Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2012


Veteran-SM 2012
Karlskrona 20-22 januari

Herrsingel
HERRSINGEL 30
Final
Ola Håkansson, Sölvesborgs BTK-Niklas Berg, Tyresö BTK 11–6, 11–6, 14–12.
Semifinaler
Håkansson-Pierre Lönn, Södertälje BTK 11–5, 11–6, 11–6, Berg-Patrik Zackrisson, Södertälje BTK 8–11, 6–11, 11–7, 11–9, 11–6.
HERRSINGEL 40
Final
Thomas Comstedt, BTK Enig-Mikael Karlsson, Lyckeby BTK 11–9, 11–5, 11–1.
Semifinaler
Comstedt-Thomas Eriksson, Stockholms-Postens IK 11–3, 10–12, 9–11, 11–6, 11–4, Karlsson-Per Delby, Riddaren BTK 11–9, 11–6, 11–6.
HERRSINGEL 50
Final
Åke Huss, Tyresö BTK-Ove Johansson, Visby IF Gute BTK 13–11, 11–8, 10–12, 8–11, 11–8.
Semifinaler
Huss-Thomas Pettersson, Ängby SK 11–7, 11–8, 11–4, Johansson-Bo Lindmark, Back BTK 11–3, 6–11, 11–7, 11–8.
HERRSINGEL 60
Final
Göran Skogsberg, Skövde FK-Arvi Grapenhed, BTK Safir 11–5, 11–6, 8–11, 11–6.
Semifinaler
Skogsberg-Gunnar Haeggblom, Sunnersta AIF 11–3, 11–3, 11–6, Grapenhed-Ingemar Söderberg, Mörrums GoIS BTK 11–7, 12–10, 8–11, 8–11, 11–8.
HERRSINGEL 65
Final
Nosrat Safai, KFUM Stocksund IA-Sune Axel Pettersson, Stockholms-Postens IK 10–12, 7–11, 11–8, 11–7, 11–7.
Semifinaler
Safai-Leif Pettersson, KFUM Norrköping BTK 11–3, 11–7, 11–8, Sune Axel Pettersson-Lennart Björk, KFUM Norrköping BTK 12–10, 11–7, 11–8.
HERRSINGEL 70
Final
Bo Thorinsson, IF Ifo-Sven.Olof Kratz, Vadstena BTK 11–8, 12–10, 7–11, 11–9.
Semifinaler
Thorinsson-Hans Johansson, Spånga TBK 3–11, 11–9, 11–9, 11–8, Kratz-Lars Sandmark, Sjöbo BTK 4–11, 11–9, 11–5, 11–6.
HERRSINGEL 75
Final
Ingvar Johnsson, Olofströms BTK-Toni Borg, Arboga BTK 11–4, 11–6, 11–5.
Semifinaler
Johnsson-Ralf Eklöf, Sunnersta AIF 11–1, 3–11, 9–11, 11–8, 11–3, Borg-Per Stensson, BTK Munken 9–11, 11–1, 11–4, 11–9.
HERRSINGEL 80
Final
Uno Hedin, Spånga TBK-Glenn Kindstedt, IK Urania 11–7, 9–11, 11–7, 11–9.
Semifinaler
Hedin-Eino Paakkonen, Pensionärernas BTK 11–8, 11–5, 11–3, Kindstedt-John-Erik Palmér, Lindome BTK 11–7, 11–3, 11–8.

