai, Ängby SK 11-3, 11-7, 6-11, 10-12, 13-11.

FLICKOR 14 DUBBEL
Final

Clara Erlandsson/Michaela Carlsson, Ärtemarks IF-Sofia Egertz/Daniela Moskovits, Bele Barkarby IF/Spårvägens BTK 11-7, 11-7, 9-11, 11-7.
Semifinaler
Erlandsson/Carlsson-Maria Engelsson/Stina Zetterström, Ängby SK 11-8, 3-11, 11-9, 11-7, Egertz/Moskovits-Emelie Johansson/Emma Väyrynen, IK Juno/Ärtemarks IF 11-9, 11-4, 11-9.

 

Ungdoms-SM 2008

Varberg 11-13 april
POJKAR 15
Final

Anthony Tran, Spårvägens BTK-William Svedberg, Spårvägens BTK 11-8, 9-11, 11-5, 11-7, 10-12, 11-7.
Semifinaler
Tran-Mattias Pernhult, Spårvägens BTK 11-9, 11-9, 11-6, 11-8, Svedberg-Hampus Söderlund, Mariedals IK 11-9, 8-11, 9-11, 11-7, 11-13, 12-10, 13-11.
Kvartsfinaler
Tran-Adam Andersson, Falkenbergs BTK 11-6, 11-4, 11-8, 11-9, Svedberg-Markus Johansson, Skövde FK 11-5, 11-6, 11-9, 11-9, Pernhult-Martin Lovén, KFUM Kristianstad 11-3, 11-2, 12-10, 11-4, Söderlund-Andreas Rindeström, Spårvägens BTK 11-8, 10-12, 11-4, 11-6, 11-9.
POJKAR 12
Final

Kim Nilsson, KFUM Kristianstad-Alexander Franzén, Falkenbergs BTK 10-12, 11-8, 11-9, 9-11, 12-10, 11-3.
Semifinaler
Nilsson-Viktor Görman, Eslövs AI 9-11, 11-8, 7-11, 11-6, 11-9, 11-6, Franzén-Henrik Hellman, Tibble Kungsängen BK 6-11, 11-4, 11-8, 11-6, 13-11.
Kvartsfinaler
Nilsson-Kristian Präst, Västerås BTK 12-10, 11-4, 11-7, 11-8, Franzén-Sebastian Luu, KFUM Kristianstad 11-5, 11-5, 11-8, 16-14, Görman-Kevin Siu, Ängby SK 11-7, 11-7, 11-3, 5-11, 18-16, Hellman-Marcus Olovsson, Alingsås PP 7-11, 7-11, 13-11, 11-1, 11-6, 11-3.
FLICKOR 15
Final
Michaela Karlsson, Ärtemarks IF-Josefin Lund, Ängby SK 7-11, 11-6, 5-11, 11-9, 11-5, 7-11, 11-7.

Semifinaler
Karlsson-Ebba Orava, Falkenbergs BTK 11-6, 8-11, 6-11, 11-9, 11-9, 8-11, 11-7, Lund-Stina Zetterström, Ängby SK 11-4, 11-7, 11-8, 11-7.

Kvartsfinaler
Karlsson-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 11-8, 7-11, 11-4, 11-6, 11-7, Lund-Huda Mustafa, Lyckeby BTK 11-8, 10-12, 11-0, 11-9, 11-4, Orava-Daniela Moskovits, Spårvägens BTK walk over Orava, Zetterström-Felicia Ohlsson, Öråns SK 11-6, 11-7, 11-7, 11-7.
FLICKOR 12
Final

Maria Engelson, Ängby SK-Elin Binglöv, Ljungsbro BTK 11-8, 11-3, 7-11, 11-9, 11-8.
Semifinaler
Engelson-Emma Söderlund, Åsa IF 11-4, 11-8, 14-12, 11-7, Binglöv-Sofia Pettersson, KFUM Kristianstad 5-11, 8-11, 11-5, 5-11, 13-11, 15-13, 11-7.
Kvartsfinaler
Engelson-Rebecka Åkesson, Åsa IF 11-6, 11-6, 11-2, 13-11, Binglöv-Kah Yie Hew, Kvarnby AK 11-8, 11-2, 11-5, 10-12, 11-9, Söderlund-Erika Bredberg, Askims BTK 14-12, 12-14, 11-7, 11-3, 11-5, Pettersson-Jessica Johnsson, Åsa IF 7-11, 16-14, 11-7, 11-3, 9-11, 11-7.

 

 

POJKAR 15 DUBBEL
Final

Anthony Tran/William Svedberg, Spårvägens BTK-Jesper Hedlund/Joakim Boodh, Linköpings PK 13-11, 11-5, 11-6.
Semifinaler
Tran/Svedberg-Lovén/Nilsson 12-10, 11-5, 10-12, 11-9, Hedlund/Boodh-Andreas Rindeström/Mattias Pernhult, Spårvägens BTK 11-2, 9-11, 11-6, 15-13.

POJKAR 12 DUBBEL
Final

Henrik Hellman/Viktor Görman, Tibble Kungsängen BK/Eslövs AI-Kevin Siu/Jonas Sterner, Ängby SK 11-6, 11-4, 11-4.
Semifinaler
Hellman/Görman-Kim Nilsson/Sebastian Luu, KFUM Kristianstad 11-3, 11-9, 11-7, Siu/Stener-Alexander Franzén/Richard Källqvist, Falkenbergs BTK 11-8, 11-6, 11-4.

FLICKOR 15 DUBBEL
Final

Michaela Karlsson/Clara Erlandsson, Ärtemarks IF-Jessica Stensby/Beatrice Knutsson, Mölndals BTK/Munkedals BTK 11-6, 11-9, 11-5.
Semifinaler
Karlsson/Erlandsson-Linn Gäfvert/Huda Mustafa, Lyckeby BTK 11-4, 4-11, 16-14, 7-11, 11-3, Stensby/Knutsson-Elin Jernbäcker/Sofia Egertz, Bele Barkarby BTF 15-13, 11-9, 7-11, 11-7.

FLICKOR 12 DUBBEL
Final

Emma Söderlund/Elin Binglöv, Åsa IF/Ljungsbro BTK-Maria Engelson/Linda Bergström, Ängby SK 11-7, 5-11, 13-11, 9-11, 11-4.
Semifinaler
Söderlund/Binglöv-Johanna Gärdström/Felicia Larsson, Örslösa IF/Halmstad BTK 11-5, 11-8, 11-5, Engelson/Bergström-Jenny Luo/Elin Ljungsberg, IFK Österåker/Grästorps BTK 11-4, 11-7, 11-7.

 

Ungdoms-SM 2007

Älvhögsborg, Trollhättan 30 mars-1 april

POJKAR 15
Final

Mattias Översjö, Mariedals IK-Mattias Karlsson, Lyckeby BTK 6-11, 5-11, 11-8, 12-10, 11-9, 5-11, 14-12.
Semifinaler
Översjö-Kristian Karlsson, BTK Rekord 11-6, 11-5, 7-11, 11-7, 11-3, Mattias Karlsson-Andreas Kvist, Askims BTK 6-11, 3-11, 11-5, 11-7, 11-7, 11-9.

