Hoppa till sidans innehåll

91:a SM 2016


2016
Eslöv 17-20 mars

Herrsingel
Final
Jon Persson, Söderhamns UIF-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 9–11, 11–5, 11–9, 11–6, 11–8.
Semifinaler
Persson-Pär Gerell, Halmstad BTK 11–7, 11–8, 8–11, 11–8, 9–11, 11–6, Lundquist-Kristian Karlsson, Halmstad BTK 11–5, 12–10, 11–2, 2–11, 11–5.
Kvartsfinaler
Gerell-Harald Andersson, Halmstad BTK 12–10, 6–11, 11–9, 12–14, 11–6, 11–4, Persson-Mattias Karlsson, Halmstad BTK 11–8, 11–9, 11–9, 9–11, 11–4, Lundquist-Elias Ranefur, Ängby SK 11–9, 11–9, 11–3, 11–4, Kristian Karlsson-Simon Arvidsson, BTK Rekord 6–11, 11–8, 11–8, 11–6, 11–4.
Åttondelsfinaler
Gerell-Arvid Sunesson, BTK Rekord 11–6, 11–9, 11–5, 11–5, Andersson-Anton Källberg, Söderhamns UIF 11–7, 11–6, 9–11, 6–11, 11–3, 7–11, 11–9, Persson-Andreas Törnkvist, BTK Rekord 12–10, 11–7, 13–11, 11–9, Mattias Karlsson-Simon Berglund, Söderhamns UIF 11–6, 11–5, 11–8, 13–11, Lundquist-Alexander Franzén, Falkenbergs BTK 11–9, 12–10, 11–8, 11–4, Ranefur-Robert Svensson, Eslövs AI BTK 11–7, 11–4, 11–8, 11–5, Arvidsson-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 11–7, 6–11, 11–7, 13–11, 11–6, Kristian Karlsson-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11–8, 11–8, 12–10, 11–5.
Sextondelsfinaler (omgång 2)
Gerell-Daniel Engblom, KFUM Kristianstad BTF 11–4, 11–2, 11–5, 11–7, Sunesson-Jonas Stener, Ängby SK 11–8, 15–13, 9–11, 5–11, 12–10, 3–11, 11–5, Andersson-Simon Söderlund, BTK Warta 11–9, 12–10, 11–4, 12–10, Källberg-Robert Eriksson, Falkenbergs BTK 11–6, 11–2, 11–8, 11–8, Persson-Fabian Åkerström, Halmstad BTK 8–11, 11–9, 11–7, 11–8, 11–3, Törnkvist-Jonathan Thimon, Norrtulls SK 11–2, 11–3, 11–7, 11–3, Berglund-Pontus Rööse, BTK Rekord 11–3, 11–9, 11–1, 12–10, Mattias Karlsson-Oscar Perman. Eslövs AI BTK 11–7, 9–11, 9–11, 11–4, 11–4, 11–9, Lundquist-Erik Åhman, Munkedals BTK 7–11, 11–3, 13–11, 11–8, 11–9, Franzén-Anton Andersson, Lyckeby BTK 12–10, 12–14, 11–7, 11–4, 11–3, Ranefur-Carl Ahlander Johansson, Halmstad BTK 8–11, 11–8, 11–7, 3–11, 11–8, 15–17, 11–6, Svensson-Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK 11–9, 11–9, 11–3, 13–11, Nordberg-Marcus Johansson, Kristinehamns BTF 11–7, 12–10, 11–9, 11–9, Arvidsson-Viggo Kippel, Spårvägens BTK 11–3, 11–5, 11–7, 11–8, Brodd-Andreas Engblom, KFUM Kristianstad BTF 11–7, 11–6, 11–13, 11–4, 11–5, Kristian Karlsson-Mattias Översjö, Eslövs AI BTK 6–11, 11–8, 7–11, 10–12, 11–2, 11–7, 11–8.

