Hoppa till sidans innehåll

Pojkar 1999-2015


23:e Talangjakten 2015
Brännkyrkahallen, Stockholm 2-4 januari
 
1) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
  2) Karl Hast, Spårvägens BTK
  3) Isak Cederlund, KFUM Stocksund IA
  4) Joel Myhr, Spårvägens BTK
  5) Max Hedbom, Visby IF Gute
  6) August Liljeqvist, Hammarby IF BTF
  7) Marko Orre, Hammarby IF BTF
  8) Albin Angebrant, Segeltorps BTK
  9) Oskar Höglund, Umeå BTK
10) Luca Cala, Spårvägens BTK
11) Axel Strid, Sundbybergs IK
12) Charlie Widing, KFUM Jönköping IA
13) Elliot Lundquist, Söderhamns UIF
14) Daniel Lindsö, Norrtulls SK
15) Mattias Näslund, Åsa IF
16) Erik Stare, Spårvägens BTK
17) Hannes Danared, Norrtulls SK
18) Adam Hansson, Åsa IF
19) Oliver Engström, Oskarshamns BTK
20) Dennis Larsson, KFUM Stocksund IA
21) Alve Sjövold, Ängby SK
22) Teodor Sten, Ljunghusens MIF
23) Philip Dillström, Järfälla BTF
      Pontus Carlsson, Spårv BTK (bröt i B-slutspelet)
25) Tobias Myrzell, IK Juno
26) Edvin Ingare, KFUM Stocksund IA
27) Filip Petersson, Åsa IF
28) Kristoffer Granat, Ängby SK
29) Joel Nilsson, Sjöbo IF
30) Casper Millbert, Umeå BTK
31) Melvin Andersson, Tyresö BTK
32) Oliver Hermansson, Vassunda IF

Final
Abrahamsson-Hast 11–9, 11–6, 11–8
Platserna 3-4
Cederlund-Myhr 9–11, 14–12, 3–11, 11–5, 11–7
Semifinaler
Abrahamsson-Myhr 12–10, 11–7, 13–11
Hast-Isak Cederlund, KFUM Stocksund IA 11–5, 11–9, 9–11, 11–9

22:a Talangjakten 2014
Brännkyrkahallen, Stockholm 3-5 januari


 
1) Truls Möregårdh, Dänningelanda BTK
  2) Martin Friis, Spårvägens BTK
  3) Edward Wesshagen, Norrtulls SK
  4) David Hammerfeldt, Ängby SK
  5) Oliver Gullbo, Köpings BTK
  6) Joel Myhr, Ängby SK
  7) Fabian Colliander, Spårvägens BTK
  8) Michael Tran, Hammarby IF BTF
  9) Karl Hast, Spårvägens BTK
10) Lukas Holmsten, Ortvikens PK
11) Noah Steif, Askims BTK
12) Alfred Kinhult, Ljungby BTK
13) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
14) Axel Mattsson, Spårvägens BTK
15) Gustav Berggren, KFUM Stocksund IA
16) August Liljeqvist, KFUM Kristianstad BTF
17) Valter Bengtsson, KFUM Kristianstad BTF
18) Leo Wang, Mölndals BTK
19) Tjark Fritzén, IF Norcopensarna
20) Lucas Hallin, Ortvikens PK
21) Elias Holmsten, Ortvikens PK
22) Arvid Christianssen, Alingsås PP
23) David Ekman, Umeå BTK
24) Philip Dillström, Järfälla BTF

Final
Truls Möregårdh-Martin Friis 11–6, 13–11, 6–11, 10–12, 15–13
Platserna 3-4
Edward Wesshagen-David Hammerfeldt 6–11, 11–6, 11–3, 11–6
Semifinaler
Möregårdh-Hammerfeldt 11–9, 11–6, 11–6
Friis-Wesshagen 11–9, 11–6, 12–10

21:a TALANGJAKTEN 2013
Brännkyrkahallen, Stockholm 4-6 januari

Final
Möregårdh-McDonald 11–9, 11–9, 11–3.
Platserna 3-4
Klingspor-Mattsson-Sacilotto 11–7, 11–8, 11–8.
Semifinaler
Möregårdh-Sacilotto 11–6, 11–5, 6–11, 11–5, McDonald-Klingspor-Mattsson 11–4, 9–11, 11–6, 9–11, 11–3.

  1) Truls Möregårdh, BTK Frej
  2) Jonatan McDonald, Norrtulls SK
  3) Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
  4) Hugo Sacilotto, Spårvägens BTK
  5) Jonathan Zier, KFUM Kristianstad BTF
  6) Axel Lindström, Ängby SK
  7) Jonathan Thimon, Järfälla BTF
  8) Simon Hansson, Skövde FK
  9) Tom Silver, Hammarby IF BTF
10) Edward Wesshagen, Norrtulls SK
11) Alexander Printz, Ängby SK
12) Frederik Albaek, Åstorps BTK
13) Oliver Gullbo, Köpings BTK
14) Albin Persson, Kågeröds BTK
15) Diego Alvarez Orantes, Arlövs IK
16) Christoffer Gustafsson, Ängby SK
17) Albin Karlsson, BTK Safir
18) Dennis Krohin, Kebnekaise BTK
19) Johannes Bäckström, Munkedals BTK
20) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
21) David Hammerfeldt, Ekerö IK
22) Ludvig Keim, Norrtulls SK
23) Albin Wånggren, Lyckeby BTK
24) Andreas Larsson, Mariedals IK
• Antalet deltagare: 87.

20:e TALANGJAKTEN 2012
Brännkyrkahallen, Stockholm 6-8 januari


Final

Georgsson-Möregårdh 12–10, 11–8, 11–7
Platserna 3-4
Nilsson-Becker 11–5, 14–12, 4–11, 11–9
Platserna 5-6
Apqlqvist-Nordström 11–6, 11–8, 11–6
Platserna 7-8
Hogenäs-Renman 11–6, 11–8, 8–11, 9–11, 11–3

Semifinaler
Georgsson-Nilsson 11–9, 11–9, 11-7
Möregårdh-Becker 11–9, 11–8, 8–11, 11–4
Platserna 5-8
Apelqvist-Renman 11–6, 11–4, 6–11, 11–8
Nordström-Hogenäs 11–6, 7–11, 7–11, 11–6, 11–7

  1) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  2) Truls Möregårdh, BTK Frej
  3) Melker Nilsson, Sjöbo BTK
  4) Alexander Becker, BTK Rekord
  5) William Apelqvist, Ängby SK
  6) Daniel Nordström, Spårvägens BTK
  7) Erik Hogenäs, Tyresö BTK
  8) Gustav Renman, KFUM Stocksund
  9) Tim Cornelius, Mölndals BTS
10) Martin Friis, KFUM Stocksund
11) Jesper Källberg, Falu BTK
12) Johannes Sterneby, Boo KFUM
13) Adam Larsson, Sjömarkens BTK
14) Filip Ericsson, Falkenbergs BTK
15) Oscar Danielsson, Ängby SK
16) Artur Blidberg, BTK Linné
17) Johannes Rosing, Ängby SK
18) Johan Andersson, Olofströms BTK
19) Jacob Dillström, Järfälla BTF
20) Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
21) Jonathan Zier, KFUM Kristianstad
22) Diego Orantes, Arlövs IK
23) Frederik Albaek, Åstorps BTK
24) Jonatan McDonald, Norrtulls SK

19:e TALANGJAKTEN 2011
Brännkyrkahallen, Stockholm 7-9 januari

Final

Georgsson-Andersson 13–11, 11–8, 11–7.
Platserna 3-4
Kippel-Gullbo 8–11, 11–7, 12–14, 11–4, 18–16.
Semifinaler
Georgsson-Kippel 10–12, 11–7, 14–12, 15–13, Andersson-Gullbo 11–7, 4–11, 11–8, 11–9.

