Hoppa till sidans innehåll

87:e SM 2012


SM i Borås 2012
2-4 mars
HERRSINGEL

Final
Jens Lundquist, Söderhamns UIF-Jörgen Persson, Halmstad BTK 11–9, 11–6, 11–8, 5–11, 11–13, 7–11, 11–7.
Semifinaler
Jörgen Persson-Robert Svensson, Eslövs AI 11–8, 11–3, 11–6, 10–12, 5–11, 8–11, 11–5, Lundquist-Kristian Karlsson, Halmstad BTK 11–8, 11–7, 7–11, 11–9, 5–11, 11–9.
Kvartsfinaler
Jörgen Persson-Jan-Ove Waldner, Spårvägens BTK 11–8, 12–10, 12–10, 11–4, Svensson-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 11–9, 14–12, 6–11, 4–11, 3–11, 11–6, 11–6, Kristian Karlsson-Pär Gerell, Falkenbergs BTK 11–5, 9–11, 11–7, 11–7, 11–7, Lundquist-Mattias Översjö, Eslövs AI 11–9, 12–10, 11–7, 11–8.
Åttondelsfinaler
Jörgen Persson-Magnus Månsson, Falkenbergs BTK 7–11, 8–11, 11–3, 11–8, 11–6, 11–3, Waldner-Robert Eriksson, BTK Rekord 13–11, 8–11, 11–8, 6–11, 7–11, 11–6, 11–4, Nordberg-Andreas Törnkvist, Växjö PK 6–11, 13–11, 11–7, 11–6, 11–7, Svensson-Peter Nilsson, Österlens BTK 11–6, 11–6, 11–9, 4–11, 11–5, Gerell-Harald Andersson, Spårvägens BTK 11–4, 11–7, 10–12, 6–11, 11–6, 11–9, Kristian Karlsson-Jon Persson, Söderhamns UIF 11–6, 15–13, 13–11, 9–11, 11–8, Översjö-Mattias Karlsson, Halmstad BTK 11–9, 11–8, 8–11, 11–4, 11–9, Lundquist-Fabian Åkerström, Växjö PK 11–4, 11–6, 11–8, 8–11, 11–4.

Lundquists väg till guldet (24–8)
1) 4–1 Anthony Tran, Spårvägens BTK (3,–9,5,9,6)
2) 4–1 Simon Arvidsson, BTK Rekord (–7,7,5,7,8)
3) 4–1 Fabian Åkerström, Växjö PK (4,6,8,–8,4)
4) 4–0 Mattias Översjö, Eslövs AI (9,10,7,8)
5) 4–2 Kristian Karlsson, Halmstad BTK (8,7,–7,9,–5,9)
6) 4–3 Jörgen Persson, Halmstad BTK (9,6,8,–5,–11,–7,7)

DAMSINGEL
Final
Matilda Ekholm, Ängby SK-Sara Rask, Dänningelanda BTK 11–6, 11–3, 11–5, 11–6.
Semifinaler
Ekholm-Sofia Westholm, Fridhem/Urnan BTK 11–7, 11–6, 11–9, 11–3, Rask-Marina Donner, Tabergs SK 11–6, 9–11, 11–5, 11–4, 11–6.
Kvartsfinaler
Ekholm-Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 11–5, 9–11, 11–6, 11–4, 11–13, 11–5, Westholm-Linda Bergström, Ängby SK 11–8, 8–11, 12–10, 8–11, 13–15, 11–8, 11–7, Donner-Marie Sjögren, Storfors BTK 11–7, 11–2, 14–12, 8–11, 8–11, 11–8, Rask-Ida Söderlund, Sjömarkens BTK 11–6, 11–5, 11–6, 11–6.
Åttondelsfinaler
Ekholm-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 11–4, 11–4, 11–4, 11–4, Moskovits-Stina Zetterström, Ängby SK 11–9, 11–6, 11–8, 11–4, Bergström-Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK 12–10, 8–11, 11–4, 11–2, 14–12, Westholm-Marie Persson, Team Mälarenergi BTK 11–8, 4–11, 12–10, 14–16, 11–4, 8–11, 13–11, Donner-Maria Engelson, Ängby SK 11–8, 11–9, 11–8, 6–11, 8–11, 10–12, 11–6, Sjögren-Josefin Lund, Ängby SK 11–3, 11–7, 11–9, 11–7, Rask-Tilda Johansson, BTK Frej 11–1, 11–3, 11–7, 11–7, Söderlund-Caroline Wersäll, Ängby SK 14–12, 11–9, 6–11, 13–11, 12–10.