Herrdubbel
HERRDUBBEL 30

Final
Lars Jarlebrand/Pascal Kindblad, SK Frigg-Pierre Lönn/Patrick Zackrisson, Södertälje BTK 11–9, 11–9, 9–11, 11–7.
Semifinaler
Jarlebrand/Kindblad-Patrik Nyberg/Tomas Zackrisson, Södertälje BTK 11–9, 8–11, 12–10, 11–13, 11–7, Lönn/Patrick Zackrisson-Fredrik Larsson/Leif Mårtensson, Ovansiljans BTK 11–2, 8–11, 10–12, 11–6, 13–11.
HERRDUBBEL 40

Final
Tomas Comstedt/Magnus Holmerin, BTK Enig-Jonas Lindqvist/Lars Millbert, Riddaren BTK 10–12, 17–15, 9–11, 11–7, 11–7.
HERRDUBBEL 50
Final
Anders Johansson/Bo Lindmark, Back BTK-Michael Svensson/Ove Svensson, Visby IF Gute BTK 9–11, 9–11, 13–11, 11–5, 14–12.
Semifinaler
Lindmark/Anders Johansson-Mikael Appelgren/Thommy Bergman, Spårvägens BTK/IFK Täby BTK 14–12, 7–11, 11–9, 11–5, Michael Svensson/Ove Svensson-Thommy Berglund/Peter Haglund, Lindsdals IF/Lyckeby PK 11–6, 6–11, 11–9, 11–8.
HERRDUBBEL 60
Final
Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg, BTK Safir/Skövde FK-Bengt Sundqvist/Jonny Österman, Harbo IF/Sunnersta AIF 11–3, 11–5, 7–11, 11–4.
HERRDUBBEL 65
Final
Nils Billing/Christer Blom, Falkenbergs BTK/BTK Serve-Jan Martin Forsling/Nosrat Safai, Västerviks BTK/KFUM Stocksund IA 11–7, 8–11, 11–8, 5–11, 11–3.
HERRDUBBEL 70
Final
Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson, Särö IK/IF Ifo-Toni Borg/Per Magnusson, Arboga BTK/Mariedals IK 11–7, 12–10, 11–7.
HERRDUBBEL 75
Final
Ingvar Johnsson/Göran Winge, Olofströms BTK/IFK Hedemora BTK-Stig Johansson/Kenneth Lönnberg, Åsa IF/Särö IK 6–11, 3–11, 11–2, 11–2, 11–4.
HERRDUBBEL 80
Gruppspel
1) Rune Forsberg/Glenn Kindstedt, Spånga TBK/IK Urania 2) Eino Paakkonen/John-Erik Palmér, Pensionärernas BTK/Lindome BTK.

Damsingel
DAMSINGEL 30

Final
Elsa Ekman, Vrena IF-Sofia Westholm, Fridhem/Urnan BTK 6–11, 3–11, 11–7, 13–11, 11–6.
DAMSINGEL 40
Final
Lena Johnsson, Kvarnby AK-Mona Fridell, Spånga TBK 11–8, 11–8, 11–4.
DAMSINGEL 50
Final
Ann Dönell-Mårtensson, BTK Linné-Annika Hellewell, Spånga TBK 11–5, 11–5, 11–3.
DAMSINGEL 60
Final
Anita Andersson, BTK Rekord-Eva Fredenlund, Byttorps IF 11–6, 11–3, 12–10.
DAMSINGEL 65
Final
Anita Andersson, BTK Rekord-Marita Neidert, Falkenbergs BTK 13–11, 11–6, 9–11, 11–8.
DAMSINGEL 70
Final
Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK-Monika Maul, Hässelby Pensionärers BTK 11–1, 11–5, 8–11, 6–11, 11–8.
DAMSINGEL 75-80
Final
Ragnhild Lundberg, Hässelby Pensionärers BTK-Britt Nilsson, Pensionärernas BTK 6–11, 11–3, 11–2, 11–9.

