Hoppa till sidans innehåll

Siffrorna 2014


Veteran-SM 2014
Halmstad 23-26 januari

Herrsingel
HERRAR 30 (24 spelare)

Final
Andreas Ljones, Råda-Hindås BTK-Peter Bergqvist, IK Juno 11–5, 11–5, 7–11, 11–4
Semifinaler
Ljones-Daniel Skogh, Lidhults GoIF 11–7, 13–11, 11–5
Bergqvist-Niklas Waldenström, KFUM Stocksund IA 11–6, 11–9, 12–10
Kvartsfinaler
Ljones-Kent Johansson, Partille BTK 11–6, 11–7, 11–4
Skogh-Nicklas Johansson, Långshyttans BTK 11–9, 7–11, 11–7, 15–13
Waldenström-Robin Pettersson, BTK Rekord 3–11, 11–2, 12–10, 11–13, 11–7
Bergqvist-Stefan Sannebring, Hammarby IF BTF 11–9, 11–8, 14–12

HERRAR 40 (69 spelare)
Final
Jonas Permevik, Allerums GIF-Thomas Eriksson, Stockholms-Postens IK 6–11, 11–9, 11–7, 11–5
Semifinaler
Permevik-Thomas Comstedt, Lyckeby BTK 11–7, 11–8, 11–8
Eriksson-Lars Millbert, Järfälla BTF 8–11, 11–9, 6–11, 11–4, 11–4
Kvartsfinaler
Permevik-Daniel Törngren, IFK Lund 11–9, 11–4, 11–9
Comstedt-Mikael Ottosson, Ovansiljans BTK 11–7, 11–2, 9–11, 6–11, 11–8
Eriksson-Magnus Holmerin, BTK Enig 11–8, 9–11, 11–6, 11–9
Millbert-Thomas Bennborn, IFK Österåker BTK 15–13, 7–11, 11–4, 11–9

HERRAR 50 (107 spelare)
Final
Ove Johansson, Kebnekaise BTK-Mikael Karlsson, Lyckeby BTK 12–10, 5–11, 5–11, 12–10, 11–6
Semifinaler
Johansson-Bo Lindmark, Back BTK 5–11, 11–7, 12–10, 13–11
Karlsson-Igor Krohin, Kebnekaise BTK 11–9, 4–11, 11–8, 11–8
Kvartsfinaler
Johansson-Per-Anders Källberg, Falu BTK 11–2, 11–5, 11–9
Lindmark-Anders Johansson, Stockholms-Postens IK 12–10, 11–9, 11–2
Karlsson-Åke Huss, Järfälla BTF 11–5, 11–9, 14–12
Krohin-Anders Johansson, Råda-Hindås BTK 15–13, 9–11, 13–11, 11–7

HERRAR 60 (41 spelare)

Final
Göran Skogsberg, Skövde PK-Peter Larsson, Sjöbo BTK 13–11, 13–11, 12–14, 13–11.
Semifinaler
Skogsberg, Bengt Olsdson, Råda-Hindås BTK 11–5, 11–2, 11–8, Larsson-Ingemar Söderberg, Kyrkhults BTK 12–10, 10–12, 11–9, 11–3.
Kvartsfinaler
Skogsberg-Thomas Stenberg, Valdemarsviks IF 11–5, 11–5, 11–7, Olsson-Sölve Pettersson, Harbo IF 7–11, 11–9, 11–4, 11–8, Larsson-Torbjörn Andersson Råda-Hindås BTK 9–11, 11–9, 11–6, 5–11, 12–10, Söderberg-Karl-Arne Hennersten, Örslösa IF 12–10, 11–8, 11–9.

HERRAR 65 (49 spelare)
Final
Nosrat Safai, IFK Täby BTK-Arvi Grapenhed, BTK Safir 13–11, 11–7, 9–11, 11–4.
Semifinaler
Grapenhed-Thomas Samuelsson, IFK Täby BTK 11–5, 11–5, 11–5, Safai-Christer Blom, Laholms BTK Serve 11–3, 13–11, 5–11, 11–6.
Kvartsfinaler
Grapenhed-Rune Malmqvist, Sjöbo BTK 11–8, 11–7, 11–5, Samuelsson-Leif Pettersson, KFUM Norrköping BTK 11–6, 11–7, 11–5, Blom-Lennart Björk, KFUM Norrköping BTK 3–11, 7–11, 11–5, 11–7, 11–8, Safai-Göran Allvin, Arboga BTK 12–10, 4–11, 11–5, 11–6.