  1) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  2) Patrik Andersson, Uddevalla BTK
  3) Viggo Kippel, Spårvägens BTK
  4) Viktor Gullbo, Köpings BTK
  5) Alexander Becker, BTK Rekord
  6) Gustav Rödström, BTK Dalen
  7) Melker Nilsson, Sjöbo BTK
  8) William Apelqvist, Ängby SK
  9) Loa Schoug, BTK Rekord
10) Kevin Torgersson, Åsa iF
11) Karl Johansson, Sjömarkens BTK
12) Konrad Åmark, KFUM Kristianstad
13) Pontus Ljunggren, Onsala BTK
14) Douglas Lundberg, Segeltorps BTK
15) Timmi Wallin, BTK Rekord
16) Adam Larsson, Sjömarkens BTK
17) Tim Cornelius, BTK Linné
18) William Olivius, Ängby SK
19) Axel Sacilotto, Boo KFUM
20) Daniel Nordström, Spårvägens BTK
21) Erik Hogenäs, Tyresö BTK
22) Albin Johansson, Tegs BTK
23) Elis Indebetou, KFUM Stocksund
24) Filip Sondell, Iggesunds BTK

18:e TALANGJAKTEN 2010
SL-hallen, Stockholm 8-10 januari

Final

Adam Blomquist-Konrad Åmark 11-5, 11-4, 11-8
Platserna 3-4
Omid Khoshbakht-Oscar Pihlsgård 8-11, 10-12, 11-9, 11-5, 11-5
Semifinaler
Åmark-Khoshbakht 7-11, 11-5, 4-11, 11-8, 11-7
Blomquist-Pihlsgård 11-7, 9-11, 11-9, 12-10 

  1) Adam Blomquist, Söderhamns UIF
  2) Konrad Åmark, KFUM Kristianstad
  3) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
  4) Oscar Pihlsgård, Spårvägens BTK
  5) Elias Sibelius, Falkenbergs BTK
  6) Jacob Öste, Tyresö BTK
  7) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  8) Philip Song, KFUM Stocksund
  9) Theodor Wadsten, Riddaren BTK
10) Felix Bengtsson, Lindome BTK
11) Hannes Ivarsson, Ängby SK
12) Viggo Kappel, Spårvägens BTK
13) Taib Sicic, Lyckeby BTK
14) Anton Hjort, Söderhamns UIF
15) Anton Bölenius, Spårvägens BTK
16) Patrik Andersson, Uddevalla BTK
17) Christopher Åman, Herrljunga BTK
18) Johan Barius, Eskilstuna BTK
19) Carl Bojö, Spårvägens BTK
20) Douglas Lundberg, Segeltorp
21) Morgan Johansson, Västers BTK
22) Fredrik Friis, KFUM Stocksund
23) Johannes Kvarnström, Ängby SK
24) Filip Karlsson, Trollhättans BTK

17:e TALANGJAKTEN 2009
SL-hallen, Stockholm 9-11 januari

Final
Joakim Fernandez-Brink, Eslövs AI-Anton Källberg, Borlänge BTK 11-4, 11-7, 8-11, 9-11, 11-5.
Platserna 3-4
Jacob Öste, Tyresö BTK-Simon Berglund, Spårvägens BTK walk over Öste.
Semifinaler
Källberg-Öste 11-8, 6-11, 11-2, 11-6, Fernandez-Brink-Berglund 11-8, 11-9, 12-10. 

  1) Joakim Fernandez Brink, Eslövs AI
  2) Anton Källberg, Borlänge BTK
  3) Jacob Öste, Tyresö BTK
  4) Simon Berglund, Spårvägens BTK
  5) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
  6) Malte Möregård, BTK Frej
  7) Oscar Perman, Carlstads BTK
  8) Johan Kjerrman-Lindén, Borlänge BTK
  9) Guan Hao Ran, Askims BTK
10) Elias Sibelius, Falkenbergs BTK
11) Arvid Svensson, Kristinehamns BTF
12) Sixten Norrby. Spårvägens BTK
13) Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
14) Jonas Dahlqvist, Lindome BTK
15) Anton Johansson, Tabergs SK
16) Kian Mirsafadry, Limhamns BTK
17) Jakob Kadziolka, Partille PK
18) Simon Nilsson, Tomelilla AIS
19) Robin Sippola, Skurups BTK
20) Linus Hafn, Spårvägens BTK

16:e TALANGJAKTEN 2008
Stockholm 11-13 januari

Final
Marcus Olovsson,. Alingsås PP-Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK 13-11, 11-5, 6-11, 7-11, 11-7.
Platserna 3-4
Carl Ahlander Johansson, Alingsås PP-David Blomberg, Kvarnby AK 11-7, 11-1, 11-6.
Semifinaler
Lindblad-Blomberg 11-5, 11-6, 11-5, Olovsson-Ahlander Johansson 13-15, 11-7, 11-8, 11-7. 

  1) Marcus Olovsson, Alingsås PP
  2) Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK
  3) Carl Ahlander Johansson, Alingsås PP
  4) Daid Blomberg, Kvarnby AK
  5) Benny Feng, Spårvägens BTK
  6) Elias Ranefur, Ängby SK
  7) Philip Pettersson, Skövde FK
  8) Emil Ohlsson, Skurups BTK
  9) Sebastian Lundahl, KFUM Kristianstad
10) Martin Eriksson, Eslövs AI
11) Daniel Jacobsson, Onsala BTK
12) Nils Nilsson, KFUM Kristianstad
13) Anton Källberg, Borlänge BTK
14) Thomas Wang, Spårvägens BTK
15) Marcus Nilsson, Höganäs BTK
16) Anton Hovstam, Kalmar BTK
17) Joakim Fernandez Brink, Eslövs AI
18) Marcius Kinhult, RK Fisklir
19) Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK
20) Victor Carlsson, Enskede BoPS
21) Daniel Salomons, Askim BTK
22) Fredrik Schönberg, Spårvägens BTK
23) Oscar Nyström, Tegs BTK
24) Simon Berglund, Enskede BoPS

15:e TALANGJAKTEN 2007
SL-hallen, Stockholm 12-14 januari

Final
Görman-Franzén 6-11, 11-3, 11-8, 11-6.
Platserna 3-4
Hellman-Nilsson 11-7, 11-7, 9-11, 11-5.
Semifinaler
Franzén-Hellman 5-11, 11-6, 11-4, 11-4, Görman-Nilsson 11-3, 9-11, 11-8, 11-3. 

  1) Viktor Görman, Eslövs AI
  2) Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
  3) Henrik Hellman, Tibble-Kungsängens BTK
  4) Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
  5) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
  6) Kristian Präst, Västerås BTK
  7) Kevin Siu, Ängby SK
  8) Sebastian Luu, KFUM Kristianstad
  9) Cedrik von Heiroth, Eslövs AI
10) Ulrik Johannesson, Höganäs BTK
11) Elias Pettersson, Lekstorps IF
12) Henok W/Michael, Segeltorps BTK
13) Benny Feng, Ängby SK
14) Marcus Olovsson, Alingsås PP
15) Alfred Lindblad, Stratos Enköpings BTK
16) David Palmberg, Hoby GIF BTK

