Hoppa till sidans innehåll

84:e SM 2009


84:e SM
Idrottens Hus, Helsingborg 6-8 mars 2009

HERRSINGEL
Final
Jens Lundquist, Söderhamns UIF-Johan Axelqvist, Eslövs AI 11-9, 10-12, 4-11, 11-5, 11-5, 11-9.
Semifinaler
Axelqvist-Pär Gerell, Falkenbergs BTK 11-6, 11-13, 12-14, 6-11, 11-7, 11-9, 14-12, Lundquist-Robert Svensson, Eslövs AI 11-8, 11-6, 11-5, 2-11, 13-11.
Kvartsfinaler
Axelqvist-Jörgen Persson, Halmstad BTK 6-11, 11-5, 11-8, 12-14, 11-8, 7-11, 11-8, Gerell-Mattias Karlsson, Lyckeby BTK 4-11, 11-4, 11-4, 11-3, 11-9, Lundquist-Fredrik Håkansson, Mölndals BTK 9-11, 11-9, 11-4, 11-6, 11-8, Svensson-Jan-Ove Waldner, Spårvägens BTK 12-10, 12-10, 11-13, 11-8, 11-4.
Åttondelsfinaler
Persson-Mikael Appelgren, Spårvägens BTK 11-9, 11-6, 11-5, 11-6, Axelqvist-Johan Sondell, Söderhamns UIF 11-3, 11-4, 12-10, 9-11, 11-5, Karlsson-Robert Collin, Eskilstuna BTK 11-2, 11-5, 9-11, 11-4, 11-6, Gerell-Magnus Månsson, BTK Warta 11-9, 11-6, 9-11, 9-11, 11-5, 11-2, Lundquist-Mats Källberg, Borlänge BTK 11-4, 11-5, 11-9, 11-4, , Håkansson-Niklas Rönningborn, Halmstad BTK 13-11, 7-11, 11-6, 11-8, 11-5, Svensson-John Wall, Spårvägens BTK 11-6, 11-13, 11-3, 11-5, 11-4, Waldner-Andreas Törnkvist, Växjö Pingis 12-10, 11-8, 19-17, 10-12, 11-3.

DAMSINGEL
Final
Matilda Ekholm, Riddaren BTK-Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK 11-6, 11-9, 8-11, 9-11, 11-7, 11-6.
Semifinaler
Ekholm-Marie Olsson, Råå BTK 11-5, 11-9, 13-11, 11-9, Pettersson-Kajsa Andersson, Råå BTK 6-11, 6-11, 11-2, 11-8, 11-8, 11-4.
Kvartsfinaler
Ekholm-Marie Persson, Team Mälarenergi BTK 13-15, 11-3, 11-7, 11-7, 11-6, Olsson-Caroline Wersäll, Ängby SK 7-11, 11-8, 11-9, 9-11, 11-9, 11-8, Pettersson-Nina Vakkila, Råå BTK 11-3, 11-9, 10-12, 11-3, 11-5, Andersson-Carina Jonsson, Råå BTK 11-8, 9-11, 8-11, 13-11, 11-5, 11-8.
Åttondelsfinaler
Ekholm-Frida Johansson, Råå BTK 11-9, 9-11, 11-4, 11-7, 8-11, 11-3, Persson-Barbro Wiktorsson, Solna 13-11, 11-9, 15-13, 11-4, Wersäll-Anna Berglund, Falkenbergs BTK 11-6, 14-12, 11-8, 11-7, Olsson-Marie Sjögren, Team Mälarenergi BTK 11-7, 11-3, 13-11, 11-5, Vakkila-Angelica Augustsson, Skurups BTK 11-7, 11-7, 11-6, 11-4, Pettersson-Madeleine Melcher, Ängby SK 11-7, 11-6, 10-12, 11-9, 11-5, Andersson-Sara Rask, Dänningelanda BTK 11-8, 13-11, 11-8, 18-16, Jonsson-Sofia Westholm, Team Mälarenergi BTK 8-11, 11-7, 11-7, 11-8, 11-1.

HERRDUBBEL
Final
Jens Lundquist/Pär Gerell, Söderhamns UIF/Falkenbergs BTK-Johan Sondell/Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11-4, 11-8, 11-7.
Semifinaler
Lundquist/Gerell-Fredrik Håkansson/Niklas Rönningborn, Mölndals BTK/Halmstad BTK 11-5, 6-11, 11-5, 9-11, 11-9, Sondell/Brodd-Johan Axelqvist/Robert Svensson, Eslövs AI 11-8, 12-10, 11-9.
Kvartsfinaler
Lundquist/Gerell-Mattias Stenberg/Mattias Karlsson, Eslövs AI/Lyckeby BTK walk over, Håkansson/Rönningborn-Kristian Karlsson/Mattias Översjö, BTK Rekord/Mariedals IK 11-8, 11-9, 7-11, 14-12, Sondell/Brodd-Peter Nilsson/Lukas Rydén, Falkenbergs BTK 12-10, 9-11, 14-12, 11-9, Axelqvist/Svensson-Magnus Månsson/Erilk Åhman, BTK Warta/BTK Linné 11-8, 11-7, 11-6.

