Hoppa till sidans innehåll

86:e SM 2011


SM 2011
Eriksdalshallen, Stockholm 4-6 mars

HERRSINGEL
Final

Pär Gerell, Falkenbergs BTK-Jörgen Persson, Halmstad BTK 11–8, 11–8, 10–12, 11–4, 11–8.
Semifinaler
Persson-Robert Eriksson, BTK Rekord 11–4, 11–7, 14–16, 11–3, 11–3, Gerell-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 11–4, 5–11, 11–5, 7–11, 7–11, 11–8, 11–7.
Kvartsfinaler
Persson-Andreas Törnkvist, Växjö PK 8–11, 11–2, 11–4, 6–11, 5–11, 11–7, 11–6, Eriksson-Mikael Appelgren, Spårvägens BTK 7–11, 6–11, 11–8, 11–9, 12–10, 5–11, 11–8, Lundquist-Robert Svensson, Eslövs AI 11–5, 11–7, 11–7, 2–11, 11–7, Gerell-Kristian Karlsson, Halmstad BTK 11–8, 7–11, 10–12, 11–6, 11–8, 9–11, 11–6.
Åttondelsfinaler
Persson-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 5–11, 11–5, 11–7, 11–9, 11–5, Törnkvist-Peter Nilsson, Österlens BTK 12–10, 11–9, 5–11, 12–10, 10–12, 11–3, Appelgren-Johan Axelqvist, Eslövs AI 9–11, 7–11, 11–8, 15–13, 11–5, 5–11, 11–6, Eriksson-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11–9, 11–3, 5–11, 3–11, 11–7, 10–12, 11–8, Lundquist-Johan Sondell, BTK Kävlinge 11–5, 11–5, 11–8, 12–10, Svensson-Niklas Rönningborn, Halmstad BTK 11–5, 11–6, 11–9, 11–8, Kristian Karlsson-Mattias Karlsson, BTK Warta 8–11, 11–7, 3–11, 16–14, 11–8, 12–10, Gerell-Mattias Översjö, Eslövs AI 12–10, 11–7, 9–11, 5–11, 10–12, 11–5, 11–9.

Gerells väg till guldet (24–11)
1) 4–1 mot Joachim Bachstätter, Växjö PK (10,6,–5,3,6)
2) 4–0 mot Jesper Berglund, Ängby SK (3,3,3,9)
3) 4–3 mot Mattias Översjö, Eslövs AI (10,7,–9,–5,–10,5,9)
4) 4–3 mot Kristian Karlsson, Halmstad BTK (8,–7,–10,6,8,–9,6)
5) 4–3 mot Jens Lundquist, Söderhamns UIF (4,–5,5,–7,–7,8,7)
6) 4–1 mot Jörgen Persson, Halmstad BTK (8,8,–10,4,8)

DAMSINGEL
Final

Matilda Ekholm, Riddaren BTK-Marie Olsson, Råå BTK 12–10, 11–3, 12–10, 11–7.
Semifinaler
Ekholm-Marie Persson, Team Mälarenergi BTK 11–6, 11–3, 11–7, 11–5, Olsson-Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK 11–13, 11–8, 17–15, 8–11, 11–5, 11–8.
Kvartsfinaler
Ekholm-Kajsa Andersson, Råå BTK 11–1, 11–7, 11–5, 11–5, Persson-Caroline Wersäll, Ängby SK 14–12, 8–11, 14–12, 11–6, 10–12, 12–10, Olsson-Sara Rask, Dänningelanda BTK 11–8, 12–10, 8–11, 11–7, 10–12, 11–5, Pettersson-Marina Donner, Tabergs SK 11–2, 11–6, 9–11, 11–8, 11–1.
Åttondelsfinaler
Ekholm-Barbro Wiktorsson, IK Juno 11–6, 11–8, 11–7, 11–7, Andersson-Nina Vakkila, Köpings BTK 11–6, 11–9, 11–5, 8–11, 8–11, 11–3, Wersäll-Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK 8–11, 9–11, 11–9, 11–7, 11–7, 11–7, Persson-Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 9–11, 11–6, 6–11, 12–10, 9–11, 11–7, 11–7, Olsson-Marie Sjögren, Köpings BTK 11–8, 11–7, 13–11, 9–11, 14–12, Rask-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 11–5, 11–8, 11–9, 11–4, Donner-Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK 9–11, 10–12, 11–7, 12–10, 12–10, 9–11, 11–6, Pettersson-Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 11–2, 11–6, 11–9, 7–11, 11–9.

Ekholms väg till guldet (20–0)
1) 4–0 mot Emelie Fitzgerald, Ås IF (1,2,2,7)
2) 4–0 mot Barbro Wiktorsson, IK Juno (6,8,7,7)
3) 4–0 mot Kajsa Andersson, Råå BTK (1,7,5,5)
4) 4–0 mot Marie Persson, Team Mälarenergi BTK (6,3,7,5)
5) 4–0 mot Marie Olsson, Råå BTK (10,3,10,7)

HERRDUBBEL
Final

Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF-Johan Sondell/Robert Svensson, BTK Kävlinge/Eslövs AI 12–10, 5–11, 12–10, 11–8.
Semifinaler
Gerell/Lundquist-Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 11–5, 11–6, 11–8, Sondell/Svensson-Johan Axelqvist/Mattias Översjö 15–13, 11–6, 12–14, 12–10.
Kvartsfinaler
Gerell/Lundquist-Joachim Bachstätter/Andreas Törnkvist, Växjö PK 11–3, 11–7, 11–13, 2–11, 11–1, Brodd/Nordberg-Simon Nilsson/Anton Åkesson, Dänningelanda BTK 10–12, 15–13, 11–6, 11-6, Axelqvist/Översjö-David Hellman/Jonas Johansson, Varbergs BTK 11–8, 11–5, 11–7, Sondell/Svensson-Magnus Månsson/Robert Nilsson, BTK Warta 11–8, 11–9, 11–6.