HERRAR 70 (59 spelare)
Final
Göran Ekström, BTK Linné-Åke Berg, Tullinge TP BTK 11–4, 7–11, 7–11, 12–10, 11–6.
Semifinaler
Ekström-Rolf Näsberg, Tullinge TP BTK 11–7, 11–9, 10–12, 6–11, 11–3, Berg-Lars Arnqvist, Skövde PK 16–14, 11–7, 8–11, 8–11, 11–7.
Kvartsfinaler
Näsberg-Hans Fredén, Vaggeryds BTK 11–2, 11–8, 11–7, Ekström-Sven-Olof Kratz, Vadstena BTK 11–6, 4–11, 11–5, 14–12, Arnqvist-Lars Larsson, Byttorps IF 9–11, 13–15, 11–6, 11–6, 12–10, Berg-Carl-Olof Jagebro, Varbergs BTK 11–6, 7–11, 12–10, 13–11.

HERRAR 75 (27 spelare)
Final
Bo Torinsson, IF Ifo-Per Magnusson, Mariedals IK 7–11, 11–8, 11–7, 12–10.
Semifinaler
Torinsson-Jan-Eric Olofsson, Särö IK 11–6, 11–1, 11–6, Magnusson-Toni Borg, Arboga BTK 8–11, 11-8, 11–1, 11–6.

HERRAR 80 (22 spelare)
Final
Arne Persson, IFK Lund-Henry Ericsson, Huddinge BTK 11–5, 11–7, 5–11, 11–3.
Semifinaler
Ericsson-Ola Lagerkvist, Hässelby Pensionärers BTK 11–8, 11–9, 11–5, Persson-Glenn Kindstedt, KFUM Norrköping BTK 11–3, 11–8, 11–5.

Damsingel
DAMER 30 (9 spelare)
Final
Sofia Westholm, IK Juno-Linda Almgren, Vrena IF 11–8, 14–12, 11–7
Semifinaler
Westholm-Helena Johansson, BTK Linné 11–5, 11–5, 11–6
Almgren-Elsa Ekman, Vrena IF 5–11, 10–12, 11–6, 11–5, 14–12

DAMER 40 (16 spelare)
Final
Barbro Wiktorsson, IK Juno-Linda Almgren, Vrena IF 11–7, 11–3, 11–4
Semifinaler
Wiktorsson-Anna-Carin Ahlquist, BTK Linné 11–8, 11–3, 12–14, 11–7
Almgren-Yue Xia Wang-Fridén, IF Norcopensarna 13–11, 11–4, 11–2

DAMER 50 (14 spelare)
Final
Yue Xia Wang-Fridén, IF Norcopensarna-Mona Fridell, Spånga TBK 11–1, 11–4, 11–5.
Semifinaler
Wang-Fridén-Ann Dönell Mårtensson, BTK Linné 11–1, 11–8, 11–4
Fridell-Helena Sundlöf, Tullinge TP BTK 11–8, 11–6, 8–11, 11–7

DAMER 60 (4 spelare)

Poolspel
1) Anita Andersson, Åstorps BTK 2) Elise Rydström, Hässelby Pensionärers BTK.
• Andersson vann inbördes mötet med 12–10, 11–9, 11–9.

DAMER 65 (7 spelare)
Final
Marita Neidert, Falkenbergs BTK-Anita Andersson, Åstorps BTK 12–10, 11–13, 11–8, 11–9.

DAMER 70 (4 spelare)
Poolspel
1) Monika Maul, Hässelby Pensionärers BTK 2) Siv Ericsson, ´Varbergs BTK.
• Maul vann inbördes mötet med 11–3, 11–5, 11–6.

DAMER 75 (5 spelare)
Poolspel
1) Siv Ericsson, Varbergs BTK 2) Britt Nilsson, Pensionärernas BTK.
• Ericsson vann inbördes mötet med 11–9, 11–5, 3–11, 11–9.

Herrdubbel
HERRAR 30 (12 par)
Final
Fredrik Håkansson/Andreas Ljones, Halmstad BTK/Råda-Hindås BTK-Magnus Kilander/Kenneth Olsen, BTK Safir 11–7, 11–4, 11–7.
Semifinaler
Håkansson/Ljones-Andreas Larsson/Daniel Skogh, Lidhults GoIF 11–8, 11–7, 5–11, 11–6, Kilander/Olsen-Thomas Björklund/Kent Johansson, Partille BTK 9–11, 13–11, 11–5, 12–10.

