Hoppa till sidans innehåll

Flickor 1999-2015


17:e Talangjakten 2015
Köping Arena 3 januari
 
1) Alice Hellgren, Mariedals IK
  2) Matilda Hansson, Partille PK
  3) Nomin Baasan, Vetlanda BTK
  4) Selma Zetterling, Eskilstuna BTK
  5) Hanna Song, KFUM Stocksund IA
  6) Leah Muskantor, Åsa IF
  7) Lina Ahlquist, Ekerö IK
  8) Amanda Persson, Malmö IF
  9) Anna Lundgren, Spårvägens BTK
10) Sofia Nordlander, Kungsgårdens IS
11) Isabelle Kullingsjö. IFK Falköping BTK
12) Hedda Husrem, Töreboda BTK
13) Saga Björkryd, Eskilstuna BTK
14) Liza Andersson, IFK Falköping BTK
15) Tindra Axelsson, Tomelilla AIS
16) Rebecka Andersson, Spårvägens BTK

Final
Hellgren-Hansson 7–11, 11–4, 11–9, 10–12, 13–11
Platserna 3-4
Baasan-Zetterling 11–2, 11–8, 11–3
Semifinaler
Hellgren-Baasan 7–11, 3–11, 12–10, 11–5, 11–6
Hansson-Zetterling 11–4, 8–11, 11–8, 11–8

16:e Talangjakten 2014
Köping Arena 4 januari 


  1) Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
  2) Michelle Girtoi, Ljungby BTK
  3) Indra Andersson, Vaggeryds BTK
  4) Rebecca Muskantor, BTK LInné
  5) Nathalie Jeschar, Ängby SK
  6) Alice Hellgren, Sjömarkens BTK
  7) Ella Johansson, Kättilsmåla BTK
  8) Nathalie Szerman, Västers BTK
  9) Julia Åhnstrand, Bergkvara BTK
10) Pauline Spångberg, Linköpings PK
11) Kajsa Sellgren, Spårvägens BTK
12) Engla Palmgren, Järfälla BTF
13) Cassandra Annergren, Ortvikens PK
14) Hanna Song, KFUM Stocksund IA
15) Ina Eriksson. Linköpings PK
16) Lina Svensson, Vara SK
17) Matilda Hansson, Partille PK
18) Lisa Persson, Österlens PK
19) Ida Andrén, Kågeröds BTK
20) Tilde Johansson, Kättilsmåla BTK
21) Amanda Reivell, Mariedals IK
22) Diana Dienieva, Kebnekaise BTK
23) Sofia Nordlander, Kungsgårdens IS
24) Emma Carlsson, Bålsta BTK

Final

Moa Arvidsson-Michelle Girtoi 11–6, 11–9, 11–8
Placeringarna 3-4
Indra Andersson-Rebecca Muskantor 11–7, 11–8, 13–11
Semifinaler
Girtoi-Muskantor 5–11, 11–9, 11–7, 5–11, 11–8
Arvidsson-Andersson 11–4, 11–6, 11–5

15:e TALANGJAKTEN 2013
Köping Arena 5 januari

Final

Sandlund-Hafn 11–9, 4–11, 15–13, 4–11, 11–7.
Platserna 3-4
Kjellson-Rööse 11–8, 11–4, 8–11, 11–6.
Semifinaler
Hafn-Kjellson 7–11, 9–11, 11–9, 11–7, 11–9, Sandlund-Rööse 5–11, 8–11, 11–9, 11–9, 11–8.

