Hoppa till sidans innehåll

78:e SM 2003


78:e SM
Eriksdalshallen, Stockholm 28 februari-2 mars 2003

HERRSINGEL
Final

Mattias Stenberg, Malmö FF-Magnus Wahlgren, Kalmar BTK 11-7, 13-11, 11-5, 11-8.
Semifinaler
Mattias Stenberg-Peter Nilsson, Eslövs AI 11-6, 11-8, 7-11, 11-0, 12-10, Wahlgren-Mikael Zöögling, Eslövs AI 11-8, 11-7, 11-5, 10-12, 11-8.
Kvartsfinaler
Mattias Stenberg-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 6-11, 11-5, 15-13, 7-11, 11-8, 12-10, Peter Nilsson-Mårten Stenberg, Kalmar BTK 11-7, 8-11, 11-4, 11-9, 11-6, Zöögling-Stefan Nilsson, Malmö FF 11-5, 8-11, 11-8, 10-12, 11-9, 9-11, 11-5, Wahlgren-Peter Andersson, Söderhamns UIF 11-8, 11-9, 9-11, 10-12, 12-10, 11-8.
Åttondelsfinaler
Jens Lundquist-Appelgren 11-7, 11-9, 11-8, 11-13, 11-7, Mattias Stenberg-William Henzell, Kalmar BTK 11-9,7-11, 11-5, 11-8, 7-11, 11-4, Peter Nilsson-John Fröling, BTK Rekord 11-8, 11-5, 15-13, 9-11, 11-9, Mårten Stenberg-Magnus Månsson, Falkenbergs BTK 11-8, 7-11, 11-9, 11-3, 3-11, 6-11, 12-10, Zöögling-Fredrik Lundquist 13-11, 6-11, 11-5, 13-11, 7-11, 11-9, Stefan Nilsson-Lindh 11-9, 3-11, 11-5, 11-7, 12-10, Wahlgen-Kadiri 11-9, 11-3, 11-9, 11-9, Peter Andersson-Håkansson 11-9, 4-11, 11-7, 11-7, 6-11, 7-11, 11-8.
Omgång 2
Jens Lundquist, Söderhamn-Fredrik Hage, Mariedal 8-11, 11-8, 11-8, 11-6, 13-11, Mikael Appelgren, Ängby-Andreas Ohlsson, Gröstorp 11-8, 10-12, 11-7, 11-8, 11-9, William Henzell, Kalmar-Mattias Andersson, Eslöv 8-11, 11-7, 12-10, 11-6, 5-11, 11-8, Mattias Stenberg, Malmö FF-David Lundeteg, Carlstad 11-8, 11-5, 11-6, 11-9, Peter Nilsson, Eslöv-Mats Källberg, Falun 11-5, 11-7, 11-1, 11-9, John Fröling, Rekord-Cyprian Asamoah, Malmö FF 10-12, 10-12, 11-4, 12-14, 11-9, 11-2, 11-6, Mårten Stenberg, Kalmar-Johan Axelqvist, Köping 11-3, 11-4, 9-11, 6-11, 11-5, 11-7, Magnus Månsson, Falkenberg-Henrik Olsson, Halmstad 11-3, 4-11, 11-7, 11-7, 13-11, Mikael Zöögling, Eslöv-Robert Nilsson, Mariedal 11-8, 10-12, 11-5, 11-7, 11-5, Fredrik Lundquist, Söderhamn-Joakim Andersson, Falkenberg 10-12, 11-8, 12-10, 11-7, 10-12, 12-10, Stefan Nilsson, Malmö FF-Aron Andersson, Dänningelanda 11-7, 11-9, 12-10, 11-7, Erik Lindh, Enig-Göran Wranå, Enig 16-14, 4-11, 11-8, 9-11, 11-5, 14-12, Magnus Wahlgren, Kalmar-Anders Holm, Rekord 11-5, 11-7, 11-8, 13-11, Kayode Kadiri, Riddaren-Mikael Mattiasson, Eslöv 8-11, 11-4, 11-6, 11-9, 11-6, Peter Andersson, Söderhamn-Miroslav Moszczynski, Jönköping 6-11, 13-11, 11-4, 10-12, 11-9, 12-10, Fredrik Håkansson, Halmstad-Fredrik Nilsson, Falkenberg 11-4, 4-11, 11-6, 11-6, 8-11, 11-4.

