Hoppa till sidans innehåll

90:e SM 2015


2015
Falkenberg 26 februari-1 mars

Herrsingel
Final
Kristian Karlsson, Halmstad BTK-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 12–10, 11–9, 14–16, 11–4, 11–9.
Semifinaler
Kristian Karlsson-Jon Persson, Söderhamns UIF 11–6, 13–11, 7–11, 9–11, 6–11, 11–6, 11–4, Lundquist-Robert Svensson, Eslövs AI BTK 5–11, 13–11, 11–5, 11–6, 12–10.
Kvartsfinaler
Kristian Karlsson-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 6–11, 11–1, 11–2, 9–11, 9–11, 11–6, 11–9, Persson-Harald Andersson, Halmstad BTK 11–5, 11–7, 9–11, 11–5, 13–11, Lundquist-Anton Källberg, Söderhamns UIF 6–11, 12–10, 11–5, 11–8, 11–7, Svensson-Anthony Tran, Söderhamns UIF 14–12, 11–5, 11–8, 11–2.
Åttondelsfinaler
Kristian Karlsson-Fabian Åkerström, Lyckeby BTK 11–9, 7–11, 12–10, 11–13, 11–4, 12–10, Nordberg-Mattias Översjö, Eslövs AI BTK 11–8, 11–9, 6–11, 11–6, 7–11, 11–9, Andersson-Anders Eriksson, Söderhamns UIF 11–9, 8–11, 9–11, 12–10, 12–10, 11–3, Persson-Hampus Söderlund, Eslövs AI BTK 11–5, 11–9, 11–7, 11–5, Lundquist-Andreas Törnkvist, BTK Rekord 11–9, 12–10, 6–11, 9–11, 11–1, 11–5, Källberg-Mattias Karlsson, Halmstad BTK 8–11, 19–17, 8–11, 11–5, 11–9, 6–11, 11–7, Svensson-Carl Ahlander Johansson 11–7, 11–9, 6–11, 11–3, 11–1, Tran-Pär Gerell, Halmstad BTK 9–11, 11–8, 11–7, 13–11, 8–11, 9–11, 11–6.

Kristian Karlssons väg till guldet (24–10)
1) 4–0 Martin Lovén, BTK Enig (11,9,6,11)
2) 4–1 Viktor Görman (2,4,–9,7,9)
3) 4–2 Fabian Åkerström (9,–7,10,–11,4,10)
4) 4–3 Hampus Nordberg (–6,1,2,–9,–9,6,9)
5) 4–3 Jon Persson (6,11,–7,–9,–6,6,4)
6) 4–1 Jens Lundquist (10,9,–14,4,9)

Damsingel
Final
Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK-Sun Jie, BTK Rekord 6–11, 13–11, 11–9, 6–11, 8–11, 11–8, 11–9.
Semifinaler
Jonsson-Stina Källberg, Borlänge BTK 7–11, 11–6, 12–10, 8–11, 11–9, 11–9, Sun Jie-Linda Bergström, Ängby SK 11–4, 11–3, 11–3, 13–11.
Kvartsfinaler
Jonsson-Filippa Bergand, Åsa IF 11–4, 11–6, 11–6, 11–8, Källberg-Tilda Johansson, Halmstad BTK 12–10, 8–11, 8–11, 11–7, 12–10, 10–12, 11–3, Bergström-Kajsa Andersson, Malmö IF 11–8, 11–8, 11–6, 11–7, Sun Jie-Daniela Moskovits, Team Mälarenergi BTK 11–7, 11–5, 11–6, 12–10.
Åttondelsfinaler
Bergand-Matilda Ekholm, Team Mälarenergi BTK walk over, Jonsson-Anna Månsson, Falkenbergs BTK 11–6, 4–11, 6–11, 14–12, 9–11, 11–6, 11–3, Källberg-Angelica Persson, Malmö IF 11–8, 11–5, 11–9, 16–18, 11–2, Johansson-Stina Zetterström, Spårvägens BTK 14–12, 11–7, 11–8, 8–11, 11–5, Bergström-Michaela Karlsson, Team Mälarenergi BTK 11–3, 11–8, 11–3, 11–5, Andersson-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–9, 6–11, 11–9, 5–11, 11–6, 3–11, 11–9, Moskovits-Sara Rask, Eslövs AI BTK 8–11, 8–11, 11–7, 11–7, 11–9, 11–3, Sun Jie-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 11–3, 11–6, 11–9, 11–7.