Kvartsfinaler
Kristian Karlsson-Anthony Tran, Spårvägens BTK 11-9, 11-8, 11-5, 14-12, Översjö-Harald Andersson, Spårvägens BTK 10-12, 11-7, 11-9, 11-5, 11-5, Kvist-William Svedberg, Spårvägens BTK 11-5, 5-11, 13-11, 4-11, 11-8, 3-11, 11-4, Mattias Karlsson-Axel Abrahamsson, Öråns SK 11-4, 11-5, 11-13, 11-3, 11-8.
POJKAR 12
Final

Hampus Söderlund, Mariedals IK-Max Georgsson., Mariedals IK 11-5, 11-8, 11-9, 14-12.
Semifinaler
Georgsson-Alexander Franzén, Falkenbergs BTK 11-9, 11-5, 11-9, 8-11, 10-12, 5-11, 11-6, Söderlund-Albin Wemmert, Herrljunga BTK 7-11, 12-10, 11-4, 11-8.

Kvartsfinaler
Franzén-Filip Wirström, KFUM Katrineholm 11-4, 11-6, 11-3, 11-7, Georgsson-Henrik Hellman, Tibble-Kungsängens BTK 11-5, 12-10, 11-6, 11-8, Wemmert-Jimmy Jin, Sandåkerns SK 12-14, 11-9, 7-11, 11-6, 7-11, 11-9, 11-8, Söderlund-Viktor Görman, Eslövs AI 13-11, 3-11, 11-7, 11-8, 11-5.
FLICKOR 15
Final
Malin Pettersson, Spårvägens BTK-Fan Chenjing, Björkborns GoIF 11-4, 11-3, 11-9, 7-11, 11-2.

Semifinaler
Pettersson-Caroline Olsson, Ljungby BTK 11-7, 11-4, 11-8, 11-5, Fan Chenjing-Michelle Quach, Halmstad BTK 11-6, 14-12, 11-9, 11-7.

FLICKOR 12
Final
Karin Lundin, Kungälvs BTK-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 13-15, 9-11, 11-1, 5-11, 12-10, 11-8, 11-9.

Semifinaler
Lundin-Clara Erlandsson, Ärtemarks IF 11-8, 11-3, 11-8, 11-5, Jonsson-Stina Zetterström, Bele Barkarby IF 11-7, 9-11, 11-5, 11-9, 3-11, 11-8.
POJKAR 15 DUBBEL
Final

Kristian Karlssin/Mattias Översjö, BTK Rekord/Mariedals IK-William Svedberg/Anthony Tran, Spårvägens BTK 7-11, 12-10, 11-4, 11-5.
POJKAR 12 DUBBEL
Final

Max Georgsson/Albin Wemmert, Mariedals IK/Herrljunga BTK-Hannes Berglund/Victor Swahn, Spårvägens BTK 9-11, 11-9, 11-6, 11-9.
FLICKOR 15 DUBBEL
Final

Ida Söderlund/Malin Pettersson, Ulricehamns IF/Spårvägens BTK-Beatrice Knutsson/M Quach, Munkedals BTK/Halmstad BTK 8-11, 11-8, 11-6, 8-11, 11-5.
FLICKOR 12 DUBBEL
Final

Karin Lundin/Emma Söderlund, Kungälvs BTK/Sjömarkens IF-Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF 11-5, 11-7, 4-11, 4-11, 11-7.

 


Ungdoms-SM 2006

Eriksdalshallen, Stockholm 12-14 maj
POJKAR 15
Final

Simon Arvidsson, Carlstads BTK-Mattias Översjö, Mariedals IK 11-9, 4-11, 12-10, 15-13, 8-11, 11-4.
Semifinaler
Arvidsson-Kristian Karlsson, BTK Rekord 7-11, 11-8, 11-4, 11-8, 11-8, Översjö-Harald Andersson, Spårvägens BTK 11-8, 7-11, 11-4, 9-11, 11-9, 11-2.

Kvartsfinaler
Karlsson-Ted Sundström, Askims BTK 12-10, 12-10, 10-12, 8-11, 14-12, 13-11, Arvidsson-Mattias Karlsson, Lyckeby BTK 8-11, 12-10, 11-9, 11-9, 14-16, 11-2, Andersson-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 9-11, 11-8, 11-1, 10-12, 9-11, 11-7, 11-7, Översjö-Henrik Åkesson, Eslövs AI 11-8, 11-9, 11-9, 12-10.

POJKAR 12
Final

Anthony Tran, Spårvägens BTK-Hampus Söderlund, Sjömarkens IF 6-11, 6-11, 11-5, 11-5, 11-8, 8-11, 11-8.
Semifinaler
Söderlund-Carl Åkerlind, Ängby SK 11-2, 11-7, 5-11, 11-9, 9-11, 11-7, Tran-Adam Andersson, Falkenbergs BTK 11-8, 11-5, 11-9, 11-5.
Kvartsfinaler
Söderlund-Andreas Franzén, Falkenbergs BTK 11-7, 11-5, 8-11, 11-4, 7-11, 13-11, Åkerlind-Martin Cederlöf, BTK Safir 11-7, 11-8, 9-11, 11-7, 5-11, 11-6, Andersson-Viktor Fredriksson, Malmö FF BTF 7-11, 11-7, 11-7, 5-11, 5-11, 14-12, 11-9, Tran-Albin Wemmert, Herrljunga BTK 11-5, 11-6, 11-6, 11-9.

FLICKOR 15
Final

Malin Pettersson, Spårvägens BTK-Caroline Andersson, Ängby SK 11-4, 11-5, 11-5, 11-3.
Semifinaler
Pettersson-Emilia Åkerström, Lyckeby BTK 12-14, 9-11, 11-5, 11-3, 11-8, 13-11, Andersson-Madeleine Englund, Falkenbergs BTK 9-11, 13-11, 11-1, 9-11, 12-10, 11-6.
Kvartsfinaler
Pettersson-Karin Henriksson, Tabergs SK 6, 2, 2, 2, Åkerström-Matilda Johansson, Trollhättans BTK -13, -7, -6, 5, 7, 8, 8, Andersson-Fan Chenjing, Björkborns BTK -10, 9, 6, -9, 6, -7, 3, Englund-Emma Johansson, Trollhättans BTK -10, -9, 6, 9, 7, 7.

FLICKOR 12
Final

Karin Lundin, Kungälvs BTK-Daniela Moskovits, IK Makkabi 11-9, 11-8, 12-10, 11-13, 9-11, 8-11, 11-9.
Semifinaler
Moskovits-Michaela Carlsson, Ärtemarks IF 12-10, 8-11, 8-11, 11-7, 11-7, 8-11, 11-7, Lundin-Stina Zetterström, Bele Barkarby IF 11-9, 11-7, 12-10, 11-7.
Kvartsfinaler
Moskovits-Emma Väyrynen, Ärtemarks IF -9, 5, -9, 4, 2, 8, Carlsson-Sofia Egertz, Bele Barkarby IF 4, 8, -4, 9, -10, -10, 7, Lundin-Ebba Orava, Falkenbergs BTK 8, 11, 5, 3, Zetterström-Elin Binglöv, Ljungsbro BTK -10, 7, 12, 7, 3.