  1) Matilda Sandlund, Umeå BTK
  2) Lisa Hafn, Spårvägens BTK
  3) Hanna Kjellson, Lyckeby BTK
  4) Alma Rööse, Arvika BTK
  5) Sanna Hammarling Svensson, Skyttorps IF
  6) Vera Kippel, Spårvägens BTK
  7) Tilde Westin Öberg, Docksta BTK
  8) Moa Arvidsson, KFUM Stocksund IA
  9) Jennie Edvinsson, Halmstad BTK
10) Mathilda Löwgren, Laholms BTK Serve
11) Josefin Nilsson, BTK Dalen
12) Nikolina Ascic, Vaggeryds BTK
13) Julia Åhnstrand, Bergkvara BTK
14) Fina Nygren, Umeå BTK
15) Indra Andersson, Vaggeryds BTK
16) Alvalie Palmbo, Bergkvara BTK
17) Hanna Berger, IFK Falköping BTK
18) Alva Themnér, Bergkvara BTK
19) Kajsa Sellgren, Spårvägens BTK
20) Alva Karlsson, Bergkvara BTK
21) Ella Johansson, Kättilsmåla BTK
22) Linnea Larsen, Livets Ord IF
23) Ina Eriksson, Linköpings PK
• Antalet deltagare: 23.

14:e TALANGJAKTEN 2012
Köping Arena 7-8 januari

Final
Andersson-Jönsson 11–5, 11–7, 11–7
Platserna 3-4
Kjellsson-Hörnlund 11–4, 11–9, 7–11, 11–7
Platserna 5-6
Karlsson-Hafn 8–11, 11–3, 11–7, 11–9
Platserna 7-8
Persson-Rööse 11–6, 11–8, 14–12

Semifinaler
Andersson-Hörnlund 11–5, 4–11, 13–11, 12–10
Jönsson-Kjellsson 9–11, 11–9, 11–2, 11–4
Platserna 5-8
Karlsson-Rööse 12–10, 11–8, 11–8
Hafn-Persson 11–7, 11–6, 11–7

  1) Maja Andersson, Falkenbergs BTK
  2) Kornelia Jönsson, Köpingebro IF
  3) Hanna Kjellsson, Lyckeby BTK
  4) Hanna Hörnlund, Vindelälvens BTK
  5) Ida Karlsson, BTK Rekord
  6) Lisa Hafn, Spårvägens BTK
  7) Anna Persson, Sölvesborgs BTK
  8) Alma Rööse, Arvika BTK
  9) Linn Bernhardsson, Lyckeby BTK
10) Natalie Paulsson Bixo, Ås IF
11) Wilma Berglund, Spårvägens BTK
12) Michaela Fornesten Lind, Spårvägens BTK
13) Hedvig Leijonhielm, Spårvägens BTK
14) Ulrika Einarsson, Värmskogs SK
15) Lisa Evonsson, Grästorps BTK
16) Vendela Johansson, Spårvägens BTK
17) Tilda Areklätt, Lyckeby BTK
18) Vera Kippel, Spårvägens BTK
19) Amanda Samuelsson, Tranås BTK
20) Tilde Westin Öberg, Docksta BTK
21) Emilia Karlsson, Lyckeby BTK
22) Felicia Johansson, Ås IF
23) Julia Svärd, Ås IF
24) Natalie Hansen, VIK 47

13:e TALANGJAKTEN 2011
Köping Arena 8-9 januari


Final
Källberg-Holmsten 11–6, 11–2, 11–5.
Platserna 3-4
Bergand-Snygg 11–9, 11–5, 9–11, 11–9.
Semifinaler
Källberg-Snygg 11–6, 11–6, 14–12, Holmsten-Bergand 12–14, 14–12, 4–11, 17–15, 11–8.

