Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2013


2013
Södertälje 31 januari-3 februari

HERRSINGEL 30
Final

Peter Gripler, Tibble-Kungsängen BTK-Johnny Lennartsson, BTK Dalen 11–2, 11–8, 11–5
Semifinaler
Gripler-Niklas Berg, Tyresö BTK 6–11, 11–6, 11–6, 11–8
Lennartsson-Peter Bergqvist, IK Juno 8–11, 11–8, 11–7, 11–9
Kvartsfinaler
Gripler-Johan Pettersson, IFK Österåkers BTK 11–2, 11–8, 11–4, Berg-Alexander Drugge, Solna BTK 11–2, 8–11, 11–6, 11–5, Lennartsson-Jonas Nordin, Solna BTK 13–11, 11–8, 11–2, Bergqvist-Martin Björkryd, Eskilstuna BTK 11–9, 11–9, 11–9.

HERRSINGEL 40
Final
Mats Källberg, Falu BTK-Patrik Torsell, Tibble-Kungsängen BTK 11–13, 11–13, 11–5, 12–10, 11–9
Semifinaler
Källberg-Mattias Pettersson, Norrtulls SK 11–8, 8–11, 11–8, 10–12, 11–9
Torsell-Christer Borg, Tullinge TP BTK 11–8, 11–7, 11–8
Kvartsfinaler
Källberg-Erik Zetterström, Järfälla BTF 11–13, 13–11, 8–11, 11–9, 11–4, Pettersson-Thomas Bennborn, IFK Österåkers BTK 11–9, 11–8, 11–7, Borg-Thomas Eriksson, Stockholms-Postens IK 11–8, 7–11, 12–10, 11–5, Torsell-Thomas Comstedt, BTK Enig 11–7, 11–7, 11–6.

HERRSINGEL 50
Final
Kjell Persson, Back BTK-Mikael Larsson, Back BTK 9–11, 11–7, 11–9, 11–7
Semifinaler
Larsson-Ove Johansson, Kebnekaise BTK 9–11, 11–5, 11–7, 12–10
Persson-Jens Fellke, Södra Vi IF 11–5, 11–7, 11–8
Kvartsfinaler
Ove Johansson-Lars Anders Jonsson, Rotebro BTK 13–11, 11–9, 11–5, Larsson-Per-Åke Rubensson, KFUM Stocksund IA 12–10, 6–11, 11–5, 11–4, Persson-Roger Johansson, Järfälla BTF 11–3, 11–5, 11–7, Fellke-Anders Johansson, Back BTK 7–11, 11–8, 9–11, 17–15, 11–5.

HERRSINGEL 60
Final
Göran Skogsberg, Skövde FK-Thomas Andersson, Skagersviks BTK 11–8, 11–7, 11–9
Semifinaler
Skogsberg-Ingemar Söderberg, Kyrkhults BTK 11–6, 11–1, 12–10
Andersson-Hans-Erik Börjesson, BTK Linné 11–8, 11–6, 5–11, 13–11

HERRSINGEL 65
Final
Nosrat Safai, IFK Täby BTK-Arvi Grapenhed, BTK Safir 11–6, 11–9, 11–5
Semifinaler
Safai-Leif Pettersson, KFUM Norrköping BTK 11–9, 11–7, 11–5
Grapenhed-Göran Allvin, Arboga BTK 11–8, 11–8, 10–12, 11–8

HERRSINGEL 70
Final
Hans Johansson, Spånga Tennis- och BTK-Bo Torinsson, IF Ifo 7–11, 10–12, 13–11, 11–3, 11–4
Semifinaler
Torinsson-Hans Fredén, Vaggeryds BTK 11–5, 11–6, 11–8
Johansson-Torsten Lager, Mörrums GoIS BTK 11–2, 11–4, 11–5

HERRSINGEL 75
Final
Per Magnusson, Mariedals IK-Kenneth Lönnberg, Särö IK 11–6, 12–10, 13–11
Semifinaler
Lönnberg-Kurt Holm, Sjöbo BTK 11–9, 11–6, 11–4
Magnusson-Ingvar Johnsson, Olofströms BTK 4–11, 7–11, 11–5, 11–4, 11–8

HERRSINGEL 80
Final
Uno Hedin, Spånga Tennis- o BTK-Glenn Kindstedt, KFUM Norrköping BTK 11–8, 11–13, 11–6, 9–11, 11–2
Semifinaler
Hedin-Rune Åhker, Sunnersta AIF 12–10, 11–7, 11–4
Kindstedt-Arne Persson, IFK Lund 11–9, 13–11, 11–8

HERRSINGEL 85
Poolspel
1) Jan Ekberg, KF Grå Pantrarna i Gävle 2–0 (6–1)
2) Rune Forsberg, Spånga  Tennis- o BTK 1–1 (3–3)
    Ekberg-Forsberg 12–10, 12–10, 11–9