14:e TALANGJAKTEN 2006
SL-hallen, Stockholm 14-15 januari

Final
Söderlund-Georgsson 11-7, 11-3, 11-7 

  1) Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  2) Max Georgsson, Byttorps IF
  3) Albin Wemmert, Herrljunga BTK
  4) Andreas Holmberg, Hoby GIF BTK
  5) Jimmy Jin, Sandåkerns SK
  6) Douglas Lindqvist, Ängby SK
  7) Victor Swahn, Spårvägens BTK
  8) David Lagher, Herrljunga BTK
  9) Tobias Fagerlund, Falu BTK
10) Markus Welin, Hoby GIF BTK
11) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
12) Hannes Berglund, Spårvägens BTK
13) Henrik Hellman, Tibble-Kungsängen BK
14) Alexander Söder, Kungsälvs BTK
15) Mikael Lundh, Ängby SK
16) Tomas Ekspong, Borlänge BTK
Övriga placeringar
17) Kim Nilsson, Kristianstad 18) August Segerfeldt, Grästorps IF 19) Jesper Möller, Västerås BTK 20) Anthon Wallanger, Upplands Väsby BTK 21) Isac Herlowsson, Halmstad BTK 22) Kevin Siu, Ängby SK 23) David Palmberg, Hoby GIF BTK 24) Frej Lindborg, Spårvägens BTK 25) Ludvig Jidström, Ängby SK 26) Alexander Mathiesen, Segeltorps BTK 27) Hans Pajanen, Kalmar BTK 28) David Wiss, Sjömarkens IF 29) Kristoffer Lantto, BTK Norrskenet 30) Erik Strid, Söderhamns UIF 31) Filip Wiss, Sjömarkens IF 32) Gustaf Bergsten, BTK Linné 33) Viktor Johansson, Skurups BTK 34) Simon Nordström, Eslövs AI 35) Cedrik von Heiroth, IFK Lund 36) Emil Pavelsen, Segeltorps BTK 37) Fredrik Andersson, Kristianstad 38) Daniel Gellerman, Lekstorps IF 39) Sebastian Luu, Kristianstad 40) Hampus Nilsson, Kalmar BTK 41) Robin Nilsson,. Dänningelanda BTK 42) Jesper Johansson, Skellefteå AIK 43) Rickard Källqvist, Överlida IK 44) Elias Ylipää, BTK Norrskenet 45) Jemal Ibrahim, Västerås BTK 46) Kevin Forss, Skellefteå AIK 47) Elias Pettersson, Lekstorps IF 48) Henrik Seimqvist, Höganäs BTK

13:e TALANGJAKTEN 2005
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

Final
Tran-Kjelin 9-11, 11-7, 11-9, 11-3
Placeringarna
  1) Anthony Tran, Spårvägens BTK
  2) Sam Kjelin, Spårvägens BTK
  3) Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  4) Joakim Sundh, IFK Falköping

12:e TALANGJAKTEN 2004
SL-hallen, Stockholm januari

  1 Anthony Tran, Spårvägens BTK
  2 Sam Kjellin, Spårvägens BTK
  3 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  4 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
  5 Patrik Åberg, Dänningelanda BTK
  6 Daniel Kubat, Tyresö BTK
  7 William Swedberg, Spårvägens BTK
  8 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK
  9 Damir Habul, Oskarshamns BTK
10 John Wernfeldt, Spårvägens BTK
11 Pontus Frithiof, 108:ans BTK
12 Tobias Jonsson, Lekstorps IF
13 Alexander Nöu, Solna BTK
14 Benny Nilsson, BTK Ajax
15 Mattias Filipsson, PK Sundsvall
16 Joakim Sundh, IFK Falköping
A-slutspel grupp A och C          
1) 7-0 Anthony Tran, Spårvägens BTK (21 - 6)
2) 6-1 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF (19 - 7)
3) 4-3 William Swedberg, Spårvägens BTK (16 - 9)
4) 4-3 Patrik Åberg, Dänningelanda BTK (14 - 11)
5) 3-4 Tobias Jonsson, Lekstorps IF (12 - 12)
6) 2-5 Pontus Frithiof, 108:ans BTK (8 - 16)
7) 1-6 Joakim Sundh, IFK Falköping (5 - 19)
8) 1-6 Mattias Filipsson, PK Sundsvall (5 - 20)
Grupp B
1) 7-0 Sam Kjellin, Spårvägens BTK (21 - 5)
2) 5-2 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK (16 - 9)
3) 4-3 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK (14 - 13)
4)       Daniel Kubat, Tyresö BTK (15 - 15)
5)       Damir Habu,l Oskarshamns BTK (11 - 14)
6)       John Wernfeldt, Spårvägens BTK (11 - 15)
7) 2-5 Benny Nilsson, BTK Ajax (15 - 18)
8) 0-7 Alexander Nöu, Solna BTK (7 - 21)

11:e TALANGJAKTEN 2003
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

  1) Mattias Översjö, Byttorps IF
  2) Kristoffer Greczula, Falkenbergs BTK
  3) Harald Andersson, Spårvägens BTK
  4) Rasmus Sjökarl, Byttorps IF
  5) Anders Eriksson, Sunnersta AIF
  6) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
  7) Jesper Hjelmer, BTK Frej
  8) Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
  9) Simon Nilsson, Hovmantorps GoIF
10) Kristian Karlsson, Trollhättans BTK
11) Patrik Åberg, Dänningelanda bTK
12) Sam Kjellin, Spårvägens BTK
13) William Svedberg, Spårvägens BTK
14) Daniel Kubat, Tyresö BTK
15) Jonathan Wallin, Storumans IK
16) Pontus Andersson, Uddevalla BTK

10:e TALANGJAKTEN 2002
Stockholm 12-13 januari

  1) Tim Bergman, Spårvägens BTK
  2) Ted Sundström, Askims BTK
  3) Perham Safai, Ängby SK
  4) Mattias Översjö, Byttorps IF
  5) Henrik Åkesson, BTK Kävlinge
  6) Richard Borre, BTK Warta
  7) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
  8) Fredric Johansson, Ängby SK
  9) Emil Aleskog, Carlstad BTK
10) Mikael Hansson, Mölndals BTK
11) Fredrik Nordahl, Tyresö BTK
12) Marcus Broberg, Kvillebyn
13) Oscar Keding, Ängby SK
14) Topbias Harrysson, Uddevalla BTK
15) Andreas Machado, Tyresö BTK
16) Christoffer Harysson, Udevalla BTK

9:e TALANGJAKTEN 2001
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

Final
Åberg-Karlsson 17-21, 21-16, 23-21.
Platserna 3-4
Jatko-Bergman 21-14, 22-20.
Semifinaler
Åberg-Jatko 23-21, 21-19, Karlsson-Bergman 23-21, 21-16.
 
  1) Joe Åberg, Falkenbergs BTK
  2) Jimmy Karlsson, Markaryds BTK
  3) Martin Jatko, Björkborns GoIF
  4) Tim Bergman, Spårvägens BTK
  5) Shiva Singh, IK Bele
  6) Mikael Krekula, BTK Norrskenet
  7) Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK
  8) Victor Adebahr, Uddevalla BTK
  9) David Riihonen, Spårvägens BTK
10) Christian Kullberg, BTK Linné
11) Pär Bengtsson, Grästorps BTK
12) Simon Hansen, Horreds BTK
13) Perham Safai, Ängby SK
14) David Hellman, Varbergs BTK
15) David Thorngren, Lyckeby BTK
16) Adam Zingmark, BTK Norrskenet

8:e TALANGJAKTEN 2000
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

Final
Holmsten-Hellström 21–19, 21–19.

  1) Emil Holmsten, Segeltorps BTK
  2) Jonathan Hellström, KFUM Gävle
  3) Christoffer Dellstrand, Partille PK
  4) Tobias Bergman, Ängby SK
  5) Mats Sandell, Spårvägens BTK
  6) Martin Singh, IK Bele
  7) Gustaf Ericson, Ängby SK
  8) Niclas Larsson, Halmstad BTK
  9) Simon Forslund, Segeltorps BTK
10) Mattias Tvingby, Ärtemarks IF
11) Rasmus Edenfall, Mariedals IK
12) Fredrik Bergström, Ängby SK
13) Joe Åberg, Halmstad BTK
14) Sascha Stariha, Malmö FF
15) Tim Bergman, Segeltorps BTK
16) Jimmy Ojakangas, Mariedals IK

7:e TALANGJAKTEN 1999
Stockholm 16-17 januari

Final
Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Sheng Yu Tang, Oskarshamns BTK 21–11, 21–18.
Platserna 3-4
Felix Reichard, Ängby SK-Hampus Nordberg, Hassels IF 15–21, 21–18, 21–15.
Platserna 5-6
Simon Andersson, Stenstorp-Erik Berner, Saab BTK 21–9, 21–7.
Platserna 7-8
Christoffer Dellstrand, Partille PK-Markus Jansson, BTK Enig 21–16, 19–21, 21–19.



21:a TALANGJAKTEN 2013
Brännkyrkahallen, Stockholm 4-6 januari

Final
Möregårdh-McDonald 11–9, 11–9, 11–3.
Platserna 3-4
Klingspor-Mattsson-Sacilotto 11–7, 11–8, 11–8.
Semifinaler
Möregårdh-Sacilotto 11–6, 11–5, 6–11, 11–5, McDonald-Klingspor-Mattsson 11–4, 9–11, 11–6, 9–11, 11–3.