  1) Stina Källberg, Borlänge BTK
  2) Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
  3) Filippa Bergand, Åsa IF
  4) Elin G Snygg, BTK-72 Trönninge
  5) Tova Zarins, Köpings BTK
  6) Dorentina Shabani, BTK Rekord
  7) Emma Lunman, Lindome BTK
  8) Ida Karlsson, BTK Rekord
  9) Sandra Lunman, Lindome BTK
10) Mikaela Cederlöf, Grythyttans IF
11) Nur Kewser Muhammed, Spårvägens BTK
12) Sara Sterne, Falkenbergs BTK
13) Hanna Hörnlund, Vindelns IF
14) Lisa Hafn, Spårvägens BTK
15) Hedvig Leijonhielm, Spårvägens BTK
16) Hanna Berggren, Bomhus BTK
17) Ida Andersson, Våxtorps BoIS
18) Felicia Persson, Ås IF
19) Frida Kinhult, RK Fisklir
20) Michaela Fornesten Lind, Spårvägens BTK
21) Frida Almkärr, IK Juno
22) Anna Persson, Sölvesborgs BTK
23) Vera Kippel, Spårvägens BTK
24) Alice Inglander, Spårvägens BTK

12:e TALANGJAKTEN 2010
Köping Arena 9-10 januari

Final
Erika Fronth-Natalie Luu 11-7, 11-6, 15-13
Platserna 3-4
Stina Källberg-Julia Fredriksson 11-2, 11-8, 11-9

  1) Erika Fronth, IFK Falköping BTK
  2) Natalie Luu, Åstorps BT
  3) Stina Källberg, Borlänge BTK
  4) Julia Fredriksson, RK Fisklir
  5) Malin Nilsson, Skurups BTK
  6) Linnea Andersson, Arboga BTK
  7) Angela Li, Ängby SK
  8) Emma Nilsson, Carlshamns BTK
  9) Anna Holmberg, RK Fisklir
10) Hanna Andreìn, Kågeröd BTK
11) My Ylinen, Skurups BTK
12) Carita Ly, Tabergs SK
13) Ellen Holmsten, Spårvägens BTK
14) Tova Zarins, Köpings BTK
15) Sandra Lunman, Lindome BTK
16) Nathalie Siswanto, Tabergs SK
17) Felicia Do, Åstorps BTK
18) Ida Fitzgerald, Ås IF
19) Matilda Brovall, Onsala BTK
20) Emma Lunman, Lindome BTK
21) Filippa Bergand, Åsa IF
22) Linnea Lindroth, Ås IF
23) Filippa Ehn, Ås IF
24) Elsa Kindgren, Torslanda IK

11:e TALANGJAKTEN 2009
Köping 24-25 januari

Final
Johansson-Allert-Norgren 11-6, 11-7, 11-4.
Platserna 3-4
Luo-Millbert 14-12, 11-7, 12-10.
Semifinaler
Johansson-Millbert 11-4, 11-3, 11-8, Allert-Norgren-Luo 7-11, 11-2, 11-8, 3-11, 13-11.

  1) Tilda Johansson, Lessebo BTK
  2) Pernilla Allert-Norgren, Ängby SK
  3) Jenny Luo, IFK Österåker
  4) Linn Millbert, Täfteå IK
  5) Erika Fronth, Falköpings BTK
  6) Emelie Svensson, Falkenbergs BTK
  7) Elin Ljungsberg, Trollhättans BTK
  8) Alicia Toresson, Skärhamns BTK
  9) Hanna Chau, Ljungby BTK
10) Madeleine Björding, BTK Ratic
11) Anette Lundh, Ängby SK
12) Sofie Helander, Ås IF
13) Josefine Persson, Skurups BTK
14) Linnea Andersson, Arboga BTK
15) Sandra Helin, Skyttorps BTK
16) My Ylinen, Skurups BTK
17) Julia Fredriksson, BTK Fisklir
18) Stina Källberg, Borlänge BTK
19) Mikaela Orrbén, Horreds BTK
20) Filippa Ehn, Ås IF
21) Annie Nilsson, Kalmar BTK
22) Lina Åkerblom, Ås IF
23) Ida Fitzgerald, Ås IF
24) Malin Nilsson, Skurups BTK

10:e TALANGJAKTEN 2008
Varberg 12-13 januari

Final
Erica Åkerlind, Ängby SK-Jenny Luo, IFK Österåker 11-9, 6-11, 11-6, 12-14, 11-0.
Platserna 3-4
Emma Johansson, Öråns SK-Emelie Fitzgerald, Ås IF 11-0, 11-5, 15-13.
Semifinaler
Åkerlind-Fitzgerald 9-11, 11-9, 11-9, 11-8, Luo-Johansson 11-7, 11-9, 8-11, 11-5.