DAMSINGEL 30
Final
Annimari Bölenius, Spårvägens BTK-Sofia Westholm, Spårvägens BTK 11–8, 6–11, 9–11, 11–8, 11–5
Semifinaler
Westholm-Linda Almgren, Vrena IF 10–12, 11–5, 11–5, 12–10
Bölenius-Katarina Åmark, KFUM Kristianstad BTF 11–3, 11–9, 11–8

DAMSINGEL 40
Final
Yuexia Wang-Fridén, IF Norcopensarna-Annimari Bölenius, Spårvägens BTK 11–4, 11–5, 9–11, 12–10
Semifinaler
Wang-Fridén-Lena Johnsson, Kvarnby AK 11–7, 11–4, 11–8
Bölenius-Linda Almgren, Vrena IF 11–9, 11–5, 11–5

DAMSINGEL 50
Final
Yuexia Wang-Fridén, IF Norcopensarna-Helena Sundlöf, Tullinge TP BTK 11–5, 11–3, 11–1
Semifinaler

Sundlöf-Mette Knudsen, BTK Linné 11–3, 11–7, 11–7
DAMSINGEL 60
Poolspel
1) Anita Andersson, BTK Rekord 3–0 (9–2)
2) Lotta Borg, Spånga Tennis- o  BTK 2–1 (8–3)
    Andersson-Borg 11–3, 11–8, 5–11, 12–14, 11–4

DAMSINGEL 65
Final
Anita Andersson, BTK Rekord-Lotta Borg, Spånga Tennis- o BTK 14–12, 11–8, 11–5

DAMSINGEL 70
Poolspel
1) Monika Maul, Hässelby Pensionärers BTK 4–0 (12–4)
2) Ingegerd Freinert,  Trollhättans BTK 4–1 (11–6)
    Maul-Freinert 11–3, 10–12, 5–11, 11–5,  11–8

DAMSINGEL +75
Poolspel
1) Britt Nilsson, Pensionärernas BTK 3–0 (9–0)
2) Ulla Britt Magnusson,  Pensionärernas BTK 2–1 (6–3)
    Nilsson-Magnusson 14–12, 11–9, 11–5

HERRDUBBEL 30
Final
Alexander Drugge/Jonas Nordin, Solna BTK-Dan Nilsson/Mikael Wikström, Ljungsbro BTK/Hudiksvalls IF BTK 7–11, 8–11, 12–10, 11–7, 13–11.
Semifinaler
Drugge/Nordin-Henrik Drugge/Per-Erik Eriksson, Solna BTK 9–11, 13–11, 11–8, 11–8, Nilsson/Wikström-Peter Johansson/Johan Pettersson, Rotebro BTK/IFK Österåkers BTK 12–10, 13–11, 6–11, 4–11, 11–7.

HERRDUBBEL 40
Final
Mikael Appelgren/Tommy Bergman, Spårvägens BTK/IFK Täby BTK-Jan-Ove Waldner/Kjell-Åke Waldner, Spårvägens BTK/Tullinge TP BTK 11–8, 7–11, 11–9, 11–8.
Semifinaler
Waldner/Waldner-Thomas Eriksson/Gert Klang, Stockholms-Postens IK 11–2, 15–13, 12–10, Appelgren/Bergman-Per Delby/Erik Zetterström, Järfälla BTF 8–11, 11–4, 13–15, 11–9, 11–6.

HERRDUBBEL 50
Final
Anders Johansson/Bo Lindmark, Back BTK-Ronny Gummesson/Per Jönsson, IFK Lund/Kvarnby AK 11–8, 13–11, 8–11, 11–9.
Semifinaler
Johansson/Lindmark-Ove Johansson/Michael Svensson, Kebnekaise BTK/VIK-47 11–9, 2–11, 13–11, 9–11, 11–6, Gummesson/Jönsson-Jens Fellke/Lars-Ola Fronth, Södra Vi IF/IFK Falköping BTK 11–6, 11–7, 6–11, 7–11, 11–8.

HERRDUBBEL 60
Final
Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg, BTK Safir/Skövde FK-Thomas Andersson/Ingemar Söderberg, Skagersviks BTK/Kyrkhults BTK 8–11, 11–6, 11–5, 11–3.
Semifinaler
Grapenhed/Skogsberg-Hans-Erik Börjesson/Per Johansson, BTK Linné 11–3, 11–5, 11–8, Andersson/Söderberg-Leif Pettersson/Tomas Stenberg, KFUM Norrköping BTK/Valdemarsviks iF 8–11, 12–10, 12–10, 6–11, 11–8.

HERRDUBBEL 65
Final
Göran Allvin/Lennart Björk, Arboga BTK/KFUM Norrköping BTK-Hans Johansson/Nosrat Safai, Spånga Tennis- o BTK/IFK Täby BTK 11–9, 7–11, 11–2, 8–11, 11–9.
Semifinaler
Johansson/Safai-Åke Karlsson/Thomas Samuelsson, BTK Linné/BTK Warta 11–8, 11–4, 11–6, Allvin/Björk-Conny Axelsson/Kent Antonsson, Horreds BTK/Varbergs BTK 11–9, 11–8, 11–6.