POJKDUBBEL 15
Final

Anton Åkesson/Viktor Brodd, Dänningelanda BTK/Söderhamns UIF-Mattias Översjö/Kristian Karlsson, Mariedals IK/BTK Rekord 11-3, 7-11, 17-15, 11-9.
Semifinaler
Åkesson/Brodd-Ted Sundström/Andreas Kvist, Askims BTK 11-9, 11-9, 7-11, 11-2, Översjö/Karlsson-Simon Nilsson/Richard Magnason, Dänningelanda BTK/Malmö FF BTF 11-7, 11-3, 11-2.

POJKDUBBEL 12
Final

Max Georgsson/Hampus Söderlund, Byttorps IF/Sjömarkens IF-Anthony Tran/Sam Kjellin, Spårvägens BTK 11-7, 6-11, 16-14, 11-7.
Semifinaler
Tran/Kjellin-Filip Brodd/Jimmy Jin, Söderhamns UIF/Sandåkerns SK 11-5, 11-1, 10-12, 11-8, Georgsson/Söderlund-Carl Åkerlind/Douglas Lindqvist, Ängby SK 6-11, 11-7, 11-5, 11-6.

FLICKDUBBEL 15
Final

Malin Pettersson/Ida Söderlund, Ulricehamns IF-Caroline Andersson/Johanna Trost, Ängby SK 11-6, 7-11, 11-6, 12-10.
Semifinaler
Andersson/Trost-Matilda Johansson/Emma Johansson, Trollhättans BTK 5-11, 10-12, 11-8, 12-10, 11-8, Pettersson/Söderlund-Josefin Lund/Marjan Safai, Ängby SK 11-5, 11-9, 11-9.

FLICKDUBBEL 12
Final

Jennifer Jonsson/Emma Sjögren, Lekstorps IF-Ellinor Bergström/Erika Winnhed, Ängby SK 12-14, 11-2, 11-5, 11-3.
Semifinaler
Jonsson/Sjögren-Daniela Moskovits/Sofia Egertz, IK Makkabi/Bele Barkarby IF 11-9, 11-6, 4-11, 11-13, 11-7, Bergström/Winnhed-Ebba Orava/Sofia Åblad, Falkenbergs BTK 9-11, 11-5, 11-9, 11-3.

Junior-SM 2006

Halmstad 29 april-1 maj
HERRJUNIORER 17
Final

Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK-Tobias Bergman, Ängby SK -9, 9, -5, 6, 7, -3, 11.
Semifinaler
Ojakangas-Sebastian Andersson, Falkenbergs BTK 8, 2, 2, 11, Bergman-Fabian Åkerström, Lyckeby BTK -5, 3, 8, -3, 12, -8, 6.
Kvartsfinaler
Ojakangas-Rasmus Edenfall, Mariedals IK 9, 8, 7, -5, 3, Bergman-Kristoffer Engelbertsen, Lyckeby BTK 11, 6, 7, 11, Andersson-Arvid Sunesson, BTK Rekord 8, -5, 6, 4, 4, Åkerström-Emil Holmsten, Västerås BTK -8, 6, 10, 11, 5.


POJKAR 14
Final

William Svedberg, Spårvägens BTK-Kristian Karlsson, BTK Rekord 10, -8, -8, 5, -8, 10, 10.
Semifinaler
Svedberg-Anthony Tran, Spårvägens BTK -6, 10, 9, 6, -8, 8, Karlsson-Hampus Söderlund, Sjömarkens IF 8, 10, -8, 9, 5.
Kvartsfinaler
Svedberg-Sebastian Loso, Bele Barkarby IF 3, 6, -9, 8, 9, Karlsson-Harald Andersson, Spårvägens BTK -7, 8, -9, 9, 5, 3, Tran-Mattias Översjö, Mariedals IK -9, 7, -5, -9, 10, 9, 9, Söderlund-Mattias Karlsson, Lyckeby BTK -6, 8, -7, 9, -9, 10, 4.

DAMJUNIORER 17
Final

Sara Rask, Dänningelanda BTK-Malin Håkansson, Lyckeby BTK -7, 9, -8, 6, 7, 8.
Semifinaler
Rask-Madeleine Melcher, Ängby SK 3, 9, 4, -8, 11, Håkansson-Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK 6, 14, 10, 9.
Kvartsfinaler
Rask-Ellen Byström, Tyresö BTK 8, 6, -6, 3, -7, -7, 8, Håkansson-Felicia Falck, Ängby SK 5, 10, 9, 5, Melcher-Linda Johnsson, BTK Frej -11, 4, -3, 8, 8, -5, 9, Rohdin-Emma Andersson, BTK Frej 7, 5, 8, -9, 7.

FLICKOR 14
Final

Caroline Olsson, Ljungby BTK-Michelle Quach, Halmstad BTK -5, 9, 6, 7, -6, 6.
Semifinaler
Olsson-Matilda Johansson, Trollhättans BTK 9, -8, -9, 8, 5, 5, Quach-Ida Söderlund, Ulricehamns IF 4, 10, -9, 7, 4.
Kvartsfinaler
Olsson-Caroline Ädel, Fridhem/Urnan BTK -7, 10, 7, 7, 10, Quach-Fan Chenjing, Björkborns BTK 9, 16, 7, -8, 9, Johansson-Elin Jernbacker, Bele Barkarby IF 7, 6, -9, 8, 5, Söderlund-Marjan Safai, Ängby SK 6, 8, -10, 9, 8.

HERRJUNIORER 17 DUBBEL
Final

Joakim Bachstätter/Andreas Törnqvist, BTK Frej/Växjö Pingis-Sebastian Andersson/Rasmus Edenfall, Falkenbergs BTK/Mariedals IK 7, -10, 8, 7.
Semifinaler
Bachstätter/Törnqvist-Viktor Brodd/Johan Sondell, Söderhamns UIF/Johan Sondell walk over, Andersson/Edenfall-Emil Holmsten/Jimmy Ojakangas, Västerås BTK/Munkedals BTK 9, 7, 9.

POJKAR 14 DUBBEL
Final

Andreas Kvist/Hampus Söderlund, Askims BTK/Sjömarkens IF-Harald Andersson/Anders Eriksson, Spårvägens BTK -7, 10, 7, 5.
Semifinaler
Kvist/Söderlund-William Svedberg/Anthony Tran, Spårvägens BTK 9, 9, 6, Andersson/Eriksson-Kristian Karlsson/Mattias Översjö, BTK Rekord/Mariedals IK 8, -7, 9, -8, 9.