  1) Erica Åkerlind, Ängby SK
  2) Jenny Luo, IFK Österåker
  3) Emma Johansson, Öråns SK
  4) Emelie Fitzgerald, Ås IF
  5) Jenny Hernerud, Mörsils BTK
  6) Alice Tolstoy, BTK Rekord
  7) Linda Axelsson-Lilja, Ljungsbro BTK
  8) Elin Ljungsberg, Grästorps BTK
  9) Karin Callerud, Götene Tor BTK
10) Helena Zetterström, Bele Barkarby BTK
11) Linda Andersson, Skyttorps IF
12) Agnes Kiirikki, Kristinehamns BTF
13) Sofia Malmsten, BTK Rekord
14) Tilda Johansson, Lessebo BTK
15) Elin Karlsson, Bullarens GoIF
16) Moa Pettersson, Mörsils BTK
17) Hanna Chau, Ljungby BTK
18) Linn Millbert, Täfteå IK
19) Emelie Svensson, Falkenbergs BTK
20) Pernilla Allert-Norgren, Ängby SK
21) Anette Lundh, Ängby SK
22) Frida Hedenqvist, Spårvägens BTK
23) Mikaela Orrbén, Horreds BTK
24) Elin Ingvarsson, Ås IF

9:e TALANGJAKTEN 2007
Varberg 13-14 januari

Final
Engelsson-Binglöv 11-3, 12-10, 9-11, 8-11, 11-9.
Platserna 3-4
Gärdström-Jonsson 4-11, 11-8, 11-4, 6-11, 11-8.
Semifinaler
Binglöv-Gärdström 11-7, 11-7, 11-9, Engelsson-Jonsson 12-10, 11-5, 11-6.

  1) Maria Engelsson, Ängby SK
  2) Elin Binglöv, Ljungsbro BTK
  3) Johanna Gärdström, Örslösa IF
  4) Jessica Jonsson, Åsa IF
  5) Sara Stensholm, Skärhamns BTK
  6) Sannamari Bölenius, Boo KFUM
  7) Emma Johansson, Öråns SK
  8) Emelie Fitzgerald, Ås IF
  9) Kay Yie Hew, Kvarnby AK
10) Anna Karlsson, Lekstorps IF
11) Jenny Olsson, Hoby GIF BTK
12) Felicia Larsson, Halmstad BTK
13) Erika Åkerlind, Ängby SK
14) Marielle Karlsson, BTK Rekord
15) Sofia Pettersson, KFUM Kristianstad
16) Alice Tolstoy, BTK Rekord
17) Erika Bredberg, Askims BTK
18) Rebecca Åkesson, Åsa IF
19) Linda Bergström, Ängby SK
20) Johanna Holmström, Onsala BTK
21) Jenny Luo, IFK Österåker
22) Elin Ljungberg, Essunga Södra BTK
23) Lova Isovaara, Lyckeby BTK
24) Hanne Hammarkvist, Riddaren BTK

8:e TALANGJAKTEN 2006
Falkenberg 14-15 januari

Final
Binglöv-Erlandsson 11-9, 12-10, 9-11, 12-10.