Damdubbel
DAMDUBBEL 30-40

Final
Kinga Haglund/Jenny Larsson, Lyckeby PK-Sofia Westholm/Katarina Åmark, Fridhem/Urnan BTK/KFUM Kristianstad 11–4, 6–11, 11–4, 9–11, 11–5.
DAMDUBBEL 50

Gruppspel
1) Bodil Bengtsson/Birgitta Olsson, Mörrums GoIS BTK/Trollhättans BTK 2) Ann Dönell-Mårtensson/Mette Knudsen, BTK Linné.
DAMDUBBEL 60-65
Gruppspel
1) Eva Fredenlund/Marita Neidert, Byttorps IF/Falkenbergs BTK 2) Anita Andersson/Lena Linde, BTK Rekord.
DAMDUBBEL 70-80
Gruppspel
1) Siv Ericsson/Britt Nilsson, Varbergs BTK/Pensionärernas BTK 2) Ingegerd Freinert/Marianne Karlsson, Trollhättans BTK/Nävragöls BK.


Mixed dubbel
MIXED 30-40
Final
Magnus Kindblom/Sofia Westholm, Kungsbacka BTK/Fridhem/Urnan BTK-Jens Karlsson/Kinga Haglund, Lyckeby PK 6–11, 11–4, 11–7, 11–8.
MIXED 50
Final
Claes Johansson/Gunilla Vidström, IFK Lidingös BTK/Bålsta BTK-Ulf Karlsson/Mette Knudsen, Stockholms-Postens IK/BTK Linné 4–11, 11–4, 7–11, 11–6, 11–7.
MIXED 60
Final
Göran Allvin/Marita Neidert, Arboga BTK/Falkenbergs BTK-Åke Karlsson/Anita Andersson, BTK Linné/BTK Rekord 11–8, 11–8, 11–7.
MIXED 70
Final
Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK-Ingvar Johnsson/Marianne Karlsson, Olofströms BTK/Nävragöls BK 6–11, 11–5, 11–8, 11–4.

Lag
HERRAR LAG 30
Final
Lyckeby BTK-Tyresö BTK 3-0
Semifinaler
Lyckeby BTK-Oskarshamn BTK 3-0
Tyresö BTK-SK Frigg 3-0
* Segrarna: Jens Karlsson, Mikael Karlsson. Silverlaget: Niklas Berg, Mika Hasmats.
HERRAR LAG 40
Final
Riddaren BTK 1-BTK Enig 3-0
Semifinaler
Riddaren BTK 1-Råda Hindås BTK 3-0
BTK Enig-Laholm BTK Serve 1 3-1
* Segrarna: Lars Millbert, Per Delby, Jonas Lindqvist. Silverlaget: Thomas Comstedt, Magnus Holmerin.
HERRAR LAG 50
Final
Tyresö BTK-BTK Safir 3-2
Semifinaler
Tyresö BTK-Back BTK 3-2
BTK Safir-Västerås BTK 3-0
* Segrarna: Åke Huss, Michael Pettersson. Silverlaget: Göte Svensson, Anders Åkerström.
HERRAR LAG 60
Final
Skövde FK-Sunnersta AIF 1 3-0
Semifinaler
Skövde FK-Mörrum GoIS BTK 3-1
Sunnersta AIF 1-Huskvarna Södra IS 1 3-1
* Segrarna: Lars Arnqvist, Göran Skogsberg. Silverlaget: Gunnar Haeggblom, Jonny Österman.
HERRAR LAG 70
Final
 IF Ifo-Sjöbo BTK 3-1
Semifinaler
IF Ifo-Tullinge TP BTK 3-2
Sjöbo BTK-IFK Lidköping 3-0
* Segrarna: Ove Nilsson, Bo Thorinsson, Hans Westling. Silverlaget: Kurt Holm, Lars Sandmark.

DAMER LAG 30-40
Final
Södermanland-Skåne 3-0
* Segrarna: Linda Almgren, Elsa Ekman.
DAMER LAG 50
Poolspel
1) Stockholm 2) Skåne 3) Uppland.
* Segrarna: Mona Fridell, Annika Hellewell.

Uppdaterad: 27 JAN 2014 15:37 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

 Evenemang

OS, Tokyo, Japan
Rapporteringssida SBTF

Lottning

Eventsida

UEM, Kroatien
Webbsändningar från bord 1 och 2
Resultat
Hemsida
Livescore

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info