Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2010


Veteran-SM

Kalmar 29-31 januari 2010

HERRAR
HERRSINGEL 30
Final
Jonas Permevik, Höganäs BTK-Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK 11-9, 12-10, 7-11, 11-8.
Semifinaler
Permevik-Johan Eriksson, Riddaren BTK 11-4, 8-11, 11-9, 11-6, Andersson-Dick Nyström, Gullabo SK 11-7, 12-10, 11-8.
HERRSINGEL 40
Final
Peter Gripler, Tibble-Kungsängens BTK-Robert Collin, Eskilstuna BTK 11-8, 6-11, 8-11, 11-3, 11-5.
Semifinaler
Gripler-Anders Snygg, Laholms BTK Serve 12-10, 11-9, 9-11, 9-11, 11-2, Collin-Glenn Andersson, Mölndals BTK 11-7, 11-5, 4-11, 11-5.
HERRSINGEL 50
Final
Bo Lindmark, Back BTK-Dan Lagerlöf, Hallstahammars BTK 11-5, 11-3, 9-11, 12-10.
Semifinaler
Lindmark-Åke Huss, Vassunda IF 11-8, 11-7, 4-11, 10-12, 11-6, Lagerlöf-Anders Åkerström, BTK Safir 11-9, 7-11, 11-6, 11-8.
HERRSINGEL 60
Final
Arvi Grapenhed, BTK Safir-Göran Skogsberg, Skövde BTK 11-9, 11-7, 11-9.
Semifinaler
Grapenhed-Nosrat Safai, KFUM Stocksund 11-5, 10-12, 11-7, 8-11, 11-5, Skogsberg-Leif Pettersson, KFUM Norrköping 11-5, 11-3, 11-6.
HERRSINGEL 65
Final
Ming Pan, VIK-47-Lars Karlsson, BTK Linné 10-12, 8-11, 11-7, 13-11, 11-5.
Semifinaler
Ming Pan-Lars Sandmark, Sjöbo BTK 11-6, 9-11, 11-7, 11-4, Karlsson-Lennart Björk, IF Norcopensarna 11-6, 13-11, 11-5.
HERRSINGEL 70
Final
Sven-Olof Kratz, Vadstena BTK-Bo Thorinsson, IF Ifo 13-11, 11-9, 7-11, 11-6.
HERRSINGEL 75
Final
Uno Hedin, Bele Barkarby BTF-Henry Ericsson, Huddinge BTK 11-9, 16-18, 11-4, 11-5.
HERRSINGEL 80
Final

Rune Forsberg, Spånga TBK-Glenn Kindstedt, IK Urania 11-7, 11-9, 11-2.

HERRDUBBEL 30
Final
Jens Karlsson/Henrik Rosvall, Norrtulls SK/Kalmar BTK-Niklas Andersson/Johan Nicklasson, Lessebo BTK 11-8, 11-5, 8-11, 12-10.
Semifinaler
Karlsson/Rosvall-Thomas Dahlström/Dick Nyström, Kalmar BTK/Gullabo SK 11-5, 13-15, 11-5, 8-11, 13-11, Andersson/Nicklasson-Stefan Eriksson/Jonas Permevik, Höganäs BTK 11-3, 11-9, 11-9.
HERRDUBBEL 40
Final
Jonas Lindqvist/Lars Millbert, Riddaren BTK-Glenn Davidsson/Tomas Norberg, Höganäs BTK 4-11, 7-11, 11-6, 11-9, 11-8.
Semifinaler
Lindqvist/Millbert-Glenn Andersson/Bo-Göran Ek, Mölndals BTK/BTK Warta 11-9, 9-11, 11-8, 8-11, 12-10, Davidsson/Norberg-Robert Collin/Mikael Ottosson, Eskilstuna BTK 11-4, 11-9, 4-11, 9-11, 11-6.
HERRDUBBEL 50
Final
Dan Lagerlöf/Anders Åkerström, Hallstahammars BTK/BTK Safir-Nosrat Safai/Lennart Schön, KFUM Stocksund/Spånga TBK 11-8, 12-10, 11-4.
Semifinaler
Lagerlöf/Åkerström-Kurt Larsson/Thomas Pettersson, Ängby SK 11-9, 10-12, 11-3, 11-5, Safai/Schön-Per Gustavsson/Åke Huss, Vassunda IF 11-6, 8-11, 11-9, 11-7.
HERRDUBBEL 60
Final
Jan Forsling/Göran Skogsberg, Västerviks BTK/Skövde BTK-Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Västerviks BTK 7-11, 11-4, 8-11, 11-5, 11-5.
Utslagna i semifinalerna: Bert Hagberg/Bengt Sundquist, Vassunda IF/Örbyhus IF, ?
HERRDUBBEL 65
Final
Göran Ekström/Lars Karlsson, BTK Linné-Arne Karlsson/Rolf Näsberg, Stockholms.Postens IF 3-1 i set.
Utslagna i semifinalerna: Kurt Holm/Lars Sandmark, Sjöbo BTK, Åke Berg/Ming Pan, Tullinge TP BTK/VIK-47.
HERRDUBBEL 70
Final

