Hoppa till sidans innehåll

89:e SM 2014


2014
Helsingborg
27 februari-2 mars

Herrsingel
Final
Kristian Karlsson, Halmstad BTK-Robert Svensson, Eslövs AI 11–7, 11–9, 11–6, 11–6
Semifinaler
Svensson-Pär Gerell, Halmstad BTK 11–13, 11–9, 11–13, 11–9, 12–10, 11–6
Karlsson-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 11–9, 8–11, 8–11, 11–6, 11–9, 8–11, 11–5
Kvartsfinaler
Gerell-Simon Arvidsson, BTK Rekord 8–11, 16–14, 12–10, 12–14, 5–11, 11–5, 11–6
Svensson-Harald Andersson, Halmstad BTK 11–7, 13–11, 11–1, 11–8
Kristian Karlsson-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 12–10, 11–5, 11–8, 13–11
Lundquist-Mattias Karlsson, Halmstad BTK 8–11, 11–9, 8–11, 11–6, 11–7, 11–7
Åttondelsfinaler
Åttondelsfinaler
Gerell-Hampus Söderlund, Eslövs AI 11–9, 11–6, 11–5, 11–5
Arvidsson-Jon Persson, Söderhamns UIF 5–11, 14–12, 5–11, 11–8, 11–4, 7–11, 11–8
Andersson-Andreas Törnkvist, BTK Rekord 11–7, 11–5, 12–10, 11–8
Svensson-Alexander Franzén, Falkenbergs BTK 12–10, 11–6, 11–3, 11–6
Kristian Karlsson-Simon Berglund, Spårvägens BTK 11–6, 6–11, 11–7, 12–10, 11–6
Nordberg-Mattias Översjö, Eslövs AI 11–9, 8–11, 11–6, 11–8, 11–7
Mattias Karlsson-Peter Nilsson, Österlens BTK 4–11, 8–11, 11–8, 11–13, 12–10, 11–9, 12–10
Lundquist-Viktor Fredriksson, Eslövs AI 9–11, 8–11, 11–5, 11–6, 11–5, 11–1

Kristians väg till guldet (24–5 i set)
  1) 4–0 Henrik Johansson, BTK Rekord (6,7,5,6)
  2) 4–1 Daniel Engblom, KFUM Kristianstad BTF (7,12,9,–9,7)
  3) 4–1 Simon Berglund, Spårvägens BTK (6,–6,7,10,6)
  4) 4–0 Hampus Nordberg, Söderhamns UIF (10,5,8,11)
  5) 4–3 Jens Lundquist, Söderhamns UIF (9,–8,–8,6,9,–8,5)
  6) 4–0 Robert Svensson, Eslövs AI (7,9,6,6)

Damsingel
Final
Li Fen, Malmö IF-Matilda Ekholm, Team Mälarenergi 11–4, 11–5, 11–4, 9–11, 12–10
Semifinaler
Li Fen-Sun Jie, BTK Rekord 11–6, 11–5, 11–8, 11–3
Ekholm-Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK 13–11, 11–7, 11–5, 11–9
Kvartsfinaler
Li Fen-Daniela Moskovits, Team Mälarenergi 11–9, 11–5, 11–2, 15–13
Sun Jie-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 9–11, 11–4, 11–9, 11–6, 11–6
Jonsson-Caroline Wersäll, Ängby SK 11–13, 12–10, 13–11, 5–11, 5–11, 11–9, 12–10
Ekholm-Kajsa Andersson, Malmö IF 11–3, 11–9, 11–9, 11–8
Åttondelsfinaler
Li Fen-Caroline Olsson, Dänningelanda BTK 11–2, 11–6, 11–3, 11–7
Moskovits-Linda Bergström, Ängby SK 8–11, 11–8, 11–8, 11–4, 11–0
Bölenius-Michaela Karlsson, Team Mälarenergi 11–7, 5–11, 4–11, 11–9, 11–7, 11–9
Sun Jie-Sara Rask, Eslövs AI 11–5, 11–2, 11–7, 11–5
Wersäll-Angelica Augustsson, Malmö IF 15–13, 11–9, 13–11, 11–8
Jonsson-Tilda Johansson, Halmstad BTK 6–11, 11–2, 11–5, 9–11, 11–8, 6–11, 11–6
Kajsa Andersson-Anna Månsson, Falkenbergs BTK 11–7, 7–11, 7–11, 11–8, 11–7, 11–7
Ekholm-Stina Källberg, Borlänge BTK 11–6, 11–4, 11–7, 11–5

Li Fens väg till guldet (20–1 i set)
 
1) 4–0 Emma Sjögren, Lekstorps IF (6,5,3,2)
  2) 4–0 Caroline Olsson, Dänningelanda BTK (2,6,3,7)
 