Jon Perssons väg till SM-guldet (24–5)
1) 4–0 Melker Nilsson, Eslövs AI BTK (4,11,9,8)
2) 4–1 Fabian Åkerström, Halmstad BTK (–8,9,7,8,3)
3) 4–0 Andreas Törnkvist, BTK Rekord (10,7,11,9)
4) 4–1 Mattias Karlsson, Halmstad BTK (8,9,9,–9,4)
5) 4–2 Pär Gerell, Halmstad BTK (7,8,–8,8,–9,6)
6) 4–1 Jens Lundquist, Söderhamns UIF (–9,5,9,6,8)

Damsingel
Final
Li Fen, Malmö IF-Sara Rask, Dänningelanda BTK 11–2, 11–9, 11–4, 11–2.
Semifinaler
Li Fen-Filippa Bergand, Åsa IF 11–6, 11–7, 11–4, 11–5, Rask-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–13, 11–7, 8–11, 13–11, 7–11, 11–7, 11–8.
Kvartsfinaler
Li Fen-Caroline Wersäll, Varbergs BTK 11–7, 11–8, 11–6, 11–3, Bergand-Erika Fronth, IFK Falköping BTK 11–5, 11–4, 16–14, 11–8, Holmsten-Daniela Moskovits, Team Mälarenergi BTK 7–11, 11–9, 13–15, 11–13, 11–8, 13–11, 11–5, Rask-Kajsa Andersson, Åsa IF 13–11, 9–11, 11–8, 11–1, 8–11, 13–11.
Åttondelsfinaler
Li Fen-Michaela Karlsson, Team Mälarenergi BTK 11–5, 11–6, 11–3, 11–3, Wersäll-Jennifer Jonsson, Norrtulls SK 12–10, 12–10, 4–11, 7–11, 9–11, 11–9, 11–9, Bergand-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 8–11, 8–11, 11–7, 11–8, 11–9, 7–11, 11–8, Fronth-Anna Månsson, Falkenbergs BTK 8–11, 11–9, 9–11, 11–5, 11–9, 11–8, Moskovits-Sofia Westholm, IK Juno 11–7, 11–4, 11–5, 11–8, Holmsten-Tilda Johansson, Halmstad BTK 1–11, 12–10, 5–11, 13–11, 7–11, 11–5, 11–7, Andersson-Elina Nilsson, IFK Falköping BTK 3–11, 7–11, 13–11, 11–9, 11–7, 8–11, 11–8, Rask-Linda Bergström, Ängby SK 12–10, 5–11, 11–4, 4–11, 11–4, 3–11, 12–10.

Li Fens väg till SM-guldet (20–0)
1) 4–0 Kim Axén, Västers BTK (5,4,5,5)
2) 4–0 Michaela Karlsson, Dänningelanda BTK (5,6,3,3)
3) 4–0 Caroline Wersäll, Varbergs BTK (7,8,6,3)
4) 4–0 Filippa Bergand, Åsa IF (6,7,4,5)
5) 4–0 Sara Rask, Dänningelanda BTK (2,9,4,2)

Herrdubbel
Final
Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Halmstad BTK-Pär Gerell/Jens Lundquist, Halmstad BTK/Söderhamns UIF 11–5, 9–11, 11–8, 11–8.
Semifinaler
Karlsson/Karlsson-Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 11–9, 11–13, 11–8, 11–4, Gerell/Lundquist-Robert Svensson/Mattias Översjö, Eslövs AI BTK 8–11, 11–6, 11–8, 11–7.
Kvartsfinaler
Karlsson/Karlsson-Magnus Månsson/Hampus Söderlund, BTK Warta 7–11, 11–5, 11–5, 12–10, Brodd/Nordberg-Harald Andersson/Fabian Åkerström, Halmstad BTK 11–8, 6–11, 4–11, 12–10, 11–4, Svensson/Översjö-Simon Arvidsson/Andreas Törnkvist, BTK Rekord 12–10, 11–9, 7–11, 11–9, Gerell/Lundquist-Johan Hagberg/Henrik Johansson, IF Norcopensarna-Fridtuna/BTK Rekord 7–11, 7–11, 11–4, 11–8, 11–7.
Åttondelsfinaler
Karlsson/Karlsson-Anton Hjort/Anthony Tran, Söderhamns UIF 11–1, 11–6, 11–5, Månsson/Söderlund-Anton Källberg/Mats Källberg, Söderhamns UIF/Falu BTK 11–6, 12–10, 11–7, Andersson/Åkerström-Pontus Rööse/Arvid Sunesson, BTK Rekord 11–5, 11–4, 14–12, Brodd/Nordberg-Elias Ranefur/Jonas Stener, Ängby SK 11–4, 11–8, 11–1, Svensson/Översjö-Anton Andersson/Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK 4–11, 11–3, 11–1, 8–11, 11–7, Arvidsson/Törnkvist-Simon Nilsson/Mårten Stenberg, Dänninglanda BTK/BTK Frej 11–7, 11–4, 11–1, Hagberg/Johans-son-Oskar Danielsson/Martin Friis, Ängby SK/Spårvägens BTK 11–6, 11–7, 11–6, Gerell/Lundquist-Marcus Johansson/Simon Söderlund, Kristinehamns BTF/BTK Warta 11–7, 11–3, 13–11.

Vägen till SM-guldet för Karlsson/Karlsson (15–4)
1) 3–1 Tobias Bergman/Peter Hedram, Norrtulls SK/Munkedal (7,4,–6,5)
2) 3–0 Anton Hjort/Anthony Tran, Söderhamns UIF (1,6,5)
3) 3–1 Magnus Månsson/Hampus Söderlund, BTK Warta (–7,5,5,10)
4) 3–1 Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF (9,–11,8,4)
5) 3–1 Pär Gerell/Jens Lundquist, Halmstad BTK/Söderhamns UIF (5,–9,8,8)

Damdubbel
Final
Li Fen/Caroline Tanska, Malmö IF/Eslövs AI BTK-Linda Bergström/Jennifer Jonsson, Ängby SK/Norrtulls SK 5–11, 12–10, 3–11, 11–7, 11–7.
Semifinaler
Bergström/Jonsson-Sannamari Bölenius/Michaela Karlsson, Spårvägens BTK/Team Mälarenergi BTK 11–9, 11–2, 9–11, 11–5, Li Fen/Tanska-Sara Rask/Lisa Rydén, Dänningelanda BTK 11–9, 11–6, 9–11, 11–9.
Kvartsfinaler
Bergström/Jonsson-Erika Fronth/Elin Ljungsberg, IFK Falköping BTK 13–11, 11–5, 7–11, 11–9, Bölenius/Karlsson-Anna Månsson/Caroline Wersäll, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK 11–13, 11–9, 11–4, 11–8, Rask/Rydén-Tilda Johansson/Malin Nilsson, Halmstad BTK 13–11, 11–9, 9–11, 13–11, Li Fen/Tanska-Rebecca Karlsson/Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK 14–12, 11–9, 11–8.
Åttondelsfinaler
Bergström/Jonsson-Daniela Moskovits/Marie Persson, Team Mälarenergi BTK 5–11, 18–20, 11–3, 11–8, 11–8, Fronth/Ljungsberg-Moa Arvidsson/Rebecca Tveit Muskantor, KFUM Stocksund/Åsa IF 11–4, 11–6, 11–6, Månsson/Wersäll-Ellen Holmsten/Sofia Westholm, Spårvägens BTK/IK Juno 8–11, 11–5, 6–11, 11–6, 11–8, Bölenius/Karlsson, Spårvägens BTK/Team Mälarenergi BTK-Sofie Andersson/Kornelia Jönsson, IFK Lund/Eslöv AI BTK 11–7, 11–9, 10–12, 14–12, Johansson/Nilsson-Anna Carin Ahlquist/Charlotta Larsson, BTK Linné 11–13, 11–4, 11–8, 11–3, Rask/Rydén-Lisa Hafn/Helena Zetterström, Spårvägens BTK 9–11, 11–4, 11–6, 11–9, Karlsson/Olsson-Jennie Edvnsson/Elin Snygg, Halmstad BTK 11–9, 11–6, 11–8, Li Fen/Tanska-Kajsa Andersson/Filippa Bergand, Åsa IF 9–11, 11–6, 11–4, 11–5.

Vägen till SM-guldet för Li Fen/C Tanska (12–4)
1) 3–1 Kajsa Anderson/Filippa Bergand, Åsa IF (–9,6,4,5)
2) 3–0 Rebecca Karlsson/Nelly Olsson, Kättilsmåla BTK (12,9,8)
3) 3–1 Sara Rask/Lisa Rydén, Dänningelanda BTK (9,6,–9,9)
4) 3–2 Linda Bergström/Jennifer Jonsson, Ängby SK/Norrtulls SK (–5,10,–3,7,7)

MIxed dubbel
Final
Pär Gerell/Michaela Karlsson, Halmstad BTK/Team Mälarenergi BTK-Harald Andersson/Tilda Johansson, Halmstad BTK 9–11, 11–5, 11–4, 11–7.
Semifinaler
Gerell/Karlsson-Anthony Tran/Ellen Holmsten, Söderhamns UIF/Spårvägens BTK 11–8, 11–5, 11–8, Andersson/Johansson-Elias Ranefur/Linda Bergström, Ängby SK 11–7, 11–5, 11–5.
Kvartsfinaler
Gerell/Karlsson-Simon Söderlund/Filippa Bergand, BTK Warta/Åsa IF 12–10, 11–4, 9–11, 11–9, Tran/Holmsten-Fredrik Cöster/Lisa Rydén, BTK Enig/Dänningelanda BTK 5–11, 11–6, 11–4, 18–16, Andersson/Johansson-Gustaf Ericson/Sara Rask,Ängby SK/Dänningelanda BTK 11–8, 11–5, 8–11, 11–9, Ranefur/Bergström-Viggo Kippel/Helena Zetterström, Spårvägens BTK 11–2, 11–8, 11–3.
Åttondelsfinaler
Gerell/Karlsson-Jesper Hedlund/Erika Fronth, BTK Rekord/IFK Falköping BTK 11–2, 12–10, 11–3, Söderlund/Bergand-Tim Cornelius/Charlotta Larsson, BTK Linné 11–9, 11–9, 11–7, Tran/Holmsten-Joel Svensson/Nelly Olsson, Jämjö BTK/Kättilsmåla BTK 11–9, 11–4, 11–9, Cöster/Rydén-Tobias Bergman/Jennifer Jonsson, Norrtulls SK 8–11, 11–7, 11–9, 11–7, Andersson/Johansson-Anton Andersson/Emma Nilsson, Lyckeby BTK/Carlshamns BTK 11–9, 11–2, 11–7, Ericson/Rask-Niklas Rönningborn/Jennie Edvinsson, Halmstad BTK 11–8, 8–11, 11–9, 11–8, Kippel/Zetterström-Marcus Johansson/Anna Carin Ahlquist, Kristinehamns BTF/BTK Linné 6–11, 6–11, 11–6, 11–8, 11–6, Ranefur/Bergström-Magnus Månsson/Anna Månsson, BTK Warta/Falkenbergs BTK 11–5, 11–4, 8–11, 11–8.

Vägen till SM-guldet för Gerell/Karlsson (15–3)
1) 3–1 Fabian Åkerström/Malin Nilsson, Halmstad BTK (9,5,–7,4)
2) 3–0 J Hedlund/Erika Fronth, BTK Rekord/IFK Falköping BTK (2,10,3)
3) 3–1 Simon Söderlund/Filippa Bergand, BTK Warta/Åsa IF (10,4,–9,9)
4) 3–0 Anthony Tran/Ellen Holmsten, Söderhamns UIF/Spårvägens BTK (8,5,8)
5) 3–1 Harald Andersson/Tilda Johansson, Halmstad BTK (–9,5,4,7)

U20 herrar
Final
Anton Källberg, Söderhamns UIF-Alexander Franzén, Falkenbergs BTK 11–9, 11–9, 11–7, 11–5.
Semifinaler
Källberg-Henrik Johansson, BTK Rekord 4–11, 11–8, 11–7, 11–6, 8–11, 12–10, Franzén-Simon Berglund, Söderhamns UIF 11–8, 11–5, 11–13, 8–11, 11–7, 7–11, 13–11.
Kvartsfinaler
Källberg-Jonas Stener, Ängby SK 11–6, 11–4, 11–7, 11–8, Johansson-Carl Ahlander Johansson, Halmstad BTK 12–10, 11–9, 10–12, 11–6, 11–2,
Franzén-Malte Möregårdh, BTK Rekord 11–3, 11–7, 7–11, 8–11, 11–5, 11–3, Berglund-Elias Ranefur, Ängby SK 11–8, 11–9, 10–12, 7–11, 16–14, 4–11, 12–10.

U20 damer
Final
Linda Bergström, Ängby SK-Tilda Johansson, Halmstad BTK 9–11, 11–?, 11–3, 11–3, 11–8.
Semifinaler
Bergström-Filippa Bergand, Åsa IF 11–8, 11–2, 11–3, 11–5, Johansson-Erika Fronth, IFK Falköping BTK 5–11, 11–7, 9–11, 12–10, 11–6, 11–6.
Kvartsfinaler
Bergström-Hanna Kjellson, Lyckeby BTK 11–2, 11–5, 11–5, 13–11, Bergand-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 11–7, 11–5, 11–9, 11–3, Johansson-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 9–11, 9–11, 12–10, 11–5, 15–13, 11–4, Fronth-Jennie Edvinsson, Halmstad BTK 11–9, 7–11, 11–0, 13–11, 8–11, 11–6.

Pingisiaden 2016
Eslöv 19-20 mars

POJKAR
Final
Leonard Lindkvist, Linköpings PK-Erik Linander, Spårvägens BTK 11–9, 11–2, 12–10.
Placeringarna 3-4
Adam Hansson, Åsa IF-Alve Sjövold, Ängby SK 8–11, 11–8, 11–4, 11–4.
Semifinaler
Lindkvist-Sjövold 8–11, 12–10, 11–6, 11–4, Linander-Hansson 12–10, 6–11, 4–11, 11–8, 11–2.
Placeringarna 5-8
5) Carl Wallerstedt, Askims BTK
6) Hugo Nordlinder, Mölndals BTK
7) Axel Strid, Sundbybergs IK
    Oliver Engström, Oskarshamns BTK

FLICKOR
Final
Nomin Baasan, Eslövs AI BTK-Leah Tveit Muskantor, Åsa IF 11–8, 8–11, 11–9, 11–9.
Placeringarna 3-4
Nina Johansson, Lessebo BTK-Linn Olsson, BTK Frej 13–11, 11–6, 12–10.
Semifinaler
Baasan-Olsson 8–11, 11–5, 11–8, 11–6, Tveit Muskantor-Johansson 11–9, 11–7, 8–11, 6–11, 11–4.
Placeringarna 5-8
5) Jennifer Vikman, IFK Österåkers BTK
6) Hedda Husrem, Töreboda BTK
7) Felicia Szerman, Västers BTK
    Stina Götsten, Partille BTK

Uppdaterad: 26 MAR 2016 22:55 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info