HERRAR 40 (31 par)
Final
Thomas Comstedt/Magnus Holmerin, Lyckeby BTK/BTK Enig-Jonas Lindqvist/Lars Millbert, Järfälla BTF 11–5, 11–9, 11–9.
Semifinaler
Lindqvist/Millbert-Glenn Andersson/Rickard Gartér, Mölndals BTK/Lidhults GoIF 11–4, 8–11, 11–6, 11–5, Comstedt/Holmerin-Per Delby/Erik Zetterström, Järfälla BTF 11–5, 11–6, 11–6.
Kvartsfinaler
Andersson/Gartér-Mats Källberg/Per-Anders Källberg, Falu BTK 11–5, 11–8, 12–10, Lindqvist/Millbert-Thomas Bennborn/Per-Erik Eriksson, IFK Österåker BTK 11–4, 11–8, 5–11, 16–14, Delby/Zetterström-Robert Cannmo/Erik Kullingsjö, IFK Falköping BTK 11–7, 11–5, 11–7, Comstedt/Holmerin-Jonas Bengtsson Sandberg/Jimmy Johansson, Herrljunga BTK 11–4, 11–9, 11–9.

HERRAR 50 (39 par)
Final
Peter Haglund/Mikael Karlsson, Lyckeby BTK-Christer Larsson/Bo Lindmark, Back BTK 7–11, 5–11, 11–5, 11–7, 13–11.
Semifinaler
Haglund/Karlsson-Göte Svensson/Anders Åkerström, BTK Safir 11–4, 11–9, 11–8, Larsson/Lindmark-Ove Johansson/Michael Svensson, Kebnekaise BTK/VIK-47 5–11, 11–9, 7–11, 11–6, 11–8.
Kvartsfinaler
Haglund/Karlsson-Lasse Ericsson/Åke Huss, Västerås BTK/Järfälla BTS 11–6, 12–10, 15–13, Göte Svensson/Åkerström-Ronny Gumesson/Per Jönsson, IFK Lund 4–11, 11–7, 11–6, 15–13, Johansson/Michael Svensson-Anders Johansson/Ulf Karlsson, Stockholms-Postens IK 9–11, 11–9, 5–11, 11–6, 11–8, Larsson/Lindmark-Jonas Häggqvist/Christer Wärngren, Hysingsvik SK/Upplands-Ekeby IF 11–4, 10–12, 11–7, 11–6.

HERRAR 60 (22 par)
Final
Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg, BTK Safir/Skövde PK-Leif Pettersson/Thomas Stenberg, KFUM Norrköping BTK/Valdemarksviks IF 9-11, 11–9, 12–14, 11–7, 11–8.
Semifinaler
Grapenhed/Skogsberg-Torbjörn Andersson/Bengt Olsson, Råda-Hindås BTK 13–15, 11–8, 13–11, 9–11, 11–8, Pettersson/Stenberg-Sölve Pettersson/Bengt Sundqvist, Harbo IF 14–12, 10–12, 11–8, 6–11, 11–8.

HERRAR 65 (22 par)
Final
Nosrat Safai/Thomas Samuelsson, IFK Täby BTK-Göran Allvin/Lennart Björk, Arboga BTK/KFUM Norrköping BTK 11–8, 11–4, 11–3.
Semifinaler
Safai/Samuelsson-Christer Blom/Kaj Arne Karlsson, Laholms BTK Serve 11–4, 11–9, 11–5, Allvin/Björk-Jan-Ivan Bjällstål/Kenth Lans, Norrfjärns IF/Uddevalla BTK 13–11, 11–5, 11–9.

HERRAR 70 (24 par)
Final
Göran Ekström/Torsten Lager, BTK Linné/Mörrums GoIS BTK-Leif Appelskog/Sven-Olof Kratz, Ljungsbro BTK/Vadstena BTK 11–8, 11–9, 13–11.
Semifinaler
Ekström/Lager-Göran Olofsson/Lennart Svensson, Spårvägens BTK 11–9, 7–11, 11–9, 11–6, Appelsjkog/Kratz-Håkan Backman/Anders Strand, Harbo IF/Bälinge IF 11–6, 6–11, 11–6, 11–9.

HERRAR 75 (11 par)
Final
Jan-Eric Olofsson/Bo Torinsson, Särö IK/IF Ifo-Toni Borg/Per Magnusson, Arboga BTK/Mariedals IK 11–7, 11–13, 11–7, 11–4.
Semifinaler
Olofsson/Torinsson-Alf Blomqvist/Nils Pettersson, Telia IoFF/Spårvägens BTK 11–7, 11–7, 11–9, Borg/Magnusson-Stig Johansson/Kenneth Lönnberg, Åsa IF/Särö IK 11–5, 9–11, 11–9, 11–13, 11–7.

HERRAR 80 (10 par)
Final
Henry Ericsson/Nils-Erik Svensson, Huddinge BTK/Byttorps IF-Uno Hedin/Carl Hugo Viksell, Spånga TBK/Hässelby Pensionärers BTK 11–7, 2–11, 11–9, 4–11, 11–7.
Semifinaler
Hedin/Viksell-Sten Lennart Lemvert/Eino Paakkonen, Pensionärernas BTK 11–8, 11–7, 11–3, Ericsson/Svensson-Glenn Kindstedt/Arne Persson, KFUM Norrköping BTK/IFK Lund 4–11, 13–11, 11–8, 11–9.