DAMJUNIORER DUBBEL
Final

Sara Rask/Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK-Felecia Falck/Madeleine Melcher, Ängby SK 10, -8, -9, 10, 8.
Semifinaler
Rask/Rohdin-Jonna Andersson/Malin Håkansson, Lyckeby BTK 6, 2, -8, 4, Falck/Melcher-Linda Dahlström/Moa Mansnerus, Spårvägens BTK 6, 8, 9.

FLICKOR 14 DUBBEL
Final

Johanna Haraldsson/Caroline Olsson, Böksholms IF/Ljungby BTK-Rebecka Henriksson/Matilda Johansson, Trollhättans BTK -9, 10, 8, 9
Semifinaler
Haraldsson/Olsson-Fan Chenjing-Josefin Hulth, Björkborns BTK/Storfors BTK 4, 8, 7, Henriksson/Johansson-Ida Söderlund/Caroline Ädel, Ulricehamns IF/Fridhem/Urnan BTK -9, 8, 7, 6.

 

 

 

 

 

38:e USM 2005

Kalmar 13-15 maj
HERRJUNIORER 20
Final

Johan Axelqvist, Söderhamns UIF-Jon Persson, Stratos Enköping BTK 5-11, 11-9, 11-3, 11-6.
Semifinaler
Axelqvist-Robbin Johansson, Stratos Enköping BTK 8-11, 11-8, 6-11, 11-7, 11-6, Persson-Lukas Rydén, Dänningelanda BTK 11-8, 7-11, 7-11, 11-5, 11-4.
Kvartsfinaler
Axelqvist-Ilirian Krasniqi, Ängby SK 12-10, 11-9, 11-4, Persson-Fabian Åkerström, Lyckeby BTK 11-4, 11-3, 11-8, Johansson-Marcus Tillman, Falkenbergs BTK 11-7, 11-8, 11-7, Rydén-Christian Dellstrand, Askims BTK 11-5, 11-5, 11-7.

HERRJUNIORER 17
Final

Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Hampus Nordberg, Stratos Enköping BTK 11-3, 11-4, 3-11, 14-12.
Semifinaler
Nylander-Tomas Ramstrand, Söderhamns UIF 11-7, 10-12, 11-7, 11-2, Nordberg-Rasmus Edenfall, Mariedals IK 11-5, 11-9, 11-6.
Kvartsfinaler
Nylander-Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK 6-11, 11-4, 11-9, 11-5, Nordberg-Kalle Relfsson, Mölndals BTK 11-8, 11-1, 11-3, Ramstrand-Mats Sandell, Spårvägens BTK 11-4, 9-11, 11-7, 9-11, 17-15, Edenfall-Martin Singh, Ängby SK 11-9, 6-11, 11-7, 3-11, 12-10.

POJKAR 15
Final
Ted Sundström, Askims BTK-Jimmie Karlsson, BTK Rekord 11-8, 11-7, 6-11, 13-11.

Semifinaler
Sundström-Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK 12-10, 11-9, 11-7, Karlsson-Jakob Dahlgren, Höganäs BTK 11-9, 8-11, 9-11, 11-6, 11-9.

Kvartsfinaler
Sundström-David Riihonen, Spårvägens BTK 11-9, 10-12, 11-3, 11-6, Karlsson-Johan Karlsson, Byttorps IF 14-12, 11-9, 11-8, Ojakangas-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11-6, 9-11, 11-9, 11-7, Dahlgren-Johan Lundström, Öråns SK 7-11, 11-5, 8-11, 11-6, 11-9.

POJKAR 13
Final

Mattias Översjö, Byttorps IF-Hampus Söderlund, Sjömarkens IF 11-4, 11-4, 11-9.
Semifinaler
Översjö-Mattias Karlsson, Lyckeby BTK 5-11, 11-6, 9-11, 11-4, 13-11, Söderlund-Harald Andersson, Spårvägens BTK 11-9, 11-9, 11-5.
Kvartsfinaler
Översjö-Andreas Kvist, Askims BTK 11-4, 11-6, 11-3, Söderlund-Sam Kjellin, Spårvägens BTK 9-11, 11-7, 11-6, 13-15, 12-10, Mattias Karlsson-Kristian Karlsson, Trollhättans BTK 7-11, 11-9, 11-8, 11-2, Andersson-William Svedberg, Spårvägens BTK 7-11, 11-7, 11-3, 11-7.

DAMJUNIORER 20
Final

Marie Olsson, Trelleborgs BTK-Malin Kindgren, Linköpings PK 11-4, 11-3, 11-8.
Semifinaler
Olsson-Caroline Wersäll, Rönninge SK BF 11-5, 11-5, 11-1, Kindgren-Marie Persson, Malmö FF BTF 11-5, 8-11, 11-4, 11-9.
Kvartsfinaler
Olsson-Madeleine Stenqvist, Malmö FF BTF 9-11, 13-11, 11-7, 11-4, Kindgren-Malin Håkansson, Lyckeby BTK 11-5, 11-6, 11-9, Wersäll-Yvonne Rinkeholt, Jämjö BTK 11-7, 11-1, 11-8, Persson-Frida Johansson, Råå BTK 7-11, 12-10, 7-11, 11-8, 11-5.
DAMJUNIORER 17
Final

Sara Rask, Dänningelanda BTK-Madeleine Stenqvist, Malmö FF BTF 11-6, 11-7, 13-11.
Semifinaler
Rask-Cecilia Lundström, Spårvägens BTK 11-8, 6-11, 11-6, 11-2, Stenqvist-Linda Dahlström, Spårvägens BTK 11-13, 11-5, 11-2, 11-7.
Kvartsfinaler
Rask-Ellen Byström, Tyresö BTK 11-7, 11-6, 11-7, Stenqvist-Matilda Holmgren, Söderhamns UIF 11-6, 11-7, 11-4, Lundström-Madeleine Melcher, Ängby SK 13-11, 11-9, 11-7, Dahlström-Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK 13-11, 11-3, 6-11, 12-10.

FLICKOR 15
Final
Malin Pettersson, Spårvägens BTK-Madeleine Melcher, Ängby SK 11-9, 12-10, 11-6.

Semifinaler
Pettersson-Emelie Åkerström, Lyckeby BTK 11-2, 3-11, 11-9, 11-7, Melcher-Linda Johnsson, Vrena IF 12-10, 11-5, 9-11, 10-12, 11-9.
Kvartsfinaler
Pettersson-Madeleine Englund, Falkenbergs BTK 4-11, 11-9, 9-11, 11-9, 13-11, Melcher-Moa Mansnerus, Spårvägens BTK 11-7, 11-8, 11-8, Åkerström-Atusa Rezai, Solna BTK 11-7, 2-11, 11-7, 11-3, Johnsson-Cecilia Kei, Falkenbergs BTK 11-2, 11-9, 8-11, 11-6.