  1) Elin Binglöv, Ljungsbro BTK
  2) Clara Erlandsson, Ärtemarks IF
  3) Karin Lundin, Kungälvs BTK
  4) Ellinor Bergström, Ängby SK
  5) Stina Zetterström, Bele Berkarby IF
  6) Jennifer Jonsson, Lekstorps IF
  7) Emma Söderlund, Sjömarkens IF
  8) Julia Bäckman, Mörsils IF
  9) Karin Lomander, Varbergs BTK
10) Linnea Holm, Tyresö BTK
11) Emma Sjögren, Lekstorps IF
12) Maria Engelson, Ängby SK
13) Lisa Rydén, Dänningelanda BTK
14) Amanda Berglund, Ärtemarks IF
15) Olivia Elofsson, Jämjö BTK
16) Jessica Andersson, Munkedals BTK
17) Emelie Andersson, Fridtuna IF
18) Johanna Egertz, Bele Barkarby IF
19) Linnéa Heurlin, Varbergs BTK
20) Philippa Annersten, Tegs BTK
21) Matilda Karlsson, Lyckeby BTK
22) Alexandra Sandén, Tranås BTK
23) Margarita Kalafati, Sunnersta AIF
24) Lisa Caroll, Fellingsbro BTK

7:e TALANGJAKTEN 2005
SL-Hallen, Stockholm 15-16 januari

A-slutspelet
  1) Frida Björklund, Eslövs AI - 5-2 i matcher
  2) Karin Lundin, Hålta IK - 5-2 i matcher
  3) Pernilla Åblad, Falkenbergs BTK - 5-2 i matcher
  4) Daniela Moskowitz, IK Makkabi
  5) Ebba Orava, Falkenbergs BTK
  6) Sofia Egertz, Bele Barkarby IF
  7) Jennifer Jonsson, Lextorps IF
  8) Cindy Pun, Ronneby BTK
Övriga
  9) Ellinor Bergström, Ängby SK
10) Michaela Carlsson, Ärtemarks IF
11) Linnea Andersson, Västerås BTK
12) Elin Binglöv, Ljungsbro BTK
13) Clara Erlandsson, Ärtemarks IF
14) Emma Söderlund, Sjömarkens IF
15) Erika Winnhed, Ängby SK
16) Aweza Diliwi, Dänningelanda BTK
17) Stina Zetterström, Bele Barkarby IF
18) Johanna Thornberg, Bomhus BTK
19) Sara Lundvall, långshyttans BTK
20) Linnea Holm, Tyresö BTK
21) Sofia Nilsson, Söderhamns UIF
22) Elin Tannerdahl, Kebnekaise BTK

6:e TALANGJAKTEN 2004
Sofielunds sporthall, Malmö 7-8 februari

Slutspel A
1) 7–2 Elin Jernbäcker, Bele-Barkaby IF (23-10
2) 7–2 Rebecca Henriksson, Trollhättan (23-12)
3) 7–2 Josefin Lund, Ängby SK (23-12)
4) 6–3 Marjan Safai, Ängby SK (23-18)
5) 6–3 Frida Björklund, Eslövs AI (22-17)
6) 4–5 Linn Gävert, Lyckeby BTK (17-16)
7) 3–6 Sofia Åblad, Falkenbergs BTK (17-23)
8) 2–7 Anni Johansson, Ljungby (14-23)
9) 2–7 Olivia Andersson, BTK Ajax (10-22)
10) 2–7 Julia Falk, Ängby SK (8-25)
Slutspel B
1) 7–2 Huda Mustafa, Lyckeby BTK (22-13)
2) 7–2 Matilda Berglund, Ärtermark (23-15)
3) 6–3 Jessica Stensby, Åsa IF (21-14)
4) 6–3 Jannica Eriksson, BTK Norrskenet (21-19)
5) 5–4 Therese Jonsson, KFUM Bankeryd (20-14)
6) 5–4 Sara Török, Ängby SK (20-20)
7) 4–5 Jeanette Lindberg, Upplands Väsby (19-15)
8) 2–7 Julia Magnusson, Höganäs BTK (12-22)
9) 2–7 Sara Sjöberg, Trollhättans BTK (12-23)
10) 1–8 Stina Karlsson, Trollhättans BTK (10-26)

