Hoppa till sidans innehåll

82:a SM 2007


82:a SM
Idrottens Hus, Helsingborg 2-4 mars 2007

HERRSINGEL
Final
Jörgen Persson, Halmstad BTK-Johan Axelqvist, Söderhamns UIF 6-11, 5-11, 15-13, 13-11, 8-11, 11-7, 11-2.
Semifinaler
Axelqvist-Jan-Ove Waldner, Ängby SK 11-6, 11-6, 11-6, uppgivet, Jörgen Persson-Pär Gerell, Falkenbergs BTK 11-5, 11-8, 11-9, 11-4.
Kvartsfinaler
Waldner-Jon Persson, Söderhamns UIF 6-11, 8-11, 11-9, 11-9, 11-6, 11-5, Axelqvist-Fredrik Håkansson, Halmstad BTK 10-12, 7-11, 11-7, 11-7, 9-11, 11-8, 12-10, Gerell-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 11-6, 12-10, 6-11, 13-11, 6-11, 11-7, Jörgen Persson-Mikael Zöögling, Spårvägens BTK 11-8, 11-5, 11-4, 12-10.
Åttondelsfinaler
Waldner-Johan Sondell, Söderhamns UIF 11-9, 11-6, 11-2, 11-8, Jon Persson-Robert Svensson, Eslövs AI 11-6, 11-9, 19-17, 4-11, 1-11, 11-1, Axelqvist-Hampus Nordberg, Stratos Enköping BTK 11-7, 9-11, 11-6, 11-8, 11-4, Håkansson-Magnus Månsson, BTK Warta 2-11, 12-10, 8-11, 11-7, 8-11, 11-8, 11-7, Lundquist-Mattias Stenberg, Gröstorps IF 10-12, 8-11, 3-11, 11-7, 16-14, 11-4, 11-8, Gerell-Stefan Nilsson, BTK Warta 5-11, 11-5, 11-7, 11-6, 12-10, Zöögling-Peter Nilsson, BTK Rekord 12-10, 7-11, 8-11, 11-9, 11-3, 11-4, Jörgen Persson-Peter Andersson, Söderhamns UIF 11-7, 11-4, 11-4, 9-11, 11-7.
Omgång 3
Waldner-Anders Holm, BTK Rekord 11-8, 11-3, 11-6, 11-5, Sondell-Marcus Andersson, Partille PK 5-11, 9-11, 11-7, 11-8, 11-3, 9-11, 11-3, Jon Persson-Lukas Rydén, Falkenbergs BTK 9-11, 11-8, 11-6, 11-2, 8-11, 7-11, 11-6, Svensson-Mats Källberg, Spårvägens BTK 6-11, 11-5, 11-7, 11-3, 11-8, Axelqvist-Mattias Översjö, Mariedals IK 5-11, 11-7, 12-10, 11-7, 11-5, Nordberg-John Wall, Spårvägens BTK 9-11, 11-5, 11-9, 11-9, 11-8, Månsson-Mikael Ottosson, Vrena IF 11-7, 11-8, 12-10, 11-8, Håkansson-Niklas Rönningborn, Gröstorps IF 11-4, 11-5, 11-9, 11-6, Lundquist-Henrik Olsson, Halmstad BTK 6-11, 11-4, 11-7, 13-11, 11-3, Stenberg-Ludvig Hedlund, Spårvägens BTK 11-6, 11-5, 11-9, 11-3, Stefan Nilsson-Ludvig Hedlund, Spårvägens BTK 11-6, 11-9, 11-5, 11-3, Gerell-Matts Quiding, Häggenås SK 11-7, 11-5, 11-0, 11-6, Peter Nilsson-Erik Åhman, Falkenbergs BTK 13-11, 12-10, 11-4, 11-9, Zöögling-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11-3, 5-11, 11-5, 11-7, 11-8, Peter Andersson-Marcus Johansson, Carlstad BTK 11-6, 11-9, 12-10, 11-9, Jörgen Persson-Mattias Karlsson, Lyckeby BTK 11-9, 11-6, 11-9, 11-7.
Omgång 1
Övre halvan
Jan-Ove Waldner, Ängby SK-Niklas Sörfjäll, Svanesunds GIF 13-11, 11-7, 11-6, 10-12, 6-11, 11-3, Johan Sondell, Söderhamns UIF-Cyprian Asamoah, Halmstad BTK walk over, Jon Persson, Söderhamns UIF-Lukas Möller, Lyckeby BTK walk over, Lukas Rydén, Falkenbergs BTK-John Nilsson, Linköpings PK 11-5, 11-8, 11-7, 11-6, Robert Svensson, Eslövs AI-Erik Tamm, BTK Warta 11-3, 11-2, 11-5, 11-5, Johan Axelqvist-Henrik Fihn, Partille PK 11-4, 11-5, 11-4, 11-6, Mattias Översjö, Mariedals IK-Robert Eriksson, BTK Rekord 11-3, 6-11, 8-11, 13-11, 8-11, 11-7, 11-9, Magnus Månsson, BTK Warta-Andreas Ljones, Carlstad BTK 11-6, 11-7, 11-7, 11-7, Fredrik Håkansson, Halmstad BTK-Andreas Törnqvist, Växjö Pingis 11-7, 11-7, 11-5, 11-5.
Nedre halvan
Jens Lundquist, Söderhamns UIF-Henrik Drugge, Solna BTK 11-6, 11-9, 11-7, 13-11, Mattias Stenberg, Gröstorps IF-Nicklas Sundell, Spårvägens BTK 11-6, 11-5, 11-2, 11-5, Stefan Nilsson, Gröstorps IF-Andreas Johansson, Carlstad BTK 9-11, 11-2, 12-10, 11-4, 11-3, Pär Gerell, Falkenbergs BTK-Per-Erik Eriksson, KFUM Stocksund IA 11-8, 11-9, 11-8, 11-3, Mikael Zöögling, Spårvägens BTK-Leif Mårtensson, Jägarnäs-Ludvika BTK 11-6, 11-5, 11-6, 11-2, Peter Andersson, Söderhamns UIF-Javid Eil, Tyresö BTK 11-1, 14-12, 11-4, 11-7, Jörgen Persson, Halmstad BTK-Robert Nilsson, BTK Warta 6-11, 11-9, 13-11, 11-3, 11-7.