FLICKOR 13
Final

Malin Pettersson, Spårvägens BTK-Marie Sandberg, Hova BTK 12-10, 11-5, 11-1.
Semifinaler
Pettersson-Matilda Johansson, Trollhättans BTK 3-11, 11-3, 10-12, 11-1, 11-8, Sandberg-Ida Söderlund, Ulricehamns IF 12-10, 9-11, 11-9, 11-9.
Kvartsfinaler
Pettersson-Josefin Lund, Ängby SK 11-5, 11-1, 11-3, Sandberg-Emelie Sterling, Kalmar BTK 11-6, 11-4, 11-8, Johansson-Frida Andersson, Töreboda BTK 11-3, 11-6, 11-9, Söderlund-Rebecka Ljungkvist 5-11, 11-4, 11-7, 8-11, 11-6.

HERRJUNIORER DUBBEL 20
Final

Sebastian Hedlund/Ilirian Krasniqi, Spårvägens BTK/Ängby SK-Mattias Albertsson/Christian Dellstrand, Askims BTK 8-11, 11-9, 11-5, 11-8.
Semifinaler
Hedlund/Krasniqi-Jon Persson/Robbin Johansson, Stratos Enköping BTK 11-8, 11-13, 11-9, 9-11, 11-9, Albertsson/Dellstrand-Dan Hedlund/Hampus Nordberg, Stratos Enköping BTK 9-11, 11-9, 11-9, 11-4.

DAMJUNIORER DUBBEL 20
Final
Marie Olsson/Frida Johansson, Trelleborgs BTK/Råå BTK-Marie Persson/Emelie Aschan, Malmö FF BTF 11-5, 14-12, 11-3.

Semifinaler
Olsson/Johansson-Malin Pettersson/Cecilia Lundström, Spårvägens BTK 2-11, 6-11, 11-7, 11-8, 11-6, Persson/Aschan-Sofie Herbertsson/Malin Håkansson, Lyckeby BTK 6-11, 11-9, 11-5, 11-6.

37:e USM 2004

Östersund 16-18 april
HERRJUNIORER 20
Final

Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK-Cyprian Asamoah, Malmö FF 4-11, 13-11, 4-11, 12-10, 12-10.
Semifinaler
Hedlund-Robbin Johansson, Trollhättans BTK 4-11, 13-11, 9-11, 11-7, 11-5, Asamoah-Robert Eriksson, Stratos Enköping BTK 11-7, 11-3, 11-8.
Kvartsfinaler
Hedlund-Pontus Almgren, Linköpings BTK 11-5, 8-11, 9-11, 12-10, 11-3, Asamoah-Erik Åhman, Falkenbergs BTK 9-11, 11-7, 10-12, 11-5, 11-9, Johansson-Johan Axelqvist, Söderhamns UIF 5-11, 11-9, 8-11, 11-7, 11-8, Eriksson-Lukas Rydén, Dänningelanda BTK 4-11, 11-8, 11-9, 11-3.
HERRJUNIORER 17
Final

Lukas Rydén, Dänningelanda BTK-Niklas Rönningborn, Malmö FF 11-5, 7-11, 11-8, 15-13.
Semifinaler
Rydén-Gustaf Ericson, Ängby SK 13-11, 11-6, 11-6, Rönningborn-Jon Persson, Stratos Enköping BTK 11-8, 6-11, 6-11, 11-3, 17-15.
Kvartsfinaler
Rydén-Ludvig Hedlund, Spårvägens BTK 12-10, 11-9, 9-11, 11-4, Rönningborn-Andreas Turesson, Dänningelanda BTK 13-11, 9-11, 5-11, 12-10, 11-9, Ericson-Rickard Gavette, Varbergs BTK 11-8, 11-4, 11-8, Persson-Hampus Nordberg, Hassels IF 11-7, 9-11, 13-11, 10-12, 11-5.
POJKAR 15
Final

Fabian Åkerström, Lyckeby BTK-Johan Sondell, Söderhamns UIF 11-4, 11-5, 11-8.
Semifinaler
Åkerström-Gustaf Ericson, Ängby SK 11-0, 12-10, 9-11, 11-4, Sondell-Martin Singh, Ängby SK 6-11, 11-4, 11-6, 9-11, 11-7.
Kvartsfinaler
Åkerström-Milivoj Kocic, BTK Rekord 12-10, 11-4, 12-10, Sondell-Emil Holmsten, Ängby SK 11-9, 11-4, 3-11, 11-6, Ericson-Johan Karlsson, Byttorps IF 11-8, 11-7, 11-8, Singh-Kristoffer Hermansson, BTK Rekord 8-11, 11-3, 7-11, 11-2, 12-10.
POJKAR 13
Final

Ted Sundström, Askims BTK-Mattias Översjö, Byttorps IF 11-5, 11-9, 11-6.
Semifinaler
Sundström-Tim Bergman, Ängby SK 11-13, 11-7, 11-6, 11-7, Översjö-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 8-11, 11-7, 11-4, 11-1.
Kvartsfinaler
Sundström-Rickard Magnason, Malmö FF 11-6, 10-12, 7-11, 11-7, 11-2, Översjö-Mikael Hansson, Mölndals BTK 11-5, 11-4, 11-7, Bergman-Jakob Dahlgren, Höganäs BTK 3-11, 11-7, 8-11, 11-9, 11-9, Brodd-Andreas Kvist, Askims BTK 11-6, 11-6, 9-11, 11-8.
DAMJUNIORER 20
Final
Marie Olsson, Spårvägens BTK-Susanna Nilsson, Lyckeby BTK 11-9, 11-8, 11-7.

Semifinaler
Olsson-Sara Rohdin, Ärtemarks IF 11-6, 11-2, 11-4, Nilsson-Anna Nilsson, Råå BTK 12-10, 11-7, 11-9.
Kvartsfinaler
Olsson-Caroline Wersäll, Ängby SK 13-11, 15-13, 9-11, 12-10, Susanna Nilsson-Marie Persson, Ängby SK 11-5, 11-2, 11-2, Rohdin-Frida Johansson, Råå BTK 10-12, 11-8, 12-10, 9-11, 11-8, Anna Nilsson-Emelie Aschan, Tyresö BTK 11-6, 11-9, 11-7.
DAMJUNIORER 17
Final

Jenny Mellström, Rönninge SK BF-Marie Persson, Ängby SK 3-11, 13-11, 11-7, 5-11, 11-6.
Semifinaler
Mellström-Caroline Wersäll, Ängby SK 7-11, 11-8, 5-11, 11-9, 11-9, Persson-Madeleine Stenqvist, Malmö FF 10-12, 12-10, 11-6, 11-8.
Kvartsfinaler
Mellström-Emily Ingves, Malmö FF 11-6, 3-11, 8-11, 12-10, 11-8, Persson-Malin Håkansson, Lyckeby BTK 8-11, 11-9, 4-11, 11-7, 11-4, Wersäll-Sandra Saarinen, Trollhättans BTK 11-9, 11-6, 16-14, Stenqvist-Cecilia Lundström, Spårvägens BTK 11-6, 4-11, 11-7, 11-5.
FLICKOR 15
Final

Jenny Mellström, Rönninge SK BF-Malin Pettersson, Spårvägens BTK 11-5, 12-10, 11-3.
Semifinaler
Mellström-Ellen Byström, Tyresö BTK 11-4, 11-8, 11-4, Pettersson-Sara Rask, Olofströms BTK 11-9, 2-11, 11-9, 11-7.
Kvartsfinaler
Mellström-Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 11-6, 9-11, 11-4, 11-8, Pettersson-Kristin Backman, Ärtemarks IF 11-9, 12-10, 12-10, Byström-Atusa Rezai, Solna BTK 11-6, 11-9, 11-8, Rask-Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK 11-9, 7-11, 15-13, 11-4.
FLICKOR 13
Final
Malin Pettersson, Spårvägens BTK-Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 11-13, 11-8, 11-4, 14-12.