3) 4–0 Daniela Moskovits, Team Mälarenergi (9,5,2,13) 
  4) 4–0 Sun Jie, BTK Rekord (6,5,8,3)
 
5) 4–1 Matilda Ekholm, Team Mälarenergi (4,5,4,–9,10)

Herrdubbel
Final
Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF-Robert Svensson/Mattias Översjö, Eslövs AI 9–11, 11–5, 11–6, 11–8.
Semifinaler

Brodd/Nordberg-Peter Nilsson/Simon Söderlund, Österlens BTK/BTS Warta 11–5, 11–9, 8–11, 2–11, 11–4, Svensson/Översjö-Pär Gerell/Jens Lundquist, Halmstad BTK/Söderhamns UIF 13–11, 9–11, 11–7, 11–8.
Kvartsfinaler
Nilsson/Söderlund-Simon Arvidsson/Andreas Törnkvist, BTK Rekord 11–5, 7–11, 11–9, 12–14, 11–9, Brodd/Nordberg-Alexander Franzén/Robert Eriksson, Falkenbergs BTK 11–8, 11–9, 11–5, Svensson/Översjö-Magnus Månsson/Fredrik Möller, BTK Warta/Falkenbergs BTK 7–11, 8–11, 11–0, 11-7, 11–5, Gerell/Lundquist-Henrik Johansson/Fabian Åkerström, BTK Rekord 11–5, 11–9, 11–7.

Brodd/Nordbergs väg till guldet (15–5 i set)
  1) 3–1 Simon Berglund/Tobias Bergman, Spårvägens BTK (8,5,–9,6)
  2) 3–1 Viktor Fredriksson/Martin Lovén, Eslövs AI/BTK Enig (–10,5,8,6)
  3) 3–0 Robert Eriksson/Alexander Franzén, Falkenbergs BTK (8,9,5)
  4) 3–2 Peter Nilsson/Simon Söderlund, Österlens BTK/BTS Warta (5,9,–8,–2,4)
  5) 3–1 Robert Svensson/Mattias Översjö, Eslövs AI (–9,5,6,8)

Damdubbel
Final

Matilda Ekholm/Daniela Moskovits, Team Mälarenergi-Sandra Andersson/Li Fen, Malmö IF 12–10, 11–13, 12–10, 11–5.
Semifinaler
Ekholm/Moskovits-Sannamari Bölenius/Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–3, 11–5, 11–5, Andersson/Li Fen-Jennifer Jonsson/Stina Zetterström, Spårvägens BTK 11–7, 11–7, 9–11, 11–9.
Kvartsfinaler
Ekholm/Moskovits-Linda Bergström/Josefin Lund, Ängby SK 11–6, 11–2, 11–5, Bölenius/Holmsten-Paulina Herfors/Alexandra Sandhén, Åsa IF/Dänningelanda BTK 11–9, 11–6, 11–2, Jonsson/Zetterström-Rebecca Karlsson/Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK 11–8, 11–6, 11–5, Andersson/Li Fen-Sofia Egertz/Sofia Westholm, IK Juno 12–10, 11–5, 11–6.

Ekholm/Moskovits väg till guldet (12–2 i set)
  1) 3–1 Angelica Augustsson/Caroline Tanska, Malmö IF (10,–10,5,8)
  2) 3–0 Linda Bergström/Josefin Lund, Ängby SK (6,2,5)
  3) 3–0 Sannamari Bölenius/Ellen Holmsten, Spårvägens BTK (3,5,5)
  4) 3–1 Sandra Andersson/Li Fen, Malmö IF (10,–11,10,5)

Mixed dubbel
Final
Mattias Karlsson/Matilda Ekholm, Halmstad BTK/Team Mälarenergi-Tobias Bergman/Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK 6–11, 11–6, 3–11, 11–7, 11–3.
Semifinaler
Karlsson/Ekholm-Kim Nylander/Filippa Bergand, Åsa IF 14–12, 11–6, 11–7, Bergman/Jonsson-Harald Andersson/Daniela Moskovits, Halmstad BTK/Team Mälarenergi 15–13, 11–6, 9–11, 11–9.
Kvartsfinaler
Karlsson/Ekholm-Niklas Rönningborn/Madeleine Stenqvist, Lidhults GoIF/Tabergs SK 11–3, 11–7, 11–5, Nylander/Bergand-Mats Sandell/Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 7–11, 12–10, 8–11, 11–6, 11–7, Andersson/Moskovits-Simon Nilsson/Lisa Rydén, Dänningelanda BTK 7–11, 12–10, 11–7, 11–9, Bergman/Jonsson-Simon Arvidsson/Sun Jie, BTK Rekord 11–7, 7–11, 11–6, 11–9.