DAMSINGEL
Final
Matilda Ekholm, Ängby SK-Marie Olsson, BTK Ajax 11-13, 10-12, 12-10, 11-4, 11-8, 11-4.
Semifinaler
Ekholm-Susanna Wigow, Ärtemarks IF 11-7, 11-7, 10-12, 13-11, 11-7, Olsson-Marie Sjögren, Köpings BTK 11-9, 10-12, 13-11, 13-11, 11-7.
Kvartsfinaler
Ekholm-Frida Johansson, Råå BTK 12-10, 11-7, 11-5, 11-5, Wigow-Marina Servoulja, Spårvägens BTK 11-6, 11-3, 11-9, 8-11, 12-10, Sjögren-Susanne Jonsson, Råå BTK 11-9, 11-8, 11-8, 11-9, Olsson-Carina Jonsson, Råå BTK 11-8, 11-4, 13-11, 9-11, 11-13, 9-11, 11-6.
Åttondelsfinaler
Ekholm-Malin Pettersson, Spårvägens BTK 11-7, 11-6, 11-8, 9-11, 11-3, Johansson-Marie Persson, Köpings BTK 11-2, 11-6, 11-8, 11-8, Wigow-Kajsa Andersson, Råå BTK 11-7, 11-4, 11-8, 11-9, Servoulja-Emma Andersson, Lyckeby BTK 5-11, 11-7, 11-6, 11-3, 13-11, Sjögren-Nina Vakkila, Spårvägens BTK 11-8, 11-7, 9-11, 6-11, 11-2, 11-5, Susanne Jonsson-Caroline Wersäll, Ängby SK 4-11, 11-9, 11-6, 11-6, 5-11, 11-9, Olsson-Anna Berglund, Dänningelanda BTK 8-11, 11-8, 9-11, 11-9, 11-7, 11-8, Carina Jonsson-Sofia Westholm, Köpings BTK 11-8, 11-9, 11-5, 11-6.

