Hoppa till sidans innehåll

Alla Top 12-placeringar 2009


2009

Arvika 5-6 december 2009
(Gruppfacit inom parentes)
HERRJUNIORER 20

  1)   9–1   (5–0) Mattias Ekdahl, IFK Täby BTK
  2)   9–1   (4–1) Simon Nilsson, BTK Frej
  3)   7–3   (2–2) Anders Eriksson, Stratos Enköp BTK
  4)   6–4   (3–1) Rickard Borre, Askims BTK
  5)   6–4   (2–2) Linus Brännström, Askims BTK
  6)   5–5   (3–1) Javid Eil, Kvarnby AK
  7)   4–6   (3–2) David Hellman, Varbergs BTKp
  8)   4–6   (2–3) Anton Olovsson, Mariedals IK
  9)   2–8   (1–4) Peter Midow, Varbergs BTK
10)   2–8   (0–4) Emil Redlig, Söderhamns UIF
11)   1–9   (0–5) Emil Pettersson, BTK Linné
        • Axel Abrahamsson, Stratos Enköping BTK bröt – spelade endast mot Eil (0–3)

DAMJUNIORER 20

  1) 10–1   (5–0) Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK
  2)   8–3   (5–0) Linn Sandström, BTK Frej
  3)   8–3   (3–2) Caroline Olsson, Ljungby BTK
  4)   8–3   (4–1) Julia Allansson, Fridhem/Urnan BTK
  5)   7–4   (3–2) Ida Söderlund, Spårvägens BTK
  6)   6–5   (3–2) Nina Stenviken, BTK Frej
  7)   6–5   (1–4) Linda Johnsson, Köpings BTK
  8)   4–7   (2–3) Jessica Larsson, Fridhem/Urnan BTK
  9)   4–7   (3–2) Camilla Rubinsson, BTK Safir
10)   2–9   (1–4) Jennifer Nordqvist, Åsa IF
11)   2–9   (0–5) Linnea Jansson, Söderhamns UIF
12)   1–10 (0–5) Afodite Useini, Rudalens IF
        • Quach hade tio raka segrar när hon gav walk over mot Linn Sandström

HERRJUNIORER 17

  1) 10–1   (4–1) Pontus Frithiof, Eslövs AI
  2)   9–2   (5–0) Martin Lovén, KFUM Kristianstad
  3)   9–2   (4–1) Mattias Pernhult, Eslövs AI
  4)   8–3   (4–1) Jesper Hedlund, Linköpings PK
  5)   8–3   (4–1) Viktor Fredriksson, Eslövs AI
  6)   7–4   (3–2) Martin Cederlöf, BTK Safir
  7)   5–6   (2–3) Adam Andersson, Eslövs AI
  8)   4–7   (1–4) Markus Johansson, Skövde FK
  9)   3–8   (0–5) Rasmus Areskoug, Svanesunds GIF
10)   2–9   (2–3)Jimmy Tay, KFUM Kristianstad
11)   1–10 (1–4) Erik Zacco, Hudiksvalls IF
12)   0–11 (0–5) Dennis Berglin, Strömsunds BTK

DAMJUNIORER 17

  1)   9–2   (5–0) Huda Mustafa, Ärtemarks IF
  2)   9–2   (4–1) Michaela Karlsson, Ärtemarks IF
  3)   8–3   (4–1) Josefin Lund, Ängby SK
  4)   6–5   (2–3) Jessica Stensby, Askims BTK
  5)   5–6   (4–1) Jeanette Lindberg, Uppl Väsby BTK
  6)   5–6   (2–3) Ebba Orava, Falkenbergs BTK8
  7)   5–6   (2–3) Jennifer Nilsson, BTK Rekord
  8)   5–6   (2–3) Uyanga Altankhuyag, Ängby SK
  9)   4–7   (2–3) Marléne Appelgren, Spårvägens BTK
10)   4–7   (2–3) Julia Magnusson, BTK Rekord
11)   4–7   (1–4) Felicia Olsson, Öråns SK
12)   1–10 (0–5) Jannica Eriksson, BTK Norrskenet
        • Eriksson fick walk over mot Lindberg