Semifinaler
Pettersson-Matilda Johansson, Trollhättans BTK 10-12, 11-4, 11-1, 11-5, Melcher-Michelle Qiach, BTK Frej 7-11, 11-5, 12-10, 11-3.
Kvartsfinaler
Pettersson-Caroline Andersson, Ängby SK 9-11, 11-5, 11-5, 11-8, Melcher-Madeleine Englund, Falkenbergs BTK 11-8, 11-8, 11-4, Johansson-Sara Lundin, Uddevalla BTK 15-13, 11-6, 10-12, 7-11, 11-8, Quach-Emelie Sterling, kalmar BTK 11-9, 8-11, 13-11, 12-10.
HERRJUNIORER 20 DUBBEL
Final

Robert Eriksson/Jon Persson, Stratos Enköping BTK-Cyprian Asamoah/Niklas Rönningborn, Malmö FF 8-11, 13-11, 11-8, 12-10.
Semifinaler
Eriksson/Persson-Aron Andersson/Sebastian Andersson, Kalmar BTK/Grästorps BTK 11-9, 12-10, 11-9, Asamoah/Rönningborn-Saeed Esbati/Robin Morin, Ängby SK 11-2, 11-8, 11-7.
DAMJUNIORER 20 DUBBEL
Final

Frida Johansson/Anna Nilsson, Råå BTK-Marie Olsson/Ninas Vakkila, Spårvägens BTK 12-10, 7-11, 11-7, 11-8.
Semifinaler
Johansson/Nilsson-Marie Persson/Caroline Wersäll, Ängby SK 11-6, 11-8, 11-6, Olsson/Vakkiloa-Sofie Herbertsson/Susanna Nilsson, Lyckeby BTK 8-11, 11-9, 11-7, 11-5.

 


36:e USM 2003

Trollhättan 25-27 april
Herrjuniorer 20
Final

Robert Svensson, Eslövs AI-John Fröling, BTK Rekord, 11-8, 9-11, 11-13, 11-2, 11-8.
Semifinaler
Robert Svensson, Eslövs AI-Cyprian Asamoah, Malmö FF, 11-3, 8-11, 11-9, 8-11, 11-7. John Fröling, BTK Rekord-Pär Gerell, Falkenbergs BTK, 11-9, 11-9, 9-11, 11-7.
Kvartfinaler
Robert Svensson, Eslövs AI-Robin Morin, Änby SK, 11-6, 11-9, 9-11, 9-11, 11-3. John Fröling, BTK Rekord-Johan Axelqvist, Köpings BTK, 5-11, 11-8, 11-5, 11-9. Cyprian Asamoah, Malmö FF-Anders Holm, BTK Rekord, 11-2, 5-11, 11-8, 11-6. Pär Gerell, Falkenbergs BTK-Aron Andersson, Dänningelanda BTK, 12-10, 11-8, 7-11, 11-8.

 

 

HERRJUNIORER 17
Final

Rickard Gavette, Varbergs BTK-Robert Ericsson, Stratos Enköping BTK, 6-11, 11-9, 11-9, 11-3.
Semifinaler
Rickard Gavette, Varbergs BTK-Lukas Rydén, Dänningelanda BTK, 11-13, 11-6, 10-12, 11-9, 11-9. Robert Ericsson, Stratos Enköping BTK-Kim Nylander, Falkenbergs BTK, 11-9, 7-11, 11-5, 11-9.
Kvartfinaler
Rickard Gavette, Varbergs BTK-Niklas Rönningborn, Malmö FF, 11-7,13-11, 2-11, 7-11, 11-7. Robert Ericsson, Stratos Enköping BTK-Andreas Rasmussen, Falkenbergs BTK, 11-9, 11-9, 11-5. Lukas Rydén, Dänningelanda BTK-Sebastian Hedlund, Ängby SK, 11-5, 11-8, 11-6. Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Johan Axelqvist, Köpings BTK, 11-9, 8-11, 13-11, 11-4.

POJKAR 15
Final

Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK-Kim Nylander, Falkenbergs BTK, 11-7, 11-9, 11-8.
Semifinaler
Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK-Jonas Barkman, Uddevalla BTK, 11-9, 11-7, 11-6. Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Thomas Ramstrand, Söderhamns UIF, 11-5, 9-11, 11-3, 11-9.
Kvartfinaler
Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK-Milivoj Kocic, BTK Rekord, 6-11, 11-9, 11-7, 11-8. Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Fabian Åkerström, Lyckebt BTK, 11-6, 11-8, 11-5. Jonas Barkman, Uddevalla BTK-Johan Sondell, Ådalslidens SK, 8-11, 11-8, 11-9, 5-11, 11-5. Thomas Ramstrand, Söderhamns UIF-Jimmie Karlsson, BTK Rekord, 12-10, 11-9, 9-11, 11-9.

POJKAR 13
Final

Jimmie Karlsson, BTK Rekord-Henrik Lundholm, Kungälvs BTK, 11-9, 4-11, 13-11, 7-11, 11-6.
Semifinaler
Jimmie Karlsson, BTK Rekord-Johan Karlson, Byttorps IF, 11-5, 12-10, 4-11, 10-12, 11-9. Henrik Lundholm, Kungälvs BTK-David Riihonen, Spårvägens BTK, 11-6, 11-13, 15-13, 11-7.
Kvartfinaler
Jimmie Karlsson, BTK Rekord-Tim Bergman, Spårvägens BTK, 11-6, 11-4, 10-12, 11-3. Henrik Lundholm, Kungälvs BTK-Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK, 5-11, 11-8, 11-7, 8-11, 12-10. Johan Karlson, Byttorps IF-Perham Safai, Ängby SK, 11-8, 11-5, 11-3. David Riihonen, Spårvägens BTK-Johan Sondell, Ådalens SK, 8-11, 11-8, 11-3, 11-9.