Damdubbel
DAMER 30 (4 par)
Poolspel
1) Sofia Westholm/Barbro Wiktorsson, IK Juno 2) Linda Almgren/Elsa Ekman, Vrena IF.
• Westholm/Wiktorsson vann inbördes mötet med 11–9, 11–7, 11–4.

DAMER 40-50 (8 par)
Final
Lena Johnsson/Katarina Åmark, Kvarnby AK/KFUM Kristianstad BTF-Eva Lindh/Susanne Schill, Särö IK 11–1, 11–9, 13–11.
Semifinaler
Lindh/Schill-Anna-Carin Ahlquist/Ingrid Bogren, BTK Linné 5–11, 11–8, 11–9, 13–11, Johnsson/Åmark-Mona Fridell/Helena Sundlöf, Spånga TBK/Tullinge TP BTK 11–6, 11–6, 11–6.

DAMER 60 (6 par)
Final
Anita Andersson/Lena Linde, Åstorps BTK/BTK Rekord-Siv Ericsson/Britt Nilsson, Varbergs BTK/Pensionärernas BTK 11–7, 11–5, 11–4.

Mixed dubbel
MIXED DUBBEL 30 (4 par)
Final
Peter Bergqvist/Sofia Westholm, IK Juno-Anders Johansson/Sandra Andersson, Våxtorps BoIS/Malmö IF 11–1, 12–10, 11–6.

MIXED DUBBEL 40 (11 par)
Final
Mats Källberg/Helena Sundlöf, Falu BTK/Tullinge tP BTK-Ulf Carlsson/Åsa Carlsson, Halmstad BTK 11–9, 13–11, 11–6.
Semifinaler
Källberg/Sundlöf-Roger Edeflod/Susanne Rappmann, Lindome BTK 15–17, 11–4, 11–5, 12–10, Carlsson/Carlsson-Jimmy Johansson/Linda Almgren, Herrljunga BTK/Vrena IF 12–10, 11–7, 11–5.

MIXED DUBBEL 50 (8 par)
Final
Åke Huss/Ann Dönell Mårtensson, Järfälla BTF/BTK Linné-Kaj Eriksson/Mette Knudsen, Oskarshamns BTK/BTK Linné 11–7, 11–8, 11–8.

MIXED DUBBEL 60 (7 par)
Final
Åke Karlsson/Anita Andersson, BTK Linné/Åstorps BTK-Göran Allvin/Marita Neidert, Arboga BTK/Falkenbergs BTK 11–8, 3–11, 11–9, 14–16, 11–8.

MIXED DUBBEL 70 (7 par)
Final
Ingvar Johnsson/Marianne Karlsson, Olofströms BTK/Nävragöls BK-Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK 11–8, 11–7, 11–8.

Herrar lag
HERRAR 30 (9 lag)
Final
BTK Safir-Ljungsbro BTK 3–1
Semifinaler
Ljungsbro BTK-IK Juno 3–2
BTK Safir-Lidhults GoIF 3–1

HERRAR 40 (18 lag)
Final
Falu BTK-IFK Österåker 3–1
Semifinaler
Falu BTK-Järfälla BTF lag 2 3–1
IFK Österåker BTK-Järfälla BTF lag 1 3–2

HERRAR 50 (32 lag)
Final
Lyckeby BTK-Back BTK lag 1 3–2
Semifinaler
Lyckeby BTK-Stockholms-Postens IK 3–0
Back BTK lag 1-BTK Safir 3–0

HERRAR 60 (31 lag)
Final
Råda-Hindås BTK-Harbo IF lag 1 3–1
Semifinaler
Harbo IF lag 1-Vaggeryds BTK lag 1 3–2
Råda-Hindås BTK-KFUM Norrköping BTK 3–1

HERRAR 70 (24 lag)
Final
IF Ifo-Tullinge TP BTK 3–1
Semifinaler
IF Ifo-BTK Linné 3–0
Tullinge TP BTK-Spårvägens BTK lag 1 3–1

Damer lag
DAMER 30 (4 lag)
Final
Dalarna-Skåne 3–0

DAMER 50 (5 lag)
Final
Stockholm lag 1-Uppland 3–0

Uppdaterad: 29 JAN 2014 16:04 Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

 Evenemang

OS, Tokyo, Japan
Rapporteringssida SBTF

Lottning

Eventsida

UEM, Kroatien
Webbsändningar från bord 1 och 2
Resultat
Hemsida
Livescore

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info