Hoppa till sidans innehåll

Pingisiadsegrarna 1991-2014


SPELORTER
2015
(25:e) Falkenberg 6-8 mars (SM-helgen)
2014 (24:e) Helsingborg 28 februari-2 mars (SM-helgen)
2013 (23:e) Karlskrona 1-3 mars (SM-helgen)
2012 (22:a) Borås 2-4 mars (SM-helgen)
2011 (21:a) Stockholm 4-6 mars (SM-helgen)
2010 (20:e) Halmstad 5-7 mars (SM-helgen)
2009 (19:e) Helsingborg 6-8 mars (SM-helgen)
2008 (18:e) Örnsköldsvik 25-27 april (SM-helgen)
2007 (17:e) Helsingborg 2-4 mars (SM-helgen)
2006 (16:e) Borås 3-5 mars (SM-helgen)
2005 (15:e) Malmö 4-6 mars (SM-helgen)
2004 (14:e) Halmstad 26-28 mars (SM-helgen)
2003 (13:e) Stockholm 1-2 mars (SM-helgen)
2002 (12:e) Sundsvall 2-3 mars (SM-helgen)
2001 (11:e) Uddevalla 3-4 mars (SM-helgen)
2000 (10:e) Borås 4-5 mars (SM-helgen)
1999 (  9:e) Landskrona 6-7 mars (SM-helgen)
1998 (  8:e) Umeå 7-8 mars (SM-helgen)
1997 (  7:e) Kristianstad 1-2 mars (SM-helgen)
1996 (  6:e) Karlskrona 2-3 mars (SM-helgen)
1995 (  5:e) Mölndal 7-8 april
1994 (  4:e) Stockholm 9-10 april
1993 (  3:e) Stockholm 17-18 april
1992 (  2:a) Stockholm 11-12 april
1991 (  1:a) 4-5 maj (1 216 deltagare i distriktstävlingarna)


2013
Truls Möregårdh, BTK Frej (Martin Friis, KFUM Stocksund IA)
2012 Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK (Daniel Nordström, Spårvägens BTK)
2011 Simon Söderlund, Sjömarkens BTK (Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK)
2010 Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK (Theodore Wadsten, Riddaren BTK)
2009 Simon Berglund, Spårvägens BTK (Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK)
2008 Benny Feng, Spårvägens BTK (Marcus Olovsson, Alingsås PP)
2007 Alexander Franzén, Falkenbergs BTK (Henrik Hellman, Tibble Kungsängen)
2006 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF (Alexander Franzén, Falkenbergs BTK)
2005 Anthony Tran, Spårvägens BTK
2004 Kristoffer Greczula, Falkenbergs BTK
2003 Mattias Översjö, Byttorps IF
2002 Perham Safai, Ängby SK
2001 Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK
2000 Martin Singh, IK Bele
1999 Kim Nylander, Falkenbergs BTK
1998 Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
1997 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1996 Erik Norgren, BTK Frej
1995 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1994 Hans Pettersson, IF Norcopensarna
1993 Tobias Larsson, Trollhättans BTK
1992 Jens Lundquist, Valbo AIF
1991 Daniel Åström, Umedalens IF


2013
Hanna Kjellson, Lyckeby BTK (Mathilda Sandlund, Umeå BTK)
2012 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK (Maja Andersson, Falkenbergs BTK)
2011 Stina Källberg, Borlänge BTK (Filippa Bergand, Åsa IF)
2010 Stina Källberg, Borlänge BTK (Malin Nilsson, Skurups BTK)
2009 Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK (Jenny Lou, IFK Österåker)
2008 Emma Johansson, Öråns SK (Erica Åkerlind, Ängby SK)
2007 Maria Engelson, Ängby SK (Emma Söderlund, Sjömarkens IF)
2006 Clara Erlandsson, Ärtemarks IF (Jennifer Jonsson, Lekstorps IF)
2005 Karin Lundin, Hålta IK
2004 Elin Jernbecker, Bele-Barkarby
2003 Malin Pettersson, Norrköpings UPK
2002 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
2001 Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
2000 Filippa Rohdin, Växjö BTK
1999 Kim Andersson, Herrljunga BTK
1998 Caroline Wersäll, Ängby SK
1997 Darija Grujic, Mölndals BTK
1996 Marie Olsson, Gröstorps IF
1995 Marie Olsson, Gröstorps IF
1994 Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
1993 Veronica Augustsson, BK Ymor
1992 Jelena Gajic, Gezeta BTK
1991 Lisa Örneland, BTK Safir


Dubbelsegrare i Pingisiaden (3)

Marie Olsson (1995, 1996)
Madeleine Melcher (2001, 2002)
Stina Källberg (2010, 2011)

Syskonpar som vunnit Pingisiaden
Hans Pettersson (1994) och Malin Pettersson (2003)

Uppdaterad: 25 FEB 2015 15:15 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info