  1) Truls Möregårdh, BTK Frej
  2) Jonatan McDonald, Norrtulls SK
  3) Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
  4) Hugo Sacilotto, Spårvägens BTK
  5) Jonathan Zier, KFUM Kristianstad BTF
  6) Axel Lindström, Ängby SK
  7) Jonathan Thimon, Järfälla BTF
  8) Simon Hansson, Skövde FK
  9) Tom Silver, Hammarby IF BTF
10) Edward Wesshagen, Norrtulls SK
11) Alexander Printz, Ängby SK
12) Frederik Albaek, Åstorps BTK
13) Oliver Gullbo, Köpings BTK
14) Albin Persson, Kågeröds BTK
15) Diego Alvarez Orantes, Arlövs IK
16) Christoffer Gustafsson, Ängby SK
17) Albin Karlsson, BTK Safir
18) Dennis Krohin, Kebnekaise BTK
19) Johannes Bäckström, Munkedals BTK
20) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
21) David Hammerfeldt, Ekerö IK
22) Ludvig Keim, Norrtulls SK
23) Albin Wånggren, Lyckeby BTK
24) Andreas Larsson, Mariedals IK
• Antalet deltagare: 87.

20:e TALANGJAKTEN 2012
Brännkyrkahallen, Stockholm 6-8 januari


Final

Georgsson-Möregårdh 12–10, 11–8, 11–7
Platserna 3-4
Nilsson-Becker 11–5, 14–12, 4–11, 11–9
Platserna 5-6
Apqlqvist-Nordström 11–6, 11–8, 11–6
Platserna 7-8
Hogenäs-Renman 11–6, 11–8, 8–11, 9–11, 11–3

Semifinaler
Georgsson-Nilsson 11–9, 11–9, 11-7
Möregårdh-Becker 11–9, 11–8, 8–11, 11–4
Platserna 5-8
Apelqvist-Renman 11–6, 11–4, 6–11, 11–8
Nordström-Hogenäs 11–6, 7–11, 7–11, 11–6, 11–7

  1) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  2) Truls Möregårdh, BTK Frej
  3) Melker Nilsson, Sjöbo BTK
  4) Alexander Becker, BTK Rekord
  5) William Apelqvist, Ängby SK
  6) Daniel Nordström, Spårvägens BTK
  7) Erik Hogenäs, Tyresö BTK
  8) Gustav Renman, KFUM Stocksund
  9) Tim Cornelius, Mölndals BTS
10) Martin Friis, KFUM Stocksund
11) Jesper Källberg, Falu BTK
12) Johannes Sterneby, Boo KFUM
13) Adam Larsson, Sjömarkens BTK
14) Filip Ericsson, Falkenbergs BTK
15) Oscar Danielsson, Ängby SK
16) Artur Blidberg, BTK Linné
17) Johannes Rosing, Ängby SK
18) Johan Andersson, Olofströms BTK
19) Jacob Dillström, Järfälla BTF
20) Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
21) Jonathan Zier, KFUM Kristianstad
22) Diego Orantes, Arlövs IK
23) Frederik Albaek, Åstorps BTK
24) Jonatan McDonald, Norrtulls SK

19:e TALANGJAKTEN 2011
Brännkyrkahallen, Stockholm 7-9 januari

Final

Georgsson-Andersson 13–11, 11–8, 11–7.
Platserna 3-4
Kippel-Gullbo 8–11, 11–7, 12–14, 11–4, 18–16.
Semifinaler
Georgsson-Kippel 10–12, 11–7, 14–12, 15–13, Andersson-Gullbo 11–7, 4–11, 11–8, 11–9.

  1) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  2) Patrik Andersson, Uddevalla BTK
  3) Viggo Kippel, Spårvägens BTK
  4) Viktor Gullbo, Köpings BTK
  5) Alexander Becker, BTK Rekord
  6) Gustav Rödström, BTK Dalen
  7) Melker Nilsson, Sjöbo BTK
  8) William Apelqvist, Ängby SK
  9) Loa Schoug, BTK Rekord
10) Kevin Torgersson, Åsa iF
11) Karl Johansson, Sjömarkens BTK
12) Konrad Åmark, KFUM Kristianstad
13) Pontus Ljunggren, Onsala BTK
14) Douglas Lundberg, Segeltorps BTK
15) Timmi Wallin, BTK Rekord
16) Adam Larsson, Sjömarkens BTK
17) Tim Cornelius, BTK Linné
18) William Olivius, Ängby SK
19) Axel Sacilotto, Boo KFUM
20) Daniel Nordström, Spårvägens BTK
21) Erik Hogenäs, Tyresö BTK
22) Albin Johansson, Tegs BTK
23) Elis Indebetou, KFUM Stocksund
24) Filip Sondell, Iggesunds BTK

18:e TALANGJAKTEN 2010
SL-hallen, Stockholm 8-10 januari

Final

Adam Blomquist-Konrad Åmark 11-5, 11-4, 11-8
Platserna 3-4
Omid Khoshbakht-Oscar Pihlsgård 8-11, 10-12, 11-9, 11-5, 11-5
Semifinaler
Åmark-Khoshbakht 7-11, 11-5, 4-11, 11-8, 11-7
Blomquist-Pihlsgård 11-7, 9-11, 11-9, 12-10 

  1) Adam Blomquist, Söderhamns UIF
  2) Konrad Åmark, KFUM Kristianstad
  3) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
  4) Oscar Pihlsgård, Spårvägens BTK
  5) Elias Sibelius, Falkenbergs BTK
  6) Jacob Öste, Tyresö BTK
  7) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  8) Philip Song, KFUM Stocksund
  9) Theodor Wadsten, Riddaren BTK
10) Felix Bengtsson, Lindome BTK
11) Hannes Ivarsson, Ängby SK
12) Viggo Kappel, Spårvägens BTK
13) Taib Sicic, Lyckeby BTK
14) Anton Hjort, Söderhamns UIF
15) Anton Bölenius, Spårvägens BTK
16) Patrik Andersson, Uddevalla BTK
17) Christopher Åman, Herrljunga BTK
18) Johan Barius, Eskilstuna BTK
19) Carl Bojö, Spårvägens BTK
20) Douglas Lundberg, Segeltorp
21) Morgan Johansson, Västers BTK
22) Fredrik Friis, KFUM Stocksund
23) Johannes Kvarnström, Ängby SK
24) Filip Karlsson, Trollhättans BTK

17:e TALANGJAKTEN 2009
SL-hallen, Stockholm 9-11 januari

Final
Joakim Fernandez-Brink, Eslövs AI-Anton Källberg, Borlänge BTK 11-4, 11-7, 8-11, 9-11, 11-5.
Platserna 3-4
Jacob Öste, Tyresö BTK-Simon Berglund, Spårvägens BTK walk over Öste.
Semifinaler
Källberg-Öste 11-8, 6-11, 11-2, 11-6, Fernandez-Brink-Berglund 11-8, 11-9, 12-10. 

  1) Joakim Fernandez Brink, Eslövs AI
  2) Anton Källberg, Borlänge BTK
  3) Jacob Öste, Tyresö BTK
  4) Simon Berglund, Spårvägens BTK
  5) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
  6) Malte Möregård, BTK Frej
  7) Oscar Perman, Carlstads BTK
  8) Johan Kjerrman-Lindén, Borlänge BTK
  9) Guan Hao Ran, Askims BTK
10) Elias Sibelius, Falkenbergs BTK
11) Arvid Svensson, Kristinehamns BTF
12) Sixten Norrby. Spårvägens BTK
13) Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
14) Jonas Dahlqvist, Lindome BTK
15) Anton Johansson, Tabergs SK
16) Kian Mirsafadry, Limhamns BTK
17) Jakob Kadziolka, Partille PK
18) Simon Nilsson, Tomelilla AIS
19) Robin Sippola, Skurups BTK
20) Linus Hafn, Spårvägens BTK

16:e TALANGJAKTEN 2008
Stockholm 11-13 januari

Final
Marcus Olovsson,. Alingsås PP-Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK 13-11, 11-5, 6-11, 7-11, 11-7.
Platserna 3-4
Carl Ahlander Johansson, Alingsås PP-David Blomberg, Kvarnby AK 11-7, 11-1, 11-6.
Semifinaler
Lindblad-Blomberg 11-5, 11-6, 11-5, Olovsson-Ahlander Johansson 13-15, 11-7, 11-8, 11-7. 