HERRDUBBEL
Final
Robert Svensson/Johan Axelqvist, Eslövs AI/Söderhamns UIF-Jörgen Persson/Fredrik Håkansson, Halmstad BTK 5-11, 11-7, 11-9, 6-11, 11-8.
Semifinaler
Svensson/Axelqvist-Pär Gerell/Lukas Rydén, Falkenbergs BTK walk over, Jörgen Persson/Håkansson-Jan-Ove Waldner/Mikael Appelgren, Ängby SK 11-7, 11-6, 11-8.
Kvartsfinaler
Svensson/Axelqvist-Mattias Stenberg/Niklas Rönningborn, Gröstorps IF 11-9, 11-9, 6-11, 11-9, Gerell/Rydén-Jens Lundquist/Peter Andersson, Söderhamns UIF 4-11, 12-10, 8-11, 11-6, 13-11, Waldner/Appelgren-Mikael Zöögling/John Wall, Spårvägens BTK 11-4, 15-13, 11-6, Persson/Håkansson-Peter Nilsson/Robert Eriksson, BTK Rekord 11-5, 14-12, 11-8.

DAMDUBBEL
Final
Carina Jonsson/Kajsa Andersson, Råå BTK-Linda Nordenberg/Anna Benson, Råå BTK 12-10, 8-11, 11-7, 11-4.
Semifinaler
Jonsson/Andersson-Frida Johansson/Susanne Jonsson, Råå BTK 9-11, 11-9, 3-11, 11-3, 13-11, Nordenberg/Benson-Matilda Ekholm/Caroline Wersäll, Ängby SK 5-11, 12-10, 4-11, 11-8, 17-15.
Kvartsfinaler
Carina Jonsson/Andersson-Marie Sjögren/Matilda Johansson, Köpings BTK/Trollhättans BTK 11-8, 11-13, 11-7, 11-9, Nordenberg/Benson-Malin Pettersson/Linda Dahlström, Spårvägens BTK 9-11, 11-8, 11-6, 11-7, Johansson/Susanne Jonsson-Nina Vakkila/Marina Servoulja, Spårvägens BTK 12-10, 11-9, 11-7, Ekholm/Wersäll-Marie Persson/Sofia Westholm, Köpings BTK 8-11, 11-9, 11-7, 11-8.

MIXED DUBBEL
Final
Magnus Månsson/Anna Berglund, BTK Warta/Dänningelanda BTK-Mikael Zöögling/Anna Benson, Spårvägens BTK/Råå BTK 12-14, 11-9, 11-7, 11-8.
Semifinaler
Zöögling/Benson-Mårten Stenberg/Malin Pettersson, Lyckeby BTK/Spårvägens BTK 11-6, 11-7, 3-11,11-6,  Månsson/Berglund-Hampus Nordberg/Marie Persson, Stratos Enköping BTK/Köpings BTK 11-5, 7-11, 10-12, 11-8, 11-7.
Kvartsfinaler
Mårten Stenberg/Pettersson-Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, Ärtemarks IF/Råå BTK 11-6, 11-9, 13-11, Zöögling/Benson, Spårvägens BTK/Råå BTK-Anders Holm/Frida Johansson, BTK Rekord/Råå BTK 11-8, 11-9, 8-11, 10-12, 11-7, Nordberg/Persson-John Nilsson/Marie Sjögren-Linköpings PK/Köpings BTK 11-4, 4-11, 13-11, 11-6, Månsson/Berglund-Johan Björklund/Susanne Jonsson, Mariedals IK/Råå BTK 11-6, 11-7, 7-11, 11-9.

