Hoppa till sidans innehåll

94:e SM 2019


94:e SM 2019
Eskilstuna 28 februari-3 mars

HERRSINGEL

Final
Truls Möregårdh,  Eslövs AI BTK-Kristian Karlsson, Halmstad BTK 5–11, 11–6, 5–11, 12–10, 8–11, 11–5, 12–10.
Semifinaler
Möregårdh-Mattias Falck, Halmstad BTK 7–11, 11–3, 11–8, 7–11, 11–9, 9–11, 11–3, Karlsson-Anton Källberg, Söderhamns UIF 11–9, 9–11, 14–12, 11–7, 11–5.
Kvartsfinaler
Falck-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 4–11, 11–7, 11–8, 9–11, 15–17, 11–7, 11–3, Möregårdh-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 7–11, 11–8, 9–11, 11–5, 11–5, 14–12, Källberg-Jon Persson, Söderhamns UIF 6–11, 7–11, 11–4, 7–11, 11–6, 13–11, 11–8, Karlsson-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 17–15, 11–4, 15–13, 7–11, 11–7.
Åttondelsfinaler
Falck-Anders Eriksson, Söderhamns UIF 13–15, 11–7, 9–11, 11–1, 11–1, 11–5, Nordberg-Hampus Söderlund, BTK Warta 11–9, 11–13, 11–9, 14–12, 11–4, Möregårdh-Fabian Åkerström, Halmstad BTK 11–6, 6–11, 14–12, 11–9, 12–10, Brodd-Magnus Månsson, Norrtulls SK 11–2, 11–6, 9–11, 11–6, 11–13, 14–12, Persson-Pär Gerell, Halmstad BTK 8–11, 11–6, 8–11, 4–11, 12–10, 11–9, 11–7, Källberg-Harald Andersson, Halmstad BTK 11–6, 11–3, 11–9, 11–7, Lundquist-Simon Arvidsson, BTK Rekord 11–8, 11–5, 5–11, 9–11, 11–5, 11–6,  Karlsson-Elias Ranefur, Ängby SK 12–10, 11–5, 8–11, 11–7, 11–8.
Sextondelsfinaler (omgång 2)
Falck-Casper Strindberg, Söderhamns UIF 11–1, 11–3, 12–10, 11–1, Eriksson-Pontus Rööse, BTK Rekord 11–6, 11–5, 11–7, 11–7, Söderlund-Willhelm Kindblad, Lyckeby BTK 11–5, 8–11, 11–6, 11–9, 11–2, Nordberg-Oskar Danielsson, Ängby SK 11–6, 11–4, 11–6, 12–10, Truls Möregårdh-Oscar Adamsson, Askims BTK 11–5, 11–7, 11–5, 11–1, Åkerström-Mattias Augustsson, Falu BTK 11–4, 8–11, 11–6, 11–6, 11–7, Månsson-Viktor Johansson, Skoghalls BTK 11–2, 8–11, 11–4, 11–7, 11–5, Brodd-Emil Bergström, Halmstad BTK 11–9, 8–11, 11–6, 11–6, 11–2, Persson-Johan Barius, Köpings BTK 11–7, 11–7, 11–5, 11–3, Gerell-Hugo Törngren, IFK Lund 11–3, 11–6, 11–7, 11–4, Andersson-Jonatan McDonald, Norrtulls SK 11–4, 8–11, 12–10, 10–12, 11–6, 15–13, Källberg-Oscar Perman, Eslövs AI BTK 11–6, 11–9, 11–8, 11–3, Lundquist-Bruno Nettarp, Falkenbergs BTK 11–7, 11–8, 11–6, 11–6, Arvidsson-Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK 11–8, 13–11, 11–6, 12–10, Ranefur-Mattias Översjö, Eslövs AI BTK 11–8, 11–5, 6–11, 5–11, 13–11, 11–8, Karlsson-Per Sandström, Söderhamns UIF 11–3, 11–2, 11–5, 12–10.