DAMDUBBEL
Final
Marie Olsson/Nina Vakkila, Råå BTK-Carina Jonsson/Barbro Wiktorsson, Råå BTK/Solna BTK 11-8, 11-7, 11-8.
Semifinaler
Jonbsson/Wiktorsson-Matilda Ekholm/Sara Rask, Riddaren BTK/Dänningelanda BTK 2-11, 11-7, 13-11, 6-11, 11-5, Olsson/Vakkila-Malin Pettersson/Marie Persson, Team Mälarenergi BTK 11-8, 7-11, 6-11, 11-5, 11-8.
Kvartsfinaler
Ekholm/Rask-Frida Johansson/Kajsa Andersson, Råå BTK 11-6, 7-11, 11-7, 5-11, 11-5, Jonsson/Wiktorsson-Marie Sjögren/Sofia Westholm, Team Mälarenergi BTK 6-11, 3-11, 11-8, 11-6, 11-8, Pettersson/Persson-Caroline Wersäll/Madeleine Melcher, Ängby SK 5-11, 11-6, 6-11, 12-10, 12-10, Olsson/Vakkila-Jessica Larsson/Lisa Lundahl, Fridhem/Urnan BTK 11-5, 11-3, 11-7.

Mixed dubbel
Final
Lukas Rydén/Sara Rask, Falkenbergs BTK/Dänningelanda BT-Martin Singh/Caroline Wersäll, Ängby SK 5-11, 11-6, 8-11, 11-6, 11-9.
Semifinaler
Singh/Wersäll-Jimmy Ojakangas/Carina Jonsson, Mariedals IK/Råå BTK 11-7, 9-11, 11-7, 11-7, Rydén/Rask-John Wall/Frida Johansson, Spårvägens BTK/Råå BTK 11-9, 9-11, 13-11, 11-6.
Kvartsfinaler
Singh/Wersäll-Mattias Karlsson/Michelle Quach, Lyckeby/Fridhem/Urnan BTK 13-11, 11-7, 9-11, 11-5, Ojakangas/Jonsson-Mikael Appelgren/Anna Benson, Spårvägens BTK/Råå BTK 11-9, 11-6, 12-10, Wall/Johansson-Viktor Brodd/Julia Allansson, Söderhamns UIF 11-7, 2-11, 12-10, 13-11, Rydén/Rask-Magnus Månsson/Anna Berglund, BTK Warta/Falkenbergs BTK 11-4, 11-7, 12-10.

HERRAR U20
Final
Johan Sondell, Söderhamns UIF-Andreas Törnkvist, Växjö Pingis 12-10, 12-10, 11-3, 11-9.
Semifinaler
Törnkvist-Mats Sandell, Spårvägens BTK 8-11, 11-3, 11-8, 12-10, 5-11, 9-11, 11-4, Sondell-Simon Arvidsson, Carlstads BTK 8-11, 9-11, 11-9, 9-11, 11-9, 11-4, 12-10.

DAMER U20
Final
Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK-Josefin Lund, Ängby SK 11-3, 11-4, 11-9, 11-6.
Semifinaler
Pettersson-Madeleine Melcher, Ängby SK 11-9, 6-11, 11-4, 11-8, 11-6 , Lund-Linn Sandström, BTK Frej 12-10, 12-10, 10-12, 9-11, 11-9, 11-8.

Pingisiaden

POJKAR
Final

Simon Berglund, Spårvägens BTK-Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK 11-9, 10-12, 8-11, 11-7, 11-3.

  1) Simon Berglund, Spårvägens BTK
  2) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
  3) Anton Källberg, Borlänge BTK
  4) Albin Jeppsson, IFK Lund
  5) Oscar Perman, Carlstads BTK
  6) Johan Gummesson, Dänningelanda BTK
  7) Anton Johansson, Tabergs SK
  8) Jakob Kadziolka, Partille PK

FLICKOR
Final
Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK-Jenny Lou, IFK Österåker 7-11, 11-8, 5-11, 11-9, 11-8.

  1) Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK
  2) Jenny Lou, IFK Österåker
  3) Linn Millbert, Täfteå IK
  4) Julia Fredriksson, RK Fisklir
  5) Tilda Johansson, Lessebo BTK
  6) Josefine Persson, Skurups BTK
  7) Erika Fronth, IFK Falköpings BTK
  8) Nathalie Strand, Sandsjöfors SK

Uppdaterad: 26 OKT 2010 18:18 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info