HERRAR U20
Final
Jon Persson, Söderhamns UIF-Tomas Ramstrand, Ängby SK 11-6, 11-6, 11-6, 11-6.
Semifinaler
Persson-Hampus Nordberg, Stratos Enköping BTK 12-10, 9-11, 4-11, 11-7, 8-11, 11-6, 11-8, Ramstrand-Johan Lundström, Öråns SK 11-8, 11-9, 10-12, 11-2, 11-6.
Kvartsfinaler
Persson-Joachim Bachstätter, Växjö Pingis 11-6, 12-10, 11-8, 11-6, Nordberg-Martin Singh, Ängby SK 11-5, 13-11, 6-11, 7-11, 11-5, 11-6, Ramstrand-Ludvig Hedlund, Spårvägens BTK 13-11, 11-8, 11-7, 11-9, Lundström-Jimmy Ojakangas, Mariedals IK 11-4, 11-8, 11-6, 9-11, 6-11, 11-8.

DAMER U20
Final
Marie Persson, Köpings BTK-Malin Pettersson, Spårvägens BTK 11-8, 11-9, 11-13, 9-11, 11-6, 9-11, 11-9.
Semifinaler
Persson-Caroline Wersäll, Ängby SK 6-11, 11-8, 5-11, 13-11, 11-8, 11-7, Pettersson-Emily Ingves, Kvarnby AK 11-4, 8-11, 7-11, 11-7, 8-11, 11-8, 12-10.
Kvartsfinaler
Wersäll-Ellen Byström, Tyresö BTK 11-5, 11-7, 11-7, 11-8 Persson-Linda Dahlström, Spårvägens BTK 11-4, 11-3, 11-6, 12-10, Ingves-Matilda Holmgren, Söderhamns UIF 11-9, 11-6, 11-8, 11-7, Pettersson-Sara Rask, Dänningelanda BTK 11-8, 9-11, 11-9, 11-8, 4-11, 11-3.

PINGISIADEN POJKAR
Final
Franzén-Hellman 8-11, 13-11, 8-11, 11-4, 11-4.

  1) Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
  2) Henrik Hellman, Tibble Kungsängen BTK
  3) Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
  4) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
  5) Kevin Siu, Ängby SK 6) Cedrik von Heiroth, Eslövs AI 7) Marcus Olovsson, Alingsås PP 8) Erik Söderhamns UIF 9) Christian Präst, Västerås BTK 10) Sebastian Lundahl, KFUM Kristianstad 11) Markus Sjödahl, Ådalslidens SK 12) Elias Pettersson, Lekstorps IF 13) Sebastian Hjärtberg, BTK Norrskenet 14) Robin Andersson, Lindome BTK 15) Marcus Norrhamn, Skärhamns IF 16) Jesper Johansson, Skellefteå AIK BTF.

PINGISIADEN FLICKOR
Final
Engelson-Söderlund 11-7, 10-12, 6-11, 11-9, 11-4.

  1) Maria Engelson, Ängby SK
  2) Emma Söderlund, Sjömarkens IF
  3) Elin Binglöv, Ljungbsor BTK
  4) Johanna Gärdström, Örslösa IF
  5) Emelie Fitzgerald, Ås IF 6) Sofia Petterson, KFUM Kristianstad 7) Hew Kah Yie, Kvarnby AK 8) Emma Johansson, Öråns SK 9) Sara Stensholm, Skärhamns BTK 10) Erika Åkerlind, Ängby SK 11) Felicia Larsson, Halmstad BTK 12) Stina Wahlström, Lindome BTK 13) Jenny Olsson, Hoby GIF BTK 14) Ebba Nordahl, Skellefteå AIK BTF 15) Ebba Swalow, Östersunds GIF 16) Linda Andersson, Skyttorps IF. 

Uppdaterad: 26 OKT 2010 18:14 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info