  1) Marcus Olovsson, Alingsås PP
  2) Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK
  3) Carl Ahlander Johansson, Alingsås PP
  4) Daid Blomberg, Kvarnby AK
  5) Benny Feng, Spårvägens BTK
  6) Elias Ranefur, Ängby SK
  7) Philip Pettersson, Skövde FK
  8) Emil Ohlsson, Skurups BTK
  9) Sebastian Lundahl, KFUM Kristianstad
10) Martin Eriksson, Eslövs AI
11) Daniel Jacobsson, Onsala BTK
12) Nils Nilsson, KFUM Kristianstad
13) Anton Källberg, Borlänge BTK
14) Thomas Wang, Spårvägens BTK
15) Marcus Nilsson, Höganäs BTK
16) Anton Hovstam, Kalmar BTK
17) Joakim Fernandez Brink, Eslövs AI
18) Marcius Kinhult, RK Fisklir
19) Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK
20) Victor Carlsson, Enskede BoPS
21) Daniel Salomons, Askim BTK
22) Fredrik Schönberg, Spårvägens BTK
23) Oscar Nyström, Tegs BTK
24) Simon Berglund, Enskede BoPS

15:e TALANGJAKTEN 2007
SL-hallen, Stockholm 12-14 januari

Final
Görman-Franzén 6-11, 11-3, 11-8, 11-6.
Platserna 3-4
Hellman-Nilsson 11-7, 11-7, 9-11, 11-5.
Semifinaler
Franzén-Hellman 5-11, 11-6, 11-4, 11-4, Görman-Nilsson 11-3, 9-11, 11-8, 11-3. 

  1) Viktor Görman, Eslövs AI
  2) Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
  3) Henrik Hellman, Tibble-Kungsängens BTK
  4) Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
  5) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
  6) Kristian Präst, Västerås BTK
  7) Kevin Siu, Ängby SK
  8) Sebastian Luu, KFUM Kristianstad
  9) Cedrik von Heiroth, Eslövs AI
10) Ulrik Johannesson, Höganäs BTK
11) Elias Pettersson, Lekstorps IF
12) Henok W/Michael, Segeltorps BTK
13) Benny Feng, Ängby SK
14) Marcus Olovsson, Alingsås PP
15) Alfred Lindblad, Stratos Enköpings BTK
16) David Palmberg, Hoby GIF BTK

14:e TALANGJAKTEN 2006
SL-hallen, Stockholm 14-15 januari

Final
Söderlund-Georgsson 11-7, 11-3, 11-7 

  1) Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  2) Max Georgsson, Byttorps IF
  3) Albin Wemmert, Herrljunga BTK
  4) Andreas Holmberg, Hoby GIF BTK
  5) Jimmy Jin, Sandåkerns SK
  6) Douglas Lindqvist, Ängby SK
  7) Victor Swahn, Spårvägens BTK
  8) David Lagher, Herrljunga BTK
  9) Tobias Fagerlund, Falu BTK
10) Markus Welin, Hoby GIF BTK
11) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
12) Hannes Berglund, Spårvägens BTK
13) Henrik Hellman, Tibble-Kungsängen BK
14) Alexander Söder, Kungsälvs BTK
15) Mikael Lundh, Ängby SK
16) Tomas Ekspong, Borlänge BTK
Övriga placeringar
17) Kim Nilsson, Kristianstad 18) August Segerfeldt, Grästorps IF 19) Jesper Möller, Västerås BTK 20) Anthon Wallanger, Upplands Väsby BTK 21) Isac Herlowsson, Halmstad BTK 22) Kevin Siu, Ängby SK 23) David Palmberg, Hoby GIF BTK 24) Frej Lindborg, Spårvägens BTK 25) Ludvig Jidström, Ängby SK 26) Alexander Mathiesen, Segeltorps BTK 27) Hans Pajanen, Kalmar BTK 28) David Wiss, Sjömarkens IF 29) Kristoffer Lantto, BTK Norrskenet 30) Erik Strid, Söderhamns UIF 31) Filip Wiss, Sjömarkens IF 32) Gustaf Bergsten, BTK Linné 33) Viktor Johansson, Skurups BTK 34) Simon Nordström, Eslövs AI 35) Cedrik von Heiroth, IFK Lund 36) Emil Pavelsen, Segeltorps BTK 37) Fredrik Andersson, Kristianstad 38) Daniel Gellerman, Lekstorps IF 39) Sebastian Luu, Kristianstad 40) Hampus Nilsson, Kalmar BTK 41) Robin Nilsson,. Dänningelanda BTK 42) Jesper Johansson, Skellefteå AIK 43) Rickard Källqvist, Överlida IK 44) Elias Ylipää, BTK Norrskenet 45) Jemal Ibrahim, Västerås BTK 46) Kevin Forss, Skellefteå AIK 47) Elias Pettersson, Lekstorps IF 48) Henrik Seimqvist, Höganäs BTK

13:e TALANGJAKTEN 2005
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

Final
Tran-Kjelin 9-11, 11-7, 11-9, 11-3
Placeringarna
  1) Anthony Tran, Spårvägens BTK
  2) Sam Kjelin, Spårvägens BTK
  3) Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  4) Joakim Sundh, IFK Falköping

12:e TALANGJAKTEN 2004
SL-hallen, Stockholm januari

  1 Anthony Tran, Spårvägens BTK
  2 Sam Kjellin, Spårvägens BTK
  3 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  4 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
  5 Patrik Åberg, Dänningelanda BTK
  6 Daniel Kubat, Tyresö BTK
  7 William Swedberg, Spårvägens BTK
  8 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK
  9 Damir Habul, Oskarshamns BTK
10 John Wernfeldt, Spårvägens BTK
11 Pontus Frithiof, 108:ans BTK
12 Tobias Jonsson, Lekstorps IF
13 Alexander Nöu, Solna BTK
14 Benny Nilsson, BTK Ajax
15 Mattias Filipsson, PK Sundsvall
16 Joakim Sundh, IFK Falköping
A-slutspel grupp A och C          
1) 7-0 Anthony Tran, Spårvägens BTK (21 - 6)
2) 6-1 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF (19 - 7)
3) 4-3 William Swedberg, Spårvägens BTK (16 - 9)
4) 4-3 Patrik Åberg, Dänningelanda BTK (14 - 11)
5) 3-4 Tobias Jonsson, Lekstorps IF (12 - 12)
6) 2-5 Pontus Frithiof, 108:ans BTK (8 - 16)
7) 1-6 Joakim Sundh, IFK Falköping (5 - 19)
8) 1-6 Mattias Filipsson, PK Sundsvall (5 - 20)
Grupp B
1) 7-0 Sam Kjellin, Spårvägens BTK (21 - 5)
2) 5-2 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK (16 - 9)
3) 4-3 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK (14 - 13)
4)       Daniel Kubat, Tyresö BTK (15 - 15)
5)       Damir Habu,l Oskarshamns BTK (11 - 14)
6)       John Wernfeldt, Spårvägens BTK (11 - 15)
7) 2-5 Benny Nilsson, BTK Ajax (15 - 18)
8) 0-7 Alexander Nöu, Solna BTK (7 - 21)

11:e TALANGJAKTEN 2003
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

  1) Mattias Översjö, Byttorps IF
  2) Kristoffer Greczula, Falkenbergs BTK
  3) Harald Andersson, Spårvägens BTK
  4) Rasmus Sjökarl, Byttorps IF
  5) Anders Eriksson, Sunnersta AIF
  6) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
  7) Jesper Hjelmer, BTK Frej
  8) Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
  9) Simon Nilsson, Hovmantorps GoIF
10) Kristian Karlsson, Trollhättans BTK
11) Patrik Åberg, Dänningelanda bTK
12) Sam Kjellin, Spårvägens BTK
13) William Svedberg, Spårvägens BTK
14) Daniel Kubat, Tyresö BTK
15) Jonathan Wallin, Storumans IK
16) Pontus Andersson, Uddevalla BTK

10:e TALANGJAKTEN 2002
Stockholm 12-13 januari

  1) Tim Bergman, Spårvägens BTK
  2) Ted Sundström, Askims BTK
  3) Perham Safai, Ängby SK
  4) Mattias Översjö, Byttorps IF
  5) Henrik Åkesson, BTK Kävlinge
  6) Richard Borre, BTK Warta
  7) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
  8) Fredric Johansson, Ängby SK
  9) Emil Aleskog, Carlstad BTK
10) Mikael Hansson, Mölndals BTK
11) Fredrik Nordahl, Tyresö BTK
12) Marcus Broberg, Kvillebyn
13) Oscar Keding, Ängby SK
14) Topbias Harrysson, Uddevalla BTK
15) Andreas Machado, Tyresö BTK
16) Christoffer Harysson, Udevalla BTK

9:e TALANGJAKTEN 2001
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

Final
Åberg-Karlsson 17-21, 21-16, 23-21.
Platserna 3-4
Jatko-Bergman 21-14, 22-20.
Semifinaler
Åberg-Jatko 23-21, 21-19, Karlsson-Bergman 23-21, 21-16.
 