HERRJUNIORER 20 DUBBEL
Final

Pär Gerell/Erik Tamm, Falkenbergs BTK-Aron Andersson/Erik Norgren, Dänningekanda BTK, 9-11, 11-2, 11-6, 11-6.
Semifinaler
Pär Gerell/Erik Tamm, Falkenbergs BTK-Anders Holm/John Fröling, BTK Rekord, 7-11, 4-11, 11-7, 11-5, 11-9. Aron Andersson/Erik Norgren, Dänningekanda BTK-Erik Åhman/Kim Nylander, Falkenbergs BTK, 6-11, 8-11, 11-7, 11-7, 11-4.
Kvartfinaler
Pär Gerell/Erik Tamm, Falkenbergs BTK-Cyprian Asamoah/Xhumali Salmani, Malmö FF, 11-8, 10-12, 11-9, 11-9. Aron Andersson/Erik Norgren, Dänningekanda BTK-Johan Axelqvist/Eric Ohlsén, Köpings BTK, 11-3, 3-11, 11-6, 11-3. Anders Holm/John Fröling, BTK Rekord-Saeed Esbati/Robin Morin, Ängby SK, 11-6, 11-7, 11-6. Erik Åhman/Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Robert Svensson/Robert Nilsson Eslöv/Mariedal, 11-3, 11-13, 11-5, 11-6.

DAMJUNIORER 20
Final

Marie Olsson, Spårvägens BTK-Matilda Ekholm, Ängby SK, 11-8, 11-9, 11-5.
Semifinaler
Marie Olsson, Spårvägens BTK-Susanna Nilsson, Lyckeby BTK, 9-11, 11-4, 11-7, 13-11. Matilda Ekholm, Ängby SK-Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK, 11-6, 11-5, 11-8.
Kvartfinaler
Marie Olsson, Spårvägens BTK-Frida Johansson, BTK Rekord, 4-11, 15-13, 11-9, 3-11, 12-10. Matilda Ekholm, Ängby SK-Sara Rohdin, Årtemarks IF, 11-8, 11-5, 9-11, 11-8. Susanna Nilsson, Lyckeby BTK-Sofia Westholm, Långshyttans BTK, 9-11, 11-8, 11-9, 11-9. Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK-Anna Nilsson, BTK Rekord, 10-12, 11-9, 1-11, 11-6, 11-8.

DAMJUNIORER 17
Final

Caroline Wersell, Ängby SK-Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK, 11-8, 12-10, 11-6.
Semifinaler
Caroline Wersell, Ängby SK-Marie Persson, Sunnersta AIF, 6-11, 11-7, 11-6, 11-6. Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK-Malin Kindgren, Ängby SK, 12-10, 11-7, 11-6.
Kvartfinaler
Caroline Wersell, Ängby SK-Jenny Mellström, Köpings BTK, 11-0, 11-9, 6-11, 13-11. Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK-Henrika Uggmark, IFK Lund, 8-11, 9-11, 11-5, 12-10, 11-7. Marie Persson, Sunnersta AIF-Sandra Saarinen, Trollhättans BTK, 11-7, 9-11, 11-8, 11-7. Malin Kindgren, Ängby SK-Charlotte Karlsson, Ängby SK, 10-12, 11-3, 11-6, 4-11, 11-5.

FLICKOR 15
Final

Jenny Mellström, Köpings BTK-Cecilia Lundström, Spårvägens BTK, 11-6, 11-7, 5-11, 11-9.
Semifinaler
Jenny Mellström, Köpings BTK-Madeleine Stenqvist, Malmö FF, 9-11, 11-7, 7-11, 11-6, 11-9. Cecilia Lundström, Spårvägens BTK-Sara Rask, Olofströms BTK, 8-11, 11-8, 11-6, 8-11, 11-3.
Kvartfinaler
Jenny Mellström, Köpings BTK-Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK, 11-8, 11-6, 11-4. Cecilia Lundström, Spårvägens BTK-Malin Håkansson, Lyckeby BTK, 9-11, 12-10, 12-10, 13-15, 11-8. Madeleine Stenqvist, Malmö FF-Katarina Larsson, Långshyttans BTK, 11-9, 11-13, 11-5, 11-2. Sara Rask, Olofströms BTK-Paulina Jacobsson, Töreboda BTK, 11-8, 11-5, 11-8.

FLICKOR 13
Final
Madeleine Melcher, Spårvägens BTK-Malin Pettersson, Norrköpings UPK, 12-10, 7-11, 11-6, 10-12, 11-6.

Semifinaler
Madeleine Melcher, Spårvägens BTK-Mathilda Nilsson, Söderhamns UIF, 11-8, 11-6, 11-8. Malin Pettersson, Norrköpings UPK-Jennifer Andersson, Lyckeby BTK, 11-13, 11-9, 11-6, 13-11.
Kvartfinaler
Madeleine Melcher, Spårvägens BTK-Felicia Falck, Ängby SK, 9-11, 11-6, 11-6, 11-8. Malin Pettersson, Norrköpings UPK-Pearl Lövgren, Malmö FF, 11-7, 8-11, 11-2, 11-2. Mathilda Nilsson, Söderhamns UIF-Johanna Trost, Ängby SK, 7-11, 11-7, 12-10, 11-8. Jennifer Andersson, Lyckeby BTK-Linda Johnson, Vrena IF, 7-11, 6-11, 11-7, 11-7, 11-8.

DAMER 20 DUBBEL
Final
Matilda Ekholm/Caroline Wersäll, Ängby SK-Marie Olsson/Nina Vakkila, Spårvägens BTK, 7-11, 11-8, 11-6, 11-7.

Semifinaler
Matilda Ekholm/Caroline Wersäll, Ängby SK-Frida Johansson/Anna Nilsson, BTK Rekord, 11-9, 11-8, 10-12, 11-9. Marie Olsson/Nina Vakkila, Spårvägens BTK-Sara Rohdin/Carin Thorstensson, Årtemarks IF, 10-12, 11-4, 11-8, 11-6.
Kvartfinaler
Matilda Ekholm/Caroline Wersäll, Ängby SK-Yvonne Rinkeholt/Maria Gralvik, Lyckeby BTK, 12-10, 11-7, 11-6. Marie Olsson/Nina Vakkila, Spårvägens BTK-Angelica Augustsson/Lisa Lundell, Trelleborgs BTK, 9-11, 11-4, 11-4, 11-7. Frida Johansson/Anna Nilsson, BTK Rekord-Malin Kindgren/Sofia Westholm, Linköping/Långshyttan, 13-11, 11-6, 11-6. Sara Rohdin/Carin Thorstensson, Årtemarks IF-Johanna Wallfors/Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK, 11-7, 11-1, 9-11, 11-6.

 


35:e USM 2002

Landskrona 26-28 april
HERRJUNIORER 20

Final
Pär Gerell, Falkenbergs BTK-Cyprian Asamoah, Malmö FF 11-9, 7-11, 12-10, 11-6.
Semifinaler
Gerell-Aron Andersson, Dänningelanda BTK 11-8, 11-8, 11-9, Asamoah-Robert Svensson, Trollhättans BTK 11-4, 9-11, 11-7, 11-6.
Kvartsfinaler
Gerell-Robert Nilsson, Mariedals IK 11-8, 11-5, 13-11, Asamoah-John Fröling, BTK Rekord 11-7, 11-6, 13-11, Andersson-Anders Holm, BTK Rekord 11-6, 11-2, 11-6, Svensson-Henrik Olsson, Halmstad BTK 14-12, 11-6, 9-11, 13-11.

