Hoppa till sidans innehåll

93:e SM 2018


93:e SM 2018
Helsingborg 1-4 mars

HERRSINGEL
Final
Kristian Karlsson, Halmstad BTK-Jens Lundquist, Söderhamns UIF walk over.
Semifinaler
Karlsson-Jon Persson, Söderhamns UIF 9–11, 11–7, 6–11, 11–9, 11–8, 11–3, Lundquist-Anton Källberg, Söderhamns UIF 11–9, 7–11, 12–10, 16–14, 11–7.
Kvartsfinaler
Karlsson-Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK 11–7, 11–5, 11–8, 8–11, 13–15, 11–8, Persson-Anders Eriksson, Halmstad BTK 11–8, 11–9, 13–15, 11–4, 11–6, Lundquist-Simon Arvidsson, BTK Rekord 11–6, 13–15, 12–10, 6–11, 11–7, 11–7, Källberg-Pär Gerell 11–8, 11–6, 17–15, 11–13, 13–11.
Åttondelsfinaler
Karlsson-Simon Berglund, Söderhamns UIF11–8, 8–11, 11–6, 12–10, 11–8, Truls Möregårdh-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 11–3, 11–5, 9–11, 11–8, 11–5, Eriksson-Malte Möregårdh, BTK Rekord 11–5, 5–11, 8–11, 11–7, 11–8, 11–8, Persson-Elias Ranefur, Halmstad BTK 11–2, 8–11, 11–4, 11–5, 11–8, Arvidsson-Anthony Tran, Söderhamns UIF 7–11, 11–6, 11–13, 11–4, 11–9, 11–1, Lundquist-Harald Andersson, Halmstad BTK 11–7, 11–4, 12–10, 11–6, Gerell-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11–9, 8–11, 11–7, 11–3, 16–14, Källberg-Mattias Översjö, Eslövs AI BTK 3–11, 11–5, 11–8, 8–11, 12–10, 8–11, 11–7.
Sextondelsfinaler
Karlsson-Martin Friis, Spårvägens BTK 11–4, 11–4, 12–10, 12–10, Berglund-Gustaf Ericson, Ängby SK 6–11, 11–4, 13–11, 11–2, 13–11, Truls Möregårdh-Hannes Thörn, Vetlanda BTK 11–6, 11–5, 11–6, 11–7, Nordberg-Emil Bergström, Köpings BTK 11–6, 11–7, 11–9, 12–14, 11–4, Malte Möregårdh-Hampus Söderlund, BTK Warta 11–4, 11–7, 11–6, 11–7, Eriksson-Anton Hjort, Söderhamns UIF 11–5, 11–2, 9–11, 11–5, 11–7, Ranefur-Patrik Nyberg, Åsa IF walk over,  Persson-Oscar Perman, Eslövs AI BTK 11–5, 11–8, 12–10, 11–5, Arvidsson-Per Sandström, Köpings BTK 11–6, 13–15, 11–8, 11–8, 11–6, Tran-Simon Söderlund, BTK Warta 7–11, 7–11, 11–9, 12–10, 8–11, 11–2, 15–13, Andersson-Johan Rosenberg, Ängby SK 11–7, 11–3, 11–8, 11–2, Lundquist-Magnus Pohjolainen, Falkenbergs BTK 11–4, 11–2, 11–7, 11–3, Brodd-Jesper Hedlund, BTK Rekord 10–12, 11–6, 11–1, 12–10, 15–13, Gerell-Erik Åhman, Munkedals BTK 11–2, 11–6, 11–9, 11–5, Översjö-Viktor Gullbo, Köpings BTK 11–2, 11–4, 11–9, 11–6, Källberg-Lukas Kopriwa, Spårvägens BTK 11–4, 11–4, 11–6, 11–8.

Kristian Karlssons väg till guldet (20–6 +walk over)
1) 4–1 Jiang Chang Hong, BTK Warta (6,–9,7,9,10)
2) 4–0 Martin Friis, Spårvägens BTK (4,4,10,10)
3) 4–1 Simon Berglund, Söderhamns UIF (8,–8,6,10,8)
4) 4–2 Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK (7,5,8,–8,–13,8)
5) 4–2 Jon Persson, Söderhamns UIF (–9,7,–6,9,8,3)
6) Wo Jens Lundquist, Söderhamns UIF