Ekholms väg till guldet (20–3)
1) 4–0 Madeleine Stenqvist, Tabergs SK (9,4,3,2)
2) 4–0 Jennifer Jonsson, Lekstorps IF (4,4,4,4)
3) 4–2 Daniela Moskovits, Spårvägens BTK (5,–9,6,4,–11,5)
4) 4–0 Sofia Westholm, Fridhem/Urnan BTK (7,6,9,3)
5) 4–1 Sara Rask, Dänningelanda BTK (6,3,5,6)

HERRDUBBEL
Final
Joachim Bachstätter/Andreas Törnkvist, Växjö PK-Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF 8–11, 11–8, 6–11, 14–12, 11–9.
Semifinaler
Gerell/Lundquist-Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF  13–11, 11–2, 11–8, Bachstätter/Törnkvist-Lukas Rydén/Hampus Söderlund, Falkenbergs BTK  9–11, 11–5, 7–11, 14–12, 11–2.
Kvartsfinaler
Gerell/Lundquist-Magnus Månsson/Johan Sondell, BTK Warta/BTK Kävlinge 7–11, 11–6, 11–8, 11–8, Brodd/Nordberg, Söderhamns UIF-Simon Arvidsson/Robert Eriksson, BTK Rekord 11–13, 11–6, 11–1, 11–8, Rydén/Söderlund-Robert Svensson/Mattias Översjö, Eslövs AI 11–7, 5–11, 11–6, 6–11, 11–6, Bachstätter/Törnkvist-Elias Ranefur/Johan Rosenberg, Ängby SK 11–9, 13–11, 11–5.

DAMDUBBEL
Final
Linda Bergström/Matilda Ekholm, Ängby SK-Jennie Gustafsson/Anna Månsson, Falkenbergs BTK 11–8, 11–6, 10–12, 11–6.
Semifinaler
Bergström/Ekholm-Marie Persson/Marie Sjögren, Team Mälarenergi BTK/Storfors BTK 11–8, 11–4, 6–11, 8–11, 11–7, Gustafsson/Månsson-Huda Mustafa/Madeleine Stenqvist, Tabergs SK 11–6, 11–8, 11–6.
Kvartsfinaler
Bergström/Ekholm-Annelie Sjögren/Emma Sjögren, Lekstorps IF 12–10, 11–5, 11–7, Persson/Sjögren-Lisa Lundell/Victoria Wärngren, Malmö IF/Sunnersta AIF 11–8, 11–2, 11–6, Mustafa/Stenqvist-Emma Söderlund/Ida Söderlund, Sjömarkens BTK 11–3, 11–7, 11–8, Gustafsson/Månsson-Jennifer Jonsson/Daniela Moskovits, Lekstorps IF/Spårvägens BTK 12–10, 13–11, 11–7.

MIXED DUBBEL
Final
Mats Sandell/Marina Donner, Halmstad BTK/Tabergs SK-Magnus Månsson/Anna Månsson, BTK Warta/Falkenbergs BTK 11–4, 11–7, 10–12, 11–6.
Semifinaler
Månsson/Månsson-Mikael Appelgren/Marlene Appelgren, Spårvägens BTK 11–9, 8–11, 11–5, 11–7, Sandell/Donner-John Wall/Ida Söderlund, Norrtulls SK/Sjömarkens BTK 3–11, 11–3, 11–7, 11–5.
Kvartsfinaler
Månsson/Månsson-Simon Arvidsson/Sara Rask, BTK Rekord/Dänningelanda BTK 9–11, 11–9, 10–12, 12–10, 12–10, Appelgren/Appelgren-Harald Andersson/Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK/Lekstorps IF 11–9, 14–12, 11–9, Wall/Söderlund-Martin Singh/Caroline Wersäll, Ängby SK 11–9, 3–11, 11–8, 12–10, Sandell/Donner-Anthony Tran/Daniela Moskovits, Spårvägens BTK 5–11, 11–9, 11–6, 11–5.

HERRAR U20
Final
Mattias Översjö, Österlens BTK-Mattias Karlsson, Halmstad BTK 8–11, 11–7, 11–9, 11–6, 11–9.
Semifinaler
Mattias Karlsson-Hampus Söderlund, Falkenbergs BTK 11–8, 11–7, 11–7, 11–13, 11–7, Översjö-Kristian Karlsson, Halmstad BTK 15–13, 9–11, 11–5, 14–12, 8–11, 11–7.
Kvartsfinaler
Mattias Karlsson-Anthony Tran, Spårvägens BTK 13–11, 11–9, 11–6, 12–10, Söderlund-Viktor Fredriksson, Eslövs AI 5–11, 11–4, 10–12, 11–3, 11–8, 11–6, Översjö-Harald Andersson, Spårvägens BTK 11–6, 11–5, 11–9, 11–3, Kristian Karlsson-Simon Nilsson, Dänningelanda BTK 11–6, 11–7, 11–9, 11–2.

DAMER U20
Final
Linda Bergström, Ängby SK-Michaela Karlsson, Ljungby BTK 5–11, 11–7, 11–8, 11–3, 11–5.
Semifinaler
Karlsson-Moskovits 12–10, 11–5, 8–11, 11–5, 11–7, Bergström-Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK 9–11, 11–9, 11–8, 2–11, 11–4, 12–10.
Kvartsfinaler
Moskovits-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 11–5, 11–5, 11–6, 11–3, Karlsson-Stina Zetterström, Ängby SK 8–11, 12–10, 6–11, 11–4, 11–6, 10–12, 11–8, Bergström-Huda Mustafa, Tabergs SK 12–10, 11–3, 11–7, 11–7, Quach-Maria Engelson, Ängby SK 11–9, 7–11, 11–8, 10–12, 7–11, 11–9, 11–8.

Uppdaterad: 08 MAR 2012 12:15 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info