POJKAR 15

  1) 11–0   (5–0) Johan Hagberg, Spårvägens BTK
  2)   9–2   (5–0) Viktor Görman, Eslövs AI
  3)   8–3   (3–2) Jimmy Jin, Söderhamns UIF
  4)   7–4   (4–1) Andreas Holmberg, Lyckeby BTK
  5)   6–5   (2–3) Frej Lindborg, Spårvägens BTK
  6)   6–5   (2–3) Martin Svensson, Herrljunga BTK
  7)   5–6   (1–4) Pontus Johansson, Ovansiljans BTK
  8)   5–6   (3–2) Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
  9)   4–7   (2–3) Erik Strid, Söderhamns UIF
10)   3–8   (2–3) Per Längfors, IFK Falköping BTK
11)   1–10 (0–5) Jacob Titus, Valbo AIF
12)   0–11 (1–4) Henrik Magnusson, Askims BTK

FLICKOR 15

  1)   9–1   (5–0) Karin Lundin, Hålta BTK
  2)   9–1   (4–1) Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
  3)   8–2   (4–0) Maria Engelson, Ängby SK
  4)   7–3   (3–1) Stina Zetterström, Ängby SK
  5)   6–4   (3–2) Clara Erlandsson, Ärtemarks IF
  6)   5–5   (2–2) Linnea Holm, Tyresö BTK
  7)   5–5   (1–3) Sannamari Bölenius, Spårv BTK
  8)   3–7   (2–3) Emma Sjögren, Lekstorps IF
  9)   1–9   (0–4) Ebba Nordahl, Skellefteå AIK BTF
10)   1–9   (0–5) Felicia Larsson, Halmstad BTK
11)   1–9   (1–4) Ebba Swallow, Östersunds GIF
         • Rebecka Åkesson, Åsa IF deltog ej

POJKAR 13

  1) 10–0 (4–0) Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné
  2)   9–1   (5–0) Benny Feng, Spårvägens BTK
  3)   7–3   (4–1) Sebastian Lundahl, KFUM Kr´stad
  4)   7–3   (3–1) Alfred Lindblad, Stratos Enköp BTK
  5)   6–4   (2–2) Anders Eriksson, BTK Linné
  6)   5–5   (3–2) Elias Ranefur, Ängby SK
  7)   4–6   (2–3) Simon Berglund, Spårvägens BTK
  8)   4–6   (1–3) Philip Pettersson, IFK Falköping BTK
  9)   2–8   (1–4) Marcus Nilsson, Höganäs BTK
10)   1–9   (0–5) Oskar Nyström, Tegs BTK
11)   0–10 (0–4) Simon Norevi, IK Kometen
        • Marcus Olovsson, BTK Linné deltog ej

FLICKOR 13

  1)   9–2   (3–2) Emelie Fitzgerald, Ås IF
  2)   9–2   (4–1) Emma Johansson, Öråns SK
  3)   8–3   (3–2) Helena Zetterström, Ängby SK
  4)   8–3   (4–1) Jenny Luo, Österåkers BTK
  5)   7–4   (4–1) Tilda Johansson, Lessebo BTK
  6)   7–4   (3–2) Alice Tolstoy, BTK Rekord
  7)   6–5   (3–2) Erika Åkerlind, Ängby SK
  8)   4–7   (1–4) Linn Millbert, Täfteå IK
  9)   4–7   (1–4) Erika Fronth, IFK Falköping BTK
10)   3–8   (3–2) Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK
11)   1–10 (1–4) Moa Pettersson, Mörsils IF
12)   0–11 (0–5) Stina Källberg, Borlänge BTK
Uppdaterad: 07 OKT 2010 12:58 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info