  1) Joe Åberg, Falkenbergs BTK
  2) Jimmy Karlsson, Markaryds BTK
  3) Martin Jatko, Björkborns GoIF
  4) Tim Bergman, Spårvägens BTK
  5) Shiva Singh, IK Bele
  6) Mikael Krekula, BTK Norrskenet
  7) Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK
  8) Victor Adebahr, Uddevalla BTK
  9) David Riihonen, Spårvägens BTK
10) Christian Kullberg, BTK Linné
11) Pär Bengtsson, Grästorps BTK
12) Simon Hansen, Horreds BTK
13) Perham Safai, Ängby SK
14) David Hellman, Varbergs BTK
15) David Thorngren, Lyckeby BTK
16) Adam Zingmark, BTK Norrskenet

8:e TALANGJAKTEN 2000
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

Final
Holmsten-Hellström 21–19, 21–19.

  1) Emil Holmsten, Segeltorps BTK
  2) Jonathan Hellström, KFUM Gävle
  3) Christoffer Dellstrand, Partille PK
  4) Tobias Bergman, Ängby SK
  5) Mats Sandell, Spårvägens BTK
  6) Martin Singh, IK Bele
  7) Gustaf Ericson, Ängby SK
  8) Niclas Larsson, Halmstad BTK
  9) Simon Forslund, Segeltorps BTK
10) Mattias Tvingby, Ärtemarks IF
11) Rasmus Edenfall, Mariedals IK
12) Fredrik Bergström, Ängby SK
13) Joe Åberg, Halmstad BTK
14) Sascha Stariha, Malmö FF
15) Tim Bergman, Segeltorps BTK
16) Jimmy Ojakangas, Mariedals IK

7:e TALANGJAKTEN 1999
Stockholm 16-17 januari

Final
Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Sheng Yu Tang, Oskarshamns BTK 21–11, 21–18.
Platserna 3-4
Felix Reichard, Ängby SK-Hampus Nordberg, Hassels IF 15–21, 21–18, 21–15.
Platserna 5-6
Simon Andersson, Stenstorp-Erik Berner, Saab BTK 21–9, 21–7.
Platserna 7-8
Christoffer Dellstrand, Partille PK-Markus Jansson, BTK Enig 21–16, 19–21, 21–19.



21:a TALANGJAKTEN 2013
Brännkyrkahallen, Stockholm 4-6 januari

Final
Möregårdh-McDonald 11–9, 11–9, 11–3.
Platserna 3-4
Klingspor-Mattsson-Sacilotto 11–7, 11–8, 11–8.
Semifinaler
Möregårdh-Sacilotto 11–6, 11–5, 6–11, 11–5, McDonald-Klingspor-Mattsson 11–4, 9–11, 11–6, 9–11, 11–3.

  1) Truls Möregårdh, BTK Frej
  2) Jonatan McDonald, Norrtulls SK
  3) Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
  4) Hugo Sacilotto, Spårvägens BTK
  5) Jonathan Zier, KFUM Kristianstad BTF
  6) Axel Lindström, Ängby SK
  7) Jonathan Thimon, Järfälla BTF
  8) Simon Hansson, Skövde FK
  9) Tom Silver, Hammarby IF BTF
10) Edward Wesshagen, Norrtulls SK
11) Alexander Printz, Ängby SK
12) Frederik Albaek, Åstorps BTK
13) Oliver Gullbo, Köpings BTK
14) Albin Persson, Kågeröds BTK
15) Diego Alvarez Orantes, Arlövs IK
16) Christoffer Gustafsson, Ängby SK
17) Albin Karlsson, BTK Safir
18) Dennis Krohin, Kebnekaise BTK
19) Johannes Bäckström, Munkedals BTK
20) Theo Abrahamsson, IF Norcopensarna
21) David Hammerfeldt, Ekerö IK
22) Ludvig Keim, Norrtulls SK
23) Albin Wånggren, Lyckeby BTK
24) Andreas Larsson, Mariedals IK
• Antalet deltagare: 87.

20:e TALANGJAKTEN 2012
Brännkyrkahallen, Stockholm 6-8 januari


Final

Georgsson-Möregårdh 12–10, 11–8, 11–7
Platserna 3-4
Nilsson-Becker 11–5, 14–12, 4–11, 11–9
Platserna 5-6
Apqlqvist-Nordström 11–6, 11–8, 11–6
Platserna 7-8
Hogenäs-Renman 11–6, 11–8, 8–11, 9–11, 11–3

Semifinaler
Georgsson-Nilsson 11–9, 11–9, 11-7
Möregårdh-Becker 11–9, 11–8, 8–11, 11–4
Platserna 5-8
Apelqvist-Renman 11–6, 11–4, 6–11, 11–8
Nordström-Hogenäs 11–6, 7–11, 7–11, 11–6, 11–7

  1) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  2) Truls Möregårdh, BTK Frej
  3) Melker Nilsson, Sjöbo BTK
  4) Alexander Becker, BTK Rekord
  5) William Apelqvist, Ängby SK
  6) Daniel Nordström, Spårvägens BTK
  7) Erik Hogenäs, Tyresö BTK
  8) Gustav Renman, KFUM Stocksund
  9) Tim Cornelius, Mölndals BTS
10) Martin Friis, KFUM Stocksund
11) Jesper Källberg, Falu BTK
12) Johannes Sterneby, Boo KFUM
13) Adam Larsson, Sjömarkens BTK
14) Filip Ericsson, Falkenbergs BTK
15) Oscar Danielsson, Ängby SK
16) Artur Blidberg, BTK Linné
17) Johannes Rosing, Ängby SK
18) Johan Andersson, Olofströms BTK
19) Jacob Dillström, Järfälla BTF
20) Robert Klingspor-Mattsson, Norrtulls SK
21) Jonathan Zier, KFUM Kristianstad
22) Diego Orantes, Arlövs IK
23) Frederik Albaek, Åstorps BTK
24) Jonatan McDonald, Norrtulls SK

19:e TALANGJAKTEN 2011
Brännkyrkahallen, Stockholm 7-9 januari

Final

Georgsson-Andersson 13–11, 11–8, 11–7.
Platserna 3-4
Kippel-Gullbo 8–11, 11–7, 12–14, 11–4, 18–16.
Semifinaler
Georgsson-Kippel 10–12, 11–7, 14–12, 15–13, Andersson-Gullbo 11–7, 4–11, 11–8, 11–9.