Jennifer Jonssons väg till guldet (20–8)
1) 4–0 Agnes Kiirikki, IK Juno (4,5,2,5)
2) 4–3 Anna Månsson (6,–4,–6,12,–9,6,3)
3) 4–0 Filippa Bergand (4,6,6,8)
4) 4–2 Stina Källberg (–7,6,10,–8,9,9)
5) 4–3 Sun Jie (–6,11,9,–6,–8,8,9)

Herrdubbel
Final
Simon Arvidsson/Andreas Törnkvist, BTK Rekord-Robert Svensson/Mattias Översjö, Eslövs AI BTK 11–9, 7–11, 11–5, 11–7.
Semifinaler
Arvidsson/Törnkvist-Anders Eriksson/Mats Källberg, Söderhamns UIF 7–11, 9–11, 11–5, 11–7, 11–9, Svensson/Översjö-Pär Gerell/Jens Lundquist, Halmstad BTK/Söderhamns UIF 9–11, 9–11, 11–7, 11–7, 11–8.
Kvartsfinaler
Eriksson/Källberg-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Halmstad BTK 11–5, 8–11, 5–11, 11–9, 11–7, Arvidsson/Törnkvist-Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 11–9, 5–11, 11–9, 12–10, Svensson/Översjö-Jon Persson/Anthony Tran, Söderhamns UIF 11–8, 11–3, 12–10, Gerell/Lundquist-Harald Andersson/Fredrik Håkansson, Halmstad BTK 9–11, 11–6, 11–9, 11–5.

Damdubbel
Final
Jennifer Jonsson/Stina Zetterström, Spårvägens BTK-Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK 11–6, 3–11, 9–11, 11–6, 11–7.
Semifinaler
Jonsson/Zetterström-Sannamari Bölenius/Michaela Karlsson, Spårvägens BTK/Team Mälarenergi BTK 11–7, 11–7, 9–11, 11–6, Holmsten/Källberg-Filippa Bergand/Linda Bergström, Ängby SK/Åsa IF 12–10, 8–11, 11–3, 8–11, 11–2.
Kvartsfinaler
Bölenius/Karlsson-Matilda Ekholm/Daniela Moskovits, Team Mälarenergi BTK 11–8, 6–11, 9–11, 11–8, 12–10, Jonsson/Zetterström-Sara Rask/Lisa Rydén, Eslövs AI BTK/Dänningelanda BTK 11–8, 11–6, 11–5, Bergand/Bergström-Sanna Axelsson/Madeleine Stenqvist, Upplands-Ekeby IF/Herrljunga BTK 11–5, 11–6, 9–11, 11–4, Holmsten/Källberg-Tilda Johansson/Anna Månsson-Halmstad BTK/Falkenbergs BTK 13–11, 13–11, 11–8.  

Mixed dubbel
Final
Anton Källberg/Stina Källberg, Söderhamns UIF/Borlänge BTK-Mattias Översjö/Daniela Moskovits, Eslövs AI BTK/Team Mälarenergi BTK 6–11, 3–11, 11–9, 11–5, 11–5.
Semifinaler
Källberg/Källberg-Magnus Månsson/Anna Månsson, BTK Warta/Falkenbergs BTK 9–11, 10–12, 12–10, 11–8, 11–5, Översjö/Moskovits-Fredrik Håkansson/Malin Nilsson, Halmstad BTK 11–3, 11–7, 11–3.
Kvartsfinaler
Månsson/Månsson-Jesper Hedlund/Sun Jie, BTK Rekord 11–9, 7–11, 11–8, 8–11, 11–3, Källberg/Källberg-Jonas Stener/Sannamari Bölenius, Ängby SK/Spårvägens BTK 11–2, 11–5, 11–5, Håkansson/Nilsson-Jimmy Ojakangas/Huda Mustafa, Munkedals BTK/IK Juno 11–6, 11–9, 9–11, 11–4, Översjö/Moskovits-Harald Andersson/Tilda Johansson, Halmstad BTK 11–6, 11–7, 7–11, 9–11, 11–6.

Herrar U20
Final
Anton Källberg, Söderhamns UIF-Hampus Söderlund, Eslövs AI BTK 6–11, 9–11, 11–6, 11–5, 11–9, 11–9.
Semifinaler
Källberg-Carl Ahlander Johansson, Halmstad BTK 13–11, 11–2, 11–13, 11–7, 11–8, Söderlund-Henrik Johansson, BTK Rekord 11–4, 11–8, 11–9, 11–6.
Kvartsfinaler
Källberg-Viktor Görman, BTK Rekord 11–5, 11–7, 11–3, 11–8, Ahlander Johansson-Jonas Stener, Ängby SK 11–8, 5–11, 11–7, 11–2, 12–10, Henrik Johansson-Elias Ranefur, Ängby SK 8–11, 11–2, 7–11, 11–9, 11–9, 11–4, Söderlund-Oscar Perman, Carlstads BTK 4–11, 9–11, 11–7, 11–4, 11–7, 13–11.