Truls Möregårdhs väg till SM-guldet (24–9)
   1) 4–0 Fredrik Åborg, IFK Österåkers BTK (4,2,5,6)
   2) 4–0 Oscar Adamsson, Askims BTK (5,7,5,1)
   3) 4–1 Fabian Åkerström, Halmstad BTK (6,–6,12,9,10)
   4) 4–2 Viktor Brodd, Söderhamns UIF (–7,8,–9,5,5,12)
   5) 4–3 Mattias Falck, Halmstad BTK (–7,3,8,–7,9,–9,3)
   6) 4–3 Kristian Karlsson, HBTK (–5,6,–5,10,–8,5,10)

DAMSINGEL
Final
Linda Bergström, Ängby SK-Matilda Ekholm, Boo KFUM IA 9–11, 5–11, 11–8, 11–9, 11–7, 11–9.
Semifinaler
Ekholm-Filippa Bergand, Eslövs AI BTK 11–9, 11–7, 11–9, 11–9, Bergström-Stina Källberg, Köpings BTK 10–12, 11–9, 5–11, 5–11, 11–9, 11–9, 11–8.
Kvartsfinaler
Ekholm-Erika Fronth, Halmstad BTK 6–11, 6–11, 11–5, 11–6, 11–, 13–15, 13–11, Bergand-Jennifer Jonsson, Norrtulls SK 11–6, 11–8, 11–6, 11–7, Källberg-Tilda Johansson, Halmstad BTK 11–5, 11–7, 7–11, 11–4, 11–9, Bergström-Stina Zetterström, Spårvägens BTK 11–4, 11–7, 11–5, 11–3.
Åttondelsfinaler
Ekholm-Alma Rööse, Arvika BTK 11–4, 11–6, 11–6, 11–7, Fronth-Yue Xia Wang Fridén, IF Norcopensarna-Fridtuna 11–8, 11–9, 14–16, 11–9, 10–12, 11–4, Jonsson-Michaela Karlsson, Köpings BTK 8–11, 11–8, 2–11, 11–8, 11–7, 4–11, 11–2, Bergand-Jennie Edvinssin, Halmstad BTK 14–12, 9–11, 11–3, 11–6, 11–5, Källberg-Malin Nilsson, Eskilstuna BTK 5–11, 11–4, 11–9, 11–4, 11–9, Johansson-Caroline Tanska, Eslövs AI BTK 11–8, 11–7, 11–9, 11–2, Zetterström-Lena Bucth, Halmstad BTK 9–11, 11–7, 11–9, 14–12, 8–11, 11–5, Bergström-Rebecca Tveit Muskantor, LinnéPartille PK 11–5, 11–6, 11–5, 8–11, 11–4.

Linda Bergströms väg till SM-guldet (20–6)
   1) 4–0 Linn Olsson, BTK Frej (2,7,1,3)
   2) 4–1 Rebecca Tveit Muskantor, LinnéPartille (5,6,5,–8,4)
   3) 4–0 Stina Zetterström, Spårvägens BTK (4,7,5,3)
   4) 4–3 Stina Källberg, Köpings BTK (–10,9,–5,–5,9,9,8)
   5) 4–2 Matilda Ekholm, Boo KFUM IA (–9,–5,8,9,7,9)

HERRDUBBEL
Final
Truls Möregårdh/Jon Persson, Eslövs AI BTK/Söderhamns UIF-Simon Berglund/Malte Möregårdh, Spårvägens BTK/BTK Rekord 5–11, 11–8, 11–9, 11–9.
Semifinaler
Truls Möregårdh/Persson-Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 11–7, 11–9, 11–7, Berglund/Malte Möregårdh-Anders Eriksson/Anton Källberg, Söderhamns UIF 7–11, 11–7, 11–9, 5–11, 12–10.
Kvartsfinaler
Truls Möregårdh/Persson-Mattias Falck/Kristian Karlsson, Halmstad BTK 6­–11, 11–7, 7–11, 11–9, 13–11, Brodd/Nordberg-Magnus Månsson/Hampus Söderlund, Norrtulls SK/BTK Warta 11–6, 11–5, 11–6, Eriksson/Källberg-Harald Andersson/Fabian Åkerström, Halmstad BTK 11–9, 12–10, 19–17, Berglund/Malte Möregårdh-Pär Gerell/Jens Lundquist, Halmstad BTK/Söderhamns UIF 10–12, 11–8, 11–4, 5–11, 11–8.