DAMDUBBEL
Final

Matilda Ekholm/Malin Pettersson, Riddaren BTK/Team Mälarenergi BTK-Marie Persson/Nina Vakkila, Team Mälarenergi BTK 11–6, 11–7, 12–10.
Semifinaler
Ekholm/Pettersson-Marina Donner/Sara Rask, Tabergs SK/Dänningelanda BTK 9–11, 11–7, 7–11, 11–6, 11–9, Persson/Vakkila-Kajsa Andersson/Marie Olsson, Råå BTK 11–8, 11–8, 11–9.
Kvartsfinaler
Ekholm/Pettersson-Daniela Moskovits/Michelle Quach, Spårvägens BTK/Fridhem/Urnan BTK 11–6, 11–4, 11–7, Donner/Rask-Madeleine Melcher/Caroline Wersäll, Spårvägens BTK/Ängby SK 11–9, 11–9, 11–7, Persson/Vakkila-Marlene Appelgren/Ida Söderlund, Spårvägens BTK 11–3, 11–5, 11–4, Andersson/Olsson-Linda Bergström/Maria Engelson, Ängby SK 9–11, 11–6, 11–8, 11–9.

MIXED DUBBEL
Final

Anthony Tran/Daniela Moskovits, Spårvägens BTK-Mattias Översjö/Ida Söderlund, Eslövs AI/Spårvägens BTK 11–3, 5–11, 12–10, 12–10.
Semifinaler
Översjö/Söderlund-Mats Sandell/Marina Donner, Spårvägens BTK/Tabergs SK 11–5, 12–10, 6–11, 12–10, Tran/Moskovits-Simon Arvidsson/Marie Olsson, BTK Rekord/Råå BTK 12–10, 11–13, 12–10, 14–12.
Kvartsfinaler
Sandell/Donner-Mikael Appelgren/Marlene Appelgren, Spårvägens BTK 11–9, 11–4, 7–11, 9–11, 11–6, Översjö/Söderlund-Viktor Brodd/Sara Rask, Söderhamns UIF/Dänningelanda BTK 4–11, 11–5, 11–7, 11–9, Tran/Moskovits 11–9, 11–7, 11–8-Magnus Månsson/Anna Berglund, Falkenbergs BTK 11–9, 11–7, 11–8, Arvidsson/Olsson-John Wall/Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 11–7, 11–6, 11–6

HERRAR U20
Final

Hampus Söderlund, Falkenbergs BTK-Harald Andersson, Spårvägens BTK 12–10, 12–10, 11–9, 11–9.
Semifinaler
Andersson-Mattias Översjö, Eslövs AI 11–8, 11–9, 12–10, 11–3, Söderlund-Kristian Karlsson, Halmstad BTK 11–5, 8–11, 11–4, 11–8, 9–11, 11–4.
Kvartsfinaler
Översjö-Mattias Karlsson, BTK Warta 12–10, 11–8, 11–6, 3–11, 11–3, Andersson-Alexander Franzén, Halmstad BTK 11–7, 11–8, 11–9, 11–3, Kristian Karlsson-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11–3, 11–9, 11-5, 11–9, Söderlund-Simon Nilsson, Dänningelanda BTK 11–7, 11–2, 12–10, 11–6.

DAMER U20
Final

Jennifer Jonsson, Lekstorps IF-Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 5–11, 6–11, 14–16, 11–8, 12–10, 13–11, 11–5.
Semifinaler
Jonsson-Madeleine Melcher, Spårvägens BTK 11–8, 11–9, 11–1, 11–4, Moskovits-Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK 11–5, 11–9, 8–11, 5–11, 11–5, 11–8.
Kvartsfinaler
Melcher-Josefin Lund, Ängby SK 11–9, 11–3, 11–7, 11–6, Jonsson-Maria Engelson, Ängby SK 10–12, 11–6, 11–4, 11–7, 11–9, Quach-Ida Söderlund, Spårvägens BTK 9–11, 8–11, 11–8, 11–7, 4–11, 11–4, 11–6, Moskovits-Linda Bergström, Ängby SK 11–9, 11–9, 4–11, 7–11, 11–8, 11–6.

PINGISIADEN POJKAR
Final

Simon Söderlund, Sjömarkens BTK-Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK 9–11, 11–5, 11–2, 5–11, 11–2.
Platserna 3-4
Viggo Kippel, Spårvägens BTK-Viktor Gullbo, Köpings BTK 11–7, 5–11, 12–10, 11–7.
Semifinaler
Söderlund-Gullbo 11–9, 5–11, 11–9, 11–7, Georgsson-Kippel 11–8, 8–11, 9–11, 11–6, 11–9.

PINGISIADEN FLICKOR
Final

Stina Källberg, Borlänge BTK-Filippa Bergand, Åsa IF 11–9, 11–6, 8–11, 11–6.
Platserna 3-4
Elin G Snygg, BTK-72 Trönninge-Emma Lunman, Lindome BTK 10–12, 11–8, 11–3, 11–6.
Semifinaler
Källberg-Snygg 11–9, 11–5, 11–2, Bergand-Lunman 11–7, 11–8, 11–4.

Uppdaterad: 13 NOV 2011 20:30 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info