Anton Källbergs väg till guldet (20–3)
1) 4–0 Martin Svensson, Sköbde PK (3,5,5,6)
2) 4–0 Simon Berglund, Eslövs AI BTK (9,5,5,9)
3) 4–0 Viktor Görman (5,7,3,8)
4) 4–1 Carl Ahlander Johansson (11,2,–11,7,8)
5) 4–2 Hampus Söderlund (-6,–9,6,5,9,9)

Damer U20
Final
Linda Bergström, Ängby SK-Filippa Bergand, Åsa IF 12–10, 9–11, 11–4, 11–7, 11–7.
Semifinaler
Bergström-Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK 7–11, 12–10, 11–5, 11–3, 10–12, 11–8, Bergand-Tilda Johansson, Halmstad BTK 9–11, 11–4, 14–12, 12–10, 12–10.
Kvartsfinaler
Bergström-Stina Zetterström, Spårvägens BTK 8–11, 16–14, 6–11, 11–8, 11–2, 11–7, Jonsson-Stina Källberg, Borlänge BTK 11–9, 11–9, 11–8, 11–9, Bergand-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–9, 1–11, 11–7, 11–8, 10–12, 11–5, Johansson-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 12–10, 7–11, 12–10, 11–4, 9–11, 17–15.

Linda Bergströms väg till guldet (16–5)
1) 4–0 Malin Nilsson, Halmstad BTK (8,6,5,7)
2) 4–2 Stina Zetterström (–8,14,–6,8,2,7)
3) 4–2 Jennifer Jonsson (–7,10,5,3,–10,8)
4) 4–1 Filippa Bergand (10,–9,4,7,7)

Pingisiaden 2015
POJKAR
  1) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
  2) August Liljeqvist, KFUM Kristianstad BTF
  3) Karl Hast, Spårvägens BTK
  4) Joel Myhr, Spårvägens BTK
  5) Elliot Lundquist, Söderhamns UIF
  6) Lucas Hallin, Ortvikens PK
  7) Isak Cederlund, KFUM Stocksund IA
  8) Mattias Näslund, Åsa IF
  9) Oskar Höglund, Umeå BTK
10) Johannes Klang, Partille BTK
11) Erik Nilsson, Laholms BTK Serve
12) Hugo Nordlinder, Mölndals BTK
13) Casper Millbert. Umeå BTK
14) Charlie Widing, KFUM Jönköping IA
15) Hampus Nilsson, Hörnebo SK
16) John Gerdin, Alingsås PP

Final
Abrahamsson-Liljeqvist 9–11, 5–11, 11–5, 11–8, 11–8.
Platserna 3-4
Hast-Myhr 11–4, 11–2, 11–0.
Semifinaler
Abrahamsson-Myhr 13–11, 11–7, 11–5, Liljeqvist-Hast 6–11, 11–5, 6–11, 11–7, 11–9.

FLICKOR
  1) Rebecca Muskantor, Åsa IF
  2) Cassandra Annergren, Ortvikens PK
  3) Nomin Baasan, Eslövs AI BTK
  4) Lina Svensson, Vara SK
  5) Matilda Hansson, Partille PK
  6) Selma Zetterling, Eskilstuna BTK
  7) Alice Hellgren, Mariedals IK
  8) Elin Olsson, Munkedals BTK
  9) Hanna Song, KFUM Stocksund IA
10) Ebba Törngren, IFK Lund
11) Sofia Nordlander, Kungsgårdens IS
12) Felicia Brodd, Nyköpings Oxelösund BTK
13) Tuva Ronnebring, Lessebo BTK
14) Saga Björkryd, Eskilstuna BTK
15) Adelina Wahlberg, Burträsk IK
16) Nova Öhlund, Burträsk IK

Final
Muskantor-Annergren 11–8, 12–10, 12–10.
Platserna 3-4
Baasan-Svensson 4–11, 11–7, 11–5, 11–7.
Semifinaler
Muskantor-Baasan 11–8, 8–11, 11–3, 11–3, Annergren-Svensson 11–4, 11–7, 11–9.

Uppdaterad: 03 MAR 2015 17:00 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info