DAMDUBBEL
Final
Michaela Karlsson/Stina Källberg, Köpings BTK-Caroline Tanska/Rebecca Tveit Muskantor, Eslövs AI BTK/LinnéPartille PK 11–5, 11–7, 10–12, 11–6.
Semifinaler
Karlsson/Källberg-Linda Bergström/Jennifer Jonsson, Ängby SK/Norrtulls SK 8–11, 11–8, 11–9, 11–4, Tanska/Tveit Muskantor-Erika Fronth/Tilda Johansson, Halmstad BTK 20–18, 11–7, 7–11, 16–14.
Kvartsfinaler
Bergström/Jonsson-Moa Arvidsson/Anna Persson, Norrtulls SK/Sölvesborgs BTK 11–5, 11–8, 11–6, Karlsson/Källberg-Sannamari Bölenius/Selma Zetterling, Eskilstuna BTK 11–6, 12–10, 11–7, Tanska/Tveit Muskantor-Helena Zetterström/Stina Zetterström, Spårvägens BTK 8–11, 11–5, 11–1, 11–6, Fronth/Johansson-Hannah Holgersson/Jessica Johnsson, IK Juno/Åsa IF 11–5, 11–7, 11–8.

MIXED DUBBEL
Final
Mattias Falck/Matilda Ekholm, Halmstad BTK/Boo KFUM IA-Truls Möregårdh/Filippa Bergand, Eslövs AI BTK 11–8, 11–6, 11–9.
Semifinaler
Falck/Ekholm-Fabian Åkerström/Erika Fronth, Halmstad BTK 11–8, 7–11, 11–5, 6–11, 11–9, Möregårdh/Bergand-Harald Andersson/Tilda Johansson, Halmstad BTK 8–11, 11–6, 9–11, 11–3, 13–11.
Kvartsfinaler
Falck/Ekholm-Magnus Månsson/Anna Månsson, Norrtulls SK/Falkenbergs BTK 11–3, 11–6, 11–13, 11–9, Åkerström/Fronth-Gustaf Ericson/Linda Bergström, Ängby SK 11–5, 10–12, 11–9, 11–7, Möregårdh/Bergand-Simon Arvidsson/Selma Zetterling, BTK Rekord/Eskilstuna BTK 14–12, 9–11, 11–7, 11–7, Andersson/Johansson-Anton Källberg/Stina Källberg, Söderhamns UIF/Köpings BTK 11–9, 8–11, 8–11, 11–4, 12–10.

U20 HERRAR
Final
Per Sandström, Söderhamns UIF-Anton Hjort, Söderhamns UIF 5–11, 11–4, 11–3, 11–5, 8–11, 7–11, 11–9.
Semifinaler
Hjort-Jonatan McDonald, Norrtulls SK 7–11, 11–9, 11–13, 1–11, 11–7, 11–3, 11–7, Sandström-Martin Friis, Spårvägens BTK 11–9, 11–7, 11–9, 11–7.
Kvartsfinaler
McDonald-Max Hedbom, Visby IF Gute 11–8, 11–8, 12–10, 11–6, Hjort-Johan Barius, Köpings BTK 7–11, 11–9, 11–3, 11–4, 11–6, Friis-Daniel Gustafsson, Västers BTK 11–5, 11–6, 11–5, 11–5, Sandström-Oscar Adamsson, Askims BTK 6–11, 11–6, 11–6, 12–10, 6–11, 11–8.

U20 DAMER
Final
Stina Källberg, Köpings BTK-Filippa Bergand, Eslövs AI BTK 11–7, 9–11, 11–7, 11–13, 11–4, 5–11, 11–9.
Semifinaler
Bergand- Erika Fronth, Halmstad BTK 12–10, 9–11, 13–11, 11–9, 10–12, 11–8, Källberg-Jennie Edvinsson, Halmstad BTK 13–11, 11–2, 11–8, 9–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Bergand-Rebecca Tveit Muskantor, LinnéPartille PK 11–13, 11–5, 11–8, 11–5, 11–9, Fronth-Hanna Kjellson, Lyckeby BTK 11–3, 7–11, 9–11, 11–6, 11–3, 11–8, Edvinsson-Matilda Hansson, Lekstorps IF 11–7, 13–11, 12–10, 11–8, Källberg-Lena Bucth, Halmstad BTK 11–8, 11–2, 11–7, 11–8.

Uppdaterad: 04 MAR 2019 19:47 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Evenemang

WTT Feeder Otocec
20-26 juni, Otocec, Slovenien
Information
Resultat
Webbsändningar

Veteran-EM
25/6-2/7-22, Rimini, Italien
Information
Resultat

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info