Toni Borg/Per Magnusson, Arboga BTK/Mariedals IK-Ove Nilsson/Bo Thorinsson, IF Ifo 4-11, 11-6, 12-14, 12-10, 11-8.
HERRDUBBEL 75
Final

Uno Hedin/Carl-Hugo Wiksell, Bele Barkarby-Lars Hedén/Nils-Erik Svensson, Byttorps IF 11-3, 11-7, 8-11, 11-13, 11-7.
HERRDUBBEL 80
Final
1) Rune Forsberg/Glenn Kindstedt, Spånga TBK/IK Urania 2) Carl-Bertil Berg/Sture Uhlan, Linköpings PK.

DAMER
DAMSINGEL 30
Final
1) Yuexina Wang-Fridén, IF Norcopensarna 2) Linda Almgren, Vrena IF 3) Helena Johansson, BTK Linné.
DAMSINGEL 40
Final
Yuexina Wang-Fridén, IF Norcopensarna-Anneli Ljunggren, Onsala BTK 8-11, 7-11, 11-8, 11-5, 11-7.
DAMSINGEL 50
Final
Lisbeth Oscarsson, Dänningelanda BTK-Gunilla Widström, Bålsta BTK 10-12, 11-6, 11-9, 12-10.
DAMSINGEL 60
1) Anita Andersson, BTK Rekord 2) Lena Linde, BTK Rekord 3) Elisabeth Fransson, Lyckeby BTK.
DAMSINGEL 65
1) Ulla Dovblad, Torslanda IK 2) Yvonne Granwe, Töle IF 3) Rosmarie Larsson, IF Norcopensarna.
DAMSINGEL 75
Final

Siv Eriksson, Varbergs BTK-Ragnhild Lundberg, Hässelby PBK 11-5, 11-6, 11-2.

DAMDUBBEL 40
Final

Eva Lindh/Anneli Ljunggren, Särö BTK/Onsala BTK-Bodil Bengtsson/Lena Johnsson, Mörrums GoIS BTK/Olofströms BTK
11-4, 11-9, 8-11, 5-11, 11-8.
DAMDUBBEL 50-65
Final
1) Marita Neidert/Lisbeth Oscarsson, Falkenbergs BTK/Dänningelanda BTK 2) Anita Andersson/Lena Linde, BTK Rekord.
DAMDUBBEL 70
Final
1) Ingegerd Freinert/Ragnhild Lundberg, Trollhättans BTK/Hässelby PBK 2) Yvonne Granwe/Britt Nilsson, Töle IF/PBK Göteborg.

LAG
Final

Linda Almgren/Elsa Ekman, Södermanland (Vrena IF)-Ingrid Bogren/Helena Johansson, Göteborg (BTK Linné) 3-0.

Mixed dubbel
MIXED DUBBEL 30
1) Anders Karlsson/Helena Johansson, BTK Linné 2) Johan Jansson/Linda Almgren, Hallstahammars BTK/Vrena IF 3) Petter Nyblom/Elsa Ekman, Hallstahammars BTK/Vrena IF.
MIXED DUBBEL 40
Final
Magnus Kindblom/Eva Lindh, Särö BTK-Glenn Davidsson/Annika Orsvall, Höganäs BTK/Kvarnby AK 12-10, 7-11, 11-4, 11-9.
MIXED DUBBEL 50
Final
Kent Andersson/Lisbeth Oscarsson, Dänningelanda BTK-Claes Johansson/Gunilla Widström, IF Lidingö/Bålsta BTK 11-7, 5-11, 8-11, 11-6, 11-5.
MIXED DUBBEL 60
Final

Göran Allvin/Marita Neidert, Hallstahammars BTK/Falkenbergs BTK-Bo Thorinsson/Anita Andersson, IF Ifo/BTK Rekord 11-6, 5-11, 11-3, 10-12, 11-6.
MIXED DUBBEL 70
Final
Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK-Ingvar Johnsson/Yvonne Granwe, Olofströms BTK/Töle IF 11-5, 11-9, 11-6.
Uppdaterad: 06 OKT 2010 17:35 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info