Hoppa till sidans innehåll

81:a SM 2006


81:a SM
Borås 3-5 mars 2006

HERRSINGEL
Final
Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 4-11, 11-9, 3-11, 11-4, 8-11, 11-5, 11-2.
Semifinaler
Waldner-Robert Svensson, Eslövs AI 7-11, 5-11, 11-8, 9-11, 17-15, 11-6, 11-6, Lundquist-Mattias Stenberg, Gröstorps IF 11-8, 11-5, 11-8, 11-8.
Kvartsfinaler
Waldner-Cyprian Asamoah, Malmö FF 11-5, 6-11, 11-8, 12-10, 11-5, Svensson-Jon Persson, Stratos Enköping BTK 11-7, 11-3, 10-12, 11-8, 11-5, Mattias Stenberg-Per Gerell, Falkenbergs BTK 11-9, 15-13, 12-14, 7-11, 11-1, 11-8, , Lundquist-Peter Nilsson, Halmstad BTK 9-11, 11-4, 11-5, 11-6, 11-9.
Åttondelsfinaler
Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK-Stefan Nilsson, Gröstorps IF 11-8, 11-8, 11-6, 11-7, Cyprian Asamoah, Malmö FF-John Wall, Eslövs AI 13-11, 11-8, 11-4, 11-9, Svensson-Magnus Månsson, Falkenbergs BTK 12-10, 9-11, 11-8, 6-11, 14-12, 3-11, 11-8, Persson-Fredrik Håkansson, Halmstad BTK 13-11, 10-12, 11-9, 11-8, 11-2, Gerell-Robert Nilsson, BTK Warta 8-11, 11-5, 11-8, 11-9, 6-11, 4-11, 11-5, Stenberg-Peter Andersson, Söderhamns UIF 14-12, 11-3, 11-6, 11-9, Nilsson-Fabian Åkerström, Lyckeby BTK 13-11, 7-11, 11-9, 5-11, 11-8, 13-15, 11-7, Lundquist-Mårten Stenberg, Kalmar BTK 11-2, 11-7, 8-11, 11-9, 15-13.

J-O:s matcher i Borås
1) 4-0 mot Andreas Molin (8, 8, 9, 8)
2) 4-1 mot Kim Nylander (-10, 7, 9, 8, 8)
3) 4-0 mot Stefan Nilsson (8, 8, 6, 7)
4) 4-2 mot Cyprian Asamoah (5, -6, 8, 10, ?, -6, 5)
5) 4-3 mot Robert Svensson (-7, -5, 8, -9, 15, 6, 6)
6) 4-3 mot Jens Lundquist (-4, 9, -3, 4, -8, 5, 2)

DAMSINGEL
Final
Marie Olsson, Trelleborgs BTK-Linda Nordenberg, Råå BTK 11-6, 11-7, 11-9, 13-15, 11-4.
Semifinaler
Nordenberg-Susanna Wigow, Ärtemarks IF 11-8, 1-11, 13-11, 11-8, 8-11, 11-8, Olsson-Anna Benson, Råå BTK 8-11, 5-11, 11-3, 12-10, 14-12, 11-9.
Kvartsfinaler
Nordenberg-Matilda Ekholm, Ängby SK 11-4, 11-9, 8-11, 12-10, 11-5, Wigow-Nina Vakkila, Spårvägens BTK 11-9, 7-11, 11-5, 18-20, 11-6, 8-11, 11-8, Benson-Marina Servoulja, Spårvägens BTK 9-11, 11-3, 5-11, 12-10, 11-3, 11-8, Olsson-Frida Johansson, Råå BTK 11-4, 11-9, 11-5, 11-6.
Åttondelsfinaler
Ekholm-Marie Sjögren, Köpings BTK 11-5, 10-12, 11-9, 11-3, 11-2, Nordenberg-Anna Berglund, Långshyttans BTK 13-11, 11-9, 11-5, 7-11, 11-6, Vakkila-Malin Kindgren, Långshyttans BTK 11-6, 14-12, 11-7, 11-8, Wigow-Veronica Mattiasson, Trelleborgs BTK 11-3, 9-11, 14-12, 11-9, 7-11, 11-6, Servoulja-Carina Jonsson, Råå BTK 9-11, 12-10, 3-11, 11-6, 11-9, 11-6, Benson-Carolina Wersäll, Ängby SK 9-11, 11-9, 11-5, 11-4, 6-11, 11-8, Frida Johansson, Råå BTK-Sara Rohfin, Ärtemarks IF 9-11, 11-7, 11-5, 5-11, 11-6, 11-9, Olsson-Marie Persson, Malmö FF 11-8, 11-2, 11-7, 11-2.

