Hoppa till sidans innehåll

85:e SM 2010


85:e SM
Halmstad 5-7 mars 2010

HERRSINGEL
Final
Jan-Ove Waldner, Spårvägens BTK-Pär Gerell, Falkenbergs BTK  11-5, 11-8, 11-6, 11-7.
Semifinaler
Gerell-Jörgen Persson, Halmstad BTK 11-7, 14-12, 11-7, 11-1
Waldner-Fredrik Håkansson, Halmstad BTK 11-5, 11-6, 6-11, 9-11, 8-11, 11-6, 11-8
Kvartsfinaler
Jörgen Persson-Mattias Stenberg, Eslövs AI 11-4, 8-11, 11-7, 8-11, 11-8, 12-10, Gerell-Johan Axelqvist, Eslövs AI 11-8, 11-9, 16-14, 12-10, Waldner-Robert Svensson, Eslövs AI 7-11, 11-9, 11-6, 10-12, 11-4, 8-11, 11-7, Håkansson-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 11-4, 5-11, 5-11, 6-11, 11-8, 11-8, 11-7.
Åttondelsfinaler
Jörgen Persson, Halmstad BTK-Johan Sondell, Söderhamns UIF 11-4, 11-7, 11-7, 11-4, Mattias Stenberg, Eslövs AI-Peter Nilsson, Österlens BTK 11-9, 12-10, 11-8, 11-9,  Johan Axelqvist, Eslövs AI-Jon Persson, Söderhamns UIF 11-9, 11-13, 11-7, 12-10, 9-11, 5-11, 11-3, Gerell-Mikael Zöögling, Spårvägens BTK 11-9, 11-9, 6-11, 11-5, 12-10, Waldner-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 7-11, 12-10, 11-7, 11-13, 12-10, 11-9, Svensson-Andreas Törnkvist, Växjö Pingis 11-8, 11-5, 12-10, 11-5, Håkansson-Fabian Åkerström, Lyckeby BTK 4-1 i set, Jens Lundquist, Söderhamns UIF-Magnus Månsson, Falkenbergs BTK 11-3, 11-9, 11-8, 11-9.

DAMSINGEL
Final
Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK-Carina Jonsson, Team Mälarenergi BTK 3-11, 11-9, 11-5, 5-11, 11-9, 11-8.
Semifinaler
Pettersson-Matilda Ekholm, Riddaren BTK 11-6, 9-11, 11-8, 11-9, 12-10
Jonsson-Caroline Wersäll, Ängby SK 11-2, 9-11, 12-10, 9-11, 11-5, 6-11, 11-5
Kvartsfinaler
Ekholm-Nina Vakkila, Team Mälarenergi BTK 11-6, 11-7, 17-19, 11-5, 11-8, Pettersson-Kajsa Andersson, Råå BTK 11-9, 11-4, 11-7, 11-7, Wersäll-Sofia Westholm, Team Mälarenergi BTK 11-2, 11-9, 11-3, 11-7, Jonsson-Sandra Johansson, Våxtorps BoIS 8-11, 9-11, 11-7, 6-11, 11-5, 11-2, 11-4.
Åttondelsfinaler
Ekholm-Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 12-10, 11-8, 11-9, 13-11, Vakkila-Frida Bengtsson, Råå BTK 11-4, 11-7, 13-15, 11-5, 7-11, 9-11, 12-10, Kajsa Andersson-Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK 4-11,1 11-5, 13-11, 10-12, 11-9, 12-10, Pettersson-Anna Berglund, Falkenbergs BTK 9-11, 11-7, 13-11, 11-6, 11-4, Westholm-Marie Olsson, Råå BTK 3-11, 6-11, 11-9, 15-13, 2-11, 11-9, 11-6, Wersäll-Matilda Holmgren, Fridhem/Urnan BTK 11-8, 11-5, 11-5, 11-5, Johansson-Sara Rask, Dänningelanda BTK 11-9, 9-11, 9-11, 11-2, 11-9, 8-11, 11-8, Jonsson-Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 11-4, 11-7, 9-11, 11-8, 11-8