Mattias och Matildas väg till guldet (15–2 i set)
  1) 3–0 Sebastian Loso/Helena Zetterström, Spårvägens BTK (4,5,7)
  2) 3–0 Anton Källberg/Stina Källberg, Söderhamns UIF/Borlänge BTK (6,8,8)
  3) 3–0 Niklas Rönningborn/Madeleine Stenqvist, Lidhults GoIF/Tabergs SK (3,7,5)
  4) 3–0 Kim Nylander/Filippa Bergand, Åsa IF (12,6,7)
  5) 3–2 Tobias Bergman/Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK (–6,6,– 3,7,3)

Herrjuniorer 20
Final
Alexander Franzén, Falkenbergs BTK-Anton Källberg, Söderhamns UIF 12–10, 11–5, 12–10, 9–11, 11–5.
Semifinaler
Källberg-Simon Berglund, Spårvägens BTK 11–8, 7–11, 11–9, 7–11, 6–11, 11–7, 11–2
Franzén-Viktor Görman, BTK Rekord 12–10, 11–8, 11–8, 7–11, 7–11, 5–11, 11–5
Kvartsfinaler
Berglund-Malte Möregårdh, BTK Rekord 11–7, 11–7, 11–8, 11–7
Källberg-Henrik Johansson, BTK Rekord 11–9, 11–1, 11–6, 11–9
Franzén-Viktor Fredriksson, Eslövs AI BTK 11–9, 11–9, 11–8, 11–6
Görman-Anders Eriksson, Söderhamns UIF 11–4, 12–10, 8–11, 10–12, 11–9, 11–6

Alexanders väg till segern (20–8 i set)
  1) 4–1 Patrik Nyberg, Åsa IF (13,3,–7,4,2)
  2) 4–3 Jonas Stener, Spårvägens BTK (–10,–6,5,5,–9,3,7)
  3) 4–0 Viktor Fredriksson, Eslövs AI (9,9,8,6)
  4) 4–3 Viktor Görman, BTK Rekord (10,8,8,–7,–7,–5,5)
  5) 4–1 Anton Källberg, Söderhamns UIF (10,5,10,–9,5)

Damjuniorer 20
Final
Jennifer Jonsson, Spårvägen BTK-Stina Zetterström, Spårvägens BTK 7–11, 11–6, 11–6, 5–11, 11–6, 6–11, 11–8.
Semifinaler
Jonsson-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 11–6, 10–12, 11–6, 11–6, 8–11, 11–9
Zetterström-Linda Bergström, Ängby SK 11–7, 9–11, 13–11, 11–9, 5–11, 7–11, 11–7
Kvartsfinaler
Jonsson-Daniela Moskovits, Team Mälarenergi 11–8, 4–11, 11–8, 7–11, 11–2, 11–5
Bölenius-Stina Källberg, Borlänge BTK 8–11, 11–7, 12–14, 11–9, 7–11, 11–9, 11–4
Zetterström-Tilda Johansson, Halmstad BTK 13–11, 6–11, 6–11, 13–11, 11–8, 12–10
Bergström-Rebecca Karlsson, Kättilsmåla BTK 11–8, 11–7, 11–7, 11–5

Jennifers väg till segern (16–7 i set)
  1) 4–0 Lisa Rydén, Dänningelanda BTK (7,7,8,8)
  2) 4–2 Daniela Moskovits, Team Mälarenergi (8,–4,8,–7,2,5)
  3) 4–2 Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK (6,–10,6,6,–8,9)
  4) 4–3 Stina Zetterström, Spårvägens BTK (–7,6,6,–5,6,–6,8)

Pingisiaden
POJKAR
Final
Martin Friis, Spårvägens BTK-Truls Möregård, Dänningelanda BTK 8–11, 11–8, 11–4, 13–11
Semifinaler
Möregårdh-Edward Wesshagen, Norrtulls SK 11–5, 11–9, 11–8
Friis-Michael Tran, Hammarby IF BTF 11–4, 12–10, 11–5

   5) Noah Steif, Askims BTK
   6) Gustav Berggren, KFUM Stocksund IA
   7) Leo Wang, Mölndals bTK
   8) Ivar Landahl, BTK Linné

FLICKOR
Final
Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA-Rebecca Muskantor, Åsa IF 11–9, 14–12, 13–11
Semifinaler
Arvidsson-Indra Andersson, Vaggeryds bTK 12–10, 8–11, 11–6, 11–6
Muskantor-Pauline Spångberg, Linköpings PK 11–1, 11–9, 12–10

   5) Kajsa Sellgren, Spårvägens BTK
   6) Julia Åhnstrand, Bergkvara BTK
   7) Alice Hellgren, Sjömarkens BTK
   8) Michelle Girtoi, Ljungby BTK

Uppdaterad: 03 MAR 2014 01:26 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info