5:e TALANGJAKTEN 2003
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

1) Malin Pettersson, Norrköpings UPK
2) Matilda Johansson, Trollhättans BTK
3) Rebecca Ljungqvist, Mörrums GoIS/BTK
4) Marie Sandberg, Hova BTK
5) Emmy Bergström, Ängby SK
6) Frida Magnusson, Tyresö BTK
7) Sanna Isopahkala, Byttorps IF
8) Josefin Hult, Storfors BTK
9) Sofia Nyblom, Kalmar BTK
10) Caroline Ädel, Fridhem/Urnan BTK
11) Ida Söderlund, Sjömarkens IF
12) Emelie Sterling, Kalmar BTK
13) Helen Andersson, Hova BTK
14) Marjan Safai,. Ängby SK
15) Julkia Falck, Ängby SK
16) Elin Jernbäcker, Bele Barkarby IF

4:e TALANGJAKTEN 2002
Stockholm 12-13 januari

  1) Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
  2) Malin Pettersson, Norrköpings UPK
  3) Linnéa Sjöström, Ärtemarks IF
  4) Sara Lundin, Uddevalla
  5) Emma Johansson, Götene Tor BTK
  6) Madeleine Englund, Falkenbergs BTK
  7) Sofia Nyblom, Kalmar BTK
  8) Frida Magnusson, Tyresö BTK
  9) Caroline Andersson, Spånga
10) Linnéa Larsson, Ulricehamn
11) Matilda Johansson, Trollhättans BTK
12) Elin Sjöström, Sundsvall
13) Erika Wibom, Spånga
14) Josefin Silvhem, Lindsdal
15) Anneli Holm, Långemåla
16) Caroline Andersson, Falkenbergs BTK

3:e TALANGJAKTEN 2001
Stockholm 13-14 januari

A-slutspel
     
  1) Madeleine Melcher, Spårvägens BTK (7–0)
  2) Mathilda Nilsson, Söderham s UIF
  3) Malin Pettersson, Norrköping  
  4) Camilla Låstbom, Tyresö BTK   
  5) Linda Johnsson, Vrena IF  
  6) Karin Tran, Lidköping      
  7) Rebecca Reimer, BTK Ajax  
  8) Moa Mansnérus, Spårvägens BTK
B-slutspel
  9)  Pearl Löfgren, Malmö FF
10) Sabina Reutervik, Riddaren BTK
11) Lina Paepke, Söderhamns UIF
12) Gabriella Skogsberg, Istrums SK
13) Kristin Andersson, Fåglum  
14) Cecilia Kei, Falkenbergs BTK
15) Natalie Carlbrand, Kalmar BTK      
16) Madeleine Englund, Falkenbergs BTK

2:a TALANGJAKTEN 2000
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

  1) Filippa Rohdin, Växjö BTK
  2) Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
  3) Jenny Mellström, Ängby SK
  4) Karolin Håkansson, Klågerup GIF
  5) Sara Rask, Olofströms IF
  6) Malin Håkansson, Bergkvara AIF
  7) Ellen Byström, Tyresö BTK
  8) Kristin Backman, Ärtemarks IF
  9) Therese Karlsson-Axelsson, IK Bele
10) Karin Karlsson, Munkedals BTK
11) Tove Fredriksson, Kalmar BTK
12) Madeleine Roes, Askims BTK
13) Linda Dahlström, Valbo AIF
14) Mathilda Nilsson, Söderhamns UIF
15) Elin Helgesson, Perstorps BTK
16) Mikaela Karlsson, Storfors BTK

1:a TALANGJAKTEN 1999
Stockholm 16-17 januari

  1) Madeleine Stenqvist, Herrljunga 7–0
  2) Filippa Rohdin, Dänningelanda 6–1
  3) Evelina Carlsson, Stenkyrka 4–3
  4) Kim Andersson, Herrljunga 4–3

Uppdaterad: 25 FEB 2015 14:11 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info