HERRDUBBEL 70
Final
Hans Fredén/Ove Nilsson, Vaggeryds BTK/IF Ifo-Göran Ekström/Torsten Lager, BTK Linné/Mörrums GoIS BTK 9–11, 11–8, 11–4, 13–11.
Semifinaler
Ekström/Lager-Leif Appelskog/Ola Nordström, Ljungsbro BTK 12–10, 14–12, 15–13, Fredén/Nilsson-Nils-Ove Carlsson/Lars Larsson, Mariedals IK/Byttorps IF 11–9, 11–8, 11–6.

HERRDUBBEL 75
Final
Toni Borg/Per Magnusson, Arboga BTK/Mariedals IK-Stig Johansson/Kenneth Lönnberg, Åsa IF/Särö IK 9–11, 12–10, 11–3, 11–5.
Semifinaler
Borg/Magnusson-Henry Ericsson/Ralf Eklöf, Huddinge BTK/Sunnersta AIF 11–9, 11–6, 11–7, Johansson/Lönnberg-Rolf Aderö/Lee Bong-Chul, Spånga Tennis- o BTK 9–11, 12–10, 8–11, 11–8, 11–5.

HERRDUBBEL 80+
Final
Glenn Kindstedt/Arne Persson, KFUM Norrköping BTK/IFK Lund-Uno Hedin/Carl Hugo Viksell, Spånga Tennis- o BTK/Hässelby Pensionärers BTK 9–11, 11–7, 13–11, 11–3.
Semifinaler
Hedin/Viksell-Bengt-Erik Bergström/Nils-Erik Svensson, Kungsbacka BTK/Byttorps IF 11–8, 11–7, 11–5, Kindstedt/Persson-Åke Holmgren/Bo Wallgren, KF Grån Pantrarna i Gävle 1–11, 11–7, 8–11, 11–9, 17–15.

DAMDUBBEL 40
Poolspel
1) Lena Johnsson/Katarina Åmark, Kvarnby AK/KFUM Kristianstad BTF 2) Eva Lind/Susanne Schill, Särö IK. Jonsson/Åmark-Lind/Schill 11–3, 11–9, 11–5.

DAMDUBBEL 50
Poolspel
1) Ann Dönell/Mette Knudsen, BTK Linné 2) Mona Fridell/Annika Hellewell, Spånga Tennis- o BTK. Dönell/Knudsen-Fridell/Hellewell 11–5, 11–13, 11–7, 6–11, 11–9.

DAMDUBBEL 65+
Final
Anita Andersson/Lena Linde, BTK Rekord-Lotta Borg/Ulla Dovblad, Spånga Tennis- o BTK/Torslanda IK 11–3, 11–5, 11–9.

MIXED DUBBEL 30
Final
Martin Björkryd/Karin Björkryd, Eskilstuna BTK-Mikael Ottosson/Sofia Westholm, Eskilstuna BTK/Spårvägens BTK 11–9, 12–10, 11–5.

MIXED DUBBEL 40

Final
Jimmy Johansson/Linda Almgren, Herrljunga BTK/Vrena IF-Tomas Beckman/Helena Sundlöf, Tullinge TP BTK 11–5, 11–8, 9–11, 11–6.

MIXED DUBBEL 50
Final
Åke Huss/Ann Dönell, Järfälla BTF/BTK Linné-Bo Lindmark/Mona Fridell, Back BTK/Spånga Tennis- o BTK 14–16, 4–11, 11–4, 11–5, 11–9.

MIXED DUBBEL 60
Final
Nosrat  Safai/Lotta Borg, IFK Täby BTK/Spånga Tennis- o BTK-Åke Karlsson/Anita  Andersson, BTK Linné/BTK Rekord 12–10, 14–12, 11–2

MIXED DUBBEL 70
Final
Sven-Olof  Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK-Björn  Wessman/Monika Maul, Spånga Tennis- o BTK/Hässelby Pensionärers BTK  6–11, 12–10, 11–7, 11–9

Uppdaterad: 09 JAN 2014 20:13 Skribent: Örjan Westberg
E-post: This is a mailto link

Liverapportering

Pingisligan by STIGA, herrar
Tisdag 7/12, omgång 5
BTK Kävlinge-Falkenbergs BTK
Spårvägens BTK-BTK Rekord
Munkedals BTK-Söderhamns UIF 

Evenemang

Junior-VM 2021
2-8/12, Vila Nova de Gaia, Portugal
Information
Resultat
Webbsändningar

WTT Cup Finals 2021
4-7/12, Singapore
Information
Resultat
Webbsändningar

pingiskanalen

Pingisligan by STIGA, herrar
Tisdag 7/12, omgång 5

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info