  1) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  2) Patrik Andersson, Uddevalla BTK
  3) Viggo Kippel, Spårvägens BTK
  4) Viktor Gullbo, Köpings BTK
  5) Alexander Becker, BTK Rekord
  6) Gustav Rödström, BTK Dalen
  7) Melker Nilsson, Sjöbo BTK
  8) William Apelqvist, Ängby SK
  9) Loa Schoug, BTK Rekord
10) Kevin Torgersson, Åsa iF
11) Karl Johansson, Sjömarkens BTK
12) Konrad Åmark, KFUM Kristianstad
13) Pontus Ljunggren, Onsala BTK
14) Douglas Lundberg, Segeltorps BTK
15) Timmi Wallin, BTK Rekord
16) Adam Larsson, Sjömarkens BTK
17) Tim Cornelius, BTK Linné
18) William Olivius, Ängby SK
19) Axel Sacilotto, Boo KFUM
20) Daniel Nordström, Spårvägens BTK
21) Erik Hogenäs, Tyresö BTK
22) Albin Johansson, Tegs BTK
23) Elis Indebetou, KFUM Stocksund
24) Filip Sondell, Iggesunds BTK

18:e TALANGJAKTEN 2010
SL-hallen, Stockholm 8-10 januari

Final

Adam Blomquist-Konrad Åmark 11-5, 11-4, 11-8
Platserna 3-4
Omid Khoshbakht-Oscar Pihlsgård 8-11, 10-12, 11-9, 11-5, 11-5
Semifinaler
Åmark-Khoshbakht 7-11, 11-5, 4-11, 11-8, 11-7
Blomquist-Pihlsgård 11-7, 9-11, 11-9, 12-10 

  1) Adam Blomquist, Söderhamns UIF
  2) Konrad Åmark, KFUM Kristianstad
  3) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
  4) Oscar Pihlsgård, Spårvägens BTK
  5) Elias Sibelius, Falkenbergs BTK
  6) Jacob Öste, Tyresö BTK
  7) Vilmer Georgsson, Spårvägens BTK
  8) Philip Song, KFUM Stocksund
  9) Theodor Wadsten, Riddaren BTK
10) Felix Bengtsson, Lindome BTK
11) Hannes Ivarsson, Ängby SK
12) Viggo Kappel, Spårvägens BTK
13) Taib Sicic, Lyckeby BTK
14) Anton Hjort, Söderhamns UIF
15) Anton Bölenius, Spårvägens BTK
16) Patrik Andersson, Uddevalla BTK
17) Christopher Åman, Herrljunga BTK
18) Johan Barius, Eskilstuna BTK
19) Carl Bojö, Spårvägens BTK
20) Douglas Lundberg, Segeltorp
21) Morgan Johansson, Västers BTK
22) Fredrik Friis, KFUM Stocksund
23) Johannes Kvarnström, Ängby SK
24) Filip Karlsson, Trollhättans BTK

17:e TALANGJAKTEN 2009
SL-hallen, Stockholm 9-11 januari

Final
Joakim Fernandez-Brink, Eslövs AI-Anton Källberg, Borlänge BTK 11-4, 11-7, 8-11, 9-11, 11-5.
Platserna 3-4
Jacob Öste, Tyresö BTK-Simon Berglund, Spårvägens BTK walk over Öste.
Semifinaler
Källberg-Öste 11-8, 6-11, 11-2, 11-6, Fernandez-Brink-Berglund 11-8, 11-9, 12-10. 

  1) Joakim Fernandez Brink, Eslövs AI
  2) Anton Källberg, Borlänge BTK
  3) Jacob Öste, Tyresö BTK
  4) Simon Berglund, Spårvägens BTK
  5) Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
  6) Malte Möregård, BTK Frej
  7) Oscar Perman, Carlstads BTK
  8) Johan Kjerrman-Lindén, Borlänge BTK
  9) Guan Hao Ran, Askims BTK
10) Elias Sibelius, Falkenbergs BTK
11) Arvid Svensson, Kristinehamns BTF
12) Sixten Norrby. Spårvägens BTK
13) Gustav Johansson, Ovansiljans BTK
14) Jonas Dahlqvist, Lindome BTK
15) Anton Johansson, Tabergs SK
16) Kian Mirsafadry, Limhamns BTK
17) Jakob Kadziolka, Partille PK
18) Simon Nilsson, Tomelilla AIS
19) Robin Sippola, Skurups BTK
20) Linus Hafn, Spårvägens BTK

16:e TALANGJAKTEN 2008
Stockholm 11-13 januari

Final
Marcus Olovsson,. Alingsås PP-Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK 13-11, 11-5, 6-11, 7-11, 11-7.
Platserna 3-4
Carl Ahlander Johansson, Alingsås PP-David Blomberg, Kvarnby AK 11-7, 11-1, 11-6.
Semifinaler
Lindblad-Blomberg 11-5, 11-6, 11-5, Olovsson-Ahlander Johansson 13-15, 11-7, 11-8, 11-7. 

  1) Marcus Olovsson, Alingsås PP
  2) Alfred Lindblad, Stratos Enköping BTK
  3) Carl Ahlander Johansson, Alingsås PP
  4) Daid Blomberg, Kvarnby AK
  5) Benny Feng, Spårvägens BTK
  6) Elias Ranefur, Ängby SK
  7) Philip Pettersson, Skövde FK
  8) Emil Ohlsson, Skurups BTK
  9) Sebastian Lundahl, KFUM Kristianstad
10) Martin Eriksson, Eslövs AI
11) Daniel Jacobsson, Onsala BTK
12) Nils Nilsson, KFUM Kristianstad
13) Anton Källberg, Borlänge BTK
14) Thomas Wang, Spårvägens BTK
15) Marcus Nilsson, Höganäs BTK
16) Anton Hovstam, Kalmar BTK
17) Joakim Fernandez Brink, Eslövs AI
18) Marcius Kinhult, RK Fisklir
19) Christoffer Kjellson, Lyckeby BTK
20) Victor Carlsson, Enskede BoPS
21) Daniel Salomons, Askim BTK
22) Fredrik Schönberg, Spårvägens BTK
23) Oscar Nyström, Tegs BTK
24) Simon Berglund, Enskede BoPS

15:e TALANGJAKTEN 2007
SL-hallen, Stockholm 12-14 januari

Final
Görman-Franzén 6-11, 11-3, 11-8, 11-6.
Platserna 3-4
Hellman-Nilsson 11-7, 11-7, 9-11, 11-5.
Semifinaler
Franzén-Hellman 5-11, 11-6, 11-4, 11-4, Görman-Nilsson 11-3, 9-11, 11-8, 11-3. 

  1) Viktor Görman, Eslövs AI
  2) Alexander Franzén, Falkenbergs BTK
  3) Henrik Hellman, Tibble-Kungsängens BTK
  4) Kim Nilsson, KFUM Kristianstad
  5) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
  6) Kristian Präst, Västerås BTK
  7) Kevin Siu, Ängby SK
  8) Sebastian Luu, KFUM Kristianstad
  9) Cedrik von Heiroth, Eslövs AI
10) Ulrik Johannesson, Höganäs BTK
11) Elias Pettersson, Lekstorps IF
12) Henok W/Michael, Segeltorps BTK
13) Benny Feng, Ängby SK
14) Marcus Olovsson, Alingsås PP
15) Alfred Lindblad, Stratos Enköpings BTK
16) David Palmberg, Hoby GIF BTK