 

 

HERRJUNIORER 17
Final

Johan Axelqvist, Köpings BTK-Johan Boström, Carlstads BTK 11-5, 11-5, 11-7.
Semifinaler
Axelqvist-Erik Åhman, Falkenbergs BTK 9-11, 11-7, 11-8, 12-10, Boström-Ilirian Krasniqi, Ängby SK 9-11, 11-8, 12-10, 8-11, 11-7.
Kvartsfinaler
Axelqvist-Sebastian Hedlund, Spårvägens BTK 11-4, 15-13, 11-7, Boström-Lukas Rydén, Dänningelanda BTK 13-11, 11-13, 7-11, 11-7, 12-10, Åhman-Robert Eriksson, Stratos Enköpings BTK 11-4, 12-14, 11-9, 11-8, Krasniqi-Erik Tamm, BTK Warta 11-7, 11-9, 13-15, 11-9.

POJKAR 15
Final

Richard Gavette, Varbergs BTK-Andreas Thuresson, Dänningelanda BTK 14-12, 7-11, 11-8, 11-6.
Semifinaler
Gavette-Anthony Josefsson, Trollhättans BTK 15-13, 11-8, 11-6, Thuresson-Kim Nylander, Falkenbergs BTK 11-8,. 11-7, 11-8.
Kvartsfinaler
Gavette-Hampus Nordberg, Hassels IF 10-12, 7-11, 11-9, 11-5, 11-9, Thuresson-Peter Turesson, Varbergs BTK 11-4, 6-11, 11-2, 10-12, 11-7, Josefsson-Jon Persson, Norsjö IF 7-11, 15-13, 10-12, 11-9, 11-8, Nylander-Niklas Rönningborn, Malmö FF 10-12, 11-7, 11-6, 7-11, 11-4.

POJKAR 13
Final

Kristoffer Hermansson, BTK Rekord-Sebastian Carlsson, Munkedals BTK 11-6, 11-5, 11-6.
Semifinaler
Hermansson-Martin Singh, IK Bele 4-11, 11-8, 11-8, 14-16, 11-9, Carlsson-Mattias Tvingby, Ärtemarks IF 11-7, 14-12, 11-5.
Kvartsfinaler
Hermansson-Emil Holmsten, Segeltorps BTK 13-15, 12-10, 11-9, 6-11, 11-9, Carlsson-Christoffer Dellstrand, Partille PK 11-8, 15-13, 11-7, Singh-Tobias Bergman, Spårvägens BTK 8-11, 14-12, 7-11, 11-9, 11-5, Tvingby-Mats Sandell, Spårvägens BTK 11-8, 11-5, 6-11, 11-6.

HERRJUNIORER 20 DUBBEL
Final

Robert Nilsson/Robert Svensson, Mariedals IK/Trollhättans BTK-Johan Axelqvist/Eric Olsén, Köpings BTK 7-11, 11-7, 11-9, 11-9.
Semifinaler
Nilsson/Svensson-Pär Gerell/Henrik Haegerström, Falkenbergs BTK 15-17, 11-6, 11-9, 11-3, Axelqvist/Olsén-Anders Holm/John Fröling, BTK Rekord 11-4, 9-11, 11-8, 11-6.

DAMJUNIORER 20
Final

Sandra Johansson, Rönninge SK-Linda Nordenberg, BTK Rekord 11-3, 11-9, 8-11, 11-4.
Semifinaler
Johansson-Marie Olsson, Spårvägens BTK 4-11, 7-11, 12-10, 11-9, 11-8, Nordenberg-Nina Vakkila, Spårvägens BTK 11-9, 11-7, 11-13, 11-8.
Kvartsfinaler Johansson-Sandra Svensson, Ulricehamns IF 11-5, 11-4, 11-7, Nordenberg-Sofia Westholm, Långshyttans BTK 11-6, 13-11, 11-6, Olsson-Sara Rohdin, Ärtemarks IF 12-10, 11-5, 11-8, Vakkila-Matilda Ekholm, Ängby SK 4-11, 11-8, 11-7, 7-11, 11-8.

DAMJUNIORER 17
Final

Frida Johansson, BTK Rekord-Marie Olsson, Spårvägens BTK 11-9, 5-11, 13-11, 11-7.
Semifinaler
Johansson-Galina Solopova, Tyresö BTK 11-6, 11-4, 11-4, Olsson-Caroline Wersäll, Ängby SK 11-7, 11-3, 8-11, 7-11, 11-7.
Kvartsfinaler
Johansson-Henrika Uggmark, IFK Lund 11-6, 11-6, 11-7, Olsson-Sara Martinsson, BTK Rekord 11-7, 11-6, 11-13, 11-7, Solopova-Lisa Lundell, 108:ans BTK 11-5, 11-7, 6-11, 11-6, Wersäll-Carin Thorstensson, Ärtemarks IF 12-10, 11-9, 7-11, 11-7.

FLICKOR 15
Final

Jenny Mellström, Spårvägens BTK-Emily Ingves, Malmö FF 11-8, 7-11, 11-9, 9-11, 11-5.
Semifinaler
Mellström-Darija Grujic, Lindome BTK 11-7, 11-9, 11-0, Ingves-Madeleine Stenqvist, Herrljunga BTK 11-6, 11-8, 11-6.
Kvartsfinaler
Mellström-Sandra Saarinen, Uddevalla BTK 11-7, 14-12, 11-8, Ingves-Emelie Aschan, Tyresö BTK 11-9, 11-7, 8-11, 11-9, Grujic-Cecilia Lundström, Spårvägens BTK 12-10, 11-6, 6-11, 7-11, 11-8, Stenqvist-Caroline Wersäll, Ängby SK 11-3, 10-12, 7-11, 13-11, 11-8.

FLICKOR 13
Final

Malin Håkansson, Bergkvara AIF-Filippa Rohdin, Dänningelanda BTK 11-9, 8-11, 11-13,   11-8, 11-7.
Semifinaler
Håkansson-Jenny Mellström, Spårvägens BTK 11-8, 11-6, 11-6, Rohdin-Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 7-11, 7-11, 11-9, 11-6, 11-7.
Kvartsfinaler
Håkansson-Linda Dahlström, Valbo AIF 11-7, 11-8, 11-4, Rohdin-Kristin Backman, Ärtemarks IF 11-9, 11-8, 13-11, Mellström-Sara Rask, Olofströms BTK 11-8, 11-13, 11-9, 11-7, Melcher-Karolin Håkansson, IFK Lund 11-6, 11-5, 9-11, 11-8.

DAMJUNIORER 20 DUBBEL
Final

Sandra Johansson/Annelie Florin, Rönninge SK-Susanna Nilsson/Evelina Enochsson, Lyckeby BTK 7-11, 11-7, 7-11, 11-4, 11-7.
Semifinaler
Johansson/Florin-Linda Nordenberg/Frida Johansson, BTK Rekord 11-7, 8-11, 11-7, 11-6, Nilsson/Enochsson-Marie Olsson/Nina Vakkila, Spårvägens BTK 11-8, 15-13, 8-11, 11-6.

Uppdaterad: 03 MAR 2015 17:38 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info