HERRDUBBEL
Final
Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF-Mattias Karlsson/Robert Svensson, BTK Warta/Eslövs AI 12-10, 11-9, 14-12.
Semifinaler
Gerell/Lundquist-Alexander Franzén/Jörgen Persson, Halmstad BTK 11-7, 11-8, 11-1, Mattias Karlsson/Svensson-Viktor Brodd/Jon Persson, Söderhamns UIF 9-11, 7-11, 11-6, 11-9, 11-6.
Kvartsfinaler
Gerell/Lundquist-Kristian Karlsson/Mattias Översjö, BTK Rekord/Mariedals IK 4-11, 11-5, 11-4, 11-8, Franzén/Jörgen Persson-Andreas Johansson/Erik Åhman, BTK Linné 11-7, 11-6, 11-2, Mattias Karlsson/Svensson-Robert Eriksson/Arvid Sunesson, Markaryds BTK/BTK Rekord 7-11, 11-4, 11-8, 11-7 , Brodd/Jon Persson-Johan Axelqvist/Mattias Stenberg, Eslövs AI 13-15, 13-11, 11-6, 8-11, 11-5.

DAMDUBBEL
Final
Matilda Ekholm/Malin Pettersson, Riddaren BTK/Team Mälarenergi BTK-Kajsa Andersson/Marie Olsson, Råå BTK 12-10, 11-6, 11-5.
Semifinaler
Ekholm/Pettersson-Madeleine Melcher/Caroline Wersäll, Spårvägens BTK 10-12, 11-4, 11-7, 11-6, Kajsa Andersason/Olsson-Sandra Johansson/Nina Vakkila, Växtorps BoIS/Team Mälarenergi BTK 11-9, 11-3, 6-11, 11-9.
Kvartsfinaler
Ekholm/Pettersson-Helen Andersson/Anna Berglund, Spårvägens BTK 11-5, 11-4, 11-7, Melcher/Wersäll-Emelie Johansson/Katarina Larsson, IK Juno 11-6, 11-8, 13-11, Kajsa Andersson/Olsson-Maria Engelson/Stina Zetterström, Ängby SK 7-11, 11-7, 11-7, 12-10, Sandra Johansson/Vakkila-Daniela Moskovits/Ida Söderlund, Spårvägens BTK 12-10, 11-1, 11-7.

MIXED DUBBEL
Final
Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, Carlstads BTK/Team Mälarenergi BTK-John Wall/Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 11-5, 11-4, 11-2.
Semifinaler
Sjöstedt/Jonsson-Kristian Karlsson/Marie Olsson, BTK Rekord/Råå BTK 11-5, 11-13, 9-11, 11-8, 11-7, Wall/Melcher-Mattias Karlsson/Malin Pettersson, BTK Warta/Team Mälarenergi BTK 6-11, 11-7, 3-11, 11-9, 11-8.
Kvartsfinaler
Kristian Karlsson/Olsson-Viktor Brodd/Julia Allansson, Söderhamns UIF/Fridhem/Urnan BTK 11-6, 11-6, 11-5, Sjöstedt/Jonsson-Hampus Nordberg/Sofia Westholm, Söderhamns UIF/Team Mälarenergi BTK 11-9, 11-4, 11-6, Wall/Melcher-Magnus Månsson/Anna Berglund, Falkenbergs BTK 9-11, 9-11, 11-8, 14-12, 11-6, Mattias Karlsson/Pettersson-Martin Singh/Caroline Wersäll, Ängby SK 11-9, 11-9, 7-11, 6-11, 11-8

HERRAR 20
Final

Mattias Karlsson, BTK Warta-Harald Andersson, Spårvägens BTK 11-9, 9-11, 11-9, 11-5, 8-11, 11-9.
Semifinaler
Andersson-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 8-11, 6-11, 11-3, 13-11, 11-8, 11-8, Karlsson-Martin Lovén, KFUM Kristianstad 11-5, 11-6, 10-12, 12-10, 12-10.

DAMER 20
Final
Madeleine Melcher, Spårvägens BTK-Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK 11-7, 11-2, 11-7, 12-10.
Semifinaler
Melcher-Jennie Jonsson, Lekstorps IF 11-3, 11-5, 11-7, 11-6, Quach-Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 5-11, 11-7, 11-9, 4-11, 11-3, 11-9.

Uppdaterad: 26 OKT 2010 18:19 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info