Hoppa till sidans innehåll

Alla Top 12-placeringar 2014


2014
Skellefteå 29-30 november

HERRJUNIORER 20
  1) 11–0   Jonas Stener, Ängby SK
  2) 10–1   Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK
  3)   9–2   Johan Hagberg, IF Norcopensarna
  4)   7–4   Mathias Johansson, Västers BTK
  5)   6–5   Henrik Magnusson, Askims BTK
  6)   6–5   Viktor Kilström, KFUK-KFUM:s IA Sä̈ffle
  7)   4–7   Linus Svensson, Vetlanda BTK
  8)   4–7   Marcus Lindqvist, Solna BTK
  9)   4–7   Isak Ekliasson, Carlstads BTK
10)   3–8   Anton Hemlin, Ås IF
11)   1–10 Fredrik Gustafsson, Docksta BTK
12)   1–10 Maxim Krohin, Söderhamns UIF

DAMJUNIORER 20
  1) 10–1   Agnes Kiirikki, Carlstads BTK
  2) 10–1   Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK
  3)   9–2   Caroline Tanska, Skurups BTK
  4)   9–2   Helena Zetterström, Spårvägens BTK
  5)   7–4   Sofia Erkheikki, BTK Rekord
  6)   6–5   Victoria Wärngren, Upplands-Ekeby IF
  7)   4–7   Moa Pettersson, Ås IF
  8)   4–7   Emelie Fitzgerald, Ås IF
  9)   3–8   Jenny Pettersson, Upplands-Ekeby IF
10)   2–9   Lisa Kampf, Mariedals IK
11)   1–10 Malin Helgesson, KFUM Stocksund IA
12)   1–10 Sandra Helander, Ås IF
                 • Kiirikki-Jonsson i sista omgången:
                 11–7, 7–11, 11–5, 11–8.

HERRJUNIORER 17
  1) 11–0   Malte Möregårdh, BTK Rekord
  2)   9–2   Emil Bergström, Falkenbergs BTK
  3)   8–3   Anton Andersson, Lyckeby BTK
  4)   8–3   Oscar Perman, Carlstads BTK
  5)   8–3   Marcus Pettersson, IF Norcopensarna
  6)   7–4   Per Sandström, Skellefteå AIK BTF
  7)   5–6   Johan Barius, Eskilstuna BTK
  8)   4–7   Jimmy Jansson, Svanesunds GIF
  9)   3–8   Taib Sisic, Lyckeby BTK
10)   2–9   Arvid Ohlsén-Svensson, Kristinehamns BTF
11)   1–10 Omid Khoshbakht, Eslövs AI BTK
12)   0–11 Fredrik Åslin, Ortvikens PK

DAMJUNIORER 17
  1) 11–0   Tilda Johansson, Halmstad BTK
  2) 10–1   Malin Nilsson, Halmstad BTK
  3)   9–2   Elin Ljungsberg, IFK Falköping BTK
  4)   7–4   Linn Millbert, Halmstad BTK
  5)   6–5   Madeleine Björding, Halmstad BTK
  6)   6–5   Emelie Svensson, Falkenbergs BTK
  7)   6–5   Anette Lundh, Ängby SK
  8)   4–7   Nayana Temml, Spårvägens BTK
  9)   3–8   Julia Fredriksson, Lysekils PK
10)   3–8   Moa Johansson, Munkedals BTK
11)   1–10 Alexandra Rööse, Arvika BTK
12)   0–11 Sofie Helander, Ås IF

POJKAR 15
̈     1) 10–1   Viktor Gullbo, Köpings BTK
  2)   8–3   Viggo Kippel, Spårvägens BTK
  3)   8–3   Artur Blidberg,BTK Linné
  4)   8–3   Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  5)   7–4   Filip Karlsson, Stratos Enköping BTK
  6)   6–5   Melker Nilsson, Eslövs AI BTK
  7)   6–5   Oskar Danielsson, Ängby SK
  8)   5–6   Oscar Adamsson, Askims BTK
  9)   4–7   William Apelqvist, Ängby SK
10)   2–9   Erik Pantzar, Ortvikens PK
11)   1–10 Filip Norden, Styrnäs BTK
12)   1–10 Tim Cornelius, Backa BTK

FLICKOR 15
  1) 10–0   Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
  2)   8–2   Kornelia Jönsson, Eslövs AI BTK
  3)   8–2   Elin G. Snygg, Halmstad BTK
  4)   7–3   Sofie Andersson, IFK Lund
  5)   7–3   Tova Zarins, Köpings BTK
  6)   5–5   Emelie Ekman, Umeå BTK
  7)   3–7   Wilma Björn, Falkenbergs BTK
  8)   3–7   Julia Löfgren, BTK Linné
  9)   2–8   Hanna Hörnlund, Vindeälvens BTK
10)   2–8   Vera Wikström, Ängby SK
11)   0–10 Vendela Johansson, Skellefteå AIK
12)     –

POJKAR 13
  1) 10–1   Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
  2) 10–1   Martin Friis, Spårvägens BTK
  3)   9–2   Jonathan Thimon, Spårvägens BTK
  4)   7–4   Axel Lindström, Norrtulls SK
  5)   7–4   Theodor Ulin, Ortvikens PK
  6)   6–5   Edward Wesshagen, Norrtulls SK
  7)   6–5   Jonatan McDonald, Norrtulls SK
  8)   4–7   David Andersson, Eslövs AI BTK
  9)   3–8   Erik Wallin, Askims BTK
10)   3–8   Jesper Solvin, BTK Linné
11)   1–10 Dennis Krohin, Söderhamns UIF
12)   0–11 Pontus Djäkner, Söderhamns UIF
                 • Klingspor-Mattsson-Friis i slutomgången:
                 11–9, 11–8, 12–10.

FLICKOR 13
  1) 11–0   Hanna Kjellson Hanna, Lyckeby BTK
  2) 10–1   Mathilda Sandlund, Umeå BTK
  3)   9–2   Alma Rööse, Arvika BTK
  4)   8–3   Jennie Edvinsson, Halmstad BTK
  5)   7–4   Lisa Hafn, Spårvägens BTK
  6)   5–6   Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
  7)   4–7   Fina Nygren, Umeå BTK
  8)   4–7   Kajsa Sellgren, Spårvägens BTK
  9)   3–8   Alva Karlsson, Bergkvara BTK
10)   3–8   Julia Å̊hnstrand, Bergkvara BTK
11)   2–9   Denize Franzen, Hörnebo SK
12)   0–11 Josefin Nilsson, BTK Dalen

Uppdaterad: 25 FEB 2015 15:34 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info