HERRDUBBEL
Final
Robert Svensson/Mikael Zöögling, Eslövs AI-Fredrik Håkansson/Peter Nilsson, Halmstad BTK 12-10, 11-6, 8-11, 11-6.
Semifinaler
Svensson/Zöögling-Jens Lundquist/Johan Axelqvist walk på grund av skada, Håkansson/Nilsson-Mattias Andersson/John Wall, Eslövs AI 11-9, 10-12, 11-9, 12-10.

DAMDUBBEL
Final
Carina Jonsson/Kajsa Andersson, Råå BTK-Linda Nordenberg/Frida Johansson, Råå BTK 8-11, 11-6, 11-6, 4-11, 11-6.
Semifinaler
Jonsson/Andersson-Matilda Ekholm/Caroline Wersäll, Ängby SK 11-9, 11-9, 11-9, Nordenberg/Johansson-Marina Servoulja/Cecilia Lundström, Spårvägens BTK 11-6, 9-11, 11-6, 11-8.

MIXED DUBBEL
Final
Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, SK Iron Mälarsanering/Råå BTK-Fredrik Hage/Susanna Wigow, Mariedal IK/Ärtemarks IF 11-8, 11-8, 8-11, 12-10.
Semifinaler
Sjöstedt/Jonsson-Lukas Rydén/Sara Rohdin, Falkenbergs BTK/Ärtemarks IF 4-11, 12-10, 11-7, 11-8, Hage/Wigow-Magnus Månsson/Anna Berglund, Falkenbergs BTK/Långshyttans BTK 11-7, 11-6, 8-11, 11-5.

HERRAR 20
Final
Jon Persson, Söderhamns UIF-Lukas Rydén, Falkenbergs BTK 8-11, 8-11, 11-6, 11-9, 11-8, 17-19, 12-10.
Semifinaler
Persson-Niklas Rönningborn, Malmö FF 11-9, 11-2, 11-7, 9-11, 10-12, 11-9, Rydén-Kim Nylander, Falkenbergs BTK 11-6, 9-11, 11-8, 12-10, 5-11, 11-13, 15-13.

DAMER 20
Final
Marie Persson, Malmö FF-Emily Ingves, Malmö FF 11-5, 6-11, 7-11, 11-8, 11-8, 11-6.
Semifinaler
Persson-Malin Kindgren, Långshyttans BTK 6-11, 8-11, 10-12, 11-9, 11-6, 16-14, 11-9, Ingves-Caroline Wersäll, Ängby SK 11-9, 7-11, 7-11, 6-11, 11-8, 11-7, 11-8.

Pingisiaden

POJKAR
Final
Hampus Söderlund, Sjömarkens IF-Alexander Franzén, Falkenbergs BTK 13-11, 8-11, 11-6, 11-6.
Semifinaler
Söderlund-Jimmy Jin, Sandåkerns SK 11-5, 7-11, 11-8, 11-6, Franzén-Albin Wemmert, Herrljunga BTK 12-10, 11-9, 11-4.

FLICKOR
Final
Clara Erlandsson, Ärtemarks IF-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 11-4, 12-10, 10-12, 11-7.
Semifinaler
Erlandsson-Julia Bäckman, Mörsils IF 9-11, 11-7, 11-5, 11-7, Jonsson-Elin Binglöv, Ljungsbro BTK 11-9, 6-11, 9-11, 12-10, 11-4.

Uppdaterad: 26 OKT 2010 18:08 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info