DAMSINGEL
Final
Matilda Ekholm, Boo KFUM IA-Linda Bergström, Ängby SK 8–11, 11–3, 7–11, 11–9, 7–11, 11–4, 11–2.
Semifinaler
Ekholm-Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK 11–8, 11–7, 11–6, 11–2, Bergström-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 5–11, 11–6, 11–3, 11–7, 3–11, 11–7.
Kvartsfinaler
Ekholm-Erika Fronth, Halmstad BTK  11–5, 11–5, 11–1, 11–9, Källberg-Daniela Moskovits, Eslövs AI BTK 11–6, 3–11, 11–5, 11–6, 11–2, Holmsten-Jennifer Jonsson, Norrtulls SK 12–10, 11–9, 11–4, 14–12, Bergström-Filippa Bergand, Åsa IF 11–9, 11–9, 11–6, 11–3.
Åttondelsfinaler
Ekholm-Stina Zetterström, Spårvägens BTK 7–11, 11–4, 11–6, 11–5, 11–7, Fronth-Huda Mustafa, IK Juno 11–5, 11–8, 11–3, 11–4, Moskovits-Jennie Edvinsson, Halmstad BTK 11–7, 11–9, 11–13, 8–11, 6–11, 11–8, 11–9, Källberg-Caroline Wersäll, Varbergs BTK 11–9, 11–7, 11–8, 11–6, Jonsson-Alma Rööse, Arvika BTK 11–13, 11–9, 12–10, 13–11, 11–4, Holmsten-Hanna Kjellson, Lyckeby BTK 11–4, 11–8, 11–6, 11–8, Bergand-Michaela Karlsson, Team Mälarenergi BTK 11–6, 12–10, 11–8, 11–8, Bergström-Tilda Johansson, Halmstad BTK 11–8, 11–9, 11–5, 11–8.

Matilda Ekholms väg till guldet (12–4 +walk over)
1) Wo Maja Andersson, Halmstad BTK
2) 4–1 Stina Zetterström, Spårvägens BTK (–7,4,6,5,7)
3) 4–0 Erika Fronth, Halmstad BTK (5,5,1,9)
4) 4–0 Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK (8,7,6,2)
5) 4–3 Linda Bergström, Ängby SK (–8,3,–7,9,–7,4,2)

HERRDUBBEL
Final
Anders Eriksson/Anton Källberg, Halmstad BTK/Söderhamns UIF-Jiang Chang Hong/Simon Söderlund, BTK Warta 11–8, 13–11, 11–5.
Semifinaler
Eriksson/Källberg-Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 12–10, 13–11, 9–11, 13–11, Jiang Chang Hong/Simon Söderlund-Jens Lundquist/Anthony Tran, Söderhamns UIF 11–9, 12–10, 11–8.
Kvartsfinaler
Brodd/Nordberg-Malte Möregårdh/Truls Möregårdh, BTK Rekord/Eslövs AI BTK 11–4, 11–4, 11–9,
Eriksson/Källberg-Magnus Månsson/Hampus Söderlund, BTK Warta 11–2, 5–11, 11–8, 8–11, 11–8, Jiang Chang Hong/Simon Söderlund-Jon Persson/Mattias Översjö, Söderhamns UIF/Eslövs AI BTK 4–11, 11–8, 11–7, 11–8, Lundquist/Tran-Harald Andersson/Simon Arvidsson, Halmstad BTK/BTK Rekord 11–9, 11–7, 10–12, 11–5.
Åttondelsfinaler
Brodd/Nordberg-Theo Abrahamsson/Emil Andersson, Eskilstuna BTK/Västers BTK 11–7, 11–7, 12–10, Möregårdh/Möregårdh-Willhelm Kindblad/Elias Ranefur, Halmstad BTK/Ängby SK 3–11, 5–11, 11–9, 11–3, 11–5,  Eriksson/Källberg-Fredrik Cöster/Martin Lovén, BTK Enig 11–8, 10–12, 10–12, 13–11, 11–5, Månsson/Hampus Söderlund-David Andersson/Simon Berglund, Eslövs AI BTK/Söderhamns UIF 11–4, 13–11, 11–7, Persson/Översjö-Vilmer Georgsson/Lukas Kopriwa, Spårvägens BTK 11–7, 11–9, 11–7, Jiang Chang Hong/Simon Söderlund-Linus Svensson/Hannes Thörn, Vetlanda BTK 11–4, 7–11, 11–9, 11–5, Lundquist/Tran-Eric Ericson/Marcus Lindkvist, Ängby SK 11–3, 11–6, 11–9, Andersson/Arvidsson-Melker Nilsson/Oscar Perman, Eslövs AI BTK 8–11, 11–5, 11–6, 11–9.

DAMDUBBEL
Final
Matilda Ekholm/Ellen Holmsten, Boo KFUM IA/Spårvägens BTK-Linda Bergström/Jennifer Jonsson, Ängby SK/Norrtulls SK 5–11, 11–9, 8–11, 11–4, 11–6.
Semifinaler
Bergström/Jonsson-Daniela Moskovits/Caroline Tanska, Eslövs AI BTK 11–7, 11–5, 11–4, Ekholm/Holmsten-Erika Fronth/Tilda Johansson, Halmstad BTK 11–6, 5–11, 11–7, 9–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Bergström/Jonsson-Jessica Johnsson/Lisa Rydén, Åsa IF/Dänningelanda BTK 11–7, 11–5, 11–7, Moskovits/Tanska-Hannah Holgersson/Sara Westholm, IK Juno 11–3, 11–4, 4–11, 11–8, Fronth/Johansson-Anna-Carin Ahlquist/Charlotta Larsson, IFK Österåker BTK/BTK Linné 11–4, 9–11, 11–8, 11–8, Ekholm/Holmsten-Huda Mustafa/Hanna Kjellson, IK Juno/Lyckeby BTK 11–8, 12–10, 10–12, 11–13, 11–3.