14:e TALANGJAKTEN 2006
SL-hallen, Stockholm 14-15 januari

Final
Söderlund-Georgsson 11-7, 11-3, 11-7 

  1) Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  2) Max Georgsson, Byttorps IF
  3) Albin Wemmert, Herrljunga BTK
  4) Andreas Holmberg, Hoby GIF BTK
  5) Jimmy Jin, Sandåkerns SK
  6) Douglas Lindqvist, Ängby SK
  7) Victor Swahn, Spårvägens BTK
  8) David Lagher, Herrljunga BTK
  9) Tobias Fagerlund, Falu BTK
10) Markus Welin, Hoby GIF BTK
11) Filip Wirström, KFUM Katrineholm
12) Hannes Berglund, Spårvägens BTK
13) Henrik Hellman, Tibble-Kungsängen BK
14) Alexander Söder, Kungsälvs BTK
15) Mikael Lundh, Ängby SK
16) Tomas Ekspong, Borlänge BTK
Övriga placeringar
17) Kim Nilsson, Kristianstad 18) August Segerfeldt, Grästorps IF 19) Jesper Möller, Västerås BTK 20) Anthon Wallanger, Upplands Väsby BTK 21) Isac Herlowsson, Halmstad BTK 22) Kevin Siu, Ängby SK 23) David Palmberg, Hoby GIF BTK 24) Frej Lindborg, Spårvägens BTK 25) Ludvig Jidström, Ängby SK 26) Alexander Mathiesen, Segeltorps BTK 27) Hans Pajanen, Kalmar BTK 28) David Wiss, Sjömarkens IF 29) Kristoffer Lantto, BTK Norrskenet 30) Erik Strid, Söderhamns UIF 31) Filip Wiss, Sjömarkens IF 32) Gustaf Bergsten, BTK Linné 33) Viktor Johansson, Skurups BTK 34) Simon Nordström, Eslövs AI 35) Cedrik von Heiroth, IFK Lund 36) Emil Pavelsen, Segeltorps BTK 37) Fredrik Andersson, Kristianstad 38) Daniel Gellerman, Lekstorps IF 39) Sebastian Luu, Kristianstad 40) Hampus Nilsson, Kalmar BTK 41) Robin Nilsson,. Dänningelanda BTK 42) Jesper Johansson, Skellefteå AIK 43) Rickard Källqvist, Överlida IK 44) Elias Ylipää, BTK Norrskenet 45) Jemal Ibrahim, Västerås BTK 46) Kevin Forss, Skellefteå AIK 47) Elias Pettersson, Lekstorps IF 48) Henrik Seimqvist, Höganäs BTK

13:e TALANGJAKTEN 2005
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

Final
Tran-Kjelin 9-11, 11-7, 11-9, 11-3
Placeringarna
  1) Anthony Tran, Spårvägens BTK
  2) Sam Kjelin, Spårvägens BTK
  3) Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  4) Joakim Sundh, IFK Falköping

12:e TALANGJAKTEN 2004
SL-hallen, Stockholm januari

  1 Anthony Tran, Spårvägens BTK
  2 Sam Kjellin, Spårvägens BTK
  3 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
  4 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK
  5 Patrik Åberg, Dänningelanda BTK
  6 Daniel Kubat, Tyresö BTK
  7 William Swedberg, Spårvägens BTK
  8 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK
  9 Damir Habul, Oskarshamns BTK
10 John Wernfeldt, Spårvägens BTK
11 Pontus Frithiof, 108:ans BTK
12 Tobias Jonsson, Lekstorps IF
13 Alexander Nöu, Solna BTK
14 Benny Nilsson, BTK Ajax
15 Mattias Filipsson, PK Sundsvall
16 Joakim Sundh, IFK Falköping
A-slutspel grupp A och C          
1) 7-0 Anthony Tran, Spårvägens BTK (21 - 6)
2) 6-1 Hampus Söderlund, Sjömarkens IF (19 - 7)
3) 4-3 William Swedberg, Spårvägens BTK (16 - 9)
4) 4-3 Patrik Åberg, Dänningelanda BTK (14 - 11)
5) 3-4 Tobias Jonsson, Lekstorps IF (12 - 12)
6) 2-5 Pontus Frithiof, 108:ans BTK (8 - 16)
7) 1-6 Joakim Sundh, IFK Falköping (5 - 19)
8) 1-6 Mattias Filipsson, PK Sundsvall (5 - 20)
Grupp B
1) 7-0 Sam Kjellin, Spårvägens BTK (21 - 5)
2) 5-2 Oskar Karlsson, Lyckeby BTK (16 - 9)
3) 4-3 Mattias Pernhult, Spårvägens BTK (14 - 13)
4)       Daniel Kubat, Tyresö BTK (15 - 15)
5)       Damir Habu,l Oskarshamns BTK (11 - 14)
6)       John Wernfeldt, Spårvägens BTK (11 - 15)
7) 2-5 Benny Nilsson, BTK Ajax (15 - 18)
8) 0-7 Alexander Nöu, Solna BTK (7 - 21)

11:e TALANGJAKTEN 2003
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

  1) Mattias Översjö, Byttorps IF
  2) Kristoffer Greczula, Falkenbergs BTK
  3) Harald Andersson, Spårvägens BTK
  4) Rasmus Sjökarl, Byttorps IF
  5) Anders Eriksson, Sunnersta AIF
  6) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
  7) Jesper Hjelmer, BTK Frej
  8) Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
  9) Simon Nilsson, Hovmantorps GoIF
10) Kristian Karlsson, Trollhättans BTK
11) Patrik Åberg, Dänningelanda bTK
12) Sam Kjellin, Spårvägens BTK
13) William Svedberg, Spårvägens BTK
14) Daniel Kubat, Tyresö BTK
15) Jonathan Wallin, Storumans IK
16) Pontus Andersson, Uddevalla BTK

10:e TALANGJAKTEN 2002
Stockholm 12-13 januari

  1) Tim Bergman, Spårvägens BTK
  2) Ted Sundström, Askims BTK
  3) Perham Safai, Ängby SK
  4) Mattias Översjö, Byttorps IF
  5) Henrik Åkesson, BTK Kävlinge
  6) Richard Borre, BTK Warta
  7) Fredrik Andersson, Tyresö BTK
  8) Fredric Johansson, Ängby SK
  9) Emil Aleskog, Carlstad BTK
10) Mikael Hansson, Mölndals BTK
11) Fredrik Nordahl, Tyresö BTK
12) Marcus Broberg, Kvillebyn
13) Oscar Keding, Ängby SK
14) Topbias Harrysson, Uddevalla BTK
15) Andreas Machado, Tyresö BTK
16) Christoffer Harysson, Udevalla BTK

9:e TALANGJAKTEN 2001
SL-hallen, Stockholm 11-12 januari

Final
Åberg-Karlsson 17-21, 21-16, 23-21.
Platserna 3-4
Jatko-Bergman 21-14, 22-20.
Semifinaler
Åberg-Jatko 23-21, 21-19, Karlsson-Bergman 23-21, 21-16.
 
  1) Joe Åberg, Falkenbergs BTK
  2) Jimmy Karlsson, Markaryds BTK
  3) Martin Jatko, Björkborns GoIF
  4) Tim Bergman, Spårvägens BTK
  5) Shiva Singh, IK Bele
  6) Mikael Krekula, BTK Norrskenet
  7) Jimmy Ojakangas, Munkedals BTK
  8) Victor Adebahr, Uddevalla BTK
  9) David Riihonen, Spårvägens BTK
10) Christian Kullberg, BTK Linné
11) Pär Bengtsson, Grästorps BTK
12) Simon Hansen, Horreds BTK
13) Perham Safai, Ängby SK
14) David Hellman, Varbergs BTK
15) David Thorngren, Lyckeby BTK
16) Adam Zingmark, BTK Norrskenet

8:e TALANGJAKTEN 2000
SL-hallen, Stockholm 15-16 januari

Final
Holmsten-Hellström 21–19, 21–19.

  1) Emil Holmsten, Segeltorps BTK
  2) Jonathan Hellström, KFUM Gävle
  3) Christoffer Dellstrand, Partille PK
  4) Tobias Bergman, Ängby SK
  5) Mats Sandell, Spårvägens BTK
  6) Martin Singh, IK Bele
  7) Gustaf Ericson, Ängby SK
  8) Niclas Larsson, Halmstad BTK
  9) Simon Forslund, Segeltorps BTK
10) Mattias Tvingby, Ärtemarks IF
11) Rasmus Edenfall, Mariedals IK
12) Fredrik Bergström, Ängby SK
13) Joe Åberg, Halmstad BTK
14) Sascha Stariha, Malmö FF
15) Tim Bergman, Segeltorps BTK
16) Jimmy Ojakangas, Mariedals IK

7:e TALANGJAKTEN 1999
Stockholm 16-17 januari

Final
Kim Nylander, Falkenbergs BTK-Sheng Yu Tang, Oskarshamns BTK 21–11, 21–18.
Platserna 3-4
Felix Reichard, Ängby SK-Hampus Nordberg, Hassels IF 15–21, 21–18, 21–15.
Platserna 5-6
Simon Andersson, Stenstorp-Erik Berner, Saab BTK 21–9, 21–7.
Platserna 7-8
Christoffer Dellstrand, Partille PK-Markus Jansson, BTK Enig 21–16, 19–21, 21–19.

Uppdaterad: 25 FEB 2015 14:08 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info