DAMSINGEL
Final

Carina Jonsson, Råå BTK-Susanne Jonsson, Råå BTK 11-3, 11-7, 13-11, 11-4.
Semifinaler
Carina Jonsson-Sandra Johansson, Rönninge SK BF 12-14, 11-6, 11-9, 11-4, 9-11, 12-10, Susanne Jonsson-Marie Olsson, Spårvägens BTK 7-11, 12-10, 9-11, 11-7, 11-5, 12-10.
Kvartsfinaler
Sandra Johansson-Nina Vakkila, Spårvägens BTK 9-11, 11-2, 11-4, 11-9, 11-6, Carina Jonsson-Susanna Nilsson, Lyckeby BTK 1-11, 11-5, 2-11, 11-2, 11-9, 11-7, Olsson-Kajsa Andersson, BTK Rekord 13-11, 9-11, 11-4, 11-6, 11-8, Susanne Jonsson-Matilda Ekholm, Ängby SK 11-8, 11-5, 7-11, 11-7, 7-11, 11-9.
Omgång 2
Sandra Johansson-Anna Berglund, Borlänge BTK 11-5, 3-11, 11-7, 11-9, 11-5, Vakkila-Frida Johansson, Råå BTK 12-10, 11-3, 10-12, 11-7, 11-7, Susanna Nilsson-Sara Rohdin, Ärtemarks IF 9-11, 9-11, 11-6, 11-4, 11-6, 8-11, 11-7, Carina Jonsson-Camilla Lindvall, Halmstad BTK 11-6, 11-4, 11-5, 11-3, Olsson-Anna Nilsson, Råå BTK 11-2, 11-9, 5-11, 11-8, 11-7, Kajsa Andersson-Linda Nordenberg, Råå BTK 6-11, 11-8, 6-11, 11-7, 11-6, 4-11, 11-6, Ekholm-Veronica Thorsson, Rönninge SK BF 11-1, 11-5, 11-3, 11-8, Susanne Jonsson-Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK 4-11, 11-6, 5-11, 13-11, 8-11, 11-7, 11-3.

HERRDUBBEL
Final

Jens Lundquist/Fredrik Håkansson, Söderhamns UIF/Halmstad BTK-Peter Nilsson/Mattias Andersson, Eslövs AI 11-7, 10-12, 11-8, 11-9.
Semifinaler
Jens Lundquist/Håkansson-Erik Lindh/Göran Wranå, BTK Enig 10-12, 11-8, 7-11, 11-4, 11-9, Peter Nilsson/Mattias Andersson-Peter Andersson/Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF 8-11, 11-6, 11-8, 11-9.
Kvartsfinaler
Jens Lundquist/Håkansson-Mikael Mattiasson/Robert Svensson, Eslövs AI 11-4, 11-9, 7-11, 11-9, Lindh/Wranå-Stefan Nilsson/Mattias Stenberg, Malmö FF 8-11, 11-9, 11-9, 8-11, 11-9, Peter Nilsson/Mattias Andersson-John Fröling/Anders Holm, BTK Rekord 11-8, 11-8, 11-5, Peter Andersson/Fredrik Lundquist-Magnus Månsson/Pär Gerell, Falkenbergs BTK 11-8, 1-11, 12-10, 12-10.

DAMDUBBEL
Final

Marie Olsson/Nina Vakkila, Spårvägens BTK-Sandra Johansson/Veronica Thorsson, Rönninge SK BF 11-8, 11-8, 9-11, 11-8.
Semifinaler
Sandra Johansson/Thorsson, Rönninge-Sofia Westholm/Anna Berglund, Långshyttans BTK/Borlänge BTK 12-10, 8-11, 11-9, 11-5, Olsson/Vakkila-Carina Jonsson/Frida Johansson, Råå BTK 6-11, 11-8, 7-11, 11-7, 11-9.
Kvartsfinaler
Westholm/Berglund-Anna Nilsson/Angelica Augustsson, Råå BTK/Trelleborgs BTK 12-10, 11-5, 8-11, 11-9, Sandra Johansson/Thorsson-Madeleine Stenqvist/Anna Jacobsson, Malmö FF/Tyresö BTK 11-7, 11-3, 11-6, Carina Jonsson/Frida Johansson-Sara Rohdin/Susanna Nilsson, Äremarks IF/Lyckeby BTK 9-11, 11-6, 11-8, 13-11, Olsson/Vakkila-Johanna Wallfors/Sofie Herbertsson, Lyckeby BTK 12-14, 11-7, 9-11, 11-7, 11-8.

MIXED DUBBEL
Final

Pär Gerell/Sandra Johansson, Falkenbergs BTK/Rönninge SK BF-John Fröling/Linda Nordenberg, BTK Rekord/Råå BTK 6-11, 9-11, 14-12, 12-10, 11-8.
Semifinaler
Fröling/Linda Nordenberg-Robert Svensson/Frida Johansson, Eslövs AI/Råå BTK 11-8, 9-11, 11-8, 2-11, 11-3, Gerell/Johansson-Jamie Lindqvist/Marie Olsson, Spårvägens BTK 6-11, 11-5, 11-9, 11-8.
Kvartsfinaler
Fröling/Nordenberg-Magnus Månsson/Anna Berglund, Falkenbergs BTK/Borlänge BTK 11-5, 11-8, 8-11, 11-9, Robert Svensson/Frida Johansson-Mikael Mattiasson/Angelica Augustsson, Eslövs AI/Trelleborgs BTK 11-7, 6-11, 11-5, 11-8, Lindqvist/Olsson-Fredrik Hage/Anna Jacobsson, Mariedals IK/Tyresö BTK 11-1, 11-6, 7-11, 10-12, 11-9, Gerell/Sandra Johansson-Mikael Zöögling/Anna Nilsson, Eslövs AI/Råå BTK 11-6, 6-11, 11-9, 5-11, 11-9.

13:e Pingisiaden 2003
POJKAR
  1) Mattias Översjö, Byttorpsa IF
  2) William Svedberg, Spårvägens BTK
      Final
      11-5, 11-8, 9-11, 11-6
  3) Kristoffer Greczula, Falkenbergs BTK
  4) Patric Åberg, Dänningelanda BTK
  5) Rasmus Sjökarl, Byttorps IF
  6) Martin Strid, Söderhamns UIF
  7) Jesper Hjelmer, BTK Frej
  8) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
  9) Simon Nilsson, Hovmanstorp GoIF
10) Harald Andersson, Spårvägens BTK
11) Andreas Kvist, Askim BTK
12) Fredrik Sundberg, Tyresö BTK
13) Jonathan Wallin, Storumans Pingis
14) Johan Persson, Götene Tor BTK
15) Matthias Filipsson, PK Sundsvall
16) Stefan Nilsson, Fridhem/Urnan BTK

FLICKOR
  1) Malin Pettersson, Norrköpings UPK
  2) Rebecka Ljungkvist, Mörrum GoIF/BTK
      Final
      11-2, 11-3, 11-6
  3) Frida Magnusson, Tyresö BTK
  4) Emelie Sterling, Kalmar BTK
  5) Matilda Johansson, Trollhättans BTK
  6) Sofia Nyblom, Kalmar BTK
  7) Chenjing Fan, Lyckeby BTK
  8) Caroline Ädel, Fridhem/Urnan BTK
  9) Marie Sandberg, Hova BTK
10) Emmy Bergström, Ängby SK
11) Beatrice Knutsson, Munkedals BTK
12) Janni Nilsson, Öråns SK
13) Josefin Hult, Storfors IF
14) Carin Tällberg, IK Kometen
15) Maja Zingmark, BTK Norrskenet
16) Josefin Lund, Ängby SK

Uppdaterad: 26 OKT 2010 18:24 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info