MIXED DUBBEL
Final
Harald Andersson/Tilda Johansson, Halmstad BTK-Mattias Ekdahl/Jennifer Jonsson, Norrtulls SK 11–7, 11–4, 11–9.
Semifinaler
Andersson/Johansson-Martin Friis/Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 8–11, 11–7, 11–3, 11–4, Ekdahl/Jonsson-Gustaf Ericson/Linda Bergström, Ängby SK 5–11, 14–12, 11–9, 12–10.
Kvartsfinaler
Andersson/Johansson-Christoffer Kjellson/Hanna Kjellson, Lyckeby BTK 11–3, 11–6, 11–8, Friis/Holm-sten-Per Sandström/Huda Mustafa, Köpings BTK/IK Juno 13–11, 11–8, 14–12, Ekdahl/Jonsson-Viktor Gullbo/Marie Persson, Köpings BTK 11–8, 9–11, 11–6, 7–11, 11–9, Ericson/Bergström-Fredrik Cöster/Lisa Rydén, BTK Enig/Dänningelanda BTK 11–3, 11–7, 11–6.

HERRAR U20
Final
Truls Möregårdh, Eslövs AI BTK-Simon Berglund, Söderhamns UIF 15–13, 11–8, 4–11, 9–11, 10–12, 11–3, 11–6.
Semifinaler
Berglund-Malte Möregårdh, BTK Rekord 11–3, 6–11, 11–5, 11–5, 8–11, 11–4, Truls Möregårdh-Per Sandström, Köpings BTK 12–10, 11–5, 11–4, 11–6.
Kvartsfinaler
Berglund-Martin Friis, Spårvägens BTK 5–11, 11–9, 15–13, 11–3, 11–6, Malte Möregårdh-Marcus Pettersson, Köpings BTK 16–18, 11–5, 11–5, 11–6, 11–8, Sandström-Simon Söderlund, BTK Warta 11–9, 12–10, 2–11, 11–8, 11–8, Truls Möregårdh-Viggo Kippel, Spårvägens BTK 16–14, 11–5, 11–8, 8–11, 11–8.

Åttondelsfinaler
Berglund-Bruno Nettarp, BTK Linné 11–4, 11–9, 11–6, 11–2, Friis-Emil Bergström, Köpings BTK 8–11, 11–9, 11–7, 11–7, 11–5, Malte Möregårdh-Edward Wesshagen, Norrtulls SK 11–8, 11–7, 11–8, 12–10, Pettersson-Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK 5–11, 11–9, 9–11, 11–8, 11–7, 11–8, Söderlund-Oscar Adamsson, Askims BTK 11–5, 11–9, 11–7, 11–8, Sandström-Anton Hjort, Söderhamns UIF 11–9, 11–7, 11–7, 5–11, 11–7, Kippel-Anton Andersson, Lyckeby BTK 4–11, 15–13, 3–11, 11–8, 11–9, 6–11, 11–5, Truls Möregårdh-Jonathan, Halmstad BTK 8–11, 11–8, 4–11, 11–7, 11–9, 11–8.

Truls Möregårdhs väg till U20-guldet (20–6)
1) 4–0 Ture Rosén, Norrtulls SK (7,8,5,8)
2) 4–2 Jonathan Thimon, Halmstad BTK (–8,8,–4,7,9,8)
3) 4–1 Viggo Kippel, Spårvägens BTK (14,5,8,–8,8)
4) 4–0 Per Sandström, Köpings BTK (10,5,4,6)
5) 4–3 Simon Berglund, SUIF (13,8,–4,–9,–10, 3,6)

DAMER U20
Final
Filippa Bergand, Åsa IF-Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK 11–6, 11–7, 11–5, 11–4.
Semifinaler
Källberg-Tilda Johansson, Halmstad BTK 11–6, 4–11, 8–11, 11–4, 11–6, 11–7, Bergand-Erika Fronth, Halmstad BTK 11–6, 12–10, 11–6, 12–10.
Kvartsfinaler
Källberg-Hanna Kjellson, Lyckeby BTK 11–3, 11–9, 11–6, 11–8, Johansson-Ellen Holmsten, Spårvägens BTK 11–9, 7–11, 11–6, 11–7, 12–10, Fronth-Alma Rööse, Arvika BTK 11–2, 11–8, 11–6, 5–11, 11–8, Bergand-Jennie Edvinsson, Halmstad BTK 11–9, 11–7, 11–4, 11–8.

Filippa Bergands väg till U20-guldet (16–1)
1) 4–1 Kornelia Jönsson, Eslövs AI BTK (9,3,8,–10,4)
2) 4–0 Jennie Edvinsson, Halmstad BTK (9,7,4,8)
3) 4–0 Erika Fronth, Halmstad BTK (6,10,6,10)
4) 4–0 Stina Källberg, Team Mälarenergi BTK (6,7,5,4)

Uppdaterad